Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Letoun poháněný solární energií odstartoval k obletu zeměkoule

17.3.2015 ABB a Solar Impulse vytvořily technologickou alianci a spolupracují na realizaci historicky prvního obletu zeměkoule v letounu poháněném pouze sluneční energií. Cílem tohoto projektu je poukázat na roli inovací a technologického pokroku při optimalizaci využívání přírodních zdrojů. Start letounu se uskutečnil 9. 3. 2015 z Abu Dhabi.

Tým Solar Impulse posílili a podpořili svými zkušenostmi a technickou erudicí tři inženýři z ABB. Zaměření ABB inženýrů bylo především na získávání maximálního množství energie ze solárních článků a vylepšení dobíjecí elektroniky bateriového systému letounu.

Na trase dlouhé 35 000 km budou letoun střídavě pilotovat Bertrand Piccard a Andre Borschberg. Po cestě jsou plánovány zastávky v několika městech, jako je ománský Muscat, indická města Varanasi a Ahmedabad, Mandalay v Barmě, Chongqing a Nanjing v Číně a Havaj, Phoenix a New York v USA. Cílem je vrátit se zpět do Abu Dhabi, kam by měl letoun doletět v polovině roku 2015.

Předtím ale bude muset letoun a jeho posádka zvládnout kromě jiného i nepřerušovaný pětidenní přelet přes Tichý oceán z Číny na Havaj. Letoun, kterému dodává energii 17 248 solárních článků, bude muset každý den vystoupat do výšky kolem 10 000 m a tam dobít ze slunečního záření akumulátory tak, aby mohl pokračovat v letu i v noci. 

Nadšení ABB pro projekt Solar Impulse nepramení jen ze sdílené víry v sílu inovací a moderních technologií, ale také z vlastního kréda, jímž je: “Power and productivity for a better world (Energie a produktivita pro lepší svět).” Vize projektu Solar Impulse odráží snahy ABB o zvýšení provozní účinnosti, maximálně efektivní využívání přírodních zdrojů, zajištění udržitelné dopravy a zvýšení podílu čisté, obnovitelné energie.

Jako jeden z největších světových výrobců transformátorů, elektrických motorů a frekvenčních měničů hraje společnost ABB a její produkty významnou roli ve snahách o zvyšování energetické efektivnosti. Např. instalovaná báze pohonů ABB v roce 2014 zajistila úsporu více než 445 TWh elektrické energie, což zhruba odpovídá spotřebě 110 miliónů evropských domácností.

ABB je nejen druhý největší světový dodavatel solárních měničů a jeden z největších dodavatelů produktů, řešení a služeb pro využití větrné energie, ale stojí rovněž v čele snah o efektivní a spolehlivé integrování obnovitelných zdrojů energie do energetických sítí. Kromě toho se rovněž podílí na budování nejkomplexnější sítě pro rychlé nabíjení elektromobilů v Evropě a dodává zařízení pro největší světovou síť pro rychlé dobíjení elektromobilů v Číně.

ABB

Foto © Solar Impulse

Všechny lety můžete sledovat v přímém přenosu na oficiálním webu Solar Impulse zde.

Chcete-li se dozvědět více informací o spolupráci ABB a Solar Impulse, navštivte internetové stránky http://new.abb.com/betterworld

Více informací o Solar Impulse najdete na stránkách www.solarimpulse.com

 Přečtěte si také:

Fotovoltaické dobíjecí stanice pro nákladní dopravu v Bologni

9.9.2014 Od září 2014 začíná v italské Bologni testovací fáze projektu rozvážky zboží v rámci městského logistického centra CAAB, realizované pomocí elektrických užitkových vozidel. Tato vozidla budou napájena elektřinou z fotovoltaických panelů. Obsluhováno tímto způsobem bude jedno z největších nákupních center ve městě i drobné obchody se zeleninou. 


Ashalim: v Izraeli vyroste nová solárně-termální elektrárna

11.7.2014 V Izraeli bude do roku 2017 vybudována nová solárně-termální elektrárna Ashalim, obdobná elektrárně Ivanpah v USA (viz foto). Rozhodující krok k realizaci tohoto projektu byl učiněn začátkem července 2014, kdy projektové konsorcium Megalim Solar Power Ltd (Megalim) získalo potřebné financování investice a provozu od Evropské investiční banky a banky Hapoalim. 


