Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Plovoucí fotovoltaika, vítr do vodíku a další inovace: Nizozemská větrná farma usiluje o inteligentní využívání obnovitelných zdrojů

14.3.2023 Hlavním problémem obnovitelných zdrojů energie je jejich nestálost, kterou je nutno překlenout rozmanitými způsoby, mimo jiné jejich vzájemnou kombinací nebo ukládáním energie do zásob. „Inteligentní“ větrnou farmou, která bude takovéto inovativní přístupy využívat, by se již brzy měl stát nizozemský projekt Hollandse Kust Noord.

Tuto mořskou větrnou farmu připravuje a později bude provozovat společnost CrossWind, což je společný podnik mezi petrolejářským koncernem Shell a Eneco, mezinárodní energetické společnosti zaměřené na využívání obnovitelných zdrojů.

Větrná farma Hollandse Kust Noord je umístěna v Severním moři, 18,5 km od západního pobřeží Nizozemska Egmond aan Zee. Po zprovoznění, plánovaném během roku 2023, bude mít instalovaný výkon 759 MW. Předpokládaná roční výroba elektrické energie je 3,3 TWh. Další podrobnosti projektu jsou zřejmé z infografik na obrázcích.

ZVĚTŠIT OBRÁZEK

Projekt předpokládá, že bude finančně životaschopný bez dodatečných dotací.

Pro zlepšení efektivity výroby elektřiny z větru předpokládá tento projekt nasazení následujících inovativních řešení:

Technologie „inteligentních generátorů“ od Siemense umožní na základě získaných dat v reálném čase pružně reagovat na změny povětrnostních podmínek a přizpůsobovat jim parametry vyrobené energie tak, aby dodávka z turbín byla co nejstabilnější.

Dalším inovativním řešením je lepší využití „probouzecího účinku“ (wake effect), tedy stavu, kdy vítr fouká ještě příliš stavbě, než aby naplno roztočil turbínu. Toho je dosaženo jednak vhodným tvarem rotoru a jednak řízeným natočením turbín ležícím na návětrné straně tak, aby první závan větru pronikl i k turbínám umístěným dále po větru.

ZVĚTŠIT OBRÁZEK

Pro stabilizaci výkonu farmy bude v prostoru mezi turbínami rovněž umístěna plovoucí fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 0,5 MW.

Kanadský dodavatel palivočlánkových technologií Ballard dodá během roku 2024 pro tento projekt kontejnerizovanou palivočlánkovou jednotku o výkonu 1 MW, která umožní část energie ukládat to vodíku a zpět měnit na elektřinu pomocí palivových článků.

Další možnosti zefektivnění jsou nyní předmětem výzkumu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázky © CrossWind

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Haliade X pro Dogger Bank: Největší větrná turbína světa pro budoucí největší větrnou farmu má certifikaci na výkon 14,7 MW

10.1.2023 Platforma Haliade X od General Electric představuje vůbec největší větrnou turbínu na světě. Určena je pro využití v mořských větrných farmách, kde její nebývalá velikost přispívá k efektivnímu provozu a přitom neruší okolní prostředí. Tato turbína byla již v roce 2020 optimalizována na výkon 13 MW – tj. o 1 MW více než výkon původního prototypu. V prosinci 2022 zaznamenala další důležitý milník: Mezinárodní certifikační orgán DNV jí udělil certifikaci na provoz s výkonem až 14,7 MW. 


Větrná turbína Haliade-X bude zásobovat elektřinou americký stát New Jersey

9.2.2021 Obří větrná turbína Haliade-X od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric bude mít komerční využití v USA. V lednu 2021 byla podepsána smlouva na dodávku těchto turbín pro připravovanou větrnou farmu Ocean Wind v Atlantickém oceánu poblíž amerického státu New Jersey. 


Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí

1.7.2022 Jste výrobce inovativních technologií nebo dodavatelé služeb s bohatými zkušenostmi z trhu soukromého podnikání, které nyní hodláte dále zúročit na trhu veřejných služeb? Pak mám pro Vás dvě zprávy. Ta špatná je, že ve veřejných službách je, oproti trhu soukromého podnikání, všechno úplně jinak a mnohem složitější. Ta dobrá je, že vás umíme naučit, jak tomuto trhu porozumět tak, abyste i na něm uspěli. 


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services