Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
LAPP: Kabely ke kráteru

13.11.2018 Jednou z nejaktivnějších, a tudíž nejnebezpečnějších islandských sopek je Hekla ležící na jihu ostrova. Vybuchuje přibližně každých deset let, naposledy v letech 1970, 1980, 1991 a 2000, s výtrysky popela do nebe až do výšky 30 kilometrů.  Od poslední erupce v roce 2000 se však zdá, že má sopka přestávku. Je to dobrá zpráva pro turisty, kteří houfně vystupovali až k okraji kráteru ve výšce 1491 metrů nad mořem. Ale geofyziky to znervózňuje. Podle německého geofyzika Martina Möllhoffa může Hekla vybuchnout každou minutu a čím delší je toto období klidu, tím silnější erupce bude. Martin Möllhoff  pracuje ve Škole kosmické fyziky Institutu pro pokročilé studie v irském Dublinu. Zde vede technické oddělení, které používá seismometry ke sledování bezpočtu sopek po celém světě, včetně Hekly. Jestliže tyto sondy detekují menší chvění země, jde o červenou výstrahu. To proto, že poslední erupce byly detekovány v seismických měřicích křivkách jen asi 30 až 80 minut předem. Proto si všichni návštěvníci Hekly musí do svých chytrých telefonů stáhnout aplikaci, která přijímá výstražná SMS sdělení.


Kabely LAPP na sopce Hekla (zdroj: Icelandic Meteorological Office )

Detekování výstražných známek pohybu

Möllhoffův tým právě instaluje na vrcholu Hekly šest seismometrů. Každý z těchto kovových válců obsahuje hmotu z teplotně stabilní kovové slitiny. Ta se pomocí elektrické smyčky zpětné vazby udržuje v podstatě bez pohybu. Chvění v zemi způsobuje rozechvění pouzdra, zatímco hmota tento pohyb nenásleduje z důvodu své setrvačnosti. Poloha hmoty vůči pouzdru se měří a smyčka zpětné vazby vykonává, podle modelu, magnetickou nebo elektrostatickou protisílu. Napětí, potřebné k vytvoření této síly, je měřená hodnota, která se digitálně zaznamenává. To umožňuje detekovat pohyby i jen několika nanometrů.

Protože Hekla poskytuje tak krátkou dobu výstrahy, není možné ukládat hodnoty v seismometru a provádět odečty na místě každých několik měsíců jako obvykle. Místo toho se hodnoty musí sdělovat okamžitě. To se obvykle děje pomocí mobilních 3G modemů, ale zde to není možné pro všech šest seismometrů, protože modem potřebuje k napájení až pět wattů. V bezútěšné islandské krajině, kde slunce vychází v zimě jen na pár hodin, nemohou solární články poskytovat dostatek energie. Proto se Möllhoffův tým rozhodl použít k přenosu dat kabel od LAPPu. Tento kabel přenáší data a také energii potřebnou k chodu seismometrů, která je vytvářena třemi samostatnými malými větrnými turbínami. Každá větrná turbína je doplněna solárním článkem ke kompenzaci období slabého větru v létě. Cílem bylo však udržet celkovou spotřebu energie co nejnižší.

Kabel dodal Johan Rönning, přední dodavatel elektrického vybavení na trhu na Islandu. Johan Rönning dováží a prodává výrobky LAPP na Islandu a dodává elektrické součásti pro většinu geofyzikálních instalací. Společnost spolupracuje s LAPP od roku 1985 a oceňuje výtečnou podporu zkušených odborníků LAPP.

