Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Systémy pro hlášení a hašení požáru

1.2.2022 Asi každý z nás si dokáže představit situaci, kdy v IT racku přestane fungovat chlazení a dojde k přehřátí komponentů, nebo když v rozváděči dojde ke zkratu nebo přehřátí vlivem špatného plánování nebo vadného komponentu. Výsledky jsou většinou ničivé, a pokud nemáte dobrou pojistku, bývají i finančně velmi bolestivé. Ano, můžete namítnout, že takové případy povětšinou řeší centrální EZS/EPS systém, který střeží vše, co se ve firmě nebo výrobě děje.  Ale co když

–    se jednoduše šetřilo a EZS/EPS systém prostě nemáte?

–    máte jednotlivé rozváděče nebo racky umístěné různě po výrobní hale?

–   máte rozváděče nebo racky zabezpečeny takovým způsobem, že se ke komponentům nedostane hasicí plyn?

Dokud nedojde k problému, tak se vlastně nic neděje. Takovým způsobem, bohužel, uvažuje převážná většina nejen českých firem. Pokud ale patříte k těm, kteří chtějí těmto situacím předcházet, měli byste věnovat pozornost následujícím řádkům.

CMCIII s kouřovým senzorem, se systémem automatického otevření dveří

Monitorovací systém CMCIII ve spojení s kouřovým senzorem je základním systémem, který Vám může pomoci zvládnout nenadálé situace spojené s kouřem nebo ohněm. Systém CMCIII lze jednoduše instalovat do 19" roviny, kde zabírá pouze 1 U, nebo pomocí dodávaného montážního adaptéru můžete využít k montáži přímo rámu rozváděče. Pomocí systému CMCIII si můžete nastavit upozornění pomocí e-mailu nebo případně SMS, abyste opravdu nepropásli žádnou důležitou alarmovou zprávu. Tento základní model slouží pouze pro upozornění o alarmových událostech, nikoliv k hašení. Nicméně CMCIII lze rozšířit o systém automaticky otevíraných dveří, který je vhodný právě pro situace, kdy máte uzavřené racky nebo rozváděče a hašení je řešeno centrálním hasicím systémem. V tom případě potřebujete, aby se hasicí plyn dostal i k citlivým komponentům. V případě požáru dokáže tento systém automaticky otevřít dveře rozváděče, a díky tomu se hasicí plyn dostane i do uzavřených rozváděčů.

Zařízení k včasnému zjištění požáru EFD III

Toto zařízení je, velmi zjednodušeno, pokročilý detektor kouře. Obsahuje totiž nasávací potrubí, které je rozvedeno do jednoho nebo více rozváděčů a aktivně nasává vzduch v rozváděčích a velmi přesně ho vyhodnocuje. To je základním rozdílem mezi tímto řešením a standardním kouřovým senzorem. Při použití EFD III dochází k detekci kouře daleko rychleji právě díky aktivnímu nasávání. Systém je velice kompaktní a opět se instaluje do 19" roviny, kde zabírá pouze 1 U. V případě průmyslových rozváděčů lze použít různé adaptéry pro „vybudování“ 19" roviny. Pokud se ale nespokojíte pouze s informací o vyvstalém požáru, ale zároveň chcete tuto situaci řešit, máte v podstatě jedinou možnost. A tou je vyřešit hašení. Pokud systém EFD III vybavíte doplňkovými jednotkami DET-AC Slave, můžete nejen aktivně monitorovat přítomnost kouře nebo požáru, ale rovnou i hasit celou instalaci.

Systém pro hlášení a hašení požáru DET-AC

Tím se dostáváme k systému DET-AC, který představuje to nejlepší, co umí Rittal nabídnout pro jednotlivé racky nebo rozváděče, případně menší instalace. V systému dělíme jednotky na tzv. Master = Řídicí a Slave = Podřízené. Jednotka DET-AC Master je vlastně systém EFD III, který je vylepšen o hasicí jednotku. Systém detekce tedy zůstává naprosto totožný se systémem EFD III, jen s tou výhodou, že tato jednotka dokáže i samostatně hasit. Podřízené jednotky DET-AC Slave slouží pro připojení k jednotkám DET-AC Master nebo systému EFD III a jsou umístěny vždy v jednom racku nebo rozváděči. Jinak řečeno jedna jednotka DET-AC Master/Slave uhasí jeden rack nebo rozváděč. Takto můžete připojit až 4 Slave jednotky, v případě DET-AC Master systému se tedy bavíme o hašení až 5 racků nebo rozváděčů. K hašení je použit bezpečný hasicí prostředek Novec™ 1230, který je nevodivý, a tím pádem nepoškozuje hašené komponenty. Celé řešení je možné připojit k monitorovacímu systému CMCIII, takže stále můžete využívat zasílání alarmových zpráva e-mailem nebo SMS, případně využívat přehledné webové rozhraní systému CMCIII.

