Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Nový PV článek Panasonic HIT překonal svůj vlastní světový rekord

16.4.2014 V únoru loňského roku jsme v článku Fotovoltaický panel s rekordní účinností 24,7 % psali o rekordní účinnosti, který PV článek HIT® od Panasonicu dosáhl v laboratorních podmínkách pro článek s praktickou použitelností, tedy o ploše větší než 100 cm², pro křemíkové krystalické články. O čtrnáct měsíců později oznámila společnost Panasonic odborné veřejnosti překonání svého vlastního rekordu: energetické účinnosti 25,6 % při ploše článku 143,7 cm².

Tohoto výsledku bylo, stejně jako v předchozím případě, dosaženo dalším zdokonalováním technologie výroby těchto článků (viz obrázek dole), které je charakteristické třemi základními přínosy pro energetickou účinnost PV článku: snížení rekombinační ztráty, snížení optické ztráty a snížení odporové ztráty.

Snížení rekombinační ztráty (tj. ztráty proudu a napětí PV článku způsobené vytvořením pozitivně a negativně nabitých elektrických částic, jejichž náboj se navzájem ruší) je dosahováno tím, že PV článek HIT je tvořen monokrystalickým křemíkovým základem pokrytým amorfním křemíkovým povlakem, a dalším zdokonalováním technologie výroby tohoto povlaku.

Snížení optické ztráty je dosahováno díky umístění elektrod na spodní stranu článku. Maximální proud PV článku na jednotku jeho plochy se tak zvýšil 39,5 na 41,8 mA/cm².

Snížení odporové ztráty mřížkové elektrody bylo rovněž dosaženo jejím umístěním na spodní stranu článku.

Ve vývoji technologie těchto PV článků směřuje Panasonic k dalšímu zvýšení účinnosti a zároveň ke snížení výrobních nákladů, tak aby bylo možné zavést jejich hromadnou výrobu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto: archiv redakce

Obrázek © Panasonic

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Obnovitelné zdroje:

Ivanpah Solar Electric Generating System: největší solárně-termální elektrárna na světě

17.2.2014 Od poloviny února 2014 dodává do přenosové sítě USA energii největší solárně-termální elektrárna na světě, Ivanpah Solar Electric Generating System, jak oznámil její provozovatel, společnost NRG Energy. Tato elektrárna, oficiálně zprovozněná na konci roku 2013, se nachází v Ivanpahu v Kalifornii (USA), poblíž hranice se státem Nevada, v prostoru Mohavské pouště, na ploše cca 13 km2.  



Grand Renewable Energy Park: Největší fotovoltaická elektrárna v Kanadě

18.11.2013 Největší kanadskou fotovoltaickou elektrárnou se stane Grand Renewable Energy Park v provincii Ontario o výkonu 100 MW. Konsorcium společností ABB a  Bondfield Construction uzavřelo začátkem listopadu 2013 smlouvu na projekt na klíč pro její vybudování s inženýringovou společností Canadian Solar Solutions, která je zadavatelem projektu.


Fotovoltaika pomáhá šetřit energii autobusů

31.10.2013 V polovině října 2013 představil městský dopravce v polském městě Lublin unikátní řešení, jak ušetřit energii vozidel: Na střechu autobusu byly pokusně instalovány ultratenké fotovoltaické panely, z nichž se dobíjejí baterie vozidla. To snižuje zátěž alternátoru a následně i spotřebu paliva. Efekt tohoto zařízení je tedy nejen ekologický, ale i ekonomický. Potenciální finanční úspory jsou odhadovány ve výši 8 000 zlotých (1 900 €) na vozidlo ročně. 


„Kirnitzschtalbahn: Fotovoltaická tramvaj v Saském Švýcarsku oslavila výročí

13.8.2013 Koncem července 2013 oslavila své 115. narozeniny Kirnitzschtalbahn, turistická tramvajová železnice spojující lázeňské městečko Bad Schandau nedaleko českých hranic s osadou Lichtenhainer Wasserfall v údolí říčky Křinice (Kirnitzsch) uprostřed skal Saského Švýcarska. Od roku 1994 využívá tato tramvajová železnice fotovoltaické články, které jsou nainstalovány na vozovně dopravního podniku. 



Sluneční kočka“ – fotovoltaická vyhlídková loď

12.8.2013 Právě před čtyřmi lety, 12. srpna 2009, byla na vodu berlínské řeky Sprévy slavnostně spuštěna unikátní vyhlídková loď poháněná elektřinou z fotovoltaických panelů. Tato loď má jméno Solon a typové označení výrobce SunCat 58, tedy Sluneční kočka. Název je výstižný – její provoz je naprosto tichý a možný i v noci, protože loď dokáže plout až deset hodin bez  světla.



Výsledky auditu: ERÚ mohl ovlivnit nekontrolovaný rozvoj fotovoltaiky

10.7.2013 Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil na začátku července 2013 dokument s názvem „Audit procesu nastavení výkupních cen fotovoltaické energie“ zpracovaný kanceláří BDO Audit s.r.o. Audit zadal ERÚ pro účely ověření správnosti svého postupu při stanovení výpočtu výkupních cen elektrické energie z fotovoltaických zdrojů v období od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2011. Hlavní závěry auditu jsou následující: 


Fotovoltaická elektrárna Kathu: 75 MW pro Jižní Afriku

13.5.2013 V provincii Northern Cap v Jihoafrické republice se buduje fotovoltaická elektrárna Kathu, největší svého druhu v Africe a jedna z největších ve světě. Důležitým milníkem pro předpokládané spuštění do provozu v roce 2014 bylo uzavření smlouvy se společností ABB na dodání elektrického a řídicího systému, o čemž ABB informovala na začátku května 2013. 


Fotovoltaické elektrárny: problém jménem PID

21.1.2013 Anglická zkratka PID – potential induced degradation – označuje jev, kdy výstupní výkon fotovoltaických článků klesá, jsou-li vystaveny vnějším vlivům, jako jsou vysoké teploty a vlhkost, přičemž uvnitř vnitřních okruhů (PV článků) a uzemněného rámu působí vysoké napětí.  ...->

  


Mikrokogenerace: řešení pro chytré budovy

15.1.2013 Evropská unie, která si uložila ambiciózní cíle v oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů, hledá nejrůznější cesty, jak toho dosáhnout. Protože obytné budovy představují 27 % veškeré energetické spotřeby v EU, zaměřují se programy EU i na tento sektor. Jako revoluční technické řešení pro energetiku budov přichází tzv. mikrokogenerace s palivovými články, označovaná zkratkou micro FC-CHP nebo micro-CHP.  ...->


Ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů do zásob plynu

14.1.2013 Netradiční způsob, jak uložit nevyužitou elektřinu z obnovitelných zdrojů, je předmětem nového projektu, na nějž německé Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU) vyčlenilo 3,3 mil. €. Jde o vývoj velkoobjemového elektrolyzéru nové generace ...->



 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services