Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Projekt IoT ve zdravotnickém zařízení: příklad Fakultní nemocnice Alpské univerzity v Grenoblu

11.6.2018 Internet věcí (IoT), tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, nachází stále více uplatnění v rozmanitých oblastech průmyslu a služeb včetně zdravotnictví a jeho infrastruktury. Příkladem je projekt Fakultní nemocnice Alpské univerzity v Grenoblu, realizovaný jako integrace řešení dvou dodavatelů IoT, o jehož podrobnostech byla odborná veřejnost informována v květnu 2018. Jeho podstatou je spojení zařízení IoT s existujícím systémem správy budov BMS (Building Management System), využívajícím komunikaci LoRaWAN.


Tým techniků Fakultní nemocnice Alpské univerzity v Grenoblu chtěl být schopen rychle, bez velkých nákladů a bez kabelů (ethernetových i napájecích) ovládat a řídit různá technická zařízení. Nemocnice zadala toto řešení firmám Adeunis a ARC Informatique.

Požadavkem nemocnice zároveň bylo, aby k tomu mohla použít stávající software BMS bez toho, že by k němu musela přidávat další softwarovou úroveň.  Ve dvou nemocničních areálech, GTB a GTE, se pro řízení BMS používá PCVue od ARC Informatique.

Prvním krokem projektu byla studie pokrytí areálu rádiovou sítí LoRaWAN.  Tato studie realizovaná týmem firmy Adeunis umožnila identifikovat nejlepší umístění antény sítě LoRa tak, aby bylo zajištěno, že všechny zóny (jednotlivá podlaží, budovy, parkoviště atd.) budou pokryty signálem dostatečným pro umístění snímačů Adeunis® IoT.

Architektura sítě LoRaWAN umožňuje vytvořit privátní síť s konfigurací zvlášť pro použití v interiéru a vně budovy, umožňující využít výhod pokrytí signálem LoRaWAN „Long Range". Jen jediná anténa umístěná až na vrcholu budovy (v patnáctém patře) může pokrýt téměř celý areál a ještě dosáhnout i do druhého areálu vzdáleného přibližně 6 km. Cena síťové infrastruktury je proto ve srovnání s WiFi velmi malá.

Po přípravě a instalaci infrastruktury sítě LoRaWAN týmem Adeunis byly nainstalovány snímače Adeunis® PULSE, měřící spotřebu vody na mnoha měřicích místech v areálu nemocnice. Jiné snímače detekují změny teploty v citlivých prostorech, jako jsou např. sklady léčiv.

Integrace sítě LoRaWAN do jádra softwaru BMS PcVue umožňuje s využitím stávajícího řešení BMS realizovat zpětnou vazbu od těchto snímačů. „Surová" data ze senzorů (snímače teploty, spínače) jsou v PcVue zpracována a ošetřena – je vyhodnoceno dosažení limitních hodnot, alarmů, data jsou vizualizována, zobrazeny jejich trendy a nakonec jsou archivována.

Implementována je též integrace diagnostických dat ze zařízení IoT, včetně sledování zbývající životnosti baterií senzorů a jejich aktuálního umístění v areálu.

Tento projekt současně poskytuje významné úspory při uvádění do provozu i během provozu technických zařízení nemocničních budov. Navíc instalace infrastruktury LoRaWAN umožňuje prostřednictvím dodatečně nainstalovaných snímačů v areálu a softwarových funkcí pro zpracování jejich dat v PCVue realizovat množství nových služeb.

ARC Informatique, redakčně upraveno

Foto/obrázek © ARC Informatique

Další informace zde

Přečtěte si také:

Projekt krytého plaveckého bazénu v Årnes: sestava projektor-reflektor pro účinné osvětlení

7.5.2018 Krytý plavecký bazén je příkladem velmi specifického prostředí, které klade nároky na osvětlení. Jde nejen o vysokou vlhkost vzduchu, ale také o přítomnost vodní hladiny o relativně velké ploše, na níž odražené světlo působí často nežádoucí světelné efekty. Prostor je tudíž náročný na rovnoměrné osvětlení. V neposlední řadě jsou svítidla často umístěna na vysokém stropě haly, což zvyšuje nároky na jejich údržbu. Řešení v podobě optické sestavy světelného zdroje doplněného o reflektor (tedy vlastně speciální zrcadlo) odzkoušel dodavatel světelných technologií Osram na projektu osvětlení plaveckého bazénu v norském městě Årnes. Výsledky prezentoval odborné veřejnosti v dubnu 2018. 


