Přečtěte si:  Elektromobilita v praxi: vlajková loď naší Edice smart city o moderní elektrické dopravě, jejích trendech, příležitostech i úskalích






Pozvánky na akce


Stalo se


















Mikromodulární reaktor (MMR) na cestě ke zkušebnímu provozu

28.8.2020 Micro Modular Reactor (MMR), tedy „mikromodulární reaktor“ z dílny společnosti Ultra Safe Nuclear Corporation (USFC) učinil v srpnu 2020 další významný krok ke svému zkušebnímu provozu: Byla objednána konstrukce zařízení na cirkulaci helia u britské firmy Howden, specializované na rozmanité komponenty jaderných elektráren.

MMR patří mezi vysokoteplotní, plynem chlazené reaktory o různých výkonech, označované zkratkou HTGR, používají jako palivo uran a jeho sloučeniny, jako chladivo zpravidla hélium a jako moderátor grafit. Jejich označení „vysokoteplotní“ se odvíjí od provozních teplot pohybujících se kolem 1000 °C. Díky této vlastnosti se hodí nejen k výrobě elektřiny, ale i k výrobě tepla a k dalším aplikacím a průmyslovým chemickým procesům využívajícím vysoké teploty, jako je např. rafinování ropy, odsolování mořské vody, výroba hnojiv, případně výroba vodíku pro palivové články aj. Tyto reaktory jsou rovněž řazeny mezi reaktory IV. generace (o generacích jaderných reaktorů viz v naší „nápovědě“).

MMR má tepelný výkon 15 MW a elektrický výkon 5 MW (to je pro srovnání zhruba výkon elektrické lokomotivy). Několik energetických výrobních jednotek MMR lze propojit tak, aby vyráběly 5 – 50 MW elektřiny a až 150 MW tepla, případně kombinaci obojího.

Palivem jsou u MMR kapsle s oxidem uraničitým zataveným v keramickém bezpečnostním obalu (viz obrázek výše), které jsou patentovány USFC pod ochrannou známkou Fully Ceramic Microencapsulated (FCM™). Poznámka: Zkratka PyC u vnějšího nebo vnitřního obalu na obrázku označuje pyrolytický uhlík, uměle vytvořenou formu uhlíku podobnou grafitu.

Teplota vlastní reakce je více než 2000 °C. Helium jako primární chladivo přenáší teplotu jaderné reakce do sekundárního okruhu, pracujícího s tavenými solemi.

Reaktor pracuje při výstupní teplotě 630 °C. Jeho plánovaná životnost, během níž není třeba vyměňovat nebo doplňovat palivo, je 20 let.

Energetický systém MMR se skládá ze dvou výrobních zařízení, viz obrázek níže. Prvním je jaderné zařízení, které obsahuje jaderný reaktor typu MMR. Vedle něj je uloženo zařízení na výrobu elektrické energie, které převádí teplo z jaderného zařízení na elektrickou energii, popřípadě dále podle potřeby nakládá s vyrobeným teplem. Celý systém je konstruován jako jedinečně jednoduchý. Tato jednoduchost je charakterizována minimálními požadavky na řízení provozu a údržbu a absencí skladování a zpracovávání jaderného paliva nebo manipulace s ním v místě, kde je reaktor vybudován.

MMR je nyní ve třetí fázi čtyřfázového procesu Canadian Nuclear Laboratories, národní vědecko-technologické instituce pro jadernou energetiku, pro umístění demonstračního prototypu MMR v areálu jeho pracoviště Chalk River Laboratories v kanadské provincii Ontario.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázky © USNC

Další informace zde a také zde a také zde

Přečtěte si také:

Dron otestoval laserový detekční systém chránící jaderné elektrárny

19.8.2020 Jaderné elektrárny jsou kritickou součástí energetiky z hlediska ochrany jejich bezpečnosti. Tomu odpovídá i několikanásobné jištění proti případným útokům ze vzduchu. Jedním z nich je laserový detekční systém, který chrání střechy vybraných budov. Tento systém otestovala na začátku srpna 2020 Policie ČR a společnost ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín. 


IEA apeluje na vlády národních států: podpořte finančně jádro, potřebujeme ho v boji proti klimatickým změnám  

9.7.2020 Nejasný postoj Evropské unie i některých národních států ohledně jaderné energie vyvolává nejistotu u investorů, což brzdí výstavbu nových jaderných elektráren i prodlužování provozu těch stávajících. Globální spotřeba elektřiny roste a bez významného přispění jaderných elektráren se nepodaří dostat emise skleníkových plynů pod kontrolu. To jsou závěry Mezinárodní energetické agentury (IEA). V nejnovější zprávě týkající se doporučení post-covidových investic do energetiky pak IEA radí, aby vlády podpořily jadernou energetiku prostřednictvím výkupních cen, garancí za úvěry nebo systémem kreditů za bezemisní výrobu. IEA tedy radí postupovat podobným způsobem, jakým se vydala česká vláda při přípravě nového jaderného zdroje v Dukovanech. 


Omezovač průtoku vyrobený s využitím 3D tisku: aditivní výroba se dostává i do jaderné energetiky

5.6.2020 Aditivní výroba neboli 3D tisk se dostává stále více do specializované produkce součástí v rozmanitých odvětvích, včetně jaderné energetiky. Důkazem tohoto trendu je významný milník při výrobě jaderných reaktorů: Americká energetická skupina Westinghouse Electric Company nainstalovala v dubnu 2020 v jaderném reaktoru první součást svého druhu vyrobenou touto technologií – omezovač průtoku. 


