Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Velký flexibilní transformátor podpoří stabilitu energetické sítě USA

20.10.2021 Transformátory jsou důležitou součástí energetických sítí. Kromě změny napětí na požadovanou hodnotu hrají důležitou roli při zajišťování kvality elektrické energie, tedy napětí, proudu a kmitočtu včetně odpovídajícího průběhu příslušných křivek. To vše pomůže zajistit velký flexibilní transformátor, první svého druhu na světě, který byl v polovině října 2021 instalován v rozvodně energetické společnosti Cooperative Energy ve městě Columbia v americkém státě Mississippi.

Přes rozvodnu v Columbii je zásobováno elektřinou téměř půl miliónu domácností a podniků v tomto americkém státě. Jeho energetická síť dosud fungovala poměrně spolehlivě. Se stále rostoucím podílem obnovitelných zdrojů připojených k síti, především solárních a větrných, však rostou nároky na flexibilní regulaci kvality elektrické energie v síti, kterou tyto zdroje soustavně narušují.

Její stabilitě by měl dopomoci právě nový flexibilní transformátor (viz foto), který je zároveň vybavený inteligentním řízením pro vyrovnávání výkyvů způsobených povětrnostními podmínkami nebo obnovitelnými zdroji energie i pro řešení poruch. Řídicí systém je navíc řešený tak, aby byl odolný proti kybernetickým útokům.

Tento nový flexibilní transformátor, první svého druhu na světě, pracuje s napětím 165 kV a  zdánlivým výkonem o hodnotách 60/80/100 MVA.

Nový flexibilní transformátor je výsledkem vývojového projektu firem GE Research ze skupiny General Electric a mexického dodavatele energetických zařízení Prolec GE, řešeného ve spolupráci se zmíněnou Cooperative Energy. Projekt byl spolufinancován částkou 2,4 mil. dolarů (cca 53 mil. Kč) z prostředků amerického ministerstva energetiky (DoE).

Nyní proběhne po dobu šesti měsíců validace transformátoru v provozních podmínkách. Jejím cílem je prověřit jeho fungování a vyhodnotit, jak tato nová technologie může podpořit budoucí potřeby řízení energetických sítí.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Cooperative Energy

Další informace zde

Přečtěte si také:

Aeroderivativní turbíny: letecké motory vyrábějící elektřinu doplňují obnovitelné zdroje

5.10.2021 Společnost General Electric (GE), světový výrobce proudových motorů pro letadla, vyrábí rovněž plynové turbíny pracující na stejném principu a vycházející z konstrukce leteckých motorů, ale sloužící jako stacionární zdroje, zejména pro výrobu elektřiny. Pro tyto turbíny se používá označení aeroderivativní. Zatím poslední dodávka čtyř těchto turbín od GE byla v září 2021 úspěšně instalována ve dvou kalifornských elektrárnách na zakázku tamního ministerstva vodních zdrojů (DWR). 


Všech šest bloků českých jaderných elektráren běží naplno, více než 45 % výroby elektřiny v ČR je plně bezemisní

1.9.2021 Na konci srpna 2021, necelé čtyři dny po svém připojení k přenosové soustavě, pracuje druhý temelínský blok opět na plný výkon. Spolu s elektrárnou Dukovany je tak aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí více než 37 % české spotřeby (netto výroba elektřina za rok 2020). 


Český tokamak COMPASS jde do důchodu, jeho následovníkem bude COMPASS Upgrade

31.8.2021 V pátek 20. srpna 2021 proběhl poslední experiment na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR (ÚFP). Po dvanácti letech ukončuje svůj provoz. V zařízení, ve kterém se testuje řízená jaderná fúze, proběhlo za tu dobu více než 21 tisíc výbojů vysokoteplotního plazmatu. Na jeho místě bude v nejbližších letech vybudován zcela nový tokamak – COMPASS Upgrade se světově unikátními parametry, který má za cíl vyřešit některé z klíčových problémů spojených se stavbou prototypu fúzní elektrárny. 


Reaktor Temelína je dokonale chráněn – ochranná budova obstála v přísné zkoušce

26.8.2021 Co když se přes elektrárnu přežene tornádo? Tak mohou znít obavy neznalých lidí ve stínu nedávné živelné katastrofy na Jižní Moravě. Pro bezpečnost reaktoru slouží jeho ochranná budova, která se nazývá anglicky containment, počeštěno na kontejnment. Jak prokázala bezpečnostní zkouška, která byla dokončena v polovině srpna 2021, kontejnment reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín splňuje všechna kritéria těsnosti. 


Elektřina a teplo pro Prahu i Střední Čechy změní zdroje energie: ČEZ zavírá Elektrárnu Mělník III

24.8.2021 Do roku 2030 bude lokalita Mělník, která zásobuje Prahu, Mělník a Neratovice, vyrábět jen z nízkoemisních zdrojů a významně tak pomůže Skupině ČEZ i Praze a dalším městům dosáhnout ekologických závazků. Prvním krokem v plánované transformaci je odstavení 500MW elektrárenského uhelného bloku Mělník III, který byl dlouhou dobu největší svého druhu v ČR. Jeho uzavřením v polovině srpna 2021 se lokalita Mělníka a okolí mění na čistě teplárenskou. 


