Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Energy nest: unikátní hybridní zdroj pro služby výkonové rovnováhy ve Vraňanech

15.7.2024 V červenci 2024 byl ve Vraňanech u Mělníka oficiálně představen unikátní hybridní zdroj energie Energy nest, první svého druhu v regionu střední a východní Evropy. Tento zdroj, jehož provozovatelem je energetická skupina Decci a generálním dodavatelem společnost Siemens, bude sloužit pro podpůrné služby výkonové rovnováhy (SVR) stabilizující českou elektrizační soustavu.

Služby výkonové rovnováhy a aeroderivativní turbíny

Služby výkonové rovnováhy poskytují nejčastěji výrobci elektrické energie rezervující část svého výrobního výkonu, který podle potřeby zvyšují nebo snižují. Tím, zjednodušeně řečeno, pomáhají uvést hodnotu frekvence elektrického proudu v síti na potřebnou hodnotu.

Aeroderivativními turbínami rozumíme plynové turbíny vycházející z konstrukce leteckých motorů a pracující na stejném principu, ale sloužící jako stacionární zdroje, zejména pro výrobu elektřiny.

Aeroderivativní turbína tedy pracuje, stejně jako letecký proudový motor, s palivem rozptýleným ve vzduchu. Oproti klasickým plynovým turbínám má tak nižší spotřebu paliva, a s ní i nižší emise. Navíc může pracovat s různými druhy paliv. Tyto turbíny lze uvést do provozu během několika minut. Slouží tak například jako vyrovnávací zdroj pro špičkovou spotřebu, jako účinná záloha k nestálým obnovitelným zdrojům nebo právě pro služby výkonové rovnováhy. 

Funkce Energy nest

Energy nest představuje rychlý a stabilní zdroj, který dokáže poskytovat jakékoliv služby výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS. Předností vraňanského hybridního zdroje je vysoká míra flexibility. Do provozu jej bez využití dotací uvedl soukromý investor a provozovatel projektu, společnost E.nest Energy a. s., součást energetické skupiny Decci a.s.

Energy nest je navržen pro poskytování služby FCR (regulace frekvence), aFRR (automatická regulace výkonu) a služby mFRR (manuální regulace výkonu) V budoucnu se plánuje rozšíření služeb výkonové rovnováhy až na 52,4 MW, a to bez nutnosti rozšíření stávající technologie. V současném stavu dokáže dodávat regulační výkon 32,4 MW a plného výkonu dosáhne za 2 minuty.

Díky důmyslné koncepci má Energy nest minimalizovanou vlastní spotřebu energie, která se ve stavu tzv. pohotovosti pohybuje pouze kolem 60 kW. Zdroj navíc nevyžaduje trvalou obsluhu v místě, provoz je díky využití pokročilých algoritmů řízení plně automatický.  

V blízkosti Energy nest se nachází fotovoltaická elektrárna skupiny Decci o výkonu 35 MWp, s níž bude možné zdroj v budoucnosti technicky propojit.

Turbíny, bateriové úložiště a řídicí systém Energy nest

Turbíny Energy nest mají minimální reakční dobu a dokážou najet na plný výkon do 2 minut, bateriové úložiště dodává výkon během jejich startu. Technologie se tak navzájem doplňují a kompenzují své slabé stránky. Kompletní technologii plynových turbín dodala společnost Centrax, samotné turbíny jsou od výrobce Siemens Energy.

Důležitou součástí řešení je největší bateriové úložiště v ČR se jmenovitým výkonem 20 MW a využitelnou kapacitou 22 MWh, a dále šest aeroderivativních turbín s celkovým výkonem 32,4 MW. Toto bateriové úložiště od dodavatele SMA Altenso GmbH se skládá ze sedmi samostatných bateriových jednotek, každou tvoří bateriový kontejner a střídač. Díky sofistikované koncepci při výpadku jedné bateriové jednotky nedochází k výpadku celého bateriového úložiště.

V řídicím systému od společnosti Siemens jsou integrovány algoritmy pro automatické řízení všech technologií jako jednoho celku splňujícího podmínky pro připojení do distribuční soustavy a poskytování podpůrných služeb. Řízení všech systémů je koncipováno tak, aby bylo maximálně autonomní a bezobslužné. Řízení je optimalizováno tak, aby veškeré technologie byly využívány rovnoměrně s ohledem na jejich výkonové zatěžování a opotřebení.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Siemens

Přečtěte si také:

Služby výkonové rovnováhy na Vranově zajistí bateriové úložiště, součástí je ochrana proti požáru

21.6.2024 Vodní elektrárna Vranov  provozovaná společností E.ON  je jednou z těch, které poskytují české elektroenergetické síti služby výkonové rovnováhy. Významným pomocníkem se přitom stane bateriové úložiště od společností Siemens a EVC Group. Odborná veřejnost s ním byla seznámena v červnu 2024. 


Drony E.ON zrychlí opravy elektrického vedení a zvýší bezpečnost práce techniků

21.6.2024 Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. O zajímavých podrobnostech tohoto postupu byla odborná veřejnost informována koncem června 2024. 


Vodní elektrárna Vranov: „Devadesátiletá stařenka“ se má stále k světu

22.5.2024 Vranovská přehrada, jejíž součástí je i vodní elektrárna Vranov, slaví letos 90 let od uvedení do provozu. Od samého počátku byl hlavním posláním obou staveb energetický a vodohospodářský přínos, což platí dodnes. Navíc může poskytnout podporu v případě blackoutu. 


Ochranné pásmo elektrického vedení: Louka místo stromů splňuje požadavky na zeleň i bezpečnost

17.5.2024 Stromy představují důležitou součást zelené infrastruktury měst. Problém však nastane, pokud se stromy nacházejí v ochranném pásmu elektrického vedení. Stromy zde totiž nesmějí přerůst tři metry. Řešení ukázalo v květnu 2024 město Plzeň v Borském parku: Místo stromů zaselo pod vedením vysokého napětí luční květiny.


Redispečink: Česká firma podpoří německého operátora přenosové sítě v efektivním využívání obnovitelných zdrojů

8.5.2024 Německým operátorem přenosové soustavy TenneT si na začátku května 2024 vybral v soutěži českou společnost Unicorn Systems pro dodávku a následnou podporu nástroje pro validaci nákladů za redispečink. Tento projekt představuje významný krok v podpoře transparentnosti a zvyšování efektivity mezinárodní spolupráce provozovatelů přenosových soustav. 


Doplněné nabídky na nové Dukovany podány, soutěží francouzská EdF a korejská KHNP

3.5.2024 Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela ke dni 30. 4. 2024 doplněné nabídky na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Dodavatelé předložili aktualizovanou nabídku na pátý blok Dukovan i na další tři bloky. 


Nejen nové zdroje, také zefektivnění stávajících: 3. blok Dukovan dosáhl 513 MWe

23.4.2024 Jaderná energie je v českých geografických a klimatických podmínkách klíčovým zdrojem bezemisní elektřiny. Vedle nových zdrojů, jako výstavba nových bloků v Dukovanech nebo budování malých modulárních reaktorů je průběžně zvyšován výkon, a tím i podíl na výrobě, u stávajících jaderných zdrojů. Ukazuje to 3. blok jaderné elektrárny Dukovaný, který v dubnu 2024 dosáhl špičkového elektrického výkonu 513 MWe – o 17 % více, než na kolik byl původně dimenzován. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services