Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Špičkové technologie pro svařování a dělení materiálu ve Vestci u Prahy

22.9.2014 Společnost ABB, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, 18. září 2014  slavnostně otevřela ve Vestci u Prahy nový Evropský showroom pro svařování a dělení materiálu. ABB v České republice zaujímá vedoucí postavení na trhu robotizované automatizace a výstavbou nového showroomu v řádech několik desítek milionů korun dále rozvíjí své zdejší zázemí v oblasti svařování a dělení materiálu pro celou Evropu.

Důvodem vybudování evropského showroomu ve Vestci byly především znalosti lokálního týmu a úspěšně realizované projekty. Cílem showroomu je rozvoj vyspělých technologií jako je například laser – a to pro použití jak v tradičních oblastech, mezi které patří dodavatelé automobilového průmyslu, tak i mimo něj.

Mezi unikátní novinky showroomu ve Vestci patří koncept standardizovaných buněk pro laserové svařování a dělení (viz foto vlevo nahoře). Technologie svařování laserem je v současné době v průmyslu velmi žádaná z důvodu velké rychlosti svařování a vysoké kvality svaru. Koncept od ABB vyniká kompaktností a standardizací vedoucí k vysoké spolehlivosti.

Druhou novinkou je modulární měřicí buňka FlexInspection (viz foto vpravo), která kontroluje kvalitu a rozměrovou správnost svarů pomocí bílého světla. Tato technologie umožňuje velmi rychlé a přesné měření – FlexInspection změří během 0,2 vteřin 5 milionů bodů, do jedné vteřiny vytvoří 3D sken, měřicí hlava má přesnost 30 µm. Při skenování dílů větších než 2×2 m pořídí FlexInspection, vybavená pojezdem, sekvenci snímků, které se následně složí dohromady.

ABB je vedoucím dodavatelem průmyslových robotů, automatizovaných výrobních systémů a s tím spojených služeb. Svařování, manipulace, paletizace, plastikářství, obsluha lisů tlakového lití, ošetřování formy, automatizace kovacích lisů, apretace, lakování – to jsou typické aplikace, kde robotika zdomácněla již před 20 lety. Kromě nich v poslední dekádě proniká i do oblastí, jako je solární technika, dřevařství a další. Hlavním cílem ABB je pomáhat výrobcům ve zvýšení produktivity, kvality výrobků a bezpečnosti pracovníků. ABB již nainstalovala více než 250 000 robotů po celém světě.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím materiálů ABB

Foto: archiv redakce

 Přečtěte si také:

Kabely od LAPP pro robotiku

3.7.2014 Robotika byla tématem letošní 15. mezinárodní tiskové konference, kterou pořádala firma U.I. Lapp ze Stuttgartu ve dnech 22. – 24. května 2014 ve městě Sainte Maxime na jihu Francie. Zvláštní pozornost se zde soustředila na technologii robotů pro automobilový průmysl. Ten je totiž jedním z odvětví, kde jsou kladeny nejnáročnější požadavky na kvalitu a životnost robotů a všech jejich komponentů.


Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a novou generací kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem. 



Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


Systém nosných ramen Rittal CP 60/120/180 pro rozhraní člověk-stroj

5.5.2014 Systémy nosných ramen umožňují snadné a přesné otáčení, jakož i zvedání a vychýlení ovládacího panelu. Tím je obsluha stroje kdykoliv „v naprostém obraze“ a má kontrolu nad strojem nebo zařízením. To, že i v systémech nosných ramen je ještě hodně inovačního potenciálu, ukazuje společnost Rittal v podobě systémové stavebnice pro rozhraní člověk-stroj. Rittal přináší na trh kompletní program nosných ramen ve shodném designu a s maximální nosností od 60 do 180 kg. 


Automatizovaný sklad pro automobilku Audi přispívá k efektivitě výrobního procesu

30.4.2014 Společnost Siemens představila české odborné veřejnosti koncem dubna 2014 plně automatizovaný sklad pro výrobní závod automobilky Audi AG v Győru v Maďarsku, využívající pohonů s vysokou účinností a výkonného automatizačního systému. 


IRB 360-6: nová varianta odebíracích robotů ABB FlexPicker™

17.4.2014 Společnost ABB představila české odborné veřejnosti v polovině dubna 2014 novou variantu odebíracích robotů rodiny FlexPicker™ s označením IRB 360-6. Tyto odebírací roboty jsou určeny pro balení různých výrobků s užitečným zatížením 6 kg, dosahem 1 600 mm a vertikálním zdvihem 460 mm. Rodina FlexPicker™ představuje špičkovou technologii robotů pro odebírání a balení předmětů. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


 

Naše tipy































Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services