Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
ABB na veletrhu UITP v Miláně: technologie pro ekologickou veřejnou dopravu

7.7.2015 Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, na veletrhu UITP 2015 (Union Internationale des Transports Publics/Mezinárodní sdružení veřejné dopravy) v Miláně vystavovala inovativní technologie pro veřejnou dopravu.

Tato každé dva roky opakující se událost, která je uznávána jako největší akce svého druhu v oblasti veřejné dopravy na světě, se konala od 8. do 10. června 2015. Účastníkům poskytuje platformu pro sdílení a zkoumání nejnovějších technologií a tržních trendů ve veřejné dopravě.

Na veletrhu ABB prezentovalo svou technologii pro plně elektrický autobus TOSA – Trolleybus Optimisation Système Alimentation (foto vlevo). Zejména jeho nabíjecí infrastruktura představuje inovativní řešení pro potřeby městské veřejné dopravy. TOSA, první zcela elektrický kloubový autobus, získal cenu EBUS Award 2014 za inovativní palubní trakční systém a rychlé nabíjení na trase. Pilotní model TOSA úspěšně už přes rok a půl jezdí v Ženevě.

Dále ABB vystavovalo rychlonabíjecí zařízení Terra XB e-bus. Zde ABB spolupracovalo na společném vývoji a komerčním využití elektrických a hybridních autobusů se standardním, připojeným a stupňovitým automatickým řešením pro rychlonabíjení se společností Volvo Buses. Toto řešení umožní maximální opětovné využití stávajících technologií pro e-mobilitu.

Ve veletržním stánku ABB byly k vidění i další špičkové produkty, včetně kompaktního a flexibilního trakčního motoru pro lehká kolejová vozidla, u něhož technologie ABB představuje optimalizovanou konstrukci v souladu s požadavky trhu. Dalším výstavním exponátem je kompaktní měnič BORDERLINE® CC 400 reprezentující vysoce integrované a výkonné řešení trakčního pohonu pro lehká kolejová vozidla a vozy metra.

ABB rovněž prezentovala i pomocný měnič BORDERLINE® M7 DC pro vozy metra, který využívá výkonovou elektroniku s bipolárními tranzistory s izolovaným hradlem. Tato technologie cíleně umožňuje snadnou a rychlou údržbu. Odborníci ABB navíc sdíleli své znalosti v oblasti suchých transformátorů a indukčních technologií a také v oblasti trakčních napájecích usměrňovačů řady ENVILINE™ DC.

Video je možné shlédnout zde

Společnost ABB dodává několik technologií na podporu udržitelné mobility v různých aplikacích, například v železničních vozidlech, vozech metra a elektrických autobusech. Vedle výroby a distribuce energií a průmyslu je doprava a infrastruktura jedním ze tří sektorů, kde ABB působí. Udržitelná mobilita je jednou z hlavních oblastí, na níž se zaměřuje strategie ABB Next Level.

ABB

Obrázek © ABB

Více na www.abb.cz

 Přečtěte si také:

Letoun poháněný solární energií brzy odstartuje k obletu zeměkoule

28.1.2015 ABB a Solar Impulse vytvořily technologickou alianci a spolupracují na realizaci historicky prvního obletu zeměkoule v letounu poháněném pouze sluneční energií. Cílem tohoto projektu je poukázat na roli inovací a technologického pokroku při optimalizaci využívání přírodních zdrojů.  


Skagerrak 4: rekordní lehké HVDC přenosové spojení v Evropě

14.1.2015 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak 1, 2 a 3 podle úžiny, kterou překonávají. Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. 


Rekordní elektrický jistič pro UVN sítě od ABB v provozu

10.12.2014 Na začátku prosince 2014 byl uveden do provozu elektrický jistič pro ultravysoké napětí (UVN) 1200 kV AC (viz foto), jehož výrobcem je společnost ABB. Představuje tak světový rekord – pro takto vysoké napětí nebylo dosud nikde spínací zařízení v provozu. Nyní je tento jistič v provozu na testovací stanici pro napětí 1200 kV AC, kterou postavila indická centrální přenosová společnost Power Grid Corporation of India Limited, ve městě Bina v indickém státě Madhya Pradesh. 


