Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Micro Datová Centra (MDC) Rittal

3.4.2024 Asi každý si pod pojmem „datové centrum“ představí velkou budovu, která je od suterénu po střechu naplněna IT technologiemi a produkuje ohromné výpočetní výkony. Ano, toto jsou datová centra dnešní doby, která mohou sloužit pro využití mnoha společností jako centrální, případně jako redundantní datové centrum. Proč je zde tedy termín Micro Datové Centrum? K čemu jsou taková řešení vlastně dobrá?

Stále se jedná o IT technologie, které jsou potřeba pro efektivní řízení dnešní moderní výroby nebo služeb. MDC řešení tvoří většinou 1–2 racky (může být i větší v případě potřeby), které nabízí dostatečný úložný prostor pro IT technologie potřebné pro řízení konkrétního výrobního úseku.

Výhody MDC řešení:

–    Naprostá suverenita dat;

–    Umístění v blízkosti vzniku dat;

–    Rychlá odezva na požadavky výroby;

–    Schopnost samostatného řízení výroby;

–    Vysoká odolnost proti výpadku;

–    Lokální zpracování dat.

Naprostá suverenita dat – pro mnoho společností je stále velmi důležitým parametrem suverenita dat. Abychom to přeložili, mnoho společností si nepřeje, aby jejich data opustila jejich provoz. Důvodů může být mnoho. Například se může jednat o velmi citlivé zákaznické údaje, o důležité výrobní postupy, o tajné složení konkrétních výrobků nebo o tajné připravované inovace v případě nových výrobků. V těchto případech si opravdu nepřejete, aby se taková data ukládala někde jinde, kde nemáte 100% kontrolu nad celou trasou přesunu.

Umístění v blízkosti vzniku dat – pokud jste se rozhodli, že budete chtít svou výrobu co nejvíce automatizovat, neobejde se to bez sběru dat a následných analýz. Tato data by se měla ukládat co nejrychleji, aby mohla být rychle vyhodnocována, ale zároveň by neměla nijak omezovat standardní komunikaci společnosti. Například ve výrobním závodě Rittal v Haigeru se využívá takové řešení a denní objem dat přesahuje několik desítek TB. Aby se takový objem dat přesunul do centrálního datového centra, budete potřebovat opravdu velmi kvalitní internetové připojení.

Rychlá odezva na požadavky výroby – v případě automatizované výroby asi není nic důležitějšího. Celý výrobní proces je řízen počítači, které přesně ví, kolik, kde, jak a čeho se má udělat. Ale aby to věděly, musí dostat nějaký pokyn od řídicího počítače. Pokud je tento počítat mimo výrobní závod, může docházet ke zpoždění díky pomalému připojení nebo dokonce výpadku. Jako příklad si představme, že v automobilovém sektoru musí stroje přesně vědět, že první karoserie automobilu bude lakována černou barvou, druhá bude bílá a třetí bude červená. K tomu musí sedět barevně i ostatní díly a vše musí jít ruku v ruce s požadovaným stupněm výbavy daného vozidla. Bez kontroly a rychlé komunikace mezi výrobními stroji a řídicími počítači by toto nebylo možné. Proto je nezbytné, aby řídicí počítače byly umístěny co nejblíže výrobě.

Schopnost samostatného řízení výroby – zde navážeme na předchozí body a vrátíme se k automobilové výrobě. Pokud by řídicí počítače nebyly umístěny co možná nejblíže a celý proces by byl řízen „na dálku“ (myšleno vzdáleným datovým centrem), potom se velmi snadno může stát, že dojde k přerušení komunikace mezi výrobou a tímto datovým centrem. V danou chvíli se výroba zastaví a vy bohužel jen počítáte minuty, které jsou pro vás ztrátové. Proto Rittal vnímá umístění MDC přímo ve výrobě jako obrovskou výhodu, protože je schopno samostatně řídit výrobní úsek.

Vysoká odolnost proti výpadku – v případě výpadku spojení mezi centrálním datovým centrem a MDC nic nepoznáte, celý výrobní proces pokračuje dál bez jakéhokoliv problému a po navázání spojení dojde ke standardní komunikaci mezi MDC a centrálním datovým centrem. Zároveň celé řešení může být koncipováno jako redundantní, a můžete si tak být jisti, že k výpadku opravdu téměř nemůže dojít. Vysoká dostupnost služeb je jedním z požadavků nadcházející bezpečnostní směrnice NIS2, která se dotkne mnoha výrobních firem.