Alloy 617 – slitina pro vysokoteplotní reaktory, která vydrží 950 °C

18.5.2020 Alloy 617 neboli Slitina 617 je jednoduché technické označení pro kov, který může znamenat významný pokrok v oblasti komercializace jaderných reaktorů IV. generace. Tento kov, vyvinutý v Idaho National Laboratory (INL) v USA byl schválen Americkou společností strojních inženýrů (ASME) pro zahrnutí do amerického Boiler and Pressure Vessel Code, tedy kodexu kotlů a tlakových nádob. Je to poprvé po 30 letech, kdy je do tohoto kodexu přidáván nový materiál. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem května 2020. 


Další postup rozšiřování elektrárny Dukovany a jasné stanovisko vlády ČR: „Jádro je zelenou investicí.“

6.5.2020 Po jednání vlády ČR z 27. 4. 2020 jsou jasné vzájemné vztahy mezi státem a investorem nového jaderného zdroje, který by měl po šedesáti letech provozu nahradit stávající zdroj v Dukovanech. Ministři totiž probrali smluvní rámec spolupráce se společností ČEZ. Rovněž byl dán mandát vicepremiérovi a ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi k tomu, aby zahájil nezbytná jednání o veřejné podpoře s Evropskou komisí, tzv. notifikaci. V polovině letošního roku budou podepsány smlouvy státu s investorem, na konci roku pak zahájen tendr na dodavatele, který je v gesci společnosti ČEZ. 


Projekt Energy Well: také Česko vyvíjí vlastní malý modulární reaktor

11.3.2020 Zatímco skupina ČEZ jedná se světovými dodavateli již vyvinutých malých modulárních reaktorů, její dceřiná (či „vnukovská“) společnost – Centrum výzkumu Řež, dceřiná společnost ÚJV Řež ze skupiny ČEZ – pracuje na vývoji své vlastní koncepce takovéhoto reaktoru, označené jako Energy Well, tedy v překladu „energetická studna“. Na konci ledna 2020 získal jeho projektový tým patent od Úřadu průmyslového vlastnictví a zahájil přípravu nejaderné experimentální jednotky reaktoru. 


Atomová teplárna: Finsko zahajuje vývoj malého reaktoru pro centrální zásobování teplem

2.3.2020 Finsko a jeho hlavní město Helsinky jsou v mnoha ohledech příkladem šetrného přístupu k přírodě a praktického uplatňování konceptu smart city. Nicméně centrální zásobování teplem ve finských městech stále používá jako významný zdroj energie fosilní paliva. To nebude mít dlouhé trvání, s ohledem na plánovaný útlum uhelných zdrojů v energetice. Jako možná alternativa se uvažuje o využití malých jaderných reaktorů. Finské technické výzkumné centrum VTT proto zahájilo v únoru 2020 projekt vývoje malého reaktoru určeného primárně pro centrální zásobování teplem.


GE Hitachi Nuclear Energy a ČEZ: malé reaktory také v Česku?

24.2.2020 Spolu s Polskem a Estonskem je Česko další zemí bývalého východního bloku, která se aktivně angažuje v mezinárodní spolupráci na využití malých jaderných reaktorů. Důkazem je memorandum o porozumění mezi společnostmi GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a ČEZ podepsané na začátku února 2020. Jeho prostřednictvím se obě strany dohodly na zkoumání ekonomické a technické proveditelnosti potenciální výstavby reaktoru BWRX-300 v České republice. 


Malý reaktor ARC-100 bude instalován ve stávající elektrárně Point Lepreau

19.12.2019 Malé reaktory jsou spolu s reaktory IV. generace klíčovým směrem v rozvoji jaderné energetiky. Jedním z typů, jehož příprava k realizaci je v současné době na postupu, je ARC-100 od dodavatele ARC Nuclear Canada. Důležitým milníkem v jeho realizaci je potvrzení ministra kanadské provincie New Brunswick pro národní zdroje a rozvoj energie z prosince 2019 ohledně podpory jeho vybudování pro komerční demonstraci ve stávající jaderné elektrárně Point Lepreau. 


Malé jaderné reaktory místo spalování ropných břidlic: Estonsko hledá bezuhlíkové alternativy, podepsalo dohodu s GEH

30.10.2019 Po Polsku je další zemí bývalého komunistického bloku, která se velmi aktivně zajímá o využití malých jaderných reaktorů, Estonsko. Svědčí o tom dohoda o porozumění (Memorandum of Understanding), kterou v říjnu 2019 uzavřel americký výrobce jednoho z malých reaktorů GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a estonská společnost Fermi Energia. Tato společnost byla založena odborníky na atomovou energii pro podporu rozvoje malých jaderných reaktorů v Estonsku. Cílem uzavřené dohody s GEH je prozkoumat ekonomickou proveditelnost vybudování malého reaktoru BWRX-300 od GEH v Estonsku, prověřit požadavky na lokalitu a požadavky estonské státní regulace v oblasti využití atomové energie. 


BWRX-300: bude Polsko průkopníkem malých reaktorů v bývalém východním bloku?

24.10.2019 O malých reaktorech jako jednom z perspektivních směrů ve vývoji jaderné energetiky slýcháme především v souvislosti se zeměmi, jako jsou USA, Velká Británie, Kanada, případně Francie. Zdá se však, že k jejich uplatnění může dojít i v postkomunistických zemích a průkopníkem by mohlo být Polsko. Přinejmenším tomu nasvědčuje dohoda – memorandum o porozumění – z října 2019 mezi americkým výrobcem jednoho z malých reaktorů GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a společností Synthos SA 



 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services