Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Sirius 3SK1: Nová modulární řada bezpečnostních modulů Siemens pro průmysl

29.4.2013 Společnost Siemens uvedla v dubnu 2013 na trh novou typovou řadu bezpečnostních modulů Sirius 3SK1 pro průmyslovou automatizaci, která významně snižuje náklady související s nákupem, skladováním a údržbou zařízení a zároveň zjednodušuje objednávání a skladové hospodářství. Ve srovnání s předchozí řadou byl zredukován počet variant přístrojů, což zjednodušuje výběr a projektování. Současně není nutné rozlišovat elektromechanické přístroje (senzory) snímající požadavek na bezpečnostní funkci od elektronických, protože všechny základní jednotky řady 3SK1 podporují připojení obou druhů senzorů. Nové bezpečnostní moduly jsou součástí platformy Safety Integrated společnosti Siemens a pomáhají zvyšovat efektivitu projektování a provozní operativnost automatizovaných technologií.

Bezpečnostní moduly Sirius 3SK1 jsou určeny k realizaci menšího počtu jednoduchých bezpečnostních řídicích funkcí, jako je například nouzové zastavení nebo monitorování polohy ochranných krytů. Typová řada 3SK1 je konstruována jako přehledný modulární systém tak, aby bylo možné vytvořit optimální a hospodárnou konfiguraci pro dané strojní zařízení.

Základní moduly Standard a Advanced mají buď reléové, nebo polovodičové bezpečnostní výstupy – pro každou aplikaci tak lze zvolit vhodné propojení se souvisejícími obvody. Požadovaný počet bezpečnostních signálů (tj. počet vstupů a výstupů) lze dané aplikaci přizpůsobit pomocí rozšiřovacích modulů. V nabídce bezpečnostních modulů řady Sirius 3SK1 je rovněž systémový napájecí zdroj.

Základní moduly Standard jsou vybaveny základními funkcemi používanými v bezpečnostních řídicích obvodech. Elektromechanické nebo elektronické senzory se k nim připojují šroubovými nebo pružinovými svorkami. Parametry se nastaví pomocí DIP přepínačů umístěných na čelním panelu přístroje, PC se specifickým softwarem tedy není nutné. Má-li být uvedeno do bezpečného stavu více akčních členů než je počet výstupů základního modulu Standard, uživatel k němu může operativně připojit výstupní rozšiřovací modul.

Základní moduly Advanced mají stejné charakteristické vlastnosti jako moduly Standard. Kromě výstupních rozšiřovacích modulů se k nim však dají připojit také vstupní rozšiřovací moduly, jež dovolí vyhodnocovat větší počet senzorů snímajících požadavek na bezpečnostní funkci. Předností modulů Advanced je montáž základních a rozšiřovacích modulů do propojovacích patic, které nahradí pracné a zdlouhavé odměřování, odizolování a propojování vodičů jednoduchým nasunutím. Díky tomu se vyloučí chyby při zapojování a zkrátí se uvádění do provozu. Pro zařízení, která nesmí být okamžitě odpojena od přívodu energie, existují varianty s nastavitelným zpožděným vypnutím. Základní modul Advanced v provedení Mini je široký 17,5 mm – najde tedy uplatnění především v aplikacích s nedostatkem prostoru.

Nabídka bezpečnostních modulů řady Sirius 3SK1 zahrnuje také rozšiřovací moduly – jeden vstupní a dva typy výstupních rozšiřovacích modulů, které snižují náklady na připojení dalších bezpečnostních vstupů a výstupů. Ke vstupnímu rozšiřovacímu modulu se dají připojit dva jednokanálové nebo jeden dvoukanálový elektromechanický anebo elektronický senzor. Podle typu aplikace lze jeden modul Advanced rozšířit až o pět vstupních modulů. Výstupní rozšiřovací moduly jsou osazeny výkonovými relé, která mají buď čtyři výstupy se zatížitelností 5 A, nebo tři výstupy pro zátěže do 10 A. Výstupní rozšiřovací moduly lze kombinovat se základním modulem Standard i Advanced. Systémové řešení napájení základních a rozšiřovacích modulů Advanced v propojovacích paticích nabízí napájecí zdroj AC/DC 110 až 240 V - DC 24 V.

Siemens, redakčně upraveno

Foto: Siemens

ace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Sitrans LG: nová řada přístrojů pro měření hladiny pomocí radaru s řízenou vlnou

21.1.2014 Siemens uvedl v polovině ledna 2014 na trh novou řadu hladinoměrů Sitrans LG, pracující na principu radaru s vedenou vlnou pro krátké a střední vzdálenosti měření. Při něm jsou vysokofrekvenční mikrovlnné pulsy přenášeny pomocí tyče nebo kabelu, a umožňují tak měření s přesností 2 mm v nejrůznějších nepříznivých prostředích, jako jsou korozivní výpary, pára, pěna, nestálá hladina, případně v kapalinách s velkou viskozitou nebo proměnlivou hustotou. 


