Přečtěte si:  Rok 2025: Očekává se nárůst výroby elektrické energie z jaderných zdrojů






Pozvánky na akce


Stalo se




















Linthal: první velkokapacitní přečerpávací elektrárna s proměnlivým výkonem

12.5.2014 Dodávkou 1,7 m vysokého a 120 tun těžkého vstupního ventilu (viz foto) se na začátku května 2014 přiblížila realizaci světově unikátní vysokokapacitní přečerpávací elektrárna Linthal, budovaná mezi jezery Limmern a Mutt, cca 90 km od švýcarského Curychu. Tato elektrárna, jejíž technologie byla vyvinuta a vyrobena společností Alstom, jako první svého druhu na světě umožňuje používat proměnlivou rychlost vodního proudu.

V reálném čase, doslova během jedné minuty, je díky této technologii možné regulovat frekvenci, a elektrárna se tudíž může pružně adaptovat na poptávku po elektrické energii v přenosové síti. Přečerpávací elektrárna se tím stane důležitým flexibilním mezičlánkem mezi klasickými elektrárnami a obnovitelnými zdroji s proměnlivým (a často nepředvídatelným) výkonem, jako jsou solární nebo větrné elektrárny.

Elektrárna Linthal je vybavena čtyřmi vodními turbínami a její předpokládaný výkon činí 1000 MW, což odpovídá spotřebě 150 000 domácností. Provozovatelem elektrárny bude švýcarská energetická společnost Axpo.

V současné době probíhají testy těsnosti ventilů, které musí být schopné odolat proudu vody mezi jezery s výškovým rozdílem 630 m. Ventily jsou konstruovány tak, aby vydržely tlak vody z 1050 m vysokého vodopádu.

Plné zprovoznění elektrárny Linthal se očekává v roce 2015.

redakce

Foto © Alstom

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také další související články v našich rubrikách Výroba a přenos a Obnovitelné zdroje:

MIT představil novou koncepci plovoucí jaderné elektrárny

23.4.2014 Americký Massachusetts Institute of Technology (MIT) představil v polovině dubna 2014 odborné veřejnosti svůj inovativní koncept plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 200 MWe a více. Plovoucí jaderná elektrárna obecně nabízí přímořským zemím řadu výhod. Lze ji například umístit v blízkosti území s velkou poptávkou po elektřině, aniž by bylo nutno zabírat půdu 



Strukturální změny energetiky v Německu zvyšují emise skleníkových plynů

26.3.2014 Strukturální změny v německé energetice, označované pojmem „Energiewende“, jejichž charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky, mají prozatím nečekaný důsledek: Emise skleníkových plynů v posledních letech rostou. Podle německé Spolkové agentury pro životní prostředí (UBA) bylo v roce 2013 v Německu vyprodukováno 834 miliónů tun skleníkových plynů. 


Na ukrajinské jaderné elektrárny nemá politická krize vliv

10.3.2014 Přibližně polovina elektrické energie na Ukrajině je vyráběna v jaderných elektrárnách. Jak začátkem března 2014 zveřejnila zahraniční odborná média, aktuální politická krize v zemi nijak neovlivnila jejich chod ani bezpečnost. Na Ukrajině se nacházejí čtyři jaderné elektrárny provozované státním podnikem Energoatom – Chmelnicky, Rovno, Jižní Ukrajina a Zaporožije (viz foto). Tyto elektrárny mají celkem 15 tlakovodních reaktorů.


NuScale: malá jaderná elektrárna se spirálovým parním generátorem

7.3.2014 Koncem února 2014 úspěšně proběhly testy spirálového parního generátoru, prvního takovéhoto zařízení na světě, pro malou jadernou elektrárnu NuScale v USA. Elektrárna NuScale je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Tato malá jaderná elektrárna o elektrickém výkonu 45 MWe obsahuje tlakovodní reaktor a parogenerátor, uzavřené v jedné kompaktní nádobě. 


