Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Věda, průmysl i služby: Evropská centra pro digitální inovace pomohou rozvíjet malé a střední podniky

28.6.2022 K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. Pět kandidátů nominovaných Českou republikou uspělo v evropské výzvě Programu Digitální Evropa, jehož cílem je vybudování sítě těchto center. Veřejnost o tom byla informována v polovině června 2022. Hlavním koordinátorem tohoto programu je Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Evropská centra pro digitální inovace

Evropská centra pro digitální inovace hrají v programu Digitální Evropa klíčovou roli. Výzvy se kromě českých kandidátů také účastnili žadatelé z Rakouska, Estonsko, Irska, Polska, Belgie, Německa, Itálie, Portugalska, Bulharska, Řecka, Lotyšska, Rumunska, Chorvatska, Finska, Litvy, Slovenska, Kypru, Francie, Malty, Slovinska, Maďarska, Nizozemska, Španělska, Dánska, Islandu, Norska a Švédska. V rámci této výzvy bylo vyhodnoceno celkem 283 předložených návrhů. Evropské kolo výzvy na financování Evropských center pro digitální inovace (EDIHy) probíhalo od 17. listopadu 2021 do 22. února 2022.

Síť více než 300 evropských digitálních inovačních center by měla pokrýt všechny regiony Evropské unie, a zacílit tak na specifické potřeby digitalizace jednotlivých regionů. Každý EDIH bude poskytovat služby založené na konkrétním zaměření, které podpoří místní soukromý a veřejný sektor v jejich digitální a ekologické transformaci. Služby budou poskytovány na otevřeném, transparentním a nediskriminačním základě a budou určeny především malým a středním podnikům a organizacím veřejného sektoru, které vykonávají jiné než ekonomické činnosti.

Česká republika spolu s ostatními členskými státy se zavázaly ke kofinancování českých EDIHs, a to vyčleněním finanční podpory v Národním plánu obnovy do výše 9 000 000 €. EDIHs díky těmto prostředkům a finanční podpoře z Programu Digitální Evropa budou poskytovat podporu malým a středním podnikům, a tím přispějí k celkové transformaci a zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky a její úspěšnosti na celoevropské úrovni.

Tato centra budou podporovat digitální transformaci podniků v regionech tím, že budou poskytovat zdarma služby, jako je testování před investováním, školení a rozvoj dovedností, podpora při hledání investic, vytváření sítí a přístup k inovačním ekosystémům. Jejich odbornost bude zaměřena na tyto oblasti: umělá inteligence, vysoce výkonná výpočetní technika (HPC), kybernetická bezpečnost a digitální dovednosti.

Centra v České republice

K podpisu grantové dohody na evropské úrovni byli vyzváni tito čeští kandidáti na EDIHs:

BRAIN FOR INDUSTRY

Lídr: Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Centrum pro digitální inovace se specializuje na využití umělé inteligence pro malé a střední podniky, digitalizaci průmyslu, digitální audit a na matematické výpočty a digitální simulace. Jeho primární technologií je umělá inteligence, přičemž působí ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praze v sektoru zpracovatelského průmyslu a strojírenství.

CYBERSECURITY INNOVATION HUB

Lídr: CyberSecurity Hub, z.ú. z Jihomoravského kraje

Specializuje na kyberbezpečnostní výzkum a průmysl, komercializaci a implementaci technologií. Mimo jiné se zabývá osvětou a vzděláváním na poli kybernetické bezpečnosti. Působností spadá Cybersecurity Innovation Hub jak do veřejného, tak i soukromého sektoru.

EDIH ČVUT

Lídr: České vysoké učení technické v Praze

Zaměřuje se na výzkum a transfer technologií, digitalizaci veřejné správy a na malé a střední podniky. Hlavními cílovými skupinami tohoto centra jsou v oblastech průmyslu, energetiky, zdravotnictví a cestovního ruchu.

EDIH DIGIMAT

Lídr: Intemac Solutions, s.r.o,

Nabízí spolu s partnery služby umělé inteligence, a to především v Jihomoravském kraji s dalším přesahem do Zlínského kraje a na Vysočinu. Projekt se zaměřuje na využití umělé inteligence u malých a středních podniků, digitální transformaci a automatizaci v sektoru výrobních podniků.

EDIH OSTRAVA

Lídr: Vysoká škola báňská -  Technická univerzita Ostrava

Zaměření na technologii HPC – superpočítání (vysoce výkonná výpočetní technika) a působí v regionu Moravskoslezského kraje s přesahem a využitím technologie v celé České republice a Evropské unii. V rámci HPC se zaměřuje na počítačové modelování, numerické simulace, datové analýzy, rozvoj umělé inteligence a robotiky v sektoru průmyslu, dopravy, zemědělství a ve veřejném sektoru.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Školení pro manažery průmyslových firem: Úspěšně z průmyslu do měst a obcí

Školení je určeno primárně pro obchodní, marketingové a produktové manažery průmyslových firem působících na trhu inovativních technologií, kteří chtejí expandovat na trhy veřejných služeb. Dne 21.3.2023 se uskuteční workshop a individuální konzultace a 22.3.2023 budou mít účastníci školení možnost vystoupit s prezentace produktů a služeb na 8. ročníku odborné konference Smart city v praxi určené veřejným organizacím, kde uplatní získané vědomosti a dovednosti.


Víte, jak funguje baterie?

S bateriemi se setkáváme na každém kroku. Právě v naší rubrice Elektromobilita se o nich často pojednává jako o zdrojích elektrické energie. Bude proto užitečné si připomenout, jak baterie fungují 


Víte, jak funguje jaderná elektrárna?

Pro porozumění základnímu principu fungování jaderné elektrárny si nejprve stručně ukážeme, jak probíhá výroba elektřiny v uhelné elektrárně a teplo spalovaného uhlí nahradíme jiným teplem – teplem ze štěpné jaderné reakce. 


Víte, jak funguje fotovoltaický článek?

Fyzikální podstatou fotovoltaického článku je fotoelektrický jev, který objevil Alexandr Edmond Becquerel v roce 1839. Fotovoltaický jev je z fyzikálního hlediska charakterizovaný přímým vyražením elektronu z jeho oběžné dráhy fotonem slunečního záření. 

 Víte, co to je a jak funguje smart grid?

Výrazem „smart grid“, nebo také česky „inteligentní síť“, bývají označovány komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase. Základním principem smart grid je vzájemná obousměrná komunikace 


Víte, co to je a jak funguje ostrovní systém?

Některé články v naší rubrice Výroba a přenos se zmiňují o tzv. ostrovních systémech. O jaké systémy tedy jde? 


Pojmy, které je dobré znát

Zde je shrnutý význam základních pojmů týkajících se energie, jejích zdrojů a šetrného využívání. 

Principy popisovaných technologií

Zde naleznete v přehledném seznamu popisy principů moderních technologií, od baterií, LED, palivového či fotovoltaického článku přes elektromobily, CBTC či kogeneraci  až po větrnou, vodní a jadernou elektrárnu, ostrovní systémy či smart grid.


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services