Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Řídicí systém ABB Symphony Plus prezentován české odborné veřejnosti

29.9.2015 O řídicím systému ABB Symphony Plus jsme na našem portále psali již vícekrát, například v souvislosti s energetickým využitím odpadů v Anglii a fotovoltaickou elektrárnou v Kanadě. České odborné veřejnosti byl tento systém představen letos na veletrhu AMPER 2015. V září 2015 byl blíže prezentován zákazníkům ABB a zástupcům odborného tisku, mezi nimiž nechyběla ani naše redakce.

SymphonyTM Plus je nová generace celoprovozní automatizace ABB pro energetiku a vodárenství. Symphony Plus je navržen pro maximalizaci provozní efektivity a spolehlivosti prostřednictvím automatizace, integrace a optimalizace celého provozu. V provozu je aktuálně po celém světě více než 6 tisíc jeho instalací a z toho více než 4 tisíce jsou aplikace ve vodárenství a energetice. Kromě výše uvedených dvou příkladů se v nedávné době uplatnil také např. při modernizaci 200MW uhelného bloku na Ukrajině či na dvou nových 140 MW blocích turecké elektrárny Yunus Emre.

Symphony Plus se ukazuje své přednosti zejména při integraci obnovitelných zdrojů do energetických sítí, kde nestálost těchto zdrojů působí provozní rizika a snižuje ekonomickou efektivnost provozu.

Systém vychází z řešení, které bylo původně navrženo pro automatizaci průmyslu. Během jeho aplikací se ukázalo, že podobně automatizovat lze, a je žádoucí, řízení energetiky, a to v nejrůznějším rozsahu a uplatnění, od národních sítí po městské sítě a lokální energetická hospodářství.

Systém Symphony Plus byl návštěvníkům představen v plném rozsahu jeho nabízených aplikací: komplexní systém automatizace, operátorské rozhraní, vestavěná bezpečnost, hardware systému, integrované řešení pro řízení turbín, inženýrské prostředí pro konfiguraci systému, optimalizace výroby a řízení bezpečnosti.

V souvislosti s efektivním řízením provozu klade systém důraz na maximální uživatelské pohodlí pro operátora, který i přes veškerou automatizaci zůstává nezastupitelným prvkem v celkovém systému řízení. Na jeho správných rozhodnutích záleží finanční efektivnost celého provozu i jeho bezpečnost. Oba tyto faktory jsou přitom navzájem těsně provázané. Jednoduše řečeno, špatné hospodaření vyřadí firmu z podnikání postupně – katastrofa ji vyřadí okamžitě.

Prezentace také ukázala, jak systém Symphony Plus podporuje rizikově orientovanou prediktivní údržbu zařízení. Tento způsob řízení údržby stojí na předpokladu, že klíčem k minimalizaci nákladů na údržbu je přizpůsobit její rozsah a načasování provoznímu režimu udržovaných zařízení se zohledněním hodnoty rizika v případě, že by jednotlivá zařízení či jejich komponenty selhaly. Hodnotou rizika přitom rozumíme součin hodnoty jeho dopadů a pravděpodobnosti, s níž riziko nastane. Na základě analýzy poruch z pohledu hodnoty rizika lze pak stanovit optimální způsob údržby zařízení. Předpokladem efektivnosti takového procesu je důkladná a neustále obohacovaná databáze poruch a jejich příčin a softwarový systém, který dokáže s touto databází pracovat a na jejím základě vytvářet harmonogramy efektivní prediktivní údržby. Symphony Plus tímto způsobem pomáhá dosáhnout optimálního stavu, kdy – jednoduše řečeno – energetické zařízení není udržováno nedostatečně (to by se negativně projevilo v jeho poruchovosti, a následně ve finančních dopadech neplánovaných odstávek), ale ani příliš (to vede k bezdůvodně vysokým nákladům na údržbu).

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Rekordní HVDC podmořský kabel pro zásobování ropných plošin elektřinou

22.9.2015 O vysokonapěťových stejnosměrných (HVDC) přenosových systémech jsme na našich stránkách psali již vícekrát, především v souvislosti s přenosem energie z mořských větrných farem, jako například DolWin1 a DolWin2 do přenosové sítě na pevninu. Tento typ přenosového spojení se však využívá i pro tok elektrické energie opačným směrem, z pevniny na moře. 


HVDC v Severním moři: platforma DolWin beta jako důležitý milník spojení DolWin2

20.8.2015 Krátce po zprovoznění 800MW vysokonapěťového přenosového spojení (HVDC) DolWin1, spojující větrné elektrárny v Severním moři s německou pevninou, byla odborná veřejnost informována o jeho následovníku, projektu DolWin2. V jeho rámci instalovala v srpnu 2015 společnost ABB 320kV konvertorovou stanic DolWin beta, umístěnou na platformě v Severním moři 45 km od německého pobřeží. Se svými 960 MW přenášeného výkonu jde o nejvýkonnější mořskou konvertorovou stanici svého druhu na světě.  


