Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















ČEPS zahájila výstavbu zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí

20.12.2018 Česká přenosová soustava provozovaná společností ČEPS čítá téměř 6 tisíc km vedení a ročně přenese přes 67 tisíc gigawatthodin elektrické energie. V Evropě patří mezi velmi spolehlivé, bezpečně dimenzované energetické systémy. To se neobejde bez průběžného rozvoje přenosového vedení. Důkazem je i projekt výstavby zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí (zvn) v ČR, linky V413 (Řeporyje – Prosenice) do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Společnost ČEPS jej zahájila v listopadu 2018.

Vedení V413 o napěťové hladině 400 kV spojuje rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji. Se svými téměř 300 kilometry trasy přitom patří k nejdelšímu vedení zvláště vysokého napětí v České republice. Realizované nové zaústění do rozvodny Mírovka na Havlíčkobrodsku v délce zhruba 23 kilometrů rozdělí stávající linku V413 na dvě části. V úseku Mírovka – Prosenice nové vedení ponese označení V416. Trasa přitom byla zvolena tak, aby vyhovovala požadavkům na ochranu životního prostředí, ochranu zemědělského půdního fondu a pozemků určených k plnění funkce lesa. Realizace investičního záměru si vyžádá zhruba 790 mil. Kč, dokončení projektu je plánováno v roce 2019.

Rozvoj a modernizace české přenosové soustavy jsou nezbytné pro zajištění stávajících vysokých standardů spolehlivosti dodávek elektřiny v ČR. Z pohledu české přenosové soustavy projekt přinese usměrnění toku výkonu v přenosové soustavě a stabilizaci napětí v rozvodně Mírovka. Zajistí zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a