Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Alfred: nový evropský reaktor IV. generace

6.1.2014 Krátce před Vánoci 2013 bylo v Bukurešti podepsáno memorandum o spolupráci mezi italskou Národní agenturou pro nové technologie, energetiku a životní prostředí (ENEA), společností Ansaldo Nucleare a rumunským Institutem pro jaderný výzkum (ICN) na výstavbu demonstračního olovem chlazeného rychlého reaktoru, označovaného akronymem Alfred (Advanced Lead Fast Reactor European Demonstrator). Tento reaktor bude umístěn v areálu ICN v Mioveni, poblíž Pitesti v jižním Rumunsku, kde funguje závod na výrobu jaderného paliva. Výstavba by mohla začít v roce 2017 a provoz v roce 2025.

Olovem chlazené reaktory, jako je Alfred, patří mezi reaktory s rychlými neutrony, zahrnované – spolu s dalšími jadernými technologiemi – mezi tzv. reaktory IV. generace. Společné pro tyto jaderné technologie je zvýšení účinnosti při výrobě elektřiny ze současných cca 33 % na 40 a více procent, 100- až 300krát vyšší využití energetického obsahu štěpených jader, možnost využití vyhořelého paliva ze současných reaktorů, snížení obsahu zbytkové radioaktivity ze současných tisíců let na stovky let a jejich vyšší pasivní bezpečnost. Reaktor s rychlými neutrony nemá moderátor a jako palivo využívá spolu s izotopy uranu také ve větší míře plutonium, které je produktem štěpení v „klasické“ jaderné elektrárně. Výsledkem štěpné reakce probíhající v reaktoru jsou další radioaktivní izotopy plutonia, rovněž vhodné ke štěpení.

Další podrobnosti k reaktorům IV. generace viz v článku Reaktory 4. generace: společný výzkum ČR a USA v naší rubrice Výroba a přenos.

Palivem pro Alfred (viz schéma na obrázku) bude směs oxidů (MOX) obsahující cca 17 % plutonia. Chladivem je roztavené olovo. Provozován bude při teplotách kolem 550°C. Předpokládá se, že Alfred s tepelným výkonem 300 MWt dodá do rumunské přenosové sítě elektrický výkon 120 MWe.

Alfred je vyvíjen prostřednictvím Evropské iniciativy pro trvale udržitelný jaderný průmysl (ESNII). Ta sdružuje partnery z průmyslu a výzkumu za účelem vývoje technologie reaktorů IV. generace s rychlými neutrony jako součást strategického plánu pro energetické technologie (SET-Plan) EU. ESNII byla založena v rámci Platformy pro trvale udržitelnou technologii jaderné energie (SNETP) ustanovené v roce 2007 a sdružující více než 90 subjektů působících v oblasti využívání jaderného štěpení.

Projekt probíhá pod vedením Ansaldo Nucleare v rámci 7. rámcového programu Euratomu. Základní konstrukce reaktoru pochází od Ansaldo Nucleare, ENEA provedla vlastní technický návrh, technologický vývoj a bezpečnostní analýzy pomocí numerických a experimentálních metod.

Celkové náklady na projekt se očekávají ve výši 1 mld. €. Projektové konsorcium má v úmyslu financovat reaktor z prostředků Evropské investiční banky určených na výzkum a inovace v nových členských zemích.

Na projekt Alfred by později měla navazovat průmyslová demonstrační jednotka o elektrickém výkonu 600 MWe.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázek: Ansaldo Nucleare

Další informace o projektu zde

Další informace o reaktorech s rychlými neutrony zde

 Přečtěte si také další související články:

MIT představil novou koncepci plovoucí jaderné elektrárny

23.4.2014 Americký Massachusetts Institute of Technology (MIT) představil v polovině dubna 2014 odborné veřejnosti svůj inovativní koncept plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 200 MWe a více. Plovoucí jaderná elektrárna obecně nabízí přímořským zemím řadu výhod. Lze ji například umístit v blízkosti území s velkou poptávkou po elektřině, aniž by bylo nutno zabírat půdu 



Strukturální změny energetiky v Německu zvyšují emise skleníkových plynů

26.3.2014 Strukturální změny v německé energetice, označované pojmem „Energiewende“, jejichž charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky, mají prozatím nečekaný důsledek: Emise skleníkových plynů v posledních letech rostou. Podle německé Spolkové agentury pro životní prostředí (UBA) bylo v roce 2013 v Německu vyprodukováno 834 miliónů tun skleníkových plynů. 


