Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















FAIR: mezinárodní projekt urychlovače částic s českou účastí

17.2.2022 FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) je mezinárodní projekt urychlovače částic zabývající se výzkumem atomového jádra a antiprotonů se sídlem nedaleko německého Darmstadtu. Po dokončení se FAIR stane jedním z největších urychlovačů na světě, který bude sloužit potřebám 3000 vědců z více než 50 zemí. Na projektu se podílí i Česká republika, jak byla naše odborná veřejnost informována v únoru 2022.

Urychlovač FAIR

Po dokončení se FAIR (viz foto) stane jedním z největších urychlovačů na světě: plán počítá s tunely o celkové délce 3,5 km a osmi urychlovacími a skladovacími okruhy. Systém dokáže urychlit částice všech chemických prvků od vodíku až po uran, u antiprotonů až téměř na rychlost světla a simulovat jejich náraz s jiným atomovým jádrem.

Vědci předpokládají, že toto zařízení se srdcem v podobě podzemního kruhového urychlovače s obvodem 1100 metrů vygeneruje svazky částic dosud nevídané intenzity a kvality. Chtějí tu najít odpovědi na klíčové vědecké otázky: Jak se vyvíjel vesmír? Jak vznikají chemické prvky? Jak se chová hmota v extrémních podmínkách? Jak je možné, že někdo váží 70 kg, když všechny elementární částice tvořící celek jeho atomů společně váží pouhých 700 gramů?

Systém urychlovače částic FAIR je ve všech ohledech obrovským projektem nadnárodního významu. Na ploše přesahující 150 000 m2 vznikne celkem 25 budov, což si vyžádá asi 600 000 m3 betonu.

Skupina ČEZ a její účast na projektu FAIR

Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby společností, obcí a institucí všech velikostí a zabývá se dodávkou komodit, energetickými audity a energetickým poradenstvím, outsourcováním dodávek tepla, elektřiny a provozu elektrických zařízení u zákazníků, dále je aktivní ve výstavbě kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren.  Dodává také služby navázané na veřejnou a firemní elektromobilitu.

Ve společnosti ČEZ mají tyto služby na starost dva týmy působící v divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO pro český a slovenský trh a skupina Elevion Group pro vybrané evropské trhy.

A právě dvě společnosti ze skupiny Elevion – HERMOS a ETS – uspěly v prestižních veřejných soutěžích na dodavatele projektu FAIR.

Elevion Group BV patří mezi přední společnosti v oblasti strojní a elektrické stavební techniky v Německu.  Aktuálně do skupiny patří celkem 54 konsolidovaných společností, které zaměstnávají okolo 4100 lidí na 87 místech v devíti zemích – včetně Německa, Rakouska, Itálie, Polska a Rumunska. Celkové tržby dosáhly v roce 2020 částky 608 milionů eur.

Společnost HERMOS zodpovídá v rámci projektu FAIR za dodávku, instalaci a zprovoznění automatizačních systémů pro budovy a procesy, hardwarová a softwarová řešení a také za instalaci rozvodných desek.

HERMOS již zahájil práce na dodávkách, instalaci a zprovoznění automatizační techniky pro FAIR. Společnost dále ponese odpovědnost za hardwarová a softwarová řešení a za instalaci rozvodných desek. Díky vlastní výrobě komponentů a vlastním návrhům rozvodných desek mohl HERMES podat konkurenceschopnou nabídku a prosadit se ve veřejné soutěži.

Společnost Efficient Technical Solutions GmbH (ETS), která patří do konsorcia ARGE RLT FAIR (společně se společností Calvias Gebäudetechnik GmbH) uzavřela s FAIR klíčovou projektovou smlouvu v náročné oblasti ventilační a klimatizační techniky.

Na instalaci čeká 95 decentralizovaných center, které obstarají provoz asi 520 ventilačních systémů s celkovou kapacitou přes 2,1 milionu m³/h.  Nainstalováno bude také asi 4000 chladicích jednotek s cirkulací vzduchu a na 50 vzduchotechnických skříní s přesným řízením. Celý systém kabelového zapojení měří na délku 1 300 000 metrů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ČEZ

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Český tokamak COMPASS jde do důchodu, jeho následovníkem bude COMPASS Upgrade

31.8.2021 V pátek 20. srpna 2021 proběhl poslední experiment na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR (ÚFP). Po dvanácti letech ukončuje svůj provoz. V zařízení, ve kterém se testuje řízená jaderná fúze, proběhlo za tu dobu více než 21 tisíc výbojů vysokoteplotního plazmatu. Na jeho místě bude v nejbližších letech vybudován zcela nový tokamak – COMPASS Upgrade se světově unikátními parametry, který má za cíl vyřešit některé z klíčových problémů spojených se stavbou prototypu fúzní elektrárny. 


Úspěch v Tušimicích: bateriové úložiště pomáhá stabilitě přenosové sítě

31.3.2021 Náhlý pokles frekvence elektřiny v síti si žádá záložní zdroje schopné do 30 vteřin obnovit rovnováhu. Energetická skupina ČEZ a provozovatel české přenosové sítě ČEPS úspěšně vyzkoušely v rámci projektu BAART zapojení velkokapacitního bateriového systému pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, konkrétně automatické regulace frekvence, u bateriového úložiště umístěného v areálu Elektrárny Tušimice (viz foto). Odborná veřejnost byla s podrobnostmi seznámena v březnu 2021.


Jaderná elektrárna Dukovany: chytrá a ekologická řešení pro zásobování vodou

25.3.2021  Voda je důležitým vstupem pro provoz jaderných elektráren. Po její spolehlivou dodávku a zároveň citlivé hospodaření s vodou v kontextu krajinné ekologie se používají různá chytrá řešení. Jedno z nich představila v březnu 2021 Jaderná elektrárna Dukovany. Přestože je zásoba vody pro provoz elektrárny i připravovaný nový blok v obou dalešických nádržích více než dostatečná i v suchých letních měsících, energetici investují další milióny korun do chytrých technologií k jejím úsporám a udržení v krajině.


Synergie v energetice: elektřina pro domácnosti, průmysl i železnici

18.3.2021 Na okraji Uničova na Olomoucku začala společnost ČEZ Distribuce v březnu 2021 budovat zcela novou transformační stanici 110/22 kV, která pomůže zlepšit spolehlivost dodávek elektřiny pro celý region. Projekt za více než 170 mil. Kč navíc umožní zdejšímu závodu společnosti Miele rozšířit výrobu a Správě železnic zajistí dostatečný příkon potřebný pro elektrifikaci železniční trati Olomouc – Uničov – Šumperk. 


Vysokoteplotní elektrolyzér MULTIPLHY v Rotterdamu: ČEZ je při tom

14.4.2020 Vysokoteplotní elektrolýza vody je jedním z perspektivních směrů, jak získávat „čistý“ vodík pro pohon palivočlánkových vozidel i pro mnohé další účely. Je proto předmětem rozmanitých rozvojových projektů (pro její využití se uvažuje například s malými reaktory). Významným projektem v této oblasti je nyní připravovaný vysokoteplotní elektrolyzér s pracovním názvem MULTIPLHY s výkonem 2,6 MW v nizozemském Rotterdamu. Jedním z jeho realizátorů je i společnost Sunfire, v níž skupina ČEZ vlastní minoritní podíl přes fond Inven Capital. Odborná veřejnost o tom byla informována zkraje dubna 2020. 


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita ve smart city“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita ve organizacích“ je navazuje na předchozí ročníky konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“, která je jedinou konferencí svého druhu v ČR prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services