Kamery a ultrazvuk potvrdily: nádoby reaktorů jaderné elektrárny Temelín jsou bezpečné a provozuschopné na další desítky let

17.8.2021 Stav tlakové nádoby reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům a očekáváním. Takový je hlavní závěr rozsáhlých kontrol, které odborníci provedli během odstávky druhého bloku. Odborná veřejnost s ním byla seznámena na začátku srpna 2021. V roce 2020 byla se stejným výsledkem zkontrolována tlaková nádoba na prvním bloku Temelína. 


Kogenerace v Jablonci nad Nisou: teplo do bytů, elektřina do veřejné sítě

10.8.2021 České teplárenství prochází velkou transformací. Jedním z kroků v tomto procesu je instalace pěti kogeneračních jednotek v Jablonci nad Nisou, které od konce července 2021 dodávají prostřednictvím společnosti Jablonecká energetická teplo do bytů a elektřinu do veřejné sítě. Kogenerační jednotky postavila a provozuje společnost ČEZ Energo z holdingu ČEZ ESCO.


Vodní elektrárna Orlík je opět plně v provozu, světovým unikátem jsou čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami

15.7.2021 Na začátku července 2021 se vrací do plného provozu všechny čtyři bloky vodní elektrárny Orlík, provozované skupinou ČEZ. Největší elektrárna na Vltavě, kterou energetičtí dispečeři využívají hlavně v časech odběrových špiček, má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezóny. Ta přinesla podzimní i jarní příznivé podmínky pro výrobu bezemisní elektřiny z vody.  


Čistá Energie Zítřka: vize skupiny ČEZ pro rok 2030 ukazuje strategii přechodu na nízkoemisní portfolio zdrojů

7.6.2021 Ambiciózní strategie odklonu od uhelné energetiky v ČR by nebyla možná bez významného přispění skupiny ČEZ, která se na domácí výrobě elektřiny podílí téměř třemi čtvrtinami. Koncem května 2030 představila skupina ČEZ veřejnosti svoji Vizi 2030 nazvanou Čistá Energie Zítřka, v níž uvádí konkrétní kroky a milníky na cestě k nízkoemisní energetice.  


Umělá inteligence napomáhá diagnostice turbín v Jaderné elektrárně Temelín

4.5.2021 Moderní metody tzv. neuronové sítě, které využívá i umělá inteligence, zavádí ČEZ na diagnostických systémech turbín v Jaderné elektrárně Temelín. Jejich hlavním cílem je včas předejít nežádoucímu nárůstu chvění. V druhé polovině dubna 2021 instalovali technici VZU Plzeň a ČEZ na prvním bloku první část z potřebných zařízení – tři desítky tzv. galvanických oddělovačů. Úkolem těchto zařízení je umožnit sběr vysokorychlostních dat o chvění z řídicího systému turbíny přes speciální úložiště. 


Dukovany: 3D model umožní zefektivnit provoz jaderné elektrárny

16.4.2021 Odborníci v Dukovanech vytvářejí v současné době první reálný 3D model jaderné elektrárny. Výsledkem bude digitální model s detailními daty skutečného dispozičního uspořádání. To umožní zjednodušit činnosti a zefektivnit práci při provozu zařízení a jeho údržbě, zejména v prostorech, které jsou za běžného provozu nepřístupné. Už na začátku dubna 2021 model Dukovan obsahoval 3D scany 339 místností a po úplném dokončení bude zahrnovat 1127 místností, výrobních hal a sálů. 


Nové metody pomáhají efektivní a bezpečné kontrole v jaderné elektrárně Dukovany

14.4.2021 Odborníci z jaderné elektrárny Dukovany provedli na konci března 2021 pomocí speciálního snímacího zařízení pilotní kontrolu korozivzdorné (nerezové) výstelky 14 metrů hluboké šachty na postamentu reaktoru čtvrtého výrobního bloku. První takto provedené nepřímé vizuální ověření stavu povrchu korozivzdorné nerezové výstelky poskytlo vyšší kvalitu a míru detailu kontrolovaného zařízení, a to bez jinak nutné přítomnosti personálu uvnitř šachty a s vyšší bezpečností jejího provádění. 


Jaderná energie a obnovitelné zdroje: srovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu

19.2.2021 V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530krát více místa než jaderné elektrárny, u pozemní fotovoltaiky je to 107krát. O porovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu se lze dočíst v analytickém článku České nukleární společnosti z února 2021, založeném na výsledcích evropské studie beroucí jako příklad mimo jiné Českou republiku. 


 

Naše tipy































Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services