Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Česko-slovenské řešení pro chytrou domácnost: Domotron předvedl revoluční systém domácí automatizace v bezdrátové verzi

18.10.2018 Evropský trh inteligentních domácností rok od roku roste. Podílet se na tomto rozvoji hodlá i inovační česko-slovenská firma Domotron, která se věnuje vývoji vlastního řešení domácí automatizace. V říjnu 2018 tato firma představila revoluční bezdrátové připojení domácích technologií. Prototypy bezdrátových modulů byly nainstalovány do pražského showroomu sklářské a designérské společnosti Lasvit, kde Domotron ovládá osvětlení, stínění a topení. Zákazníci si jej zde mohou sami vyzkoušet ještě před samotným uvedením bezdrátových modulů na trh.

Produktová strategie Domotronu

Strategickým cílem Domotronu je dostat domácí automatizaci do významně většího počtu domácností, tak aby tato technologie nezůstala navždy jen výsadou prémiových rezidencí.

Prvním krokem byla standardizace systému. To proto, aby se každý projekt nemusel vždy programovat na míru, což je běžnou praxí v tomto segmentu.

Druhým krokem bylo zbavit se závislosti na speciální kabeláži, která by znemožnila instalaci Domotronu do hotových domácností. Bezdrátový systém si přitom zachová stoprocentní spolehlivost a funkcionalitu drátového řešení. To Domotronu umožní instalovat systém do již vybudovaných domácností, kde není možnost provést stavební úpravy potřebné pro kabeláž.

Spolehlivá nízkofrekvenční bezdrátová komunikace

Na rozdíl od většiny bezdrátových smart home řešení není Domotron postavený na Wi-Fi nebo Bluetooth, ale na frekvenci, která se používá na bezdrátovou komunikaci v průmyslu. Jedná se o komunikaci v pásmu s nižší frekvencí a tedy delší vlnou, což zaručuje lepší průchodnost skrze stěny a nepřerušitelnost komunikace.

Ovládací prvky

Manuální ovládání technologií bude možné přes aplikaci v chytrém telefonu nebo tabletu, dotykovým tlačítkem Domotron nebo klasickými tlačítky od českého výrobce Obzor. Funkce nástěnných tlačítek bude možné kdykoliv v aplikaci změnit.

Revoluční vlastností Domotronu v odvětví domácí automatizace je uživatelská možnost kdykoliv měnit nastavení jednotlivých technologií. Na rozdíl od jiných řešení nepřichází v Domotronu uživatel ani integrátor do styku s žádným programovacím jazykem. Všechny technologie se nastavují v grafickém uživatelském rozhraní prostřednictvím modifikace parametrů, jako je čas, pohyb, intenzita osvětlení, hladina oxidu uhličitého, teplota, vlhkost vzduchu a podobně.

O bezchybné řízení Domotronu se stará osvědčený systém Tecomat Foxtrot od společnosti TECO, známý v mnoha aplikacích po celém světě.

Tržní potenciál a potřeba investic

Domotron předpokládá, že dokončením vývoje bezdrátových modulů se jeho komerční potenciál zvýší stonásobně. V Evropě se ročně postaví přibližně 2,5 milionu nových rodinných domů a bytů, což byl dosud potenciální trh Domotronu. S bezdrátovým systémem se tento trh rozšíří z novostaveb na všechny domácnosti, kterých je jen v Evropě více než 220 milionů.

Podmínkou jsou další investice v řádech miliónů Eur. Jako prudce se rozvíjející inovační firma (scale-up) potřebuje Domotron tyto investice získat zvenčí, především prostřednictvím tzv. rizikového kapitálu (venture capital – investor vstoupí do firmy, zajistí její tržní zhodnocení a následně prodá svůj podíl), jímž je již nyní financován.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů Domotron

Foto © Domotron

Další informace zde

Přečtěte si také:

Inteligentní elektroinstalace: Hotelový systém značky HDL

22.8.2018 Elektroniku značky HDL Buspro určenou pro tzv. inteligentní budovy vyrábí čínská společnost HDL už od roku 1985. Na evropských trzích si zařízení Buspro pro své zajímavé vlastnosti dobylo svou pozici a je dováženo už řadu let, zejména do Belgie, Anglie, Itálie a Norska. Před 2 lety začal působit distributor, kterým je společnost HDL Automation s.r.o. se záběrem na Čechy, Slovensko, Maďarsko a Polsko. 