Základní otázkou tedy zůstává, zda systém hašení zavádět. Podle odborníků z Rittalu to jednoznačně smysl dává a než následně řešit materiální škody nebo poškození zdraví, doporučují raději pořídit takovýto systém. Výše je uvedeno jen několik případů, kdy je třeba se hašením zabývat, ale situací bude určitě více. Celé to vlastně jen dokazuje jediný fakt, že monitorování a bezpečnost jdou ruku v ruce a už dávno nejsou otázkou jen pro velká datová centra nebo pouze IT aplikace, ale čím dál více se týkají i průmyslových aplikací.

Více informací zde  

Rittal Czech

Foto © Rittal Czech

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Edge datová centra

1.4.2021 Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstávají důležité otázky. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná? 


Plastové rozváděčové skříně AX od firmy Rittal

3.2.2021 S vývojem nových plastových skříní AX společnost Rittal dokončila kompletní obnovu celé produktové řady kompaktních skříní. I v těchto skříních lze standardně využít osvědčenou technologii sofistikovaného systémového příslušenství, které je instalováno do velmi odolného robustního pláště z plastu. Plastové rozváděčové skříně AX ochrání instalovanou elektrotechnickou výbavu i v nejnáročnějších prostředích, jako je např. venkovní instalace. 


Nové samostatně stojící skříně VX SE nabízejí větší jednoduchost

1.3.2021 Firma Rittal nabízí velice propracovaný systém řadových skříní VX25. Skříně z této nabídky se velice často používají také jako samostatně stojící, ale to nemusí být nejvýhodnější řešení. Požadavky na samostatně stojící skříně jsou odlišné od požadavků na systém řadových skříní, a právě proto přichází zcela jedinečné řešení v podobě skříní VX SE. Tento typ skříně kombinuje výhody kompaktních skříní AX s technikou řadových skříní VX25. Při vývoji těchto produktů byl také kladen velký důraz na efektivnější, bezpečnější a rychlejší montáž. Kompatibilita s VX25 je samozřejmostí. 


Profesionální ruční nářadí Rittal

2.9.2020 Rittal představuje rozsáhlou nabídku vysoce kvalitního ručního nářadí. Od jednoho dodavatele tak získáte veškeré pracovní a výrobní nástroje, které najdou uplatnění nejen při výrobě rozváděčů. 


Nové malé a kompaktní rozváděčové skříně firmy Rittal

Ještě lepší než originál

4.5.2020 Již téměř 60 let je kompaktní rozváděčová skříň řady AE nejoblíbenější rozváděčovou skříní na světě – jedná se o nesporný originál a vůbec první standardizovaný sériově vyráběný produkt svého druhu. Postupem času se skříň řady AE průběžně vylepšovala a dnes ji lze nalézt téměř ve všech průmyslových odvětvích, s instalovaným počtem v řádu milionů. Se zahájením prodeje nové generace skříní řady AX a KX, který proběhl 1. 3. 2020, Rittal přepracoval a přizpůsobil malé a kompaktní skříně aktuálním požadavkům trhu. Díky tomu zákazníci poznají nové funkce, které zefektivňují a urychlují procesy hodnotového řetězce a zvyšují všestrannost a spolehlivost.


Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

4.2.2020 Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou řídicích a distribučních rozváděčů. Spojením produktů – automatizačních strojů/poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN, vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0. 


Ri4Power systém založen na původním systému VX25

Vyšší výkon s použitím menšího množství mědi

29.5.2019 Na letošním veletrhu v Hannoveru (Hannover Messe) představila společnost Rittal nový systém rozvodu proudu VX25 Ri4Power. Přináší ještě vyšší efektivitu pro výrobce průmyslových rozváděčů. VX25 Ri4Power nabízí další výhody, jako je vyšší proudová zatížitelnost a snadnější monitorování a údržba. Systém je testován a certifikován dle EN 61439. 


Klimatizace pro skříňový rozváděč

Chlazení s cloudovým řešením

6.9.2018 Chladicí zařízení hrají stále důležitější úlohu v oblasti průmyslu 4.0. Lze je vybavit rozsáhlými komunikačními možnostmi. Komplexní komunikace od čidla v chladicím zařízení po cloudové systémy otevírá nové možnosti použití. Předpokladem jsou zařízení s přípravou na IoT, jako např. nové chladicí jednotky a chillery řady Rittal Blue e+. Během doby životnosti zařízení pro chlazení rozváděče jsou náklady, které připadají na údržbu a servis, spolu s náklady na energie zpravidla výrazně vyšší než původní investice do chladicího zařízení samotného. Optimalizace u servisu a údržby mohou vést ke snížení pracnosti, a tím také nákladů 


Systémová LED svítidla od Rittalu

1.2.2017 Dvěma novými provedeními systémových LED svítidel zkompletoval Rittal svůj nový program svítidel pro rozváděče. Série svítidel poprvé vyvinutá speciálně pro rozváděče je vedle verzí 1200 a 900 lumenů nyní k dostání i se světelným tokem 600 a 400 lumenů. Díky tomu nabízí Rittal vhodná řešení i pro menší systémy rozváděčů a skříní. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services