Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Veřejné osvětlení s 50% úsporou energie

3.12.2012 Společnost iGuzzini přišla na trh s novým svítidlem Wow pro veřejné osvětlení, které je dalším důkazem rychlého vývoje LED svítidel. Jedná se o LED umístěné do kompaktního svítidla obloukovitého tvaru, které lze upevnit na jedno- nebo dvojramenné sloupy veřejného osvětlení nebo na vrchol sloupu.

Výrobce udává, že v porovnání s konvenčními svítidly, která jsou dnes k dostání na mezinárodních trzích, dosahuje Wow cca 50 % úspor energie. Účinnost tohoto osvětlení nejlépe ukazuje srovnání s podobným konvenčním světelným zdrojem: Podle výrobce svítidlo Wow vybavené 24 LED s teplotou chromatičnosti 4000 K, které má příkon pouze 36 W, dosahuje stejného osvětlení povrchu vozovky jako 70W vysokotlaká sodíková výbojka.

Wow je dodáváno s šesti různými typy symetrického a asymetrického optického systému a s diodami v neutrálně bílém barevném tónu (4000 K). Podíl světelného toku do horního poloprostoru je nulový.

Svítidlo nebo jeho součásti lze postupně obnovovat nebo nahrazovat novými, technologicky dokonalejšími prvky.

redakce

Více informací najdete zde

Přečtěte si další související články z rubriky Osvětlení:

Project iCity: smart city Barcelona dostane LED veřejné osvětlení

10.6.2014 V květnu 2014 byl učiněn další krok v realizaci evropského projektu iCity, zaměřeného na praktické uplatnění konceptu „smart city“. Ve spolupráci mezi společností Philips a městem Barcelona dojde k náhradě klasického osvětlení LED svítidly u 300 světelných míst. Veřejné osvětlení kromě toho dostane nové řídicí technologie, vycházející z osvědčených produktů Philips LumiMotion a Philips CityTouch. Předpokládaným výsledkem této kombinace LED svítidel a inteligentního řízení by měla být 60% úspora elektrické energie spotřebované na veřejné osvětlení. 


LED osvětlení v pařížském chrámu Notre Dame

14.3.2014 Po ukázce využití LED svítidel pro osvětlení vatikánské Sixtinské kaple se přednosti této světelné techniky předvedly v březnu 2014 v další světové památce, pařížském chrámu Notre Dame. 400 LED svítidel od výrobce Royal Philips zde umělecky zvýrazňuje neopakovatelné rysy gotické architektury a zároveň snížilo elektrický výkon osvětlení z původních 140 kW na pouhých 30 kW – tedy spotřeba elektrické energie na osvětlení chrámu klesla o téměř 80 %. 


LED osvětlení pro Sixtinskou kapli

6.11.2013 Unikátním případem využití LED svítidel se stává nové osvětlení známé Sixtinské kaple ve Vatikánu, které se zde instaluje od začátku listopadu 2013. Po pěti stech letech lze tak vidět všechny barevné odstíny nástěnných maleb v dosud nevídaném jasu. Při dosavadním konvenčním osvětlení, s omezeními danými technologickými možnostmi a restaurátorskými požadavky, byly tyto malby viditelné nedostatečně a velmi přitom záleželo na momentálním denním světle. V plném provozu bude nové LED osvětlení od příštího roku. 


Inteligentní veřejné osvětlení v Číně

28.8.2013 Společnost Royal Philips a China Electronics Corporation (CEC) podepsaly v červenci 2013 dohodu o společném podniku, který by měl hrát vedoucí úlohu na čínském trhu s inteligentním osvětlením. Odpovídají tak na snahu čínské vlády o snížení energetické náročnosti v této oblasti. Systém inteligentního osvětlení bude kombinovat systém ovládání osvětlení, řídicí software a LED svítidla. Předpokládá se, že tento systém ušetří až 70 % veškeré elektrické energie spotřebované na osvětlení


OLYMP: OLED stejně účinné jako LED

8.7.2013 OLYMP jako akronym pro „Organic Light emitting sYstems based on energy and cost-efficient Materials and Processes“, tedy „organické světloemitující systémy založené na energeticky a nákladově efektivních materiálech a procesech“, je název projektu, který začátkem července 2013 představila odborné veřejnosti společnost OSRAM GmbH.
Nové LED osvětlení pro Pražský hrad

27.6.2013 Původní osvětlení ve vybraných částech Pražského hradu postupně nahradí téměř 10 000 nejmodernějších LED Panasonic, které zachovávají historickou atmosféru osvětlení. Jejich instalace přinese 77% úsporu energie. 


Ad Candela 2013: Příležitosti a rizika veřejného osvětlení

29.3.2013 Přinášíme závěry z odborné konference Candela 2013 zaměřené především na problematiku veřejného osvětlení, kterou uspořádala 28. března 2013 v Praze společnost B.I.D. services. Důležitou součástí publika zde byli představitelé obcí, kteří si sem přišli pro aktuální informace, zkušenosti a odborné názory.Lumination BL Series: nová LED svítidla pro komerční prostory

14.3.2013 Začátkem března 2013 představila společnost General Electric nový systém LED osvětlení pro kancelářské a jiné komerční prostory, dodávaný pod značkou Lumination™ BL Series. Tento systém nabízí architektům všestranné možnosti při integrovaném řešení stropní části integrující účinné osvětlení s ostatními sítěmi při zachování tradičního t-designu a čistého, hladkého podhledu. 


Nařízení vlády o nebezpečných látkách v elektrozařízeních

21.1.2013 Od 2. ledna 2013 začíná platit nové nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, které vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU (označována také jako RoHS 2). Nařízení vlády bude provádět zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. 


SubstiTUBE Basic: LED svítidlo jako zářivka

3.1.2012 LED světelné zdroje jsou dnes trendem v osvětlovací technice. Co však s množstvím stávajících svítidel vybavených pro „klasické“ fluorescentní zářivky? Společnost OSRAM přináší v novém roce odpověď v podobě LED světelného zdroje ve tvaru a uspořádání zářivky T8, schopného nahradit klasickou zářivku s předřadníkem okamžitě a snadno. 


Program EFEKT – podpora veřejného osvětlení

19.12.2012 Obce, městské části a podniky v jejich stoprocentním vlastnictví mají do konce února 2013 čas na předložení žádosti o státní podporu v rámci programu EFEKT 2013, týkající se komplexních opatření ke snížení energetické náročnosti osvětlovací soustavy.  


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne.  

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services