Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Reaktor Temelína je dokonale chráněn – ochranná budova obstála v přísné zkoušce

26.8.2021 Co když se přes elektrárnu přežene tornádo? Tak mohou znít obavy neznalých lidí ve stínu nedávné živelné katastrofy na Jižní Moravě. Pro bezpečnost reaktoru slouží jeho ochranná budova, která se nazývá anglicky containment, počeštěno na kontejnment. Jak prokázala bezpečnostní zkouška, která byla dokončena v polovině srpna 2021, kontejnment reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín splňuje všechna kritéria těsnosti.

Ochranná budova – kontejnment – temelínského reaktoru je vysoká 56 metrů a její stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno 478 menších kabelů. Celý kontejnment je projektován na přetlak 490 kPa. Pro představu to je taková odolnost, jakoby na každý metr čtvereční působil jeden tank. Kontejnment tak odolá například zemětřesení nebo tornádu.

Zmíněná bezpečnostní zkouška probíhá na každém bloku jaderné elektrárny jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří úniky tlaku. A jak taková zkouška probíhala?

Technici do budovy přivedli 45 tun vzduchu. Vytvořili tak přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. Speciální kompresory vzduch do klíčové budovy vháněly téměř čtyři hodiny. Osmnáct hodin pak technici tlak stabilizovali. Dalších 24 hodin sledovalo 49 čidel změny tlaku.

I tentokrát ochranná budova splnila všechna kritéria těsnosti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než zrnko hrášku.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů ČEZ

Foto © ČEZ

Další informace zde

Přečtěte si také:

Kamery a ultrazvuk potvrdily: nádoby reaktorů jaderné elektrárny Temelín jsou bezpečné a provozuschopné na další desítky let

17.8.2021 Stav tlakové nádoby reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům a očekáváním. Takový je hlavní závěr rozsáhlých kontrol, které odborníci provedli během odstávky druhého bloku. Odborná veřejnost s ním byla seznámena na začátku srpna 2021. V roce 2020 byla se stejným výsledkem zkontrolována tlaková nádoba na prvním bloku Temelína. 


Nové separátory zvýší výrobu z elektrárny Temelín bez zvýšení výkonu reaktoru

23.7.2021 Bezemisní elektřinu přibližně pro menší město. Takový výrobní potenciál očekává ČEZ od nových separátorů, které vyměnil během odstávky prvního bloku. Navíc vyšší temelínský výkon může nahradit uhelné elektrárny a ročně ušetřit několik tisíc tun CO2. Odborná veřejnost o tom byla informována v červenci 2021. 


HeFASTo: druhý malý reaktor českého původu a první svého druhu v Evropě

9.7.2021 V současnosti ve světě existuje více než sedm desítek konceptů malých reaktorů v různém stádiu rozpracovanosti. Výjimkou není ani ČR. Jako první uvedlo v roce 2018 Centrum výzkumu Řež svůj koncept s názvem Energy Well, který představuje návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým výkonem kolem 20 MWt, chlazeného tekutými solemi. Na konci května 2021 přišel s druhým projektem malého reaktoru pod názvem HeFASTo. 


Umělá inteligence napomáhá diagnostice turbín v Jaderné elektrárně Temelín

4.5.2021 Moderní metody tzv. neuronové sítě, které využívá i umělá inteligence, zavádí ČEZ na diagnostických systémech turbín v Jaderné elektrárně Temelín. Jejich hlavním cílem je včas předejít nežádoucímu nárůstu chvění. V druhé polovině dubna 2021 instalovali technici VZU Plzeň a ČEZ na prvním bloku první část z potřebných zařízení – tři desítky tzv. galvanických oddělovačů. Úkolem těchto zařízení je umožnit sběr vysokorychlostních dat o chvění z řídicího systému turbíny přes speciální úložiště. 


Dukovany: 3D model umožní zefektivnit provoz jaderné elektrárny

16.4.2021 Odborníci v Dukovanech vytvářejí v současné době první reálný 3D model jaderné elektrárny. Výsledkem bude digitální model s detailními daty skutečného dispozičního uspořádání. To umožní zjednodušit činnosti a zefektivnit práci při provozu zařízení a jeho údržbě, zejména v prostorech, které jsou za běžného provozu nepřístupné. Už na začátku dubna 2021 model Dukovan obsahoval 3D scany 339 místností a po úplném dokončení bude zahrnovat 1127 místností, výrobních hal a sálů. 


Nové metody pomáhají efektivní a bezpečné kontrole v jaderné elektrárně Dukovany

14.4.2021 Odborníci z jaderné elektrárny Dukovany provedli na konci března 2021 pomocí speciálního snímacího zařízení pilotní kontrolu korozivzdorné (nerezové) výstelky 14 metrů hluboké šachty na postamentu reaktoru čtvrtého výrobního bloku. První takto provedené nepřímé vizuální ověření stavu povrchu korozivzdorné nerezové výstelky poskytlo vyšší kvalitu a míru detailu kontrolovaného zařízení, a to bez jinak nutné přítomnosti personálu uvnitř šachty a s vyšší bezpečností jejího provádění. 


Jaderná energie a obnovitelné zdroje: srovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu

19.2.2021 V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530krát více místa než jaderné elektrárny, u pozemní fotovoltaiky je to 107krát. O porovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu se lze dočíst v analytickém článku České nukleární společnosti z února 2021, založeném na výsledcích evropské studie beroucí jako příklad mimo jiné Českou republiku. 



Malý reaktor NuScale získal americkou certifikaci své konstrukce

7.9.2020 Jedním z úspěšně postupujících projektů tzv. malých reaktorů je americký projekt NuScale. Na konci srpna 2020 tento projekt dosáhl významného milníku: Americký úřad pro jadernou bezpečnost US Nuclear Regulatory Commission (NRC) vydal závěrečnou zprávu o vyhodnocení bezpečnosti – final safety evaluation report (FSER). Tím je završena technická revize projektu a vydáno povolení k jeho zkonstruování. 


Mikromodulární reaktor (MMR) na cestě ke zkušebnímu provozu

28.8.2020 Micro Modular Reactor (MMR), tedy „mikromodulární reaktor“ z dílny společnosti Ultra Safe Nuclear Corporation (USFC) učinil v srpnu 2020 další významný krok ke svému zkušebnímu provozu: Byla objednána konstrukce zařízení na cirkulaci helia u britské firmy Howden, specializované na rozmanité komponenty jaderných elektráren. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services