Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Haliade X pro Dogger Bank: Největší větrná turbína světa pro budoucí největší větrnou farmu má certifikaci na výkon 14,7 MW

10.1.2023 Platforma Haliade X od General Electric představuje vůbec největší větrnou turbínu na světě. Určena je pro využití v mořských větrných farmách, kde její nebývalá velikost přispívá k efektivnímu provozu a přitom neruší okolní prostředí. Tato turbína byla již v roce 2020 optimalizována na výkon 13 MW – tj. o 1 MW více než výkon původního prototypu. V prosinci 2022 zaznamenala další důležitý milník: Mezinárodní certifikační orgán DNV jí udělil certifikaci na provoz s výkonem až 14,7 MW.

 

Turbína Haliade X

Parametry Haliade X v certifikované verzi jako Haliade-X 14.7 MW-220 (viz foto), jsou bezpochyby úctyhodné. Rotor má průměr 220 m a délku rotorového listu 107 m. Jeho otáčky pokrývají kruh o ploše 38 000 m2. Elektrickou energii vyrábí generátor s přímým pohonem o výše uvedeném výkonu 14,7 MW.

Tato turbína umí ročně vyrobit 76 GWh hrubé produkce (odhad výrobce na základě typických povětrnostních podmínek v německých vodách Severního moře). Tato energie odpovídá průměrné roční spotřebě 20 tisíc evropských domácností a její produkce ušetří 53 tisíc tun CO2.

Proces certifikace Haliade-X 14.7 MW-220 proběhl na prototypu instalovaném na pobřeží v Rotterdamu (viz foto).

První provozní nasazení: větrná farma Dogger Bank

První provozní nasazení turbíny v této certifikované verzi bude v britské větrné farmě Dogger Bank o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW (viz obrázek). Tato větrná farma se nachází v Severním moři ve vzdálenosti 130 – 190 km od severovýchodního pobřeží Anglie, kde zasahuje do britských, německých, dánských a nizozemských vod. Její rozvojové území, sahající až do vzdálenosti 290 km od britského pobřeží, zaujímá plochu 8 660 km² a moře je zde hluboké od 18 do 63 m.

ZVĚTŠIT OBRÁZEK

Podmořskými a podzemními kabely bude farma připojena ke konvertorovým stanicím Teesside a Creyke Beck na britském území.

Dogger Bank je společným podnikem britsko-irského developera a provozovatele obnovitelných zdrojů energie SSE Renewables a norských energetických společností Equinor a Vårgrønn, rovněž specializovaných na obnovitelné zdroje.

Vzhledem ke své velikosti a ploše je budována ve třech na sebe navazujících etapách: Dogger Bank A, Dogger Bank B a Dogger Bank C. Každá z těchto etap bude dodávat výkon až 1,2 GW. Celkem 87 turbín Haliade-X o plánovaném výkonu 14 MW bude instalováno v etapě Dogger Bank C.

Po plánovaném plném zprovoznění v roce 2026 se Dogger Bank stane největší větrnou farmou na světě, schopnou zásobit elektřinou až 6 miliónů domácností.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Obrázek © doggerbank.com

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Větrná turbína Haliade-X bude zásobovat elektřinou americký stát New Jersey

9.2.2021 Obří větrná turbína Haliade-X od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric bude mít komerční využití v USA. V lednu 2021 byla podepsána smlouva na dodávku těchto turbín pro připravovanou větrnou farmu Ocean Wind v Atlantickém oceánu poblíž amerického státu New Jersey. 


GE Haliade X: největší větrná turbína na světě o výkonu 12 MW optimalizována na 13 MW

6.11.2020 Prototyp větrné turbíny Haliade-X od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric, který na našich stránkách průběžně sledujeme, byl v říjnu 2020 optimalizován na výkon 13 MW – tedy o 1 MW více, než byl jeho původní výkon. Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí

1.7.2022 Jste výrobce inovativních technologií nebo dodavatelé služeb s bohatými zkušenostmi z trhu soukromého podnikání, které nyní hodláte dále zúročit na trhu veřejných služeb? Pak mám pro Vás dvě zprávy. Ta špatná je, že ve veřejných službách je, oproti trhu soukromého podnikání, všechno úplně jinak a mnohem složitější. Ta dobrá je, že vás umíme naučit, jak tomuto trhu porozumět tak, abyste i na něm uspěli. 


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services