Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Strojové vidění pro totální kvalitu ve výrobě

13.2.2013 „Just in time“ a „total quality“ představují v současné průmyslové výrobě požadavky na subdodavatele, jejichž nesplnění vede k penalizaci nebo ukončení spolupráce. Dodání materiálu a dílů těsně před začátkem výrobní operace umožňuje finálnímu výrobci snížit zásoby a zlevnit logistiku. Podmínkou je totální kvalita, tedy nulový počet zmetků v dodávce, který umožní vypustit vstupní kontrolu. Pro subdodavatele to ovšem znamená přejít ze statistické kontroly kvality produkce na kontrolu každého vyrobeného kusu, tedy totální kontrolu. Pro její provádění je účinným prostředkem strojové vidění, jehož konstrukce přitom může být poměrně jednoduchá. To ukazuje technologie vyvinutá společností FCC průmyslové systémy, která v této oblasti pracuje již od roku 2004.


Příkladem kontrolního stroje využívajícího strojové vidění je zařízení pro kontrolu jednoduchého výrobku: ocelové tyčky o průměru 6 mm. Tyčky jsou vyráběny v několika délkách od 132 do 176 mm a na jedné straně jsou opatřeny zápichem. Délka tyčky má být měřena s chybou do 0,25 mm, rozměry zápichu s chybou do 0,1 mm. Je třeba zkontrolovat cca 10 000 tyček za hodinu, takt kontroly je tedy asi 0,3 s. Jedná se o samostatný kontrolní stroj s ručně plněným zásobníkem a tříděním tyček na vyhovující a nevyhovující


Konstrukce testovacího stroje se odvíjí od požadované rychlosti testování. Obrázek ukazuje dvojici unášecích kol, která vyzvedává tyčky ze zásobníku a plynulým pohybem je přesune pod kamery. V okamžiku, kdy je tyčka ve vhodné pozici pro pořízení snímku, se aktivuje optická závora, která spustí kamery.


Jsou použity nenákladné kamery s relativně nízkým rozlišením 640 × 480 pixelů, které zabírají obraz o rozměrech cca 14 × 10 mm. Na jeden pixel v kameře se tedy promítne z roviny obrazu plocha cca 0,03 × 0,03 mm. Při použití algoritmů subpixelového rozlišení je možné stanovit pozici hrany objektu v obraze s chybou do 0,01 mm. Tato hodnota zaručuje splnění zadané chyby pro měření zápichu i chyby měření délky tyčky, která je vypočtena z hodnot naměřených dvěma kamerami.


Protože je rozdíl mezi nejdelším a nejkratším provedením dílu 44 mm, nevešly by se ve všech případech konce tyček do zorného pole kamer. Z toho důvodu jsou ve stroji celkem čtyři kamery, které zaručují, že je v každém případě konec tyčky v některém zorném poli.

Obrázky z kamer jsou zpracovány v panelovém PC. Dle výsledku kontroly je aktivována elektromagnetická klapka umístěná pod unášecími koly a synchronizovaná s jejich pohybem tak, aby třídila spadávající tyčky na dobré a nevyhovující. Na displeji panelového PC jsou informace o chodu stroje, statistika kontroly a další údaje.


Kontrola pomocí strojového vidění je tedy rychlá, bezdotyková a neinvazní, lze ji plně automatizovat a snadno přizpůsobovat změnám ve výrobě.

FCC průmyslové systémy

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Nová řada průmyslových snímačů DataMan® 8050

24.3.2014 Společnost Cognex Corporation, přední světový dodavatel systémů počítačového vidění, představila na veletrhu AMPER 2014 svou doposud nejrychlejší a cenově nejvýhodnější řadu průmyslových snímačů DataMan® 8050. DataMan 8050 se vyznačuje provedením s odolným krytem pro náročné podmínky na provozní úrovni závodu a je vybaven algoritmy čtení společnosti Cognex světové třídy, dokáže tedy snadno a rychle číst i obtížně čitelné čárové kódy.


BME280: první integrovaný senzor teploty, tlaku a vlhkosti

9.1.2014 Společnost Bosch Sensortec představila na začátku roku 2014 unikátní produkt: BME280 Integrated Environmental Unit (integrovaná jednotka pro prostředí), který jako první na světě sdružuje do jednoho senzoru měření teploty, tlaku a vlhkosti. Tento senzor je nyní k dispozici omezenému  okruhu zákazníků. 



Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Simatic MV440 + Pat-Genius: Čtečka kódů rozpoznává předměty

29.11.2013 Systém optického čtení kódů Simatic MV440 od výrobce Siemens byl speciálně vyvinut pro detekování a vyhodnocování mnoha strojově čitelných kódů v průmyslové výrobě. Je známý svojí rychlostí a spolehlivostí čtení, flexibilním propojením na průmyslové procesy i mechanickou odolností v podmínkách průmyslové výroby. Funkční vlastnosti tohoto systému jsou nyní dále rozšiřovány pomocí licenčního software Pat-Genius. 


Nové osvětlení a optika pro DATAMAN 300

16.8.2013 Společnost Cognex Corporation (NASDAQ: CGNX) představila nové prvky osvětlení a optiky pro svou řadu průmyslových snímačů čárového kódu DataMan® 300. Jednoduchou výměnou osvětlení nebo optiky lze nyní snadno překonfigurovat snímač řady DataMan 300 pro mnoho aplikací. 


Řídicí jednotka Siemens pro všechny úlohy řízení spojitých procesů

29.7.2013 Společnost Siemens rozšiřuje svou nabídku řídicích jednotek Simatic o zvlášť výkonnou, variabilní a odolnou procesorovou jednotku s typovým označením Simatic PCS 7 CPU 410-5H. Nová procesorová jednotka (Central Processor Unit – CPU) je v současné době nejrychlejší a nejvýkonnější řídicí jednotkou na trhu a pokrývá veškeré potřeby úloh řízení spojitých procesů všech rozsahů a výkonnostních požadavků. 



Nové průmyslové kamery s přímým připojením

23.7.2013 Společnost Cognex Corporation (NASDAQ: CGNX), přední světový dodavatel systémů a softwaru počítačového vidění, představila řadu kamer Cognex Industrial Camera (CIC), novou řadu průmyslových kamer s rozhraním GigE Vision® určených pro snadnou integraci se softwarem pro počítačové vidění VisionPro® a CVL®


XC152 – nové kompaktní PLC

19.6.2013 Společnost Eaton uvádí na trh nová kompaktní PLC XC152, která podporují inteligentní a modulární koncepce automatizace s lokálními PLC a různými komunikačními rozhraními, jako je SmartWire-DT, CANopen, RS232, RS485 nebo Profibus a Ethernet. 

 


Bezpečné připojení řídicího systému Simatic S7-1500 k ethernetu

18.6.2013 Bezpečně připojit řídicí systém Simatic S7-1500 k ethernetovým sítím umožňuje nový komunikační procesor Simatic CP 1543-1. Tento komunikační modul kombinuje různé zabezpečovací prostředky – například SPI-firewall (Stateful Packet Inspection), dotazy na heslo nebo protokoly pro šifrovaný přenos dat (FTPS a SNMPv3). Výsledkem je ochrana jednotlivých řídicích jednotek S7-1500 i celých automatizačních celků 


Nové indukční a optické senzory

30.5.2013 Společnost Eaton přidala do své nabídky senzorů čtyři nové produktové řady. Skupina indukčních senzorů se rozšířila o nové AccuProx snímače s analogovým výstupem. Další tři nové varianty doplňují řadu optických senzorů. V tomto případě se jedná o nové snímače NanoView, IntelliView a E67 Perfect Prox pro dlouhé vzdálenosti. 


 


Nová řada servopohonů řízených po ethernetu

23.5.2013 Minas A5N, servopohony s řízením na bázi ethernetu, mají nejen velmi kompaktní rozměry, ale jsou také ideální pro vysoce dynamické aplikace. Díky vysoké přenosové rychlosti a vzorkovací frekvenci je Minas A5N RTEX (Realtime Express) obzvláště vhodný pro rychlé řízení dynamických jednoosých i víceosých aplikací - pick-and-place, etiketovací stroje, stáčírny atd. 



Sirius 3SK1: Nová modulární řada bezpečnostních modulů Siemens pro průmysl

29.4.2013 Společnost Siemens uvedla v dubnu 2013 na trh novou typovou řadu bezpečnostních modulů Sirius 3SK1 pro průmyslovou automatizaci, která významně snižuje náklady související s nákupem, skladováním a údržbou zařízení a zároveň zjednodušuje objednávání a skladové hospodářství. 


Snímače čárového kódu s rozšířeným zorným polem

15.11.2012 Společnost Cognex Corporation, která je světovým lídrem v oblasti počítačového vidění a průmyslového snímání ID kódů, představila inovativní technologii k rozšíření zorného pole pro svou řadu vysoce výkonných obrazových snímačů čárového kódu DataMan 300 ...->



 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services