Grid4EU/Demo 1: automatizace řízení středněnapěťových sítí v rámci systému smart grid

8.10.2014 Projekt Demo 1, součást evropského programu Grid4EU pro vývoj systémů smart grid, dostal na konci září 2014 významnou technickou podporu v podobě systému automatizovaného řízení středněnapěťové energetické sítě od společnosti ABB. Evropský program Grid4EU, financovaný ze 7. rámcového programu EU pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace, je jedním z nejvýznamnějších evropských demonstračních projektů 


Špičkové technologie pro svařování a dělení materiálu ve Vestci u Prahy

22.9.2014 Společnost ABB, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, 18. září 2014  slavnostně otevřela ve Vestci u Prahy nový Evropský showroom pro svařování a dělení materiálu. ABB v České republice zaujímá vedoucí postavení na trhu robotizované automatizace a výstavbou nového showroomu v řádech několik desítek milionů korun dále rozvíjí své zdejší zázemí v oblasti svařování a dělení materiálu pro celou Evropu. 


YuMi: první robot, který bezprostředně spolupracuje s člověkem

15.9.2014 Na začátku září 2014 informovala společnost ABB odbornou veřejnost o představení svého robota označeného jako YuMi® (you and me – ty a já), schopného v plném rozsahu spolupracovat s člověkem. YuMi je dvouramenný robot, konstruovaný pro automatizované procesy při přesné výrobě – například pro montáž drobných součástek při výrobě spotřební elektroniky, kde robot a člověk musí úzce spolupracovat. 


Výrobní závod ABB pro zapouzdřené vodiče pro plynem izolované rozvodny VVN

27.6.2014 ABB, přední světová společnost v oblasti energetiky a automatizace, 26. června 2014 v Brně slavnostně otevřela nový závod na výrobu zapouzdřených vodičů pro plynem izolované rozvodny VVN. Zaměstnává kolem 200 lidí a je součástí globální sítě závodů, které dodávají komponenty pro plynem izolované rozváděče (GIS – Gas Insulated Switchgear) ABB. Závod s plochou téměř 12500 m2 zahrnuje konstrukční, montážní a testovací prostory. 


Palubní stejnosměrná síť ABB šetří palivo, hluk i prostor na lodi

26.6.2014 Nezávislé testy potvrdily v červnu 2014, že použití stejnosměrné rozvodné sítě ABB On Board DC Grid na lodích s diesel-elektrickým pohonem přispívá k významným úsporám paliva, hluku i lodního prostoru. Testování proběhlo na lodi Dina Star, patřící norské společnosti Myklebusthaug Management, která ji používá k zásobování ropných plošin. Tuto 94 m dlouhou loď pohánějí dvě elektrické jednotky Rolls Royce Azipull s tlačnými lodními šrouby o výkonu 2350 kW. 


ABB UniGear Digital: vysokonapěťový rozváděč s novými integrovanými senzory měření proudu a napětí

24.3.2014 Společnost ABB získala prestižní ocenění Zlatý Amper 2014 za nejpřínosnější exponát veletrhu: koncept vysokonapěťového rozváděče UniGear Digital, který je ve svém oboru světovou novinkou. 


Flash charging: nová technologie dobíjení elektrobusů

3.6.2013 Na 60. světovém kongresu UITP (mezinárodní unie veřejné dopravy) v Ženevě na konci května 2013 představila společnost ABB novinku v dobíjení elektrobusů: systém „flash charging“ pod obchodním názvem „TOSA“ (Trolleybus Optimisation Systeme Alimentation), který umožní dobíjení oportunitního elektrobusu (resp. trolejbusu) na zastávce během 15 sekund. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services