Přečtěte si:  Umělá inteligence, účelná mediální prezentace, chytré Brno i chytrá Vídeň: Zpráva z 10. ročníku konference Smart city v praxi






Pozvánky na akce


Stalo se

















Teamcenter: Digitální dvojčata a AI zefektivňují výrobu nákladních tatrovek

28,5,2025 Konkurenční prostředí v automobilovém průmyslu stále nabírá na síle a prosadí se jen ten, kdo co nejrychleji a nejefektivněji zareaguje na rozmanité požadavky zákazníků. Platí to i pro specifický tržní segment nákladních automobilů do těžkých podmínek. Své o tom ví i automobilka Tatra Trucks, která na tuto výzvu odpovídá digitalizací výroby.

Situace a strategické cíle Tatra Trucks

V automobilce Tatra Trucks se v posledních letech intenzivně zaměřují na modernizaci výrobních technologií. Cílem je výrazné zvýšení objemu výroby, udržení vedoucí pozice v oboru a posílení postavení lídra v dodávkách vozidel, která odpovídají specifickým požadavkům zákazníků. Klíčovým předpokladem k dosažení těchto cílů je optimalizace výrobních procesů prostřednictvím digitalizace.

Některé současné výrobní procesy a technologie v Tatře již totiž dosahují svých limitů, a právě digitalizace otevírá cestu k naplnění ambiciózních plánů automobilky.

Platforma Teamcenter jako odpověď

Proto Tatra zahájila implementaci platformy Teamcenter od společnosti Siemens, která umožní synchronizaci procesů a efektivní správu dat – od obchodní komunikace a vývoje přes výrobu vozidel až po katalogy náhradních dílů či záruční a pozáruční servis. Teamcenter umožňuje efektivně využít digitální dvojčata (tedy počítačové modely pracující s daty v reálném čase) i umělou inteligenci pro inovace produktů a výrobních procesů.

První součást této platformy, s níž Tatrovka začala, je Product Lifecycle Management (PLM – řízení životního cyklu výrobku) Teamcenter pro podporu vývoje a správy produktů a systému Enterprise Resource Planning (ERP – plánování podnikových zdrojů) pro ekonomiku a výrobu. Tyto dva systémy se stanou klíčovými pilíři digitalizace, jejichž úkolem je sjednotit dosud roztříštěné systémy, zjednodušit procesy a umožnit rychlejší a efektivnější spolupráci mezi jednotlivými odděleními.

Součástí dodávky je low-code platforma Mendix, která umožní rychlou tvorbu aplikací pracující s daty z informačních systémů, jako jsou PLM, ERP, CRM apod.

Co umí Teamcenter

Moderní softwarové řešení Teamcenter integruje všechny klíčové PLM procesy do jediné databáze. V systému jsou spravovány veškeré požadavky zákazníků, které budou v reálném čase řízeny prostřednictvím programového a projektového managementu, včetně procesní kvality v celém podniku. Veškeré změny a požadavky budou evidovány a spravovány v rámci řízení změn. PLM systém rovněž umožní vytváření a správu kompletních kusovníků, přičemž propojení s ERP zajistí automatický obousměrný přenos informací mezi oběma systémy.

Rychlejší reakce na potřeby trhu, efektivnější výroba a méně administrativy

Teamcenter se stane klíčovým pilířem digitalizace, který Tatře umožní rychlejší zpracování objednávek, efektivnější vývoj a inovace produktů, technologickou přípravu výroby a lepší sdílení informací mezi výrobou, servisem a údržbou. To vše v součtu znamená pružnější reakci na potřeby trhu.

Digitalizace rovněž pomůže automobilce lépe zvládat otázky udržitelnosti, snižování uhlíkové stopy a splnění regulatorních požadavků. Mezi zásadní témata patří například úspora energií, která má přímý dopad na uhlíkovou stopu podniku.

Dalším přínosem digitalizace je výrazné snížení administrativní zátěže, díky čemuž budou zaměstnanci pracovat s moderními systémy patřícími ke světové špičce. Digitalizace také pomůže eliminovat mechanické a opakující se činnosti bez přidané hodnoty, což zaměstnancům uvolní čas pro kreativní práci, která je přínosná jak pro firmu, tak pro samotné pracovníky.

redakce Proelektrotechniky.cz s využitím podkladů Siemens

Foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Přečtěte si také:

Umělá inteligence pomáhá automobilovému průmyslu

14.4.2025 Průmyslové výrobě vládne neúprosná konkurence. Jedním ze způsobů, jak v tomto dravém prostředí vítězit, je výroba, která se co nejrychleji a s co nejmenšími náklady dokáže přizpůsobit požadavkům trhu. Klíčem k flexibilní průmyslové výrobě je dnes virtualizace výrobního provozu, tedy rychlé vyzkoušení možných změn na počítačových modelech. 


Automobilový průmysl se rychle automatizuje, bez kvalifikovaných lidí to ale nejde: výsledky průzkumu Automotive Manufacturing Outlook Survey

7.4.2025 Třetí průzkum Automotive Manufacturing Outlook Survey, který uskutečnila společnost ABB Robotika ve spolupráci s předním odborným časopisem Automotive Manufacturing Solutions, zdůraznil zásadní důležitost přechodu k „chytrým továrnám", který budou muset zrealizovat všichni globální výrobci a hlavní dodavatelé. Odborná veřejnost o tom byla informována v březnu 2025. 


Simulační software v lakovnách zefektivňuje výrobu automobilů

6.2.2025 Při přechodu na digitální výrobu v automobilovém průmyslu hrají významnou roli rychlejší a energeticky účinnější řešení pro lakovací procesy. ABB a rakouská společnost Engineering Software Steyr GmbH spolupracují na využití softwaru, který v této oblasti může přinést významné zefektivnění. Odborná veřejnost o tom byla informována v lednu 2025. 


Jak technologie IO-Link a moduly MVK Pro od Murrelektronik mění výrobu ocelových trubek

21.1.2025 Třinecké železárny, jako jeden z nejvýznamnějších českých producentů oceli, se neustále snaží zlepšovat své výrobní procesy a držet krok s nejnovějšími technologickými trendy. Jedním z posledních kroků na této cestě byla zásadní modernizace ve Válcovně trub Ostrava, která přinesla novou úroveň efektivity a kvality do výroby ocelových trubek. Tento projekt zahrnoval instalaci dvou nových řezacích strojů, které jsou určeny ke krácení polotovarových bloků pocházejících z procesu kontinuálního lití.


Co s elektronickým odpadem? Odpověď přinesou robotické mikrotovárny

31.10.2024 Pokroky v umělé inteligenci, strojovém učení a cloudové technologii nutí datová centra častěji modernizovat a rozšiřovat svá zařízení. Již dnes datová centra významně přispívají k objemu 2,6 mil. tun elektronického odpadu, každoročně vyprodukovaného na celém světě. Předpokládá se, že do roku 2030 vzroste tento objem celosvětově na 75 mil. tun. 


Program Roboty do škol uvádí studenty do světa automatizace

27.9.2024 V rámci programu Roboty do škol společnosti ABB působí v současné době 45 robotů na vysokých školách a 30 na středních školách. Programu se účastní 7 vysokých škol a více než 60 škol na středním vzdělávacím stupni. V září 2024 dosáhl tento program „třičtvrtěmilníku“: do českých škol byl dodán 75. robot. 


Platforma Omnicore umožňuje automatizaci i ve velmi přesné výrobě

28.6.2024 Automatizace průmyslových procesů zasahuje do všech odvětví. Týká se to i těch, kde je důležitá maximální přesnost, jako je obloukové svařování, montáž displejů mobilních telefonů, nebo lepení a řezání laserem. Právě automatizaci těchto odvětví napomáhá inteligentní automatizační platforma OmniCore™ od ABB, s níž byla naše odborná veřejnost seznámena v červnu 2024. 


Digitální energetické dvojče: počítačový model pomáhá Mercedes-Benz přecházet na obnovitelné zdroje energie

11.6.2024 Digitální dvojče je počítačový model skutečného automatizovaného zařízení, na němž lze simulovat jeho fungování, komunikaci mezi jeho složkami apod. Digitální dvojče se může učit z různých zdrojů a adaptovat na měnící se podmínky. Takovýmto nástrojem je i digitální energetické dvojče, které v květnu 2024 představily společnosti Siemens a Mercedes-Benz. 


Světový průzkum v automobilovém průmyslu: Elektromobilita přináší nové výzvy výrobcům v Evropě, USA i Asii

18.4.2024 Druhý celosvětový průzkum ABB Automotive Manufacturing Outlook Survey, zahrnující i české automobilky, odhalil obavy z rostoucích nákladů na energie v Evropě a vzrůstající ceny práce v USA. O výsledcích byla naše odborná veřejnost informována v dubnu 2024. 


 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services