Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Kogenerace v průmyslu: potravinářská výroba společnosti Mondelez lépe využívá zemní plyn

11.2.2021 O kombinované výrobě elektřiny a tepla, tzv. kogeneraci, se hovoří hlavně v souvislosti s projekty veřejných služeb, jako například nemocnice, sportovní areály apod. Nachází však nemenší uplatnění i v průmyslu. Příkladem je společnost Mondelez, která v Opavě provozuje továrnu na výrobu sušenek. Ve své provozovně instalovala v únoru 2021 dva teplovodní kotle a kogenerační jednotku na ohřev teplé vody. Dodavatelem, investorem i provozovatelem projektu je společnost ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO.

Společnost Mondelez Czech Republic

Společnost Mondelez Czech Republic, s.r.o., je součástí skupiny společností Mondelēz International, která je předním světovým výrobcem cukrovinek a pečených produktů. Mondelēz International je v České republice a na Slovensku ve výrobě cukrovinek a pečených produktů na prvním místě. Ve čtyřech továrnách, dvou obchodních jednotkách a centru sdílených služeb zaměstnává téměř 2,5 tisíce lidí. Obchodní zastoupení firmy zde prodává 500 produktů pod 16 značkami.

Opavská továrna je největším výrobním sušenkovým závodem společnosti Mondelēz v Evropě. Její vlastník do ní v letech 2014-2018 investoval více než 4 miliardy korun. Z hlediska opatření šetrných k přírodě a zdrojům je například vybavena úsporným osvětlením, používá dešťovou vodu pro užitkové účely a generuje nulový odpad určený na skládku. Udržitelný rozvoj se však týká také vybraných dodávaných surovin, které patří mezi klíčové složky zde pečených produktů. Sušenky Oreo využívají kakao z globálního projektu Cocoa Life zaměřeného na udržitelné pěstování kakaa. Pšenice, která je klíčovou složkou sušenek, je stále více získávána z programu Harmony, který podporuje biodiverzitu a šetrné environmentální postupy při produkci pšenice v Evropě.

Projekt kogenerace

Projekt o celkovém rozpočtu 36 mil. Kč zahrnuje rekonstrukci plynové kotelny a vybudování nové vlastní malé teplárny. Tato kogenerační jednotka umožňuje díky využití zemního plynu efektivně a ekologicky vyrobit zároveň elektřinu a teplo.

Nová teplárna, která se stala součástí celého opavského komplexu, dodává teplo buď do výroby, nebo ho v případě malého odběru ukládá v akumulační nádrži. ČEZ Energo dodává elektřinu z kogenerační jednotky přímo do sítě ČEZ Distribuce. Mondelez následně tuto elektřinu odebírá zpět, a tím významnou mírou přispívá ke snížení uhlíkové stopy opavského závodu.

Nové zařízení továrně, která disponuje certifikací LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pro šetrné budovy, jejich konstrukci, provoz a správu, dále umožní snížit svou ekologickou stopu prostřednictvím nižších emisí CO2 ve srovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla.

Kogenerační jednotka umožňuje zvýšit účinnost přeměny energie nad 90 %. Znamená to jak finanční úsporu, tak i vyšší ekologičnost a omezení úniku látek do ovzduší. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí.

O principech a základních technických vlastnostech kogenerace se lze dočíst v naší nápovědě k článkům zde

ČEZ a redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ČEZ

Další informace zde

Přečtěte si také:

Šumperk má dvě nové kogenerační jednotky

14.10.2020 Kogenerační jednotky, které z plynu vyrábějí zároveň elektřinu i teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogeneraci viz v naší Nápovědě k článkům), mají své pevné místo také v Šumperku. Společnost SATEZA ze skupiny ENERGIE AG BOHEMIA, která ve městě provozuje systém centrálního zásobování teplem, se rozhodla navázat na dobré zkušenosti s dodávkou tepla z již dříve nainstalované první kogenerační jednotky. Na základě toho uzavřela na přelomu září a října 2020 se společností ČEZ Energo smlouvu na dodávku tepla z dalších dvou kogeneračních jednotek, které byly v roce 2020 uvedeny do provozu.


Kogeneraci se v Prostějově daří – ČEZ zde vybuduje již sedmou kogenerační jednotku

23.9.2020 Kogenerační jednotky z plynu vyrábějí elektřinu a zároveň teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogenerace viz v naší Nápovědě k článkům). Významnou podporu má tento způsob výroby energie v Prostějově. V září 2020 zde radní rozhodli o instalaci další, v pořadí již sedmé, kogenerační jednotky, která bude dodávat teplo lidem bydlícím v okolí Holandské ulice.


ČEZ spolupracuje s regiony: posiluje zásobování elektrickou energií na Králicku

21.7.2020 Úspěšnou spolupráci energetické skupiny ČEZ s regionem při jeho rozvoji znají čtenáři našich portálů na příkladu Smart regionu Vrchlabí. Dalším takovým příkladem, o němž byla veřejnost informována v červenci 2020, je region kolem orlickoústeckého městečka Králíky.


Výsledek úspěšné spolupráce v energetice: model elektrizační soustavy byl rozšířen o sítě 110 kV

16.7.2020 Provozovatelé přenosové a distribučních sítí, společnosti ČEPS, ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce, dokončili v polovině července 2020 projekt „Rozšíření modelu elektrizační soustavy v dispečerském řídicím systému o část distribuční sítě se jmenovitým napětím 110 kV“. Nový model poskytne dispečerům ČEPS detailnější přehled o elektrizační soustavě a zefektivní spolupráci s dispečinky provozovatelů distribučních sítí. 


Projekty kogenerace pro nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zahájeny 

7.1.2020 Nemocnice v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově s více než 300, resp. 500 lůžky patří mezi přední zdravotnická zařízení v kraji Vysočina. Kromě špičkového vybavení a kvalitní péče se starají i o svůj efektivní provoz. K němu brzy přispějí projekty kogenerace, zahájené na začátku roku 2020. Celou investici ve výši 60 mil. Kč hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a známého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.


Kogenerace v Příboře prospívá občanům i místnímu průmyslu

13.11.2019 Společnost ČEZ Energo, člen skupiny ČEZ ESCO, vybudovala v Příboře na Novojičínsku novou kogenerační jednotku. Místním obyvatelům i firmám to přinese dlouhodobou stabilizaci cen tepla. O podrobnostech tohoto projektu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2019.


Black start: při zotavení české energetiky z případného blackoutu pomůže přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

8.11.2019 Ačkoli má Česká republika velmi robustní přenosovou síť, ani jí se nevyhýbá hrozba plošného výpadku v dodávkách elektřiny, tzv. blackoutu. V takovémto případě by mohla sehrát významnou roli přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Od roku 2019 má tato elektrárna od provozovatele české přenosové soustavy, společnosti ČEPS, certifikaci na službu start ze tmy neboli black start. Jak byla v listopadu 2019 informována odborná veřejnost, v případě blackoutu by tak umožnila obnovit napětí v přenosové soustavě takzvaným podáním napětí do Elektrárny Chvaletice. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services