Palivočlánková kogenerace z bioplynu pro město Tulare: energetická společnost přebírá projekt od dodavatele

25.4.2018 Tulare je šedesátitisícové město v západní Kalifornii, mezi jehož strategické priority patří také udržitelný rozvoj včetně ekologicky šetrné energetiky. Jedním z konkrétních projektů, jimiž se tato strategie realizuje, je i provoz palivočlánkové kogenerační jednotky od dodavatele FuelCell Energy v tamní čističce odpadních vod. Na začátku dubna 2018 překročil tento projekt důležitý milník 


Řízení technologií administrativně-výrobní haly společnosti VIPAX – Lukov, ČR    

23.4.2018 Třetí z minisérie článků o univerzální řídicí technologii Tecomat Foxtrot od společnosti TECO, převzatých s jejím laskavým souhlasem z newsletteru TecoInfo, se zabývá uplatněním systému Foxtrot v průmyslové budově kombinující v sobě výrobní a administrativní funkce. Tato případová studie ukazuje, jak lze koncept inteligentní budovy uplatnit i v objektech pro „obyčejnou“ kovovýrobu. 


Inteligentní elektroinstalace: Nenápadný půvab dálkového ovládání

Klasika či inteligentní elektroinstalace?

4.4.2018 Každý zná slavný Hamletův výrok: Být či nebýt, který se stal nesmrtelným a stal se dokonce zástupným označením pro dilema jako takové. Přesuneme-li se do oblasti domovních elektroinstalací, tak jeho obdoba může znít: Klasická versus inteligentní elektroinstalace!  Elektrotechnici však nejsou Shakespearové, a tak otázka sporu jakou instalaci zvolit se nejspíš klasickou nestane. V současné době však je otázka v centru pozornosti investorů. Jakou koncepci zvolit? Klasiku nebo „smart“?  Totožná otázka formulovaná instalačními firmami. S čím prorazíme? 


Smarte Schrubber neboli Smart kartáč: na berlínském hlavním nádraží si měřily síly čisticí roboty

16.2.2018 K výbavě moderních rozsáhlých areálů pro obchod a rozmanité služby patří stále více automatizovaná uklízecí technika. Jednou z organizací, které tuto techniku podporují a rozvíjejí, jsou i Německé státní železnice (DB). Přístup DB k rozvoji robotické uklízecí techniky je promyšlený a zároveň nepostrádá vtip. Na konci ledna 2018 uspořádaly DB soutěž robotických uklízecích strojů zvanou „Automated Cleaning:Challenge“, běžně nazývanou spíše „Smarte Schrubber“, tedy česky „Smart kartáč“. 


Tecomat Foxtrot řídí kompletně novou budovu společnosti Teco

15.2.2018 Nové Teco je budova postavená na zelené louce v kolínské Průmyslové zóně Šťáralka v roce 2017, a to kompletně za osm měsíců. Kromě zajímavého architektonického pojetí je tato budova pozoruhodná svým energetickým konceptem, hospodařením s vodou i inteligentními elektroinstalacemi. Není divu – společnost TECO je známá po celém světě díky svým chytrým řídicím systémům a kde jinde by je měla lépe uplatnit než na domácí půdě. 


Německo podporuje palivočlánkovou mikrokogeneraci, podpora se rozšiřuje z domácností na podniky a municipality

29.1.2018 Palivočlánkovou mikrokogenerací (označovanou též anglickou zkratkou micro-CHP) rozumíme využití palivočlánkových jednotek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (kogeneraci) v malém měřítku domácností a menších budov. Rozvoj této technologie má velkou podporu v sousedním Německu, kde je tímto směrem zaměřený program KfW 433. Jak byla v lednu 2018 informována odborná veřejnost, v červenci 2017 využívalo tato zařízení na 1 100 německých domácností a od jejich uživatelů zaznívají pochvalné ohlasy. 


Tecomat Foxtrot ovládá a monitoruje automatické dveře a přístupový systém v bance Sede do Banco de Moçambique

7.7.2017 V první polovině roku 2017 byl řídicí systém Tecomat Foxtrot nainstalován do nově postavené výškové budovy Státní banky Mozambiku (Sede do Banco de Moçambique) v hlavním městě Mozambiku v Maputu. Tato banka není běžnou komerční bankou, ale plní podobné funkce jako naše ČNB. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


Tecomat Foxtrot – „inteligentní dům“ jako chytrý uzel v síti Smart Grid

4.11.2014 V chytré síti SmartGrid se musí propojit chytré uzly. Zatím v pilotních projektech jsou osazovány chytré elektroměry realizující Smart Metering. Každých 15 minut změří spotřebu odběrního místa a průběh předají do „centra“. Naopak z centra elektroměr obdrží informaci kdy a jaký z předpokládaných čtyřech tarifů má nastavit na svých výstupech v následujícím období. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services