Projekt IoT ve zdravotnickém zařízení: příklad Fakultní nemocnice Alpské univerzity v Grenoblu

11.6.2018 Internet věcí (IoT), tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, nachází stále více uplatnění v rozmanitých oblastech průmyslu a služeb včetně zdravotnictví a jeho infrastruktury. Příkladem je projekt Fakultní nemocnice Alpské univerzity v Grenoblu, realizovaný jako integrace řešení dvou dodavatelů IoT, o jehož podrobnostech byla odborná veřejnost informována v květnu 2018. Jeho podstatou je spojení zařízení IoT s existujícím systémem správy budov BMS (Building Management System), využívajícím komunikaci LoRaWAN. 


OIG Power představil nabíjecí stanici pro elektromobily spolu s bateriovým úložištěm pro decentralizovanou energetiku a využití obnovitelných zdrojů

24.5.2018 Český start-up OIG Power představil v květnu 2018 v Praze odborné veřejnosti a médiím novou dobíjecí stanici pro elektromobily a další prvky pro rozvoj bezemisní dopravy v městském prostředí. Jejich významnou součástí je také na trhu již nabízené bateriové úložiště CES BATTERY BOX, využívající fotovoltaické zdroje energie a podporující koncept decentralizované energetiky. 


Řízení technologií administrativně-výrobní haly společnosti VIPAX – Lukov, ČR    

23.4.2018 Třetí z minisérie článků o univerzální řídicí technologii Tecomat Foxtrot od společnosti TECO, převzatých s jejím laskavým souhlasem z newsletteru TecoInfo, se zabývá uplatněním systému Foxtrot v průmyslové budově kombinující v sobě výrobní a administrativní funkce. Tato případová studie ukazuje, jak lze koncept inteligentní budovy uplatnit i v objektech pro „obyčejnou“ kovovýrobu. 


Inteligentní elektroinstalace: Nenápadný půvab dálkového ovládání

Klasika či inteligentní elektroinstalace?

4.4.2018 Každý zná slavný Hamletův výrok: Být či nebýt, který se stal nesmrtelným a stal se dokonce zástupným označením pro dilema jako takové. Přesuneme-li se do oblasti domovních elektroinstalací, tak jeho obdoba může znít: Klasická versus inteligentní elektroinstalace!  Elektrotechnici však nejsou Shakespearové, a tak otázka sporu jakou instalaci zvolit se nejspíš klasickou nestane. V současné době však je otázka v centru pozornosti investorů. Jakou koncepci zvolit? Klasiku nebo „smart“?  Totožná otázka formulovaná instalačními firmami. S čím prorazíme? 


Tecomat Foxtrot řídí kompletně novou budovu společnosti Teco

15.2.2018 Nové Teco je budova postavená na zelené louce v kolínské Průmyslové zóně Šťáralka v roce 2017, a to kompletně za osm měsíců. Kromě zajímavého architektonického pojetí je tato budova pozoruhodná svým energetickým konceptem, hospodařením s vodou i inteligentními elektroinstalacemi. Není divu – společnost TECO je známá po celém světě díky svým chytrým řídicím systémům a kde jinde by je měla lépe uplatnit než na domácí půdě. 


Tecomat Foxtrot ovládá a monitoruje automatické dveře a přístupový systém v bance Sede do Banco de Moçambique

7.7.2017 V první polovině roku 2017 byl řídicí systém Tecomat Foxtrot nainstalován do nově postavené výškové budovy Státní banky Mozambiku (Sede do Banco de Moçambique) v hlavním městě Mozambiku v Maputu. Tato banka není běžnou komerční bankou, ale plní podobné funkce jako naše ČNB. 


HDL Automation představuje zajímavá řešení pro inteligentní budovy

15.5.2017 Dceřinou firmou jednoho z partnerů knihy našeho autora Smart city v praxi, společnosti Gordic, působící v oblasti informačních technologií, je firma HDL Automation. Tato česká firma je zaměřená na dodávky moderních technologií pro inteligentní budovy. U příležitosti zmíněného partnerství předvedla firma v květnu 2017 redaktorům našeho portálu svá zajímavá řešení, na něž lze narazit doslova po celém světě. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services