Přes sopečné skály ostré jako břitva

LAPP znám také tím, že nemá stanoveno minimální objednací množství. To vědcům umožnilo objednat tři kilometry kabelu, který potřebují pro celou instalaci – vzdálenosti mezi větrnými turbínami, centry přenosu dat a seismometry jsou totiž poměrně krátké. Ale hlavním argumentem ve prospěch LAPP byla odolnost vybraného kabelu. Tvrdé sopečné kameny znemožňují instalaci kabelu pod zemí, což znamená rozvinout je po skaliscích ostrých jako břitva. Zde musí odolat mechanickému odírání. Dalším důležitým faktorem je teplo. Zde, nad tenkou zemskou kůrou středoatlantického hřbetu, mohou být skaliska velmi horká. Geofyzikové naměřili teploty 50 °C již v hloubce půl metru. Dále na některých místech vyvěrají ze země vysoce agresivní plyny. Na straně kladů je to, že tato nehostinná krajina není domovem žádných nenasytných živočichů, kteří by mohli kabel ohryzávat.

Starost o volbu správného kabelu padla na Bergura Bergssona. Tento technik islandského meteorologického úřadu hledal ethernetový kabel plněný vazelínou, se čtyřmi zkroucenými páry vodičů, stíněním a odolným vnějším pláštěm. Bergssonovi spolupracovníci používají tyto kabely v síti seismických měření 15 let, jako např. v podobném projektu na Vatnajökull, největším islandském ledovci. Rozhodnutí zvolit si LAPP bylo učiněno i kvůli dobrým webovým stránkám společnosti a vyhledávací funkci.

Vodotěsnost v každém směru

Na webových stránkách LAPP Bergsson našel venkovní kabel pro spojení v telekomunikaci.  Kabel se vyznačuje čtyřmi zkroucenými páry, obalenými plastovou páskou s hliníkovým povlakem, která funguje jako stínění. Vnější PE plášť odolává UV záření a je v celém průřezu vodotěsný, tzn. že neumožňuje vlhku proniknout pláštěm. Jestliže voda vnikne dovnitř na koncích kabelu, v tomto případě u připojení k seismometru a modemu v datovém středisku, nebo skrz trhlinu způsobenou ostrým předmětem, vodě je zabráněno šířit se kabelem dál. A to tím, že je kabel plněn naftovým gelem, běžně známým jako vazelína.

Dle Möllhoffa byla volba kabelu byla dobrou volbou. Napájení seismometrů stejnosměrným napětím 60 V je stabilní, stejně jako přenos dat oběma směry oddělenými páry vodičů. To umožňuje vulkanologům provést seřízení seismometru na dálku. Systém měření pro první instalovaný seismometr pracuje bezvadně, se sběrem 1,5 GB dat za měsíc a živým vysíláním do Rejkjavíku a Dublinu.

Měření až do okamžiku erupce

Dosud se nepředpokládá, že se Hekla chystá vybuchnout. A počítá se s měřením až do výskytu další erupce. Cílem je zjistit, jak se hrozící erupce odrazí v naměřených datech a poskytnout vhled do vývoje stálého systému včasné výstrahy. Takový systém by pak mohl být instalován na jiných sopkách. V každém případě výzkum pokračuje. Podle Martina Möllhoffa existuje stále ještě mnoho sopek, které nebyly prozkoumány, a mnoho nezodpovězených otázek.

Lapp

Obrázky © Lapp – Icelandic Meteorological Office

Další informace a prodej produktů LAPP na www.lappgroup.cz

Přečtěte si také:

Lapp: Na správné cestě směrem k vysokorychlostní logistice

16.10.2018 Trh drážních technologií se v posledních letech výrazně znásobil – a pro výrobce kolejových vozidel to má své světlé i stinné stránky. Vysoká poptávka totiž tlačí dodavatele k jejich absolutním kapacitním limitům, což má za následek nedostatečné dodávky a dlouhé dodací lhůty. Ale LAPP dokazuje, že to jde i jinak. 


Produkty LAPP pomáhají v ostravské středojemné válcovně

19.9.2018 Na podzim loňského roku se společnost ELMONTEX a.s. rozhodla oslovit LAPP s požadavkem na speciální kabely pro zapojení elektroinstalace pohonů linek (motorů) do středojemné válcovny v Arcelor Mittal Ostrava (AMO). Vzhledem k tomu, že společnost LAPP disponuje širokým sortimentem špičkových kabelů, vývodek, konektorů, kabelového příslušenství a také rychlým a kvalitním servisem, podařilo se splnit všechna očekávání zákazníka. 


LAPP:  Kabelová smyčka kolesového rýpadla

13.4.2018 Tentokrát stála před specialisty LAPP nelehká výzva navrhnout a zkonstruovat kabelovou smyčku kolesového rýpadla mezi horní stavbou rýpadla a jeho podvozkem pro NOEN a.s. Pro tuto unikátní aplikaci připravili specialisté z firmy Brevetti Stendalto 3D návrh modelu plastového řetězu a otočného vodicího kanálu z nerezové oceli. 


Skladovací věž LOGIMAT® s kabelovým řešením ÖLFLEX® CONNECT přesně na míru

6.3.2018 Skladovací věž šetří čas i prostor na skladování a vychystávání zboží. O spolehlivou funkčnost skladovacího systému LOGIMAT® se mimo jiných komponent starají také kabely od společnosti LAPP, které pro SSI SCHÄFER dodává Lapp v kompletním balíku jako ÖLFLEX®CONNECT kabelové řešení na míru. 


České dráhy jezdí na ÖLFLEX® TRAIN

5.3.2018 Jedním z projektů Českých drah byla rekonstrukce jednotky příměstského vlaku Stadler. Tuto jednotku rekonstruovala přerovská společnost ČMŽO – elektronika s.r.o., která se zaměřuje na projekci, vývoj a výrobu řídicích a podpůrných systémů železničních vozidel. Od svých dodavatelů vyžaduje kvalitní produkty, odbornou podporu a krátký termín dodání. Proto byl jako dodavatel kabelů a kabelového příslušenství zvolen LAPP KABEL s.r.o. 


Nejspolehlivější průmyslový Ethernet díky ETHERLINE® ACCESS

20.2.2018 Na veletrhu SPS IPC Drives, který se konal v listopadu minulého roku v Norimberku, představil LAPP poprvé své první vlastní průmyslové ethernetové switche – ETHERLINE® ACCESS. Jsou dostupné ve 4 atraktivních variantách a vynikají perfektní výkonností. 


Kabely ÖLFLEX® CLASSIC jsou vhodné i do radioaktivního prostředí

2.2.2018 Slovenská společnost ADROC Tech, s.r.o., o které jsme již psali zde, přišla s novým prototypem uklízecího vozíku ADX-TNR. Společnost se věnuje vývoji a výrobě zařízení pro ropný a jaderný průmysl. Jejich výrobky jsou hojně využívány všude po světě a nechybí v nich ani kabely made by Lapp. Systém šetří čas nejen jaderné elektrárně, ale usnadňuje práci i lidem, kteří by za jiných okolností museli pracovat ve vysoce nebezpečném radioaktivním prostředí. 


Lapp produkty z rodiny TRAIN pro lokomotivy Transmontana

1.2.2018 Elektrické lokomotivy od společnosti Softronic patří díky své schopnosti táhnout až neuvěřitelných 3000 tun mezi nejvýkonnější lokomotivy na světě. V tomto roce budou dodány do Švédska, poblíž polárního kruhu. Jejich mimořádný výkon bude využit pro přepravu železné rudy. K tomuto úspěšnému projektu přispěl i Lapp Romania, a to svými 148 dodanými produkty. 


Nový napájecí kabel ÖLFLEX® CHAIN TM šetří čas i náklady

31.1.2018 Nový přírůstek do rodiny ÖLFLEX® – kabel ÖLFLEX® CHAIN TM představila skupina Lapp na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku už na podzim minulého roku. U nás se jako horká novinka objevuje letos. Díky ověřeným normám UL a c(UL) pro USA a Kanadu, jako například MTW, TC-ER, WTTC a CIC, a svým certifikacím NEC a NFPA je kabel schválen pro širokou řadu aplikací, a uživatelé se tak vyhnou složitým zámořským schvalovacím postupům.  


Lapp: 5 trendů v oblasti spojovacích technologií

9.10.2017 Industry 4.0, stejnosměrný proud místo střídavého i vysoce spolehlivé konektory. Nejen to jsou aktuální trendy ze světa současných spojovacích technologií. Jak k nim přistupuje výrobce kabelů a kabelového příslušenství skupina Lapp z německého Stuttgartu? V čem vidí největší potenciál a jaké jsou podle ní další aktuální trendy? Na všechny tyto otázky odpovídá Georg Stawowy, předseda představenstva Lapp Holding pro techniku a inovaci. 


Transparentní výroba s kompletním kabelovým řešením ÖLFLEX® CONNECT

2.10.2017 Izolační sklo hraje ve stavebnictví stále důležitější roli. V létě chrání před horkem a v zimě izoluje od chladu. Bystronic Glass se sídlem na severu regionu Nordschwarzwald v Německu staví největší linky pro výrobu izolačního skla na světě. A díky dodávkám konfekcionovaných energetických řetězů ÖLFLEX® CONNECT od Lappu je jejich výrobní proces výrazně rychlejší. 


Unikátní robot ze Slovenska čistí ropné nádrže po celém světě

19.9.2017 Ropné tanky o průměru 40-80 metrů čistí první certifikovaný systém s robotem slovenské firmy ADROC Tech s.r.o., který může pracovat i v prostředí s nejvyšším nebezpečím výbuchu. Doplňují jej kamery s datovými kabely made by Lapp. 


Nový sběrnicový kabel UNITRONIC® BUS HEAT 6722 pro užitková vozidla

20.7.2017 Lapp představuje nového člena rodiny UNITRONIC®, kabel UNITRONIC® BUS HEAT 6722. Název, který se může zdát trochu krkolomný, v sobě zahrnuje účel, pro který byl kabel vyvinut. Podívejme se tedy, co znamená. 


Nahlédněte pod pokličku výroby datových kabelů

15.6.2017 V říjnu 2016 převzala skupina Lapp společnost CEAM Cavi Speciali, předního výrobce datových kabelů pro průmyslový Ethernet a provozní sběrnice. Firma nyní nabízí jedinečný pohled do náročné výroby těchto kabelů. 


Kabely Lapp pro vlaky KoreaTrain eXpress

9.6.2017 Podle odborníků činí roční potenciál pro kabelová řešení v odvětví železniční dopravy přibližně 500 milionů EUR. Do tohoto oboru se rozhodla zapojit i skupina Lapp a v loňském roce představila portfolio kabelů a kabelového příslušenství. Skupina Lapp musela překonat řadu překážek, aby získala přístup na tento trh – největší výzvou byly přísné bezpečnostní normy. 


Nové nabíjecí kabely Lapp pro elektromobily

22.5.2017 Jednou z mrzutostí, která provází uživatele elektromobilů, je vedle omezeného dojezdu také nutnost vozit s sebou rozmanité nabíjecí kabely. Zatímco rychlé nabíjení stejnosměrným proudem s velkými nabíjecími výkony má (z praktických i bezpečnostních důvodů) nabíjecí kabel pevně připojený k nabíjecí stanici, pro nabíjení střídavým proudem musí automobilista mít příslušné kabely v úložném prostoru vozidla. Nejčastěji je to kabel pro běžnou domácnostní zásuvku nebo kabel se zásuvkou typu 2 (Mennekes). Tyto kabely pochopitelně zabírají v úložném prostoru vozidlo místo, které pak nelze využít pro zavazadla. Se zajímavým řešením tohoto problému v podobě nabíjecích kabelů ÖLFLEX® CHARGE typu Lapp HELIX přišla v dubnu 2017 společnost Lapp.


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services