Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Průvodce konfigurací skříní Rittal

Elektrická bezpečnost je již zajištěna

1.6.2016 Bezpečnost má v oblasti elektrických rozváděčů absolutní prioritu. Aby nedošlo ke zranění osob nebo k poškození majetku, musí být dodrženo mnoho norem a nařízení. Mezi požadavky patří i vyrovnání potenciálu mezi všemi kovovými částmi rozváděčové skříně. Systém řadově spojitelných skříní TS 8 společnosti Rittal je příkladem, jak může být bezpečnost dosažena v mnoha aplikacích, a to pomocí automatického vyrovnání potenciálu bez nutnosti samostatného uzemnění všech kovových částí rozváděčové skříně.

Bezpečnost má v případě distribučních rozváděčů jednu z nejvyšších priorit, zejména pokud se jedná o vyrovnání potenciálu mezi všemi kovovými částmi rozváděčové skříně.

Uzemnění kovových částí na elektrických zařízeních je z bezpečnostních důvodů předepsáno prakticky všude, ať se jedná o jednoduché lampy či nízkonapěťové rozvodné systémy. Důvod je naprosto jasný – pokud by došlo k chybě (například pokud by se část rozváděče dostala pod napětí), mohlo by dojít k poranění osob. A právě rozváděčová skříň má poskytnout ochranu před kontaktem s takovým nebezpečným napětím. U nízkonapěťových rozváděčů musí být provedeno uzemnění, ke kterému je připojen celý kovový rám a části rozváděče, u nichž hrozí, že se mohou dostat pod napětí.

Připojení zemnicích pásků

Obvykle se k vyrovnání potenciálu, tedy k uzemnění všech kovových částí, používají zemnicí pásky z měděného drátu. Pásky jsou flexibilní, a proto se jimi mohou bezpečně připojit pohyblivé části, např. dveře, k rozváděči. V rozváděči se zemnicí pásky obvykle také připojují k rámům, k bočnicím, ke střeše rozváděče nebo dalším panelům. Jakmile jsou všechny zemnicí pásky správně namontovány, je zajištěno vyrovnání potenciálu a všechny části rozváděče mohou být uzemněny přes ochranný vodič napájecího zdroje. Vzhledem k tomu, že se zemnicí pásky montují ručně současně s montáží celého rozváděče, můžou zde nastat chyby a opomenutí. Pokud se na pásek zapomene, hotový rozváděč bude funkční, i když může dojít k ohrožení osob v případě poruchy.

Vyrovnání potenciálu i bez zemnicích pásků

Držák zadního panelu ve vertikální části rámu má kontaktní prvek ve tvaru drápu. Vodivé spojení se provede, když je zadní panel přišroubován k rámu.

Pro snazší implementaci elektrické ochrany vyvinula společnost Rittal efektivní řešení se systémem řadově spojitelných skříní TS 8: během montáže jsou bočnice, střecha, zadní panel a podlahové plechy automaticky vodivě spojeny s rámem. Tímto způsobem je dosaženo vyrovnání potenciálu, aniž by bylo nutné použít zemnicích pásků. Řešení je realizováno pomocí speciálních drápků nebo podložek, které se během montáže tlakem prořežou přes elektricky nevodivou povrchovou vrstvu panelů, a tím je dosaženo spolehlivé-ho kontaktu. Takto je provedeno elektrické pospojování všech plochých dílů a v mnoha aplikacích pak není nutné použít zemnicí pásky. Pouze při připojování dveří rozváděče je nutné pásky použít. Elektrický odpor kontaktu mezi panely a rámem skříně je menší než 0,1 Ω, což je hodnota požadovaná normou pro prázdné rozvaděčové skříně ČSN EN 62 208.

Upínací prvky podlahových plechů se tlakem prořežou skrz vrstvu ochranného laku a vytvoří spolehlivé vodivé spojení.

Snazší instalace a větší bezpečnost

Automatické vyrovnání potenciálu snižuje množství potřebného montážního materiálu a zjednodušuje montáž o časově náročné připojení až sedmi zemnicích pásků na každou skříň, které již nejsou potřeba. Snazší je i rozebrání a znovu sestavení panelů. Z pohledu posouzení rizik sami uživatelé musí rozhodnou, zdali opatření daná automatickým vyrovnáním potenciálu jsou dostatečná, nebo zda je zapotřebí použít zemnicí pásky, aby byly technicky splněny požadavky na bezpečnost.

Závěsná oka mají pryžovou část s vloženou ozubenou podložkou. Při zašroubování vznikne vodivé spojení mezi střechou rozváděče a jeho rámem.

Přehled výhod

Automatické vyrovnání potenciálu systému řadově spojitelných skříní TS 8 nabízí následující výhody:

–    úspora montáže až sedmi zemnicích pásků,

–    zjednodušená montáž a demontáž všech panelů.

Další informace naleznete v Technické dokumentaci pro montáž a dimenzování vodičů PE, která je ke stažení zde.

Rittal Czech, s.r.o.

Foto © Rittal

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Vnitřní instalace – rychle a pohodlně

1.4.2016 Velká hustota instalace prvků ve skříních a velmi krátké projektové doby, to jsou pouze dva z faktorů, se kterými se dnes výrobci rozváděčů potýkají. V dnešní době je velmi důležité, aby instalace komponent dovnitř rozváděče proběhla co nejrychleji, a proto je žádoucí, aby instalace co nejvíce komponent probíhala současně. 


Energetické úspory pod kontrolou

1.2.2016 Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc čím déle je chladicí jednotka v provozu, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory. 


Požadavky na ochranu rozváděčových skříní

Robustní bodyguard

1.12.2015 Rozváděčové skříně poskytují ochranu nejen pro elektrická zařízení, která jsou umístěna uvnitř. Chrání také osoby, které pracují na rozváděči nebo řídicím zařízení či se zdržují v jeho blízkém okolí, před nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Požadavky na ochranu a bezpečnost jsou vždy v závislosti na místě použití nebo aplikaci definovány různými normami, směrnicemi nebo podmínkami certifikace. Z těchto různých specifikací vyplývají nutné četné zkoušky a ověřování pro splnění shody rozváděčové skříně s předpisy. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


Rittal představuje novou generaci chladicích jednotek Blue e+

1.9.2015 Pod názvem Blue e+ uvádí společnost Rittal na trh zcela novou generaci chladicích jednotek, které svojí efektivitou nákladů učinily mílový krok vpřed. Vedle výrazně vyšší energetické účinnosti oproti dosavadním řešením chlazení se tato zařízení vyznačují také flexibilitou z hlediska použití napěťových soustav kdekoliv ve světě, podporou bezpečnosti výrobních procesů a jednoduchým ovládáním. 


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services