DolWin1: HVDC spojení z mořských větrných elektráren podporuje „Energiewende“

10.8.2015 Na konci července 2015 bylo úspěšně předáno a uvedeno do provozu 800MW vysokonapěťové přenosové spojení (HVDC) DolWin1, spojující větrné elektrárny v Severním moři s německou pevninou, jehož provozovatelem je nizozemsko-německá společnost TenneT. Dodavatelem přenosového spojení je společnost ABB. 


NSN link: HVDC propojení obnovitelných zdrojů Norska a Velké Británie

21.7.2015 K vysokonapěťovým stejnosměrným přenosovým spojením (HVDC) v Evropě přibude v roce 2021 další: projekt NSN link mezi Norskem a Velkou Británií, jehož hlavním cílem je efektivní využití obnovitelných zdrojů elektřiny.  


Smart Grid Gotland: systém smart grid pro venkovské oblasti

14.5.2015 Na švédském ostrově Gotland v Baltském moři se od května připravuje k realizaci projekt inteligentní distribuční sítě, smart grid, speciálně navrhovaný pro venkovské oblasti. Cílem řešení je integrovat v co největší míře obnovitelné zdroje energie a minimalizovat náklady na údržbu při současně zlepšené kvalitě dodávaného proudu. 


NordLink: nejdelší HVDC přenosové spojení v Evropě

28.4.2015 Připravovaný projekt NordLink představuje první přímé propojení přenosových sítí mezi Norskem a Německem. Jeho délka dosáhne 623 km, což z něj činí nejdelší spojení HVDC v Evropě. Svému zprovoznění se toto přenosové spojení významně přiblížilo v polovině března 2015


Společnost ABB otevřela dva nové závody v ČR

24.4.2015 Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, zahájila ve dnech 22. a 23. dubna 2015 provoz nových výrobních závodů v České republice. Ty jsou určeny pro výrobu vzduchem izolovaných rozváděčů vysokého napětí, přístrojových transformátorů a automatizačních systémů pro rozvodny. Celkově si výstavba nových výrobních kapacit vyžádala investice ve výši 50 milionů USD. 


Transformer Intelligence™: inteligentní transformátory šetří náklady na údržbu

11.3.2015 Transformátor je kritickým komponentem každé energetické sítě a jeho spolehlivé fungování je důležité pro plynulou dodávku elektrické energie. Dvojnásob to platí při vytváření systémů smart grid. Je proto nutné zavčas rozpoznat a řešit možné poruchy, zároveň však nelze zvyšovat rozsah preventivní údržby nad mez danou finanční efektivností provozu celé energetické soustavy. Jako řešení nyní společnost ABB přichází s inteligentním monitorovacím systémem pro transformátory, který začátkem března 2015 představila pod obchodní značkou Transformer Intelligence™ 


Skagerrak 4: rekordní lehké HVDC přenosové spojení v Evropě

14.1.2015 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak 1, 2 a 3 podle úžiny, kterou překonávají. Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. 


Nejdelší HVDC spojení na světě úspěšně v provozu

10.9.2014 O přípravě projektu Rio Madeira HVDC Link, nejdelšího vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) na světě, jsme informovali naše čtenáře již v dubnu loňského roku. Tento projekt byl na konci srpna 2014 úspěšně uveden do provozu. 2 375 km dlouhé přenosové spojení Rio Madeira HVDC Link, pracující s přenosovým napětím ±600 kV, vede elektrickou energii ze dvou nově vybudovaných vodních elektráren 


Komplexní technologické řešení pro 1 100kV UHVDC přenos od ABB

3.9.2014 Ultra vysokým napětím se rozumí elektrické napětí o hodnotě více než 800 kV. Toto napětí se používá především v přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti, využívající stejnosměrný proud (HVDC) – viz například článek o projektu Maritime link. Společnost ABB nyní přichází s komplexní nabídkou pro ultra vysoké stejnosměrné (UHVDC) přenosové spojení, využívající napětí 1 100 kV DC, se všemi jeho komponenty. 


Nejvýkonnější kabelová technologie pro podzemní a podmořský přenos energie na světě

27.8.2014 Společnost ABB, vedoucí světová skupina v oboru silnoproudé elektrotechniky a energetiky, představila v srpnu 2014 průlomovou technologii pro podzemní a podmořský přenos energie. Je jí 525kilovoltový kabel pro stejnosměrné přenosové spojení, používané zejména u obnovitelných zdrojů energie (viz například článek o projektu Maritime Link). 


Ekologický izolant pro plynem izolované rozvodny

22.8.2014 O plynem izolovaných rozvodnách (GIS – Gas Insulated Switchgear) od ABB, jejichž komponenty jsou vyráběny v brněnském závodě této společnosti, jsme na našem portále psali letos v červnu. Společnost ABB nyní přichází s průlomovým řešením, kdy izolační plyn SF6 nahradí mnohem ekologičtější směsí plynů se stejnými izolačními vlastnostmi. 


Maritime Link: HVDC spojení pro „zelenou“ energii z New Foundlandu

23.7.2014 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland s vodními a větrnými elektrárnami získají zcela nové energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku na tento energetický systém získala začátkem července 2014 společnost ABB, zkušený dodavatel HVDC technologií 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services