Cíle EU ke klimatu a energii do roku 2030: 40% snížení skleníkových plynů, 27 % obnovitelných zdrojů

24.1.2014 Dosavadní cíle EU ke snižování skleníkových plynů do roku 2020 zahrnují známé 20% snížení emisí, 20% podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a 20% nárůst v energetické efektivnosti. Takto stanovené cíle, které nadále zůstávají v platnosti, jsou označovány za přístup „top-down“, tedy odshora dolů. Rámcové cíle EU na další období do roku 2030, oznámené Evropskou komisí 22. ledna 2014, naproti tomu představují přístup „bottom-up“, tedy odzdola nahoru. 


Nucené uzavření německé jaderné elektrárny bylo protiprávní

20.1.2014 Na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukushima v roce 2011, při níž nakonec zdravotní dopady vyvolaného stresu u obyvatelstva převážily faktická rizika zvýšené radiace, reagovalo Německo dvěma zásadními opatřeními, která lze v daném kontextu považovat za extrémní: Prvním bylo nařízené tříměsíční moratorium na provoz jaderných elektráren, uvedených do provozu v roce 1980 nebo dříve. Druhým byl následný zákaz jejich opětovného zprovoznění. Německý nejvyšší správní soud v polovině ledna 2014 oficiálně rozhodl, že uzavření jaderné elektrárny Biblis, patřící RWE, na základě těchto opatření bylo protiprávní. Jejímu provozovateli se tak otevírá možnost vymáhat po státu právní cestou značné odškodnění. 


Světová jaderná energetika v roce 2013: stabilní stav a perspektivy růstu

10.1.2014 Renomovaný britský odborný portál World Nuclear News zaměřený na jaderné technologie, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil začátkem roku 2014 souhrnnou analýzu událostí ve světové jaderné energetice za uplynulý rok. Jejím hlavním závěrem je, že celkový počet jaderných reaktorů dodávajících elektrickou energii do rozvodných sítí zůstává po roce nezměněný, zatímco jejich celkový instalovaný výkon zaznamenal nepatrný nárůst. Letošní rok, stejně jako rok 2013, začíná ve světě se 435 reaktory o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 375,3 GWe, čili o cca půl procenta vyšším. 



Alfred: nový evropský reaktor IV. generace

6.1.2014 Krátce před Vánoci 2013 bylo v Bukurešti podepsáno memorandum o spolupráci mezi italskou Národní agenturou pro nové technologie, energetiku a životní prostředí (ENEA), společností Ansaldo Nucleare a rumunským Institutem pro jaderný výzkum (ICN) na výstavbu demonstračního olovem chlazeného rychlého reaktoru, označovaného akronymem Alfred (Advanced Lead Fast Reactor European Demonstrator). Tento reaktor bude umístěn v areálu ICN v Mioveni, poblíž Pitesti v jižním Rumunsku, kde funguje závod na výrobu jaderného paliva. Výstavba by mohla  začít v roce 2017 a provoz v roce 2025. 


Výstavba fúzního reaktoru Iter zahájena

18.12.2013 V polovině října 2013 byla v Caradache v jižní Francii zahájena stavba tokamakového komplexu pro experimentální fúzní reaktor Iter. Kromě tohoto fúzního reaktoru bude součástí tokamakového komplexu také diagnostický komplex a komplex pro tritiové hospodářství. Tokamakový komplex bude 120 metrů dlouhý a 80 m široký a vysoký. Reaktorový systém vážící 23 tisíc tun bude spočívat na antiseisimických ložiscích. 


Olkiluoto 3: První reaktor typu EPR na světě je připraven pro palivo

1.11.2013 Důležitým milníkem v jaderné energetice se stala v druhé polovině října 2013 instalace reaktorové nádoby pro reaktor typu EPR ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto 3, patřící finské energetické společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Je to první EPR na světě s plně vybavenou reaktorovou nádobou, připravenou k zavezení palivem. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services