Lokální zpracování dat – jak jsme již uvedli na příkladu z  výrobního závodu Rittal v Haigeru, množství generovaných dat z automatizovaného provozu je obrovské. Rozhodně nechceme tvrdit, že na cloudových službách je něco špatně, vůbec ne. Datová centra poskytující takové služby jsou perfektně připravena na jakékoliv scénáře selhání, umí operativně upravit výkon a jsou perfektně zabezpečena. Ale samozřejmě je to jejich obživa, takže za veškerý výkon a úložný prostor zde platíte. A pokud budete do cloudového datového centra posílat veškerá data, která získáte z výroby, zřejmě se velmi brzy nedoplatíte. Proto je výhodnější využít MDC i na první zpracování dat a do cloudového datového centra posílat již data zpracovaná a jen v té podobě, v jaké je chcete využívat. Teď vám to nepřipadá až tak zásadní, ale v momentě, kdy si uvědomíte, že můžete data zmenšit klidně až o 50–70 % a převedete si tato procenta na úsporu finanční, začnete o tom možná přemýšlet.

Pokud začínáte přemýšlet o nějakém MDC řešení, ale nejste si jisti vhodným výběrem, rádi Vám s tím v Rittalu poradí. Jediné, co od Vás na začátku budou potřebovat, budou základní údaje o Vašem očekávání:

–    Počet U (instalační prostor);

–    Celkový tepelný výkon řešení;

–    Způsob napájení;

–    Požadavek na redundanci;

–    Požadavek na zálohu (UPS);

–    Preferovaná chladicí technologie;

–    Okolní podmínky v místě instalace.

Rittal Czech

Foto © Rittal Czech

Více informací: vild.m@rittal.cz nebo na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Nová generace ventilátorů s filtrem: Provozní bezpečnost rozváděčů

6.3.2024 Teplo je v rozváděči jen zřídka vítaným hostem. Proto je nezbytné nežádoucí teplo odstranit a zabránit dalšímu oteplování všude tam, kde je to možné, aby byl zajištěn bezproblémový provoz instalovaných komponent. Tento úkol je často řešen s pomocí ventilátoru s filtrem – způsobem chlazení, kterému byl přinejmenším v minulosti upřen zasloužený respekt a uznání. Rittal nyní nabízí novou generaci ventilátorů s filtrem Blue e+ s funkcí nouzového chlazení a mnoha dalšími inovativními funkcemi zaměřenými na inteligentní ovládání klimatizace. 


Rittal ePOCKET: Vaše digitální dokumentace – vždy dostupná a aktuální

6.2.2024 Nová cloudová služba poskytuje aktuální dokumentaci ke stroji a zařízení odkudkoli a kdykoli. Z pohledu Eplanu a Rittalu již není tištěná dokumentace strojů a zařízení v rozváděči vhodná – zvláště když jsou data dostupná digitálně, a lze je tedy používat centrálně. Sesterské společnosti proto společně vyvinuly moderní řešení: „Rittal ePocket“ – cloudovou digitální schránku na dokumentaci. Webová aplikace eliminuje záplavu papíru a také přispívá k ochraně životního prostředí. 


Edge hraje klíčovou roli v mnoha ohledech

6.9.2023 Pro odborníky v Rittalu edge značí určitou část IT infrastruktury, která je tzv. na okraji sítě (proto výraz „edge“). Je tím myšleno, že se jedná o poslední část IT infrastruktury, která společnosti zajišťuje provoz výrobního úseku, sběr dat, vyhodnocení a je schopna samostatně pracovat a řídit výrobní procesy. Až po vyhodnocení a vytřídění dat probíhá odeslání těchto dat do centrálního datového centra. Proč je tato část tolik důležitá v digitalizaci a průmyslu 4.0? Přečtěte si více


Kontejnerové datové centrum s technologií Blue e+

4.4.2023 Dnešní doba přináší stále vyšší nároky na energetické úspory bez ohledu na to, zda to bude mít nějaký vedlejší dopad. Zvyšování cen energií je tématem číslo 1 a tomu, bohužel, odpovídají požadavky koncových řešení. Musí se šetřit stůj co stůj. 


Plastové rozváděčové skříně AX – Extrém2

3.3.2023 Na otázku, zda může být produkt extrémně robustní a zároveň extrémně flexibilní, existuje jednoduchá odpověď. Ano je to skutečně možné, firma Rittal má v nabídce řadu plastových rozváděčových skříní AX. Tyto rozváděčové skříně spojují všechny výhody extrémně odolného materiálu a plné svobody při návrhu, pokud jde o vnitřní výzbroj skříně. 


Hygienický design skříní pro potravinářský průmysl

Zaručená mimořádná čistota

1.2.2023 Hygienická výroba je v potravinářském průmyslu absolutní nutností. Zejména v otevřených procesech musí být možné stroje, zařízení a jejich komponenty rychle a snadno čistit. Rozhodující vliv na čistitelnost mají použité materiály a konstrukce výrobních zařízení. Standardním krytem pro elektrické ovládací prvky se staly rozváděčové skříně Hygienic Design, které mají oproti běžným skříním řadu výhod, protože umožňují rychlé čištění a zabraňují tvorbě míst s nečistotami. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services