Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Rozvodna Borken a HVDC Baltic Cable: ABB pomáhá německému programu „Energiewende“

21.8.2017 Německo si vytklo v rámci programu „Energiewende“ náročný cíl: do roku 2050 vyrábět alespoň 80 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů. K tomuto cíli, který se neobejde bez rozmanitých úskalí (viz problémy s emisemi skleníkových plynů nebo sporné zavírání jaderných elektráren s právní dohrou) hodlají napomoci špičkové technologie od nadnárodní společnosti ABB. Na začátku srpna 2017 informovala ABB o dvou významných projektech, které realizaci Energiewende významným způsobem přispějí.


Prvním z nich je instalace statického kompenzátoru (STATCOM) v rozvodně Borken pro Německo-nizozemského provozovatele přenosové sítě TenneT, který bude dodávat do sítě jalový výkon, mírnit výkyvy v napětí, a bránit tak kolapsu energetické sítě způsobenému nestálostí větrných a solárních zdrojů. To je stále aktuálnější problém vzhledem k tomu, že větrné a solární zdroje tvoří již dnes více než 40 % dodávky elektrické energie v Německu.

Pro vysvětlení: Jalovým výkonem rozumíme tu část výkonu, která pouze vytváří energii v cívkách, eventuálně kondenzátorech obvodu, na rozdíl od skutečného výkonu, který vytváří energii zužitkovanou v místech spotřeby. Jeho fyzikální podstata je akumulace energie v magnetickém nebo elektrickém poli. Vzniká v momentě, kdy napětí a proud mají rozdílný průběh v čase, což způsobují různé typy zátěže – zátěž induktivního nebo kapacitního charakteru. Aby bylo využití elektrické sítě co nejefektivnější a nejbezpečnější, je nutno tyto typy zátěže navzájem kompenzovat.

Ústředním bodem této nové technologie bude řídicí a ochranný systém MACH založený na portfoliu digitálních řešení ABB Ability™.

Jeho charakteristickým rysem je široké využití počítačů, mikrokontrolérů (monolitický integrovaný obvod obsahující kompletní mikropočítač) a procesorů pro zpracování digitálního signálu, vzájemně propojených sběrnicemi využívajícími průmyslové standardy a komunikačními spojeními z optických vláken. Tato technologie umožňuje kromě jiného intenzivní autodiagnostiku systému, která eliminuje periodickou údržbu řídicích technologií. Jeho nejnovější verze je založena na portfoliu digitálních řešení ABB Ability™, nabízejícím cloudovou správu zařízení v nejrůznějších odvětvích průmyslu, energetiky a dopravy.

STATCOM patří do skupiny technologií ABB označované jako FACTS (Flexible Alternating Current Transmission Systems neboli flexibilní systémy pro přenos střídavého proudu). Technologie FACTS mají za cíl kompenzovat odchylky v napětí a proudu v elektrické síti tím, že průběžně dodávají nebo absorbují jalový výkon. Zařízení v rámci technologií FACTS tak umožňují, aby sítí protékalo více energie, aby její fungování bylo efektivnější a aby se zabránilo výpadkům sítě z přepětí. To dále umožňuje zapojit zdroje s nepravidelným výkonem na straně dodávky energie (například obnovitelné zdroje) i spotřebu s nepravidelným odběrem (například elektrická vozidla ve větším rozsahu).

Druhým projektem je rekonstrukce vysokonapěťového stejnosměrného spojení (HVDC) Baltic Cable mezi Švédskem a Německem, provozovaného společností Baltic Cable AB, dceřinou firmou norské energetiky Statkraft.

Baltic Cable je 250 km dlouhé podmořské spojení o přenosové kapacitě 600 MW a napětí 450 kV. Vede mezi konvertorovou stanicí Lübeck-Herrenwyk na německé straně, v převážné délce pode dnem Baltického moře, do konvertorové stanice  Kruseberg ve Švédsku. Jde o nejvyšší provozované napětí v Německu. Toto spojení, vybudované v roce 1994, zužitkovává rozdíly ve výrobě a spotřebě elektrické energie v Německu a ve Švédsku, ve prospěch efektivního využívání obnovitelné zdroje energie, především větrné elektrárny.

