Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Aplikace od Unicorn pomohla obchodům Tesco snížit objem vyhozeného pečiva o 14 %

19.4.2023 Plýtvat se nemá, a jídlem zvlášť. V praxi velkých obchodních řetězců však z mnoha důvodů může být velmi náročné tuto životní moudrost realizovat. Obchodnímu řetězci Tesco k tomu pomohla aplikace od společnosti Unicorn, s níž byla odborná veřejnost seznámena v dubnu 2023. Aplikace omezuje plýtvání, usnadňuje práci pekařům a snižuje spotřebu energie.

Skupina Tesco

Tesco provozuje síť hypermarketů a supermarketů v 5 zemích světa, včetně České republiky. Kromě toho, že prodává potraviny, je na některých pobočkách také vyrábí. Konkrétně jde o pečivo z vlastních pekáren. Každý den ho ale upeče více, než prodá.

Společnost potřebovala vytvořit systém, který by pomohl vyrábět přesnější množství potravin, a omezil tak plýtvání jídlem. Společně proto vytvořili tým, který vyvinul aplikaci, která plánuje, kolik pečiva mají pekaři vyrobit a jak to udělat.

Přesnější plánování výroby

Tesco má na některých svých prodejnách vlastní pekárny. Tam buď rozmrazuje pečivo z polotovarů, nebo ho samo vyrábí. V obou případech ale pekaři potřebují vědět, kolik výrobků mají kdy napéct. Stejně tak musí mít informace o tom, jak při výrobě postupovat.

Unicorn pomohl vyvinout systém a vytvořit algoritmus pro optimalizaci výroby. Na konci projektu stála hotová aplikace, která pomáhá pekařům péct přesné množství pečiva podle konkrétních receptů.

Aplikace dává pekařům jasné instrukce, jak a kolik pečiva vyrobit – ať už jde o počet polotovarů k rozmrazení, nebo ingredience pro výrobu těsta. Systém má dvě části. První je server s daty o prodeji a plánování, která má Tesco interně k dispozici. Druhou je aplikace, která na základě dat vytvoří plán, kolik mají pekaři vyrobit jakých výrobků.

Méně pečiva skončí v odpadu

Výroba pečiva probíhá v jednotlivých vlnách. Pokud je prodej během dne nižší, aplikace sama upraví plán, aby pekaři nepekli zbytečně mnoho výrobků. Systém umí také „stáhnout“ pečivo z jedné vlny do druhé. Pekárna tak nevyrobí zbytečně velké množství a Tesco sníží spotřebu energie na provoz pecí.

Aplikace dokáže zároveň aktualizovat plány podle situace. Systém je napojený na skladové zásoby. V případě, že jich není dostatek, upraví aplikace plán podle toho, kolik je aktuálně dostupných surovin. Pekaři můžou navíc plán manuálně upravovat sami, pokud to z nějakého důvodu potřebují.

Tablety s recepty pro pekaře

Při tvorbě aplikace byla důležitá uživatelská zkušenost. Bylo zřejmé, že ji budou využívat pekaři na tabletech při své práci. Během projektu byl proto kladen důraz na to, aby se systém jednoduše ovládal

Tvůrci aplikace opakovaně navštívili pekárny Tesco a diskutovali s pekaři. Ptali se jich, co dělají, když přijdou do práce, jak vypadá jejich den a jak aplikaci nastavit, aby pro ně byla uživatelsky vhodná.

Jak to tedy vypadá v praxi:

Pekař si na začátku směny otevře tablet, kde vidí, kolik a co má vyrobit. Když jde o polotovary, musí je připravit, rozložit na plech, připravit troubu, vložit pečivo dovnitř a včas ho vyndat. Při výrobě těsta zase systém vypočítá, kolik přesně ho musí vyrobit pro stanovený objem pečiva.

Požadavky na pekaře jsou tak menší. Aplikace zaměstnance vede a říká jim, kolik čeho mají připravit. Nehrozí tak, že by méně zkušený pekař musel odhadovat, kolik těsta musí připravit na 20 rohlíků. Aplikace mu to sama řekne.

Úspora pečiva, surovin i energie

Výsledkem je, že Tesco nyní vyhodí o 14 % méně potravin než předtím. Aplikaci využívá v 540 obchodech v Česku, Maďarsku a na Slovensku více než 1 600 pekařů a asistentů prodeje. Spolu s proškolením zaměstnanců byly vytvořeny doplňující funkce podle přání Tesca. Od dubna 2021 funguje aplikace v ostrém provozu.

Společnost nyní může lépe plánovat výrobu pečiva. Kromě toho využívá méně energie na provoz pecí. Jelikož pekaři vyrábí přesnější počet výrobků, spotřebují také méně ingrediencí. Uspoří se tak hotové pečivo, suroviny i energie.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů Unicorn

Foto © Unicorn

Další informace zde

Přečtěte si také:

Digitalizace pomáhá zakázkové výrobě: 3D konfigurátor od Unicorn

14.4.2023 Digitalizace a automatizace pomáhá v průmyslu nejen zefektivnit výrobní a logistické procesy ve velkovýrobě, ale může napomoci i zakázkové výrobě. Příkladem je využití 3D konfigurátoru pro českou firmu POLAK CZ, s nímž její dodavatel, společnost Unicorn, seznámil odbornou veřejnost na konci března 2023. 


Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII

22.3.2023 Dne 21. března 2023 proběhl, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER 2023 další, již osmý, ročník tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference o 90 účastnících, převážně z municipalit a městských služeb, se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.


Aktuální poloha spoje načtená QR kódem: Děčín ukázal další možnou podobu „chytrých“ zastávek MHD

9.3.2023 Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín zahájilo od poloviny února 2023 další novinku pro cestující městské autobusové dopravy (MAD), která jim usnadní cestování. Zatímco od roku 2022 si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek. 


Parkování v Praze lze zaplatit pomocí aplikace Pražské integrované dopravy (PID) Lítačka

24.2.2023 Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila začátkem roku 2023 ve spolupráci se společností Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) aplikaci PID Lítačka o další funkcionality. V posledním lednovém týdnu 2023 si uživatelé aplikace PID Lítačka mohli v ostrém provozu vyzkoušet funkci přímé platby za parkování v zónách placeného stání. Za parkování lze tak platit jednoduše rovnou v aplikaci PID Lítačka.


LVICE²: připravovaná česká vědecká mise k Měsíci má za sebou důležitý milník

21.2.2023 Vývoj historicky největší české kosmické sondy LVICE² s vlastním pohonem pokročil v polovině února 2023 do další fáze projektu. Měsíční sonda s řadou českých vědeckých přístrojů nabyla na velikosti a do její přípravy se zapojily další české firmy působící v odvětví letectví a kosmonautiky. 


Česká družice SOVA pomůže lépe předpovídat počasí

4.1.2023 Zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, to je jedním z hlavních cílů nové české družicové mise SOVA, o níž byla odborná veřejnost informována na sklonku roku 2022. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány a popsány. Název mise SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Jejím hlavním vědeckým cílem bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services