Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Koloťuk s kladívkem? Dávná minulost tváří v tvář moderní měřicí technice

28.2.2022 Koloťuk je dávná železničářská přezdívka vozmistra, mezi jehož povinnosti patřila zkouška špalkových brzd na železničních vozech. Prováděla se velmi jednoduše – poklepem vozmistrovského kladívka na kolo, které vydávalo jiný zvuk v zabrzděném a odbrzděném stavu. Že jde o dávnou minulost, potvrzuje i moderní měřicí zařízení pro Švýcarské státní dráhy (SBB), s nímž byla odborná veřejnost seznámena v únoru 2022.

Toto kompaktní zařízení (viz foto) vyvinula firma Kistler specializovaná na měřicí techniku pro depo SBB v Oberwinterthuru, jehož vedení si dalo za cíl optimalizovat proces zkoušek brzd.

Testovací zařízení se skládá ze čtyř brzdových senzorů Kistler typu 9303A1B, dále z kompaktní verze jeho systému pro sběr dat KiDAQ a z notebooku s aplikačním software. Všechny tyto prvky jsou uloženy v robustní schránce, kterou je snadné přenášet mezi vozidly.

Čtyři senzory dokáží změřit hlavní parametry brzd na podvozku a okamžitě je zobrazit na displeji, včetně přítlačné síly brzd na kolo a podvozek a jejího průběhu v čase. U každého podvozku se provádí alespoň tři měření, přičemž jejich průměr musí být uvnitř stanovených limitů.

Výsledky všech měření jsou uloženy lokálně a v cloudu, tak aby byla výsledná data důkladně zabezpečena. Pro srovnání lze kdykoli načíst výsledky předchozího měření u téže vozové soupravy a toto srovnání se stává součástí automaticky generované zprávy.

Na software pro měření brzd lze dosáhnout i bezdrátově přes tablety ostatních pracovníků depa.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © DVV Media International Ltd

Další informace zde

Přečtěte si také:

Moderní monitorovací technologie napomohou snižování rizik na železnicích a silnicích

14.2.2022 Společnost Unicorn Systems, specializující se na projekty z oblasti informačních technologií, realizuje spolu s partnery komplexní řešení pro monitoring a vyhodnocení rizikových jevů v okolí dopravní infrastruktury s využitím dálkového průzkumu Země. Odbornou veřejnost o tom informovala v únoru 2022. Toto řešení bude možné využít pro monitoring a vyhodnocení rizik v oblasti správy a provozu dopravní infrastruktury, a zaručit tak bezpečnou a odolnou dopravu. 


Lidar napomáhá bezpečnosti a plynulosti na železničních přejezdech

9.11.2021 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Uplatňuje se v řadě odvětví včetně například autonomní mobility. S jeho možným využitím pro posílení bezpečnosti a plynulosti dopravy na železničních přejezdech byla odborná veřejnost seznámena na začátku listopadu 2021. 


Systém ChargeUp od Unicornu pomáhá elektrifikovat slovenskou kurýrní společnost DPD SK

18.10.2021 Jak byla v září 2021 informována odborná veřejnost, ve výběrovém řízení na dodávku komplexního řešení pro elektromobilitu ve společnosti DPD SK s.r.o. zvítězila česká společnost Unicorn a.s. Součástí dodávky je několik desítek dobíjecích stanic pro zcela nové depo DPD v Bratislavě a řídicí systém ChargeUp pro jejich vzdálenou správu. Projekt byl zahájen v červenci 2021 a potrvá čtyři roky.


Lidarové technologie zvyšují přesnost obrazu díky novým laserům od Osramu

12.2.2021 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Lidar má poměrně široké použití v měřicí technice, protože dokáže s vysokou mírou přesnosti určit na velkou vzdálenost rozměry a tvar nejrůznějších objektů o rozmanitém složení a velikosti. Uplatňuje se proto i u navigace autonomních vozidel. S další novinkou zvyšující přesnost lidarů přichází v únoru 2021 společnost Osram, mj. výrobce infračervených laserů. 


Pražské tramvaje dostanou družicový navigační systém

15.6.2020 ROd roku 2021 budou všechny pražské tramvaje vybaveny multikonstalačním přijímačem družicových navigačních systémů (tedy přijímačem schopným využívat několik těchto systémů), které pomohou výrazně zpřesnit určování polohy tramvají v ulicích. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem června 2020.


Nositelná čtečka s displejem

17.4.2020 Firma ProGlove přichází na trh s novou inovovanou výkonnou nositelnou čtečkou MARK Display malých rozměrů, která nabízí a zobrazuje klíčové informace, ve správnou chvíli tam, kde je to nejvíce potřeba. Čtečka je určena pro pracovníky v první linii, tedy tam, kde se data setkávají s realitou provozu. 


SoSi test: DEVINN testuje účinky slunečního záření na komponenty vozidel

7.4.2020 Česká společnost DEVINN, zaměřená na vývoj automobilů, se stala jedním z partnerů konference Smart city FOR ARCH, pořádané provozovateli tohoto portálu. Zájemcům o mnohostrannou a zajímavou problematiku související s vývojem vozidel dává nahlédnout do své zkušebny, kde mimo jiné testuje i odolnost dílů vůči slunečnímu záření (tzv. SoSi test). 


Kvalitní elektrická energie šetří zařízení a peníze jejich provozovatelů

27.2.2020 Důležitou součástí hospodárného řízení jakéhokoliv provozu či budovy je v dnešní době sofistikovaný energetický management. Velká část veřejnosti i podnikatelské sféry však za tímto označením vidí pouhý důraz na úsporné elektrické spotřebiče nebo na snížení ceny za energie pro odběratele. Vzhledem k rostoucím cenám energií se odběratelům tyto dveře však stále více přivírají. V konečném důsledku přináší mnohem výraznější finanční úspory zvýšení kvality dodávané energie, optimalizace spotřeby, hledání zbytečných odběrů a zdrojů nízké efektivity, či ochrana spotřebičů a energetické sítě. Takovéto pojetí energetického managementu realizují v praxi technologie české firmy  ENERTIG TECHNOLOGIES s.r.o.


Osram představuje nový infračervený laser pro využití v lidarech

13.2.2020 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Lidar má poměrně široké použití v měřicí technice, protože dokáže s vysokou mírou přesnosti určit na velkou vzdálenost rozměry a tvar nejrůznějších objektů o rozmanitém složení a velikosti. Uplatňuje se proto i u navigace autonomních vozidel. O zájmu uživatelského trhu svědčí i nový produkt výrobce Osram Opto Semiconductors: 65Wattový infračervený laser určený pro lidarové aplikace. 


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services