ABB bude modernizovat toto HVDC spojení pomocí výše zmíněného řídicího a ochranného systému MACH, které tvoří „mozek“ HVDC spojení.

redakce Proelektrootechniky.cz

Foto © ABB

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Norsko testuje technologie pro smart grid

14.8.2017 Norský provozovatel distribučních sítí, norská druhá největší energetická společnost Skagerak Nett, začal v srpnu 2017 testovat technologie chytrých sítí – smart grid – pro zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie s pomocí nejmodernějších technologií od společnosti ABB. Podobný účel mělo i testování technologie smart grid v rámci smart regionu Vrchlabí, který probíhal v jako součást evropského projektu Grid4EU


Projekt Konti-Skan: půlstoleté skandinávské HVDC spojení dostane novou řídicí technologii od ABB

31.7.2017 Technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) se rozvíjí již zhruba 60 let. Jedním z nejstarších projektů tohoto typu je i 52 let staré HVDC spojení Konti-Skan, které jako první propojilo přenosové sítě Švédska a Dánska. V červenci 2017 se rozhodlo, že řízení této přenosové sítě převezme osvědčený systém MACH od společnosti ABB, která je průkopníkem HVDC přenosu ve světě. 


HVDC přenosová technologie se rozvíjí, vede ji ABB

17.5.2017 Ač to může znít neuvěřitelně, technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) se rozvíjí již zhruba 60 let. Významný pokrok přitom učinila za posledních dvacet let, kdy se přenášený výkon zvýšil téměř třicetkrát z 50 na 1400 MW, což odpovídá spotřebě několika miliónů domácností. Používané napětí vzrostlo z 80 na 525 kV, tedy 6,5krát, a vzdálenost, na niž je elektřina přenášena, se prodloužila ze 70 km na více než tisíc kilometrů. Ztráty v přenášeném výkonu přitom klesly na méně než 1 %(!). 


IFA2: Francie a Velká Británie budou mít další HVDC propojení

20.4.2017 Přenosové sítě Velké Británie a Francie jsou od roku 1986 propojeny vysokonapěťovým stejnosměrným spojením zvaným IFA. V blízké době k nim přibude nové HVDC spojení pod názvem IFA2. Svému zprovoznění v roce 2020 se tento projekt významně přiblížil v dubnu 2017, kdy společnost ABB získala od provozovatelů obou přenosových sítí, National Grid a Réseau de Transport d'Electricité (RTE), smlouvu na dodávku dvou HVDC konvertorů.


První digitální transformátor pro distribuční soustavu představila společnost ABB

29.3.2017 Elektrické distribuční sítě čelí v posledních letech nebývalým změnám, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. K těmto sítím jsou připojovány distribuované energetické zdroje a podléhají výkyvům ve výrobě z obnovitelných zdrojů, ze strany spotřeby čelí výkyvům způsobeným například nabíjením elektrických vozidel. Trh s energiemi k tomu tlačí na co nejefektivnější provoz těchto sítí. To vše se promítá do zvýšené míry automatizace v distribučních sítích a souvisejících zařízeních. Konkrétní reakcí na tuto situaci je  TXpert™, první digitální transformátor pro distribuční sítě na světě, poprvé představený společností ABB v březnu 2017 v americkém Houstonu na ABB Customer World. 


ABB: leden 2017 ve znamení projektů vysokonapěťového stejnosměrného přenosu

24.1.2017 Společnost ABB je bezesporu světovým leaderem v oblasti vysokonapěťových stejnosměrných (HVDC) přenosových spojení. Důkazem toho jsou čtyři významné události z ledna 2017: ABB dokončila rozsáhlou rekonstrukci 350MW HVDC Madawaska v Kanadě a zároveň zahájila tři velké zakázky pro HVDC spojení 


ABB uvádí na trh systém chytré mikrosítě „plug and play“

17.10.2016 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Jako důležitý (případně jediný) zdroj elektřiny jsou přitom využívány obnovitelné zdroje energie. Jedním z dodavatelů řešení pro mikrosítě je i globální společnost ABB. 