MYRTE: elektrolýza pomáhá efektivnosti fotovoltaických zdrojů

1.7.2014 Testovací platforma MYRTE, vybavená vodíkovou energetickou jednotkou Greenergy Box™ od společnosti Areva, funguje v Korsické univerzitě ve Francii již od roku 2013. Přebytečnou elektrickou energii z fotovoltaických zdrojů tato jednotka ukládá do zásob vodíku, odkud ji v době menšího slunečního svitu pomocí palivového článku mění zpět na elektřinu. Jak byla v květnu 2014 informována světová odborná veřejnost, provoz této energetické jednotky je velmi úspěšný a významně zefektivňuje fungování fotovoltaiky. 


Ivanpah Solar Electric Generating System: největší solárně-termální elektrárna na světě

17.2.2014 Od poloviny února 2014 dodává do přenosové sítě USA energii největší solárně-termální elektrárna na světě, Ivanpah Solar Electric Generating System, jak oznámil její provozovatel, společnost NRG Energy. Tato elektrárna, oficiálně zprovozněná na konci roku 2013, se nachází v Ivanpahu v Kalifornii (USA), poblíž hranice se státem Nevada, v prostoru Mohavské pouště, na ploše cca 13 km2.  


Grand Renewable Energy Park: Největší fotovoltaická elektrárna v Kanadě

18.11.2013 Největší kanadskou fotovoltaickou elektrárnou se stane Grand Renewable Energy Park v provincii Ontario o výkonu 100 MW. Konsorcium společností ABB a  Bondfield Construction uzavřelo začátkem listopadu 2013 smlouvu na projekt na klíč pro její vybudování s inženýringovou společností Canadian Solar Solutions, která je zadavatelem projektu.


Kirnitzschtalbahn: Fotovoltaická tramvaj v Saském Švýcarsku oslavila výročí

13.8.2013 Koncem července 2013 oslavila své 115. narozeniny Kirnitzschtalbahn, turistická tramvajová železnice spojující lázeňské městečko Bad Schandau nedaleko českých hranic s osadou Lichtenhainer Wasserfall v údolí říčky Křinice (Kirnitzsch) uprostřed skal Saského Švýcarska. Od roku 1994 využívá tato tramvajová železnice fotovoltaické články, které jsou nainstalovány na vozovně dopravního podniku. 


Sluneční kočka“ – fotovoltaická vyhlídková loď

12.8.2013 Právě před čtyřmi lety, 12. srpna 2009, byla na vodu berlínské řeky Sprévy slavnostně spuštěna unikátní vyhlídková loď poháněná elektřinou z fotovoltaických panelů. Tato loď má jméno Solon a typové označení výrobce SunCat 58, tedy Sluneční kočka. Název je výstižný – její provoz je naprosto tichý a možný i v noci, protože loď dokáže plout až deset hodin bez  světla.


Nizozemí: nejhustší národní síť rychlonabíjecích stanic pro elektromobily

11.7.2013 Prozatím nejdokonalejší síť rychlonabíjecích stanic pro elektromobily bude mít do dvou let Nizozemí. Jejím dodavatelem bude společnost ABB a provozovatelem nizozemská firma Fastned, která si ABB jakožto dodavatele oficiálně vybrala začátkem července 2013. Síť bude zahrnovat 200 dobíjecích stanic umístěných podél nizozemských dálnic a vybavených multistandardními rychlodobíjecími zařízeními ABB 


Fotovoltaická elektrárna Kathu: 75 MW pro Jižní Afriku

13.5.2013 V provincii Northern Cap v Jihoafrické republice se buduje fotovoltaická elektrárna Kathu, největší svého druhu v Africe a jedna z největších ve světě. Důležitým milníkem pro předpokládané spuštění do provozu v roce 2014 bylo uzavření smlouvy se společností ABB na dodání elektrického a řídicího systému, o čemž ABB informovala na začátku května 2013. 


Palivový článek jinak: bezpilotní průzkumný letoun

2.3.2013 Bezpilotní průzkumný letoun Phantom Eye poháněný palivovými články na kapalný vodík podnikl 25. února 2013 svůj druhý pokusný let. Let se uskutečnil v Dryden Flight Research Center v Kalifornii. 

 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services