BME280: první integrovaný senzor teploty, tlaku a vlhkosti

9.1.2014 Společnost Bosch Sensortec představila na začátku roku 2014 unikátní produkt: BME280 Integrated Environmental Unit (integrovaná jednotka pro prostředí), který jako první na světě sdružuje do jednoho senzoru měření teploty, tlaku a vlhkosti. Tento senzor je nyní k dispozici omezenému  okruhu zákazníků. 



Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Simatic MV440 + Pat-Genius: Čtečka kódů rozpoznává předměty

29.11.2013 Systém optického čtení kódů Simatic MV440 od výrobce Siemens byl speciálně vyvinut pro detekování a vyhodnocování mnoha strojově čitelných kódů v průmyslové výrobě. Je známý svojí rychlostí a spolehlivostí čtení, flexibilním propojením na průmyslové procesy i mechanickou odolností v podmínkách průmyslové výroby. Funkční vlastnosti tohoto systému jsou nyní dále rozšiřovány pomocí licenčního software Pat-Genius. 


Nové osvětlení a optika pro DATAMAN 300

16.8.2013 Společnost Cognex Corporation (NASDAQ: CGNX) představila nové prvky osvětlení a optiky pro svou řadu průmyslových snímačů čárového kódu DataMan® 300. Jednoduchou výměnou osvětlení nebo optiky lze nyní snadno překonfigurovat snímač řady DataMan 300 pro mnoho aplikací. 


Řídicí jednotka Siemens pro všechny úlohy řízení spojitých procesů

29.7.2013 Společnost Siemens rozšiřuje svou nabídku řídicích jednotek Simatic o zvlášť výkonnou, variabilní a odolnou procesorovou jednotku s typovým označením Simatic PCS 7 CPU 410-5H. Nová procesorová jednotka (Central Processor Unit – CPU) je v současné době nejrychlejší a nejvýkonnější řídicí jednotkou na trhu a pokrývá veškeré potřeby úloh řízení spojitých procesů všech rozsahů a výkonnostních požadavků. 



Nové průmyslové kamery s přímým připojením

23.7.2013 Společnost Cognex Corporation (NASDAQ: CGNX), přední světový dodavatel systémů a softwaru počítačového vidění, představila řadu kamer Cognex Industrial Camera (CIC), novou řadu průmyslových kamer s rozhraním GigE Vision® určených pro snadnou integraci se softwarem pro počítačové vidění VisionPro® a CVL®


XC152 – nové kompaktní PLC

19.6.2013 Společnost Eaton uvádí na trh nová kompaktní PLC XC152, která podporují inteligentní a modulární koncepce automatizace s lokálními PLC a různými komunikačními rozhraními, jako je SmartWire-DT, CANopen, RS232, RS485 nebo Profibus a Ethernet. 

 


Bezpečné připojení řídicího systému Simatic S7-1500 k ethernetu

18.6.2013 Bezpečně připojit řídicí systém Simatic S7-1500 k ethernetovým sítím umožňuje nový komunikační procesor Simatic CP 1543-1. Tento komunikační modul kombinuje různé zabezpečovací prostředky – například SPI-firewall (Stateful Packet Inspection), dotazy na heslo nebo protokoly pro šifrovaný přenos dat (FTPS a SNMPv3). Výsledkem je ochrana jednotlivých řídicích jednotek S7-1500 i celých automatizačních celků 


Nová řada servopohonů řízených po ethernetu

23.5.2013 Minas A5N, servopohony s řízením na bázi ethernetu, mají nejen velmi kompaktní rozměry, ale jsou také ideální pro vysoce dynamické aplikace. Díky vysoké přenosové rychlosti a vzorkovací frekvenci je Minas A5N RTEX (Realtime Express) obzvláště vhodný pro rychlé řízení dynamických jednoosých i víceosých aplikací - pick-and-place, etiketovací stroje, stáčírny atd. 



Snímače čárového kódu s rozšířeným zorným polem

15.11.2012 Společnost Cognex Corporation, která je světovým lídrem v oblasti počítačového vidění a průmyslového snímání ID kódů, představila inovativní technologii k rozšíření zorného pole pro svou řadu vysoce výkonných obrazových snímačů čárového kódu DataMan 300 ...->



 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services