Projekt Network Equilibrium: statické frekvenční měniče pomáhají zefektivnit přenos elektřiny

8.8.2016 Inovace v oblasti přenosu a distribuce elektrické energie směřují k celkovému zefektivnění provozu sítí a zmírnění jeho vlivu na životní prostředí. Kromě zapojování obnovitelných zdrojů energie a online řízení v rámci smart grids mají tyto inovace rozmanité další podoby. Jednou z nich je i přímé propojení regionálních distribučních sítí nebo jejich navzájem oddělených částí bez posilování elektrického vedení. 


Rekord v přenášeném napětí, výkonu a vzdálenosti: Čína dostane UHV DC přenosové spojení

28.7.2016 Technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC), jejíž projekty ve světě na našem portále průběžně sledujeme, brzy získá své rekordní uplatnění. Stejnosměrné přenosové spojení o ultravysokém napětí (UHVDC) Changji-Guquan v Číně bude přenášet elektrický výkon 12 000 MW při napětí 1100 kV DC (tedy 1,1 mil. voltů) na vzdálenost 3 284 km. Toto UHVDC spojení tak po svém dokončení, předpokládaném na konci roku 2018, zaznamená světový rekord ve všech třech svých základních parametrech: přenášeném výkonu, napětí a vzdálenosti. 


První multiterminálové HVDC spojení na světě pomáhá využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů v Severní Americe

15.7.2016 První multiterminálové stejnosměrné vysokonapěťové přenosové spojení (HVDC) na světě bylo vybudováno v Severní Americe. Toto HVDC spojení patřící energetickým společnostem Hydro-Québec a National Grid je 1480km dlouhé, používá napětí ±450 kV a má výkon 2000 MW. Propojuje velmi zalidněné oblasti Montrealu a Bostonu s kanadskou vodní elektrárnou La Grande II v zátoce James Bay, která je k HVDC připojena v Radissonu. Je schopné zásobovat bezemisně vyráběnou elektřinou 3,8 miliónů lidí. 


Mikrosíť v Jižní Africe: ABB jde příkladem

17.6.2016 Jihoafrická republika má největší spotřebu elektrické energie v celém subsaharském regionu a poptávka po elektřině zde převyšuje nabídku. V důsledku této situace spolu s proměnlivými cenami fosilních paliv a snahami o větší zapojení obnovitelných zdrojů energie zde vzniká potřeba inteligentních řešení v energetických instalacích. Globální elektrotechnická skupina ABB jde v tomto směru příkladem: Na začátku června 2016 měla světovou premiéru mikrosíť v jejím závodě v  Longmeadow u Johannesburgu 


Výsledky průzkumu v síťových odvětvích: Internet věcí je klíčem ke správě majetku

4.4.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a jejich sledování po internetu, nachází velké uplatnění i v síťových odvětvích, tedy „utilities“, jako je elektroenergetika, plynárenství a vodní hospodářství. Pomocí internetu věcí zde dochází k integraci informačních technologií (IT) a provozních technologií (OT), tedy řídicích systémů, komunikačních systémů, senzorů a software tak, aby podporoval firemní procesy při správě majetku (asset management zahrnující zejména údržbu). Při zapojení lidského činitele tak vzniká nový koncept: internet věcí, služeb a lidí, anglicky: Internet of Things, Services and People (IoTSP) 


Řídicí systém ABB Symphony Plus prezentován české odborné veřejnosti

29.9.2015 O řídicím systému ABB Symphony Plus jsme na našem portále psali již vícekrát, například v souvislosti s energetickým využitím odpadů v Anglii a fotovoltaickou elektrárnou v Kanadě. České odborné veřejnosti byl tento systém představen letos na veletrhu AMPER 2015. V září 2015 byl blíže prezentován zákazníkům ABB a zástupcům odborného tisku, mezi nimiž nechyběla ani naše redakce. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services