Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Novinky McLED: interiérová LED svítidla

13.4.2015 Firma Schmachtl CZ se svou značkou McLED po úspěšném začlenění na trh s LED pásky, LED reflektory a LED světelnými zdroji rozšířila svůj sortiment o interiérová LED svítidla, která byla představena na veletrhu AMPER 2015.

Pro každého spotřebitele je největší výhodou LED svítidel samozřejmě úspora elektrické energie, a tím také peněz. Počáteční investice je vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Vedle nízké spotřeby je třeba zmínit dlouhou životnost a bezúdržbovost LED svítidel – odpadá zde výměna nefunkčních světelných zdrojů. Další přednosti LED svítidel, jako jsou jednoduchá montáž a malá výška, ocení nejen elektrikáři montující svítidla na stavbách, ale i projektanti při řešení kolizí jednotlivých technologií.

LED svítidla v nabídce Schmachtl se vyznačují kvalitními komponenty, jako jsou drivery Eaglerise, LED čipy CREE, Epistar a Everlight, proto může Schmachtl nabídnout záruku až tři roky. U všech LED svítidel značky McLED jsou k dispozici světelné křivky, díky kterým Vám specialisté firmy Schmachtl zpracují pomocí výpočtového programu Dialux světelně technický návrh osvětlení pro jednotlivé aplikace.

Výběr LED osvětlení

Nejprve je nutné si uvědomit, do jaké místnosti bude LED svítidlo umístěno a jaké činnosti budeme v dané místnosti provozovat. Dle toho vybereme výkon svítidla. V případě veřejně přístupných prostor norma ČSN EN 12464-1 doporučuje hladiny intenzity osvětlení. Zde je tedy třeba vypracovat návrh osvětlení pomocí programu Dialux. Dále je třeba si zvolit teplotu chromatičnosti. V domácnosti nebo odpočívárnách je příjemnější teple bílá barva (2700–3000 K). V místnostech, kde se vykonávají činnosti, je zase vhodnější neutrálně bílá barva (4000 K). Dále volíme svítidla podle způsobu montáže – zda bude vhodné svítidla přisadit (betonový strop) nebo vestavět (sádrokartonový podhled apod.). Dalším důležitým faktorem je podání barev Ra (CRI). Je to schopnost světelného zdroje přesně reprodukovat barvy v porovnání s přirozeným denním světlem. Ve vnitřních prostorech, v nichž osoby pracují nebo pobývají dlouhodobě, nesmí být Ra<80. Všechna svítidla od firmy Schmachtl mají Ra=80, tudíž není třeba řešit požadavky výše zmíněné normy na podání barev (pokud ovšem neřešíme prostory s požadavkem na Ra vyšší než 90).

Bodová podhledová svítidla

Jako náhradu za klasická bodová svítidla jsou k dispozici v sortimentu McLED dvě designové varianty – Jolly a Sima. Svítidla jsou vhodná do veřejných prostor, hotelů, prodejen, kuchyní, atd. Oba druhy jsou vybaveny kvalitními drivery Eaglerise s ochranou proti zkratu, přetížení, přehřátí a přepětí. Vyzařované světlo zajišťují kvalitní COB čipy od firmy CREE, ve třech druzích teploty chromatičnosti: 2700 K (teple bílé světlo), 4000 K (neutrálně bílé světlo) a 5700 K (studeně bílé světlo). Vyzařovací úhel svítidel je 38 °. Životnost L70 je 50 000 hodin, což znamená, že po této době klesne světelný tok svítidla maximálně o 30 %. Těla svítidel jsou vyrobena z hliníku a kryty čipů ze skla.

Svítidla Jolly a Sima nabízí Schmachtl v 9W provedení, což zhruba odpovídá 65W halogenu. Svítidlo Sima také v provedení 16W (náhrada za 100W halogen) a 30W (náhrada za 180W halogen).

                      

 Vestavné podhledové svítidlo Jolly 9                        Vestavné podhledové svítidlo Sima 30

Vestavné LED downlighty

LED downlighty nabízí Schmachtl v provedení buď čtvercovém, nebo kulatém, ve dvou designových variantách. Jedná se o svítidla Toro a Cristallo. Vhodná jsou do chodeb, vestibulů, hal a jiných prostor vyžadujících designová vestavná svítidla. I tato svítidla jsou vybavena kvalitními předřadníky Eaglerise a LED čipy Everlight SMD2835, a to ve třech variantách teploty chromatičnosti: 2700 K, 4000 K a 5700 K. Vyzařovací úhly jsou u svítidel Toro 120 ° a 110 ° u svítidel Cristallo. Životnost L70 je 50 000 hodin. Těla svítidel jsou vyrobena z kvalitního hliníku a kryty LED čipů z PMMA u Toro a skla u Cristallo. Výkonové řady svítidel Toro jsou 9 W (náhrada za 18W CFL), 15 W (náhrada za 26W CFL) a 21 W (náhrada za 2× 18W CFL), řady Cristalo 16 W (náhrada za 26W CFL).

Vestavné downlighty do podhledu:

         

Toro S9                                             Toro R21                                  Cristallo S16

LED kancelářské osvětlení

Office 6060 jsou svítidla nahrazující čtvercová svítidla osazovaná převážně v kancelářích. Vyznačují se velkou variabilitou montáže. Svítidla je možné zavěsit na lankové závěsy, přisadit ke stropu pomocí montážního rámu, přisadit například na sádrokarton, kdy se driver umístí nad sádrokarton, anebo přisadit s odstupem pěti centimetrů pomocí sady klipů. Office 6060 je v nabídce ve třech variantách teploty chromatičnosti: 2700 K, 4000 K a 5700 K. Životnost je 40 000 hodin, vyzařovací úhel 120 °. Výkon 50 W nahrazuje klasické svítidlo o výkonu 72 W, pokud je osazeno elektronickým předřadníkem. V případě svítidla s tlumivkou je alternativou pro 96 W. Tělo je vyrobeno z hliníku s povrchovou úpravou buď anodizovaný hliník, nebo bílá barva RAL 9010. Svítidlo disponuje driverem Eaglerise a LED čipy značky Epistar.