NuScale: malá jaderná elektrárna se spirálovým parním generátorem

7.3.2014 Koncem února 2014 úspěšně proběhly testy spirálového parního generátoru, prvního takovéhoto zařízení na světě, pro malou jadernou elektrárnu NuScale v USA. Elektrárna NuScale je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Tato malá jaderná elektrárna o elektrickém výkonu 45 MWe obsahuje tlakovodní reaktor a parogenerátor, uzavřené v jedné kompaktní nádobě. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Nucené uzavření německé jaderné elektrárny bylo protiprávní

20.1.2014 Na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukushima v roce 2011, při níž nakonec zdravotní dopady vyvolaného stresu u obyvatelstva převážily faktická rizika zvýšené radiace, reagovalo Německo dvěma zásadními opatřeními, která lze v daném kontextu považovat za extrémní: Prvním bylo nařízené tříměsíční moratorium na provoz jaderných elektráren, uvedených do provozu v roce 1980 nebo dříve. Druhým byl následný zákaz jejich opětovného zprovoznění. Německý nejvyšší správní soud v polovině ledna 2014 oficiálně rozhodl, že uzavření jaderné elektrárny Biblis, patřící RWE, na základě těchto opatření bylo protiprávní. Jejímu provozovateli se tak otevírá možnost vymáhat po státu právní cestou značné odškodnění. 


Světová jaderná energetika v roce 2013: stabilní stav a perspektivy růstu

10.1.2014 Renomovaný britský odborný portál World Nuclear News zaměřený na jaderné technologie, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil začátkem roku 2014 souhrnnou analýzu událostí ve světové jaderné energetice za uplynulý rok. Jejím hlavním závěrem je, že celkový počet jaderných reaktorů dodávajících elektrickou energii do rozvodných sítí zůstává po roce nezměněný, zatímco jejich celkový instalovaný výkon zaznamenal nepatrný nárůst. Letošní rok, stejně jako rok 2013, začíná ve světě se 435 reaktory o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 375,3 GWe, čili o cca půl procenta vyšším. 


Výstavba fúzního reaktoru Iter zahájena

18.12.2013 V polovině října 2013 byla v Caradache v jižní Francii zahájena stavba tokamakového komplexu pro experimentální fúzní reaktor Iter. Kromě tohoto fúzního reaktoru bude součástí tokamakového komplexu také diagnostický komplex a komplex pro tritiové hospodářství. Tokamakový komplex bude 120 metrů dlouhý a 80 m široký a vysoký. Reaktorový systém vážící 23 tisíc tun bude spočívat na antiseisimických ložiscích. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci. 


Fukushima: Strach škodí víc než radiace

6.9.2013 Na internetových stránkách japonského ministerského předsedy a jeho kabinetu byly zveřejněn dopisy mezinárodních zdravotnických odborníků obyvatelům Japonska. Sděluje se v nich zcela otevřeně, že možné zdravotní dopady úniku radiace při havárii jaderné elektrárny Fukushima jsou zanedbatelné oproti prokazatelným zdravotním následkům stresu a stigmatizace tamních obyvatel. Největším efektem havárie totiž byla evakuace velké oblasti kolem epicentra a zákaz rybolovu a některých druhů zemědělství, což mělo vážné dopady na život tamních obyvatel. 


Malé reaktory: významný trend v jaderné energetice

17.5.2013 Vedle reaktorů 4. generace (viz článek Reaktory 4. generace: společný výzkum ČR a USA v rubrice Výroba a přenos) jsou důležitým současným trendem v rozvoji jaderné energetiky také tzv. malé reaktory. Jejich principy a vývojové směry ukázal 15. května 2013 na odborné konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky Ing. Aleš John, MBA, Generální ředitel společnosti ÚJV Řež, a. s. 





Reaktory 4. generace: společný výzkum ČR a USA

10.5.2013 Reaktory 4. generace (GEN IV) jsou oproti reaktorům dnes používaným v jaderné energetice mnohem účinnější a mohou značně zefektivnit výrobu elektrické energie. Nyní jsou ve fázi výzkumu. A protože jde o strategickou záležitost z pohledu národohospodářského i bezpečnostního, je tento výzkum sledován a podporován na úrovní vládní i mezivládní. Česká republika je v této oblasti uznávaným partnerem USA. 9. května 2013 to potvrdilo setkání v ÚJV Řež a.s. u příležitosti předání vzorku solného chladiva pro reaktory 4. generace k výzkumu v ÚJV Řež a.s. Setkání proběhlo za přítomnosti velvyslance USA, náměstků ministra průmyslu a obchodu ČR a ministra školství ČR, ředitele a vědců z hostitelské organizace a několika dalších pozvaných hostů, mezi nimiž byli i redaktoři Proelektrotechniky.cz. 


IEA: Jaderná energetika musí přidat 16 GW ročně

22.4.2013 Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila 17. dubna 2013 svoji zprávu o dosavadním vývoji a dalších doporučeních pro výrobu elektrické energie z hlediska uhlíkových emisí. Tato zpráva je určena vládám všech 26 členských zemí IEA včetně Česka, jejichž spotřeba elektřiny představuje 75 % světového objemu. 


Nový vysokoteplotní reaktor pro elektřinu a vodík

7.2.2013 Projekt Next Generation Nuclear Plant (NGNP), tedy jaderná elektrárna příští generace, dostal na konci ledna finanční podporu 1 mil. USD od amerického ministerstva energetiky. Jeho předmětem je vývoj vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (HTGR). ...->

  


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services