Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















INTERFLEX: ČEZ se účastní dalšího evropského projektu smart grid

18.1.2017 Na začátku ledna 2017 byl formálně zahájen evropský projekt INTERFLEX, podpořený z programu Horizon 2020, který je zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí s využitím konceptu smart grid. V prosinci 2016 byla k tomuto účelu podepsána tzv. Konsorciální smlouva projektu, čímž byla formálně zakončena fáze přípravy projektu. Jedním z účastníků projektu je i ČEZ Distribuce.

Projektu INTERFLEX, vedeného francouzským distributorem elektrické energie Enedis (dříve ERDF), se účastní pět provozovatelů distribučních soustav – Avacon z Německa, ČEZ Distribuce, Enedis z Francie, Enexis z Nizozemí a E.ON ze Švédska. Společně s dodavateli, obchodníky s elektrickou energií a výzkumnými organizacemi tvoří celkem dvacetičlenné projektové konsorcium.

INTERFLEX sestává z celkem devíti pracovních balíčků (WP): pět demonstračních projektů (každý vede jeden z účastnících se provozovatelů distribuční soustavy) a čtyři obecné pracovní balíčky (Management, Technická specifikace, Analýza využitelnosti, Publicita).

Po realizaci projektu Smart Region Vrchlabí, který byl součástí evropského projektu Grid4EU je tak INTERFLEX dalším evropským projektem, kterého se ČEZ Distribuce aktivně účastní.

Zatímco Smart region Vrchlabí byl zaměřen především na automatizaci sítí nízkého a vysokého napětí a na ostrovní provoz v případě poruchy v nadřazené síti, v projektu INTERFLEX plánuje ČEZ Distribuce testovat integraci obnovitelných a decentrálních zdrojů do distribuční soustavy, akumulaci elektrické energie a integraci dobíjecích stanic pro elektromobily do distribuční soustavy. Získané poznatky pak budou tvořit vstupy do obecných pracovních balíčků, a zajistí tak jejich posouzení a možné nasazení na celoevropské úrovni.

V této souvislosti sleduje ČEZ Distribuce několik klíčových oblastí. Je to především zvýšení připojitelnosti decentrálních zdrojů na hladině nízkého napětí a vysokého napětí díky cílené regulaci jalového výkonu, dále otestování konceptu efektivní integrace dobíjecích stanic pro elektromobily do distribuční soustavy a rovněž testování vlivu výroby střešních fotovoltaických elektráren ve spojení s akumulací elektrické energie v bateriích u zákazníka na distribuční soustavu.

Partnery demonstračního projektu vedeného společností ČEZ Distribuce, označovaného v rámci projektu jako WP6, jsou Austrian Institute of Technology, ČEZ Solární, Fronius, Schneider Electric a Siemens.

Projekt INTERFLEX byl podpořen z tématu LCE-2-2016 (Demonstration of smart grid, storage and system integration technologies with increasing share of renewables: distribution system). Toto téma je zaměřeno na výzkum a testování chytrých distribučních sítí, akumulace a integrace systémových technologií v prostředí zvyšujícího se podílu obnovitelných zdrojů energie.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů skupiny ČEZ

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Projekt Network Equilibrium: statické frekvenční měniče pomáhají zefektivnit přenos elektřiny

8.8.2016 Inovace v oblasti přenosu a distribuce elektrické energie směřují k celkovému zefektivnění provozu sítí a zmírnění jeho vlivu na životní prostředí. Kromě zapojování obnovitelných zdrojů energie a online řízení v rámci smart grids mají tyto inovace rozmanité další podoby. Jednou z nich je i přímé propojení regionálních distribučních sítí nebo jejich navzájem oddělených částí bez posilování elektrického vedení. 


Japonská jaderná energetika se vrací zpět k normálu

24.6.2016 Definitivní návrat k normálu v japonské jaderné energetice – tak by se dala charakterizovat licence na prodloužení provozu, kterou ve druhé polovině července 2016 získaly bloky 1 a 2 japonské jaderné elektrárny Takahama. Tyto licence umožní provoz uvedených bloků až po dobu 60 let. Je to první japonská jaderná elektrárna po havárii jaderné elektrárny Fukushima Daiichi v březnu 2011, jíž byla podle nových podmínek udělena licence na více než 40 let. 