Kancelářské svítidlo Office 6060

LED nástěnné a stropní svítidla

Tzv. „čočky“ lze nahradit svítidly Inca a Calvia. Svítidlo Calvia je vybaveno designovým nerez rámečkem. Obě svítidla jsou v nabídce ve dvou výkonových řadách 13 W (náhrada za svítidlo osazené klasickou 75W žárovkou) a 26 W (náhrada za svítidlo osazené dvěma klasickými 75W žárovkami). Možné teploty chromatičnosti jsou 2700 K a 4000 K. Životnost svítidla je 30 000 h a vyzařovací úhel je 120 °. Svítidla jsou vhodná na chodby, schodiště, zázemí atd.

                             

Nástěnné a stropní svítidlo Inca 75                          Nástěnné a stropní svítidlo Calvia 150

Přisazená prachotěsná svítidla

LED svítidla Comet mají stupeň krytí IP67, lze je tedy použít v prašném prostředí. Svítidla jsou vyrobena z hliníku a plastu. Osazena jsou čipy Everlight 2835. K dispozici jsou varianty 10W, 24W a 50W s teplotami chromatičnosti 2700 K a 4000 K. Životnost svítidla je 50 000 h a vyzařovací úhly 150 °. Svítidla jsou vhodná např. do podzemních garáží, skladů, zázemí atd.

Přisazené prachotěsné svítidlo Comet S600, 10 W

Miroslav Stehlík, Schmachtl CZ

Foto © Schmachtl

Více informací o McLED naleznete na www.mcled.cz

Více informací o dalším sortimentu Schmachtl naleznete na www.schmachtl.cz

Přečtěte si také:

Schmachtl představuje novinky v konektorové instalaci gesis

11.11.2014 Konektorové propojení svítidel pomocí systému gesis nabízí firma Wieland již více než 30 let a elektroinstalace s použitím tohoto systému je nejrozšířenější na světě. Sortiment produktů společnosti Wieland zahrnuje více než 20 tisíc druhů komponent využívaných v oborech automatizace, řízení a elektrotechniky. S využitím konektorů, které nahrazují standardní svorkovnici svítidla, lze ušetřit až 70 % nákladů na zapojení a oživení zařízení. 


37 m2 světla: největší světelná textilie na světě představena v Drážďanech

9.7.2014 Společnost Royal Philips představila na začátku července 2014 největší světelnou textilii na světě v drážďanském nákupním středisku Centrum Galerie. Její plocha je 37 m2. O světelné textilii společnosti Philips jsme na našem portále psali již dříve. V provedení, prezentovaném na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014, má textilie tloušťku 120 mm Project iCity: smart city Barcelona dostane LED veřejné osvětlení

10.6.2014 V květnu 2014 byl učiněn další krok v realizaci evropského projektu iCity, zaměřeného na praktické uplatnění konceptu „smart city“. Ve spolupráci mezi společností Philips a městem Barcelona dojde k náhradě klasického osvětlení LED svítidly u 300 světelných míst. Veřejné osvětlení kromě toho dostane nové řídicí technologie, vycházející z osvědčených produktů Philips LumiMotion a Philips CityTouch. Předpokládaným výsledkem této kombinace LED svítidel a inteligentního řízení by měla být 60% úspora elektrické energie spotřebované na veřejné osvětlení. 


LED technologie pomáhají rostlinné výrobě

27.5.2014 Společnost Royal Philips a americká komerční pěstitelská firma Green Sense Farms (GSF), sídlící v oblasti Chicaga, zahájily v květnu 2014 společný vývojový projekt, směřující k optimálnímu využití LED technologií pro rostlinnou výrobu uvnitř budov. Cílem projektu je vyvinout programy LED osvětlení „na míru“ každé z pěstovaných rostlin, tak aby se co nejvíce zvýšil pěstitelský výnos. 


LED reflektorová svítidla McLED

21.5.2014 Společnost Schmachtl CZ, výhradní zástupce světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství, představila na letošním veletrhu AMPER profesionální reflektorová LED svítidla McLED. Tato svítidla řady LEDpot, LEDstream, LEDcannon a LEDheaven jsou vybavena chipy a drivery předních světových výrobců a patentovaným systémem chlazení, který dovoluje dosahovat velkých výkonů – až 1000 W.  


LED osvětlení v pařížském chrámu Notre Dame

14.3.2014 Po ukázce využití LED svítidel pro osvětlení vatikánské Sixtinské kaple se přednosti této světelné techniky předvedly v březnu 2014 v další světové památce, pařížském chrámu Notre Dame. 400 LED svítidel od výrobce Royal Philips zde umělecky zvýrazňuje neopakovatelné rysy gotické architektury a zároveň snížilo elektrický výkon osvětlení z původních 140 kW na pouhých 30 kW – tedy spotřeba elektrické energie na osvětlení chrámu klesla o téměř 80 %. 


Osvětlovací věž s palivovými články

14.2.2013 Britský výrobce Youngman představil 11. února 2013 zcela inovační přístup k pojízdné osvětlovací technice: pojízdnou osvětlovací věž Ecolite-H2, vybavenou LED svítidly, pro něž elektřinu vyrábí palivový článek. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services