Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















DolWin1: HVDC spojení z mořských větrných elektráren podporuje „Energiewende“

10.8.2015 Na konci července 2015 bylo úspěšně předáno a uvedeno do provozu 800MW vysokonapěťové přenosové spojení (HVDC) DolWin1, spojující větrné elektrárny v Severním moři s německou pevninou, jehož provozovatelem je nizozemsko-německá společnost TenneT. Významnou měrou tak přispívá k celkové restrukturalizaci německé energetiky směrem k obnovitelným zdrojům, známé pod pojmem „Energiewende“. Podle ní by mořské větrné farmy měly dodávat do německé přenosové sítě výkon 6,5 GW v roce 2020 a 15 GW v roce 2030. Dodavatelem přenosového spojení je společnost ABB.

DolWin1 spojuje mořskou platformu DolWin Alpha s německým pobřežím (název je odvozen od zátoky Dollart na německo-nizozemských hranicích). Do této platformy, která představuje mořskou konvertorovou stanici, je integrována větrná farma Borkum West II a Borkum Riffgrund I, ležící cca 75 km od německého pobřeží. Střídavý proud z větrných farem je zde přeměněn na stejnosměrný o napětí ±320 kV a dále veden 165km dlouhým podmořským a podzemním kabelem k místu připojení k německé přenosové síti v rozvodně Dörpen West v severoněmeckém Heede.

Společnost ABB zkonstruovala, dodala a nainstalovala technologii pro celý tento projekt, zahrnující mořskou a pozemní konvertorovou stanici a kabelové propojení. Přitom byla využita osvědčená konvertorová technologie ABB Voltage Source Converter (VSC) technology dodávaná pod obchodní značnou HVDC Light®. Tyto konvertory jsou založeny na polovodičích, které mění elektrickou energii ze střídavého vysokého napětí na stejnosměrné napětí nebo obráceně. Přitom mají kompaktní konstrukci a jsou snadno ovladatelné. VSC jsou stále více nasazovány u podzemních a podmořských aplikací, například při integraci obnovitelných zdrojů energie u pozemních nebo mořských větrných farem, při zásobování ostrovů a plovoucích plošin elektřinou z pevniny nebo při vnitroměstských nebo přeshraničních energetických propojeních.

Tato technologie byla použita mj. i u HVDC spojení Skagerrak 4 mezi Norskem a Dánskem.

O vysokonapěťových stejnosměrných (HVDC) přenosových systémech jsme na našich stránkách psali již vícekrát. Tento systém má své výhody i omezení. Obecně platí, že přenos elektrické energie je efektivní při použití vysokého napětí, protože s vyšším napětím klesá jednotkový odpor vodiče. Měnit hodnotu napětí pomocí transformátoru však lze jen u střídavého proudu. Naproti tomu je použití stejnosměrného elektrického vedení oproti střídavému úspornější. Není totiž třeba přenášet tři fáze, lze použít tenčí vodiče a stejnosměrný proud má kromě toho menší ztráty ve vedení. HVDC přenosové spojení je tak oproti střídavému ekonomičtější na vlastním vedení a méně ekonomické v koncových bodech, kde je třeba proud transformovat a usměrňovat, resp. střídat, přičemž hraje roli nákladnost, účinnost a spolehlivost příslušných zařízení. Složitější a dražší je také regulace HVDC soustavy, zvlášť u sítí s více než dvěma koncovými body.

Praktické využití HVDC, jehož průkopníkem je především společnost ABB, je proto úzce spojeno s rozvojem účinných konvertorových zařízení, tj. usměrňovačů a střídačů. Je výhodné zejména při přenosu na dlouhé vzdálenosti mezi dvěma koncovými body, jako právě například DolWin1.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

NSN link: HVDC propojení obnovitelných zdrojů Norska a Velké Británie

21.7.2015 K vysokonapěťovým stejnosměrným přenosovým spojením (HVDC) v Evropě přibude v roce 2021 další: projekt NSN link mezi Norskem a Velkou Británií, jehož hlavním cílem je efektivní využití obnovitelných zdrojů elektřiny.  


Smart Grid Gotland: systém smart grid pro venkovské oblasti

14.5.2015 Na švédském ostrově Gotland v Baltském moři se od května připravuje k realizaci projekt inteligentní distribuční sítě, smart grid, speciálně navrhovaný pro venkovské oblasti. Cílem řešení je integrovat v co největší míře obnovitelné zdroje energie a minimalizovat náklady na údržbu při současně zlepšené kvalitě dodávaného proudu. 


NordLink: nejdelší HVDC přenosové spojení v Evropě

28.4.2015 Připravovaný projekt NordLink představuje první přímé propojení přenosových sítí mezi Norskem a Německem. Jeho délka dosáhne 623 km, což z něj činí nejdelší spojení HVDC v Evropě. Svému zprovoznění se toto přenosové spojení významně přiblížilo v polovině března 2015


Společnost ABB otevřela dva nové závody v ČR

24.4.2015 Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, zahájila ve dnech 22. a 23. dubna 2015 provoz nových výrobních závodů v České republice. Ty jsou určeny pro výrobu vzduchem izolovaných rozváděčů vysokého napětí, přístrojových transformátorů a automatizačních systémů pro rozvodny. Celkově si výstavba nových výrobních kapacit vyžádala investice ve výši 50 milionů USD. 


Transformer Intelligence™: inteligentní transformátory šetří náklady na údržbu

11.3.2015 Transformátor je kritickým komponentem každé energetické sítě a jeho spolehlivé fungování je důležité pro plynulou dodávku elektrické energie. Dvojnásob to platí při vytváření systémů smart grid. Je proto nutné zavčas rozpoznat a řešit možné poruchy, zároveň však nelze zvyšovat rozsah preventivní údržby nad mez danou finanční efektivností provozu celé energetické soustavy. Jako řešení nyní společnost ABB přichází s inteligentním monitorovacím systémem pro transformátory, který začátkem března 2015 představila pod obchodní značkou Transformer Intelligence™ 


Skagerrak 4: rekordní lehké HVDC přenosové spojení v Evropě

14.1.2015 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak 1, 2 a 3 podle úžiny, kterou překonávají. Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. 


Nejdelší HVDC spojení na světě úspěšně v provozu

10.9.2014 O přípravě projektu Rio Madeira HVDC Link, nejdelšího vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) na světě, jsme informovali naše čtenáře již v dubnu loňského roku. Tento projekt byl na konci srpna 2014 úspěšně uveden do provozu. 2 375 km dlouhé přenosové spojení Rio Madeira HVDC Link, pracující s přenosovým napětím ±600 kV, vede elektrickou energii ze dvou nově vybudovaných vodních elektráren 


Komplexní technologické řešení pro 1 100kV UHVDC přenos od ABB

3.9.2014 Ultra vysokým napětím se rozumí elektrické napětí o hodnotě více než 800 kV. Toto napětí se používá především v přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti, využívající stejnosměrný proud (HVDC) – viz například článek o projektu Maritime link. Společnost ABB nyní přichází s komplexní nabídkou pro ultra vysoké stejnosměrné (UHVDC) přenosové spojení, využívající napětí 1 100 kV DC, se všemi jeho komponenty. 


Nejvýkonnější kabelová technologie pro podzemní a podmořský přenos energie na světě

27.8.2014 Společnost ABB, vedoucí světová skupina v oboru silnoproudé elektrotechniky a energetiky, představila v srpnu 2014 průlomovou technologii pro podzemní a podmořský přenos energie. Je jí 525kilovoltový kabel pro stejnosměrné přenosové spojení, používané zejména u obnovitelných zdrojů energie (viz například článek o projektu Maritime Link). 


Ekologický izolant pro plynem izolované rozvodny

22.8.2014 O plynem izolovaných rozvodnách (GIS – Gas Insulated Switchgear) od ABB, jejichž komponenty jsou vyráběny v brněnském závodě této společnosti, jsme na našem portále psali letos v červnu. Společnost ABB nyní přichází s průlomovým řešením, kdy izolační plyn SF6 nahradí mnohem ekologičtější směsí plynů se stejnými izolačními vlastnostmi. 


Maritime Link: HVDC spojení pro „zelenou“ energii z New Foundlandu

23.7.2014 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland s vodními a větrnými elektrárnami získají zcela nové energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku na tento energetický systém získala začátkem července 2014 společnost ABB, zkušený dodavatel HVDC technologií 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services