Düsseldorfská elektrárna Fortuna: tři rekordy ve výkonu a účinnosti

23.6.2016 Elektrárny s kombinovaným cyklem představují vysoce efektivní a flexibilní zdroje, které mohou být připojeny do sítě za několik minut, a vykrývat tak špičky ve spotřebě elektřiny. Aktuálním příkladem je paroplynová elektrárna jménem Fortuna, která byla v lednu 2016 předána do provozu v německém Düsseldorfu jako projekt „na klíč“ realizovaný společností Siemens. Tato elektrárna je považována za nejekologičtější a nejefektivnější zařízení svého druhu na světě. 


Mikrosíť v Jižní Africe: ABB jde příkladem

17.6.2016 Jihoafrická republika má největší spotřebu elektrické energie v celém subsaharském regionu a poptávka po elektřině zde převyšuje nabídku. V důsledku této situace spolu s proměnlivými cenami fosilních paliv a snahami o větší zapojení obnovitelných zdrojů energie zde vzniká potřeba inteligentních řešení v energetických instalacích. Globální elektrotechnická skupina ABB jde v tomto směru příkladem: Na začátku června 2016 měla světovou premiéru mikrosíť v jejím závodě v  Longmeadow u Johannesburgu 


Evoluce Landis+Gyr a revoluce Internetu věcí

5.4.2016 Internetem věcí (IoT) rozumíme identifikaci věcí a sledování jejich pohybu po internetu. O tomto fenoménu se hovoří především v souvislosti s automatizací v průmyslu a logistice v rámci konceptu Industry 4.0. Stále více mají však tyto technologie co říci i v oblasti chytré mobility nebo chytré energetiky – systémů smart grid včetně konceptu inteligentních měst – smart city. Tyto možnosti představila v únoru 2016 odborné veřejnosti společnost Landis+Gyr 


Výsledky průzkumu v síťových odvětvích: Internet věcí je klíčem ke správě majetku

4.4.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a jejich sledování po internetu, nachází velké uplatnění i v síťových odvětvích, tedy „utilities“, jako je elektroenergetika, plynárenství a vodní hospodářství. Pomocí internetu věcí zde dochází k integraci informačních technologií (IT) a provozních technologií (OT), tedy řídicích systémů, komunikačních systémů, senzorů a software tak, aby podporoval firemní procesy při správě majetku (asset management zahrnující zejména údržbu). Při zapojení lidského činitele tak vzniká nový koncept: internet věcí, služeb a lidí, anglicky: Internet of Things, Services and People (IoTSP) 


Projekt Smart region Vrchlabí zblízka: úspěchy, otazníky a další plány

19.2.2016 O evropském projektu Grid4EU jsme na našich stránkách psali již vícekrát. Tento projekt zaměřený na systémy smart grid, jehož demonstrační fáze byla nedávno oficiálně ukončena, přinesl zajímavé poznatky pro rozvoj chytrých sítí do budoucna. Významnou měrou k tomu přispěl i demonstrační projekt Demo 5 – Smart region Vrchlabí. Zástupci naší redakce měli v únoru 2016 příležitost prohlédnout si tento projekt přímo v terénu a pohovořit s jeho účastníky o jeho výsledcích, přínosech, sporných otázkách i dalších perspektivách. 


Rozhovor pro informační portál Proelektrotechniky.cz se starostou Vrchlabí: Vrchlabí – inteligentní město s chytrou sítí

17.2.2016 Koncepty inteligentních měst a chytrých sítí – tedy smart city a smart grid – spolu úzce souvisejí. Chytré sítě a jejich technologie totiž pomáhají vytvářet inteligentní město, kde se příjemně žije a podniká, se všemi hospodářskými přínosy. Jak takovéto využití chytrých sítí může vypadat v praxi, si vyzkoušelo krkonošské město Vrchlabí, které se jako jediné v České republice stalo přímým účastníkem evropského projektu chytrých sítí Grid4EU. O technických otázkách tohoto projektu je odborná veřejnost již dlouho průběžně informována. My bychom však rádi věděli, jak se takovéto uplatnění chytrých sítí v městě jeví z pohledu jeho obyvatel a zastupitelů. Na to jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího – starosty Vrchlabí Ing. Jana Sobotky.


Projekt Grid4EU: demonstrační fáze úspěšně uzavřena

8.2.2016 Ve druhé polovině ledna 2016 byla v Paříži při závěrečném slavnostním setkání v Paříži uzavřena demonstrační fáze evropského programu Grid4EU, zaměřeného na podporu rozvoje energetických sítí typu smart grid. Jedním z demonstračních projektů v rámci Grid4EU je i Smart region Vrchlabí, který je zde označen jako Demo 5.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services