Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Nová laboratoř čisté energetiky E.ON pomáhá decentralizované energetice v ČR

3.3.2022 Energetika se výrazně mění směrem k větší decentralizaci a širšímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Reaguje na to také distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, která otevřela v únoru 2022 v Českých Budějovicích novou laboratoř na testování a certifikaci technologických prvků obnovitelných zdrojů energie se zaměřením na solární elektrárny.

Toto pracoviště, které má na tuzemské poměry unikátní vybavení, umožní rychlejší a přesnější testy menších energetických zařízení. Díky budoucí certifikaci pak bude možné rychleji zapojovat obnovitelné zdroje energie do elektrické distribuční sítě.

Jedním z cílů EG.D je zodpovědně integrovat co nejvíce obnovitelných zdrojů, a proto musí zajistit připojení  s předem známými dopady provozu těchto výroben na napájecí distribuční síť a ostatní zákazníky. Testování a zkoušky v laboratoři umožní lépe předcházet blackoutům, zlepší stabilitu a spolehlivost celé sítě a v neposlední řadě přispějí ke zvýšení kapacity připojení dalších obnovitelných zdrojů.

Jedním z důvodů vzniku laboratoře je současný a budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Do elektrické distribuční sítě se totiž připojuje stále více menších solárních elektráren o výkonu v desítkách a nižších stovkách kilowattů. Zatímco před šesti lety připojoval EG.D ročně pouze několik desítek obnovitelných zdrojů, v roce 2021 už to bylo více než pět tisíc malých elektráren a očekává se další nárůst. Energetická soustava je musí všechny pojmout a zůstat přitom stabilní.

Zákazníky nové laboratoře budou tvořit hlavně firmy, které dodávají nebo vyrábí komponenty pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud testované zařízení úspěšně projde certifikací, bude možné je do distribuční sítě připojit daleko rychleji. Celkově by se měl proces připojení nového obnovitelného zdroje výrazně zjednodušit a zkrátit. To by měli ocenit hlavně menší výrobci elektřiny – třeba provozovatelé solárních elektráren na střechách domů a firemních objektech, kteří kromě lepších podmínek pro připojení získají i záruku, že jejich technologie je 100% kompatibilní s elektrickou distribuční sítí EG.D.

E.ON, redakčně upraveno

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Komunitní energetika v Litultovicích pomáhá veřejným službám i domácnostem

10.2.2022  Decentralizovaná bezemisní výroba a moderní technologie si postupně nacházejí cestu do všech částí české energetiky. Ukazuje to i příklad komunitní energetiky v Litultovicích, městysi ležícím na jihozápad od Opavy, se rozhodli takříkajíc vzít svou energetickou budoucnost do vlastních rukou. Tento pozoruhodný projekt představil svým čtenářům Informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita v únoru 2022.


„Zelené“ Národní divadlo v Praze: projekt EPC energetického hospodářství se rozšířil o trojici nabíjecích stanic

4.2.2022  Pražské Národní divadlo pokračuje v zavádění prvků a technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem ledna 2022.


ČEZ testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR

24.1.2021 Se zajímavým projektem skupiny ČEZ byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2022. Jde o testovací plovoucí solární elektrárnu na Homoli, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice. Jde o unikátní kombinaci dvou obnovitelných zdrojů energie, vody a slunce, v jednom systému. 


Roste zájem o fotovoltaické zdroje na střechách, nejčastější je 5kW zdroj

10.1.2022 V ČR byl za rok 2021 zaznamenán zvýšený zájem o instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Svědčí o tom např. projekty E.ON pro nákupní střediska i roční statistika ČEZ, publikovaná na počátku roku 2022. ČEZ instaloval v roce 2021 celkem 1514 střešních fotovoltaických elektráren o úhrnném výkonu 7,4 MW. Typickým projektem je fotovoltaický zdroj o výkonu 5 kW.


Letiště v Turíně dostane palivočlánkovou kogeneraci

6.1.2022 Na konci roku 2021 zaznamenal svět palivočlánkových technologií pozoruhodnou událost: Společnost SAGAT SpA spravující letiště v italském Turíně a provozovatel plynárenské infrastruktury Snam Group skrze svoji dceřinou společnost Renovit, specializovanou na energeticky úsporná řešení, podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí (term sheet) na vybudování palivočlánkového systému pro kogeneraci, tedy kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, na turínském letišti. 


Smart city Písek: energetické využití kalu a biomasy v unikátním zařízení produkuje elektřinu, teplo a kvalitní hnojivo

15.12.2021 V Písku, prvním českém smart city, bylo vybudováno jedinečné, částečně mobilní, ekologické zařízení na tepelné zpracování biomasy a kalů z místní čistírny odpadních vod. Informuje o tom měsíčník Státního fondu životního prostředí Priorita 12/2021. Tato linka je nyní ve zkušebním provozu, během něhož se testuje optimální poměr jednotlivých složek paliva.


Plynárny cílí na „zelený“ vodík: ÚJV Řež uzavřela strategické partnerství s Pražskou plynárenskou

10.11.2021 Odvětví plynárenství se stále více zabývá také výrobou a dopravou čistého vodíku pro rozmanité aplikace, mimo jiné pro palivočlánková elektrická vozidla. V zahraničí je tento trend už řadu let běžný, v ČR dosud nikoli. Proto je důležitým milníkem memorandum mezi společnostmi ÚJV Řež a Pražská plynárenská podepsané na konci září 2021.


Prvními projekty financovanými z Modernizačního fondu jsou fotovoltaické zdroje

13.10.2021 Prvními schválenými dotacemi z Modernizačního fondu je dvanáct projektů fotovoltaických elektráren. Na začátku října 2021 o tom byla informována veřejnost prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, který je příjemcem a zároveň poskytovatelem prostředků z tohoto fondu.


ČEZ a Komerční banka zahájily spolupráci, prvním krokem je inovativní způsob provozování a financování fotovoltaických zdrojů u domácností i organizací

11.10.2021 Skupina ČEZ a Komerční banka, člen skupiny Société Générale, uzavřely na začátku října 2021 strategické partnerství pro udržitelnost. Největší česká energetika a jedna z největších českých bank budou spolupracovat na snižování své vlastní klimatické stopy i snižování emisí svých zákazníků. Prvním krokem spolupráce těchto společností je inovativní model instalace střešních fotovoltaických elektráren u zákazníků.


Fotovoltaika pro gymnázium v Bílovci financovaná z reinvestic úspor energie: inspirace pro kraje i municipality

15.9.2021 Na střeše gymnázia v Bílovci spadajícího pod Moravskoslezský kraj byl na začátku září 2021 instalován nový fotovoltaický zdroj. Gymnázium bude díky této vlastní bezemisní elektrárně šetřit na energii desítky tisíc korun ročně. Investice je hrazena z prostředků získaných z krajského projektu energetických úspor, jednoho z největších v Česku. Dodavatelem obou projektů je společnost ENESA spadající pod holding ČEZ ESCO.


Polsko připravuje využití větrné energie v mořských větrných farmách

13.9.2021 V Polsku je 90 % elektrické energie vyráběno v tepelných elektrárnách, v nichž je zdrojem energie až na výjimky uhlí. V rámci přechodu na ekologické způsoby výroby elektřiny hodlá tato země, vedle plánovaného rozvoje jaderné energetiky, využít také svoji přímořskou polohu pro získávání energie z mořských větrných farem. Připojí se tak k jejich dalším evropským provozovatelům, na jejichž špičce je (nikoli překvapivě) ostrovní Velká Británie a významná očekávání má od nich v rámci transformace své energetiky například také sousední Německo


Všech šest bloků českých jaderných elektráren běží naplno, více než 45 % výroby elektřiny v ČR je plně bezemisní

1.9.2021 Na konci srpna 2021, necelé čtyři dny po svém připojení k přenosové soustavě, pracuje druhý temelínský blok opět na plný výkon. Spolu s elektrárnou Dukovany je tak aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí více než 37 % české spotřeby (netto výroba elektřina za rok 2020). 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services