Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se
















Digitalizace pomáhá zakázkové výrobě: 3D konfigurátor od Unicorn

14.4.2023 Digitalizace a automatizace pomáhá v průmyslu nejen zefektivnit výrobní a logistické procesy ve velkovýrobě, ale může napomoci i zakázkové výrobě. Příkladem je využití 3D konfigurátoru pro českou firmu POLAK CZ, s nímž její dodavatel, společnost Unicorn, seznámil odbornou veřejnost na konci března 2023.

Stavebnicové sestavy dílenského nábytku: příležitost i úskalí

Firma POLAK CZ je přední český výrobce dílenského nábytku. Svým zákazníkům nabízí vybavení, které si můžou sestavit podle svých potřeb. Společnost prodává například zásuvkové skříně, stoly, dílenské a šatní skříně, mobilní kontejnery a další. Produkty využívají řemeslníci, dílny, továrny, ale i školy, školky a plavecké bazény.

Výrobky klienta jsou jako skládačka, která má konkrétní pravidla. Některé díly lze kombinovat, jiné ne. Znalost pravidel skládání je pro úspěšné objednávky zásadní podmínkou.

Firma POLAK CZ má rozvinutou obchodní síť partnerů, kteří museli mít dobré znalosti výrobních pravidel. Nezřídka se však stávalo, že jejich povědomí o konstrukčních detailech nebylo dostatečné, a museli se obracet zpátky na výrobce.

Firma POLAK CZ dlouhodobě sází na digitalizaci a moderní technologie – využívá v procesu výroby vysoký stupeň robotizace a automatizace. Rozhodla se proto i tento problém řešit pomocí digitálních technologií a na pomoc si přizvala společnost Unicorn.

Řešení: 3D konfigurátor

Společnost Unicorn vyvinula pro firmu POLAK CZ aplikaci, s jejíž pomocí si uživatelé mohou namodelovat nábytek v 3D prostředí sami.

Základem 3D konfigurátoru (viz foto) je inteligentní průvodce jednotlivými kategoriemi, který provází uživatele krok za krokem celým digitálním produktovým portfoliem. Zároveň mu dokáže nabídnout související výrobky nebo celé předdefinované sestavy.

Díky interaktivní správě pravidel systém ví, které součástky může kombinovat a které ne. Aplikaci využijí nejen obchodní partneři, kterým tak odpadá složitá práce s papírovými katalogy, ale i samotní koncoví zákazníci. Aplikace také během sestavování vypočítá průběžně cenu. Uživatel tak vidí nejen cenu jednotlivých komponent, ale i celkovou částku sestavy, případně celého projektu.

Nástroj funguje ve webovém prohlížeči, a lze s ním tedy pracovat z jakéhokoli internetového připojení. Uživatelé si můžou nejen namodelovat nábytek, ale také si v 3D plánovači vytvořit místnost, kam produkty rozmístí. Aplikace automaticky zkontroluje kolize – tedy zda se do prostoru nábytek vejde a nepřekáží si navzájem v cestě, a to včetně otevírání dveří a vysouvání zásuvek sestavy.

Výsledek: efektivnější výroba a spokojení zákazníci

S tímto 3D konfigurátorem probíhají objednávky rychle a efektivně. Aplikace má jednoduché a intuitivní ovládání, tudíž ji může používat i člověk, který není technicky zdatný. Menší nároky na uživatele vedou k lepším prodejům. Firma POLAK CZ díky tomu zároveň může lépe navazovat spolupráce a expandovat do nových lokalit.

A nejen to. Tato automatizace snížila administrativní zátěž firmy. Nyní objednávky probíhají rychleji, protože se automaticky propisují do podnikového systému na základě informací z 3D konfigurátoru. Firma proto nemusí vynakládat lidské zdroje na manuální přepisování dat a v neposlední řadě díky tomu nedochází k chybám.

Firma POLAK CZ dnes nabízí vlastní online katalog, konfigurátor a plánovač v jednom balení, kde si mohou koncoví zákazníci objednat přesně to, co potřebují. Firma už navíc nemusí evidovat objednávky ručně, proces je rychlejší a efektivnější. Současní obchodní partneři společnosti mají jednodušší práci a noví partneři se nemusí učit komplexní pravidla nazpaměť.

3D konfigurátor pro online prodej tak dává klientovi moderní nástroj pro zákazníky a náskok před konkurencí.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Unicorn

Další informace zde

Přečtěte si také:

Maximální zákaznické výhody z digitální transformace

12.4.2023 Partnerský program EPLAN Partner Network byl založen před více než dvěma lety a v průběhu této doby se do programu zapojilo přibližně šedesát společností. Strategičtí partneři jako Phoenix Contact, Siemens a Rockwell Automation a technologičtí partneři – včetně společností ABB, Lapp Kabel, Wago a Weidmüller – se potkávají na jednom základním principu: 


Rajčatový robot FRVAVEBOT: Moderní technologie pomáhá rostlinné výrobě

16.12.2022 Společnost Optisolutions navázala spolupráci s rodinnou farmou Ráječek a vyvinula unikátní robot, který monitoruje zdravotní stav rajčat a díky prvkům umělé inteligence umí sám určit, co jim schází a jak jejich stav zlepšit. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena v polovině prosince 2022. 


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


Zpráva Energy Efficiency Movement (EEM): automatizace a inteligentní budovy v průmyslu jako cesta k ochraně klimatu i efektivitě

9.12.2022 Na konci listopadu 2022 byla publikována nová zpráva Hnutí za energetickou účinnost Energy Efficiency Movement (EEM). Tato zpráva ukazuje, že v době, kdy podniky po celém světě čelí nebývalému nárůstu nákladů na energii a dopadu klimatických změn, je zlepšení energetické účinnosti v průmyslu nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak snížit náklady na energie a emise skleníkových plynů. 


Softwarové řešení Siemens Condition Monitoring slouží výrobě „čistých“ automobilů

18.10.2022 Společnost Vitesco Technologies, přední výrobce pohonných ústrojí pro čistou mobilitu a elektromobilitu, nasadila ve svém výrobním závodě v Trutnově systém Condition Monitoring od firmy Siemens. O podrobnostech a zajímavostech tohoto produktu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2022. Systém Condition Monitoring společnosti Siemens je komplexní softwarové řešení pro sběr dat z výrobních strojů a dalších zdrojů a jejich analýzu. Dokáže sbírat data týkající se výrobního zařízení, výrobního procesu, výrobku anebo výrobního prostředí.


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


3D tisk betonu v ČR poprvé: tramvajová zastávka Výstaviště v Praze

14.9.2022 V nástupní zastávce tramvajové linky č. 12 v pražské smyčce Výstaviště funguje od září 2022 přístřešek vyrobený technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC). Jde o vůbec první případ využití této technologie v ČR. 


Konektory CombiTac uniq se používají na operačním sále a JIP polní nemocnice, kde je každé spojení klíčové

2.9.2022 Technické vybavení polních nemocnic je nezbytnou součástí civilní ochrany. V ČR se jedná o kontejnerová pracoviště, která dodává VTÚ – Vojenský technický ústav, s. p. Související zdravotnické vybavení pak dodává společnost Flídr medical s.r.o., která se spoléhá při výrobě život zachraňujících pracovišť na konektory CombiTac od Stäubli


Z brownfieldu u Plzně se stane podnikatelský park pro Průmysl 4.0

2.8.2022 Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda koncem července 2022 vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Cílem projektu je revitalizovat jen minimálně využívané letiště, a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory a pro další rozboj konceptu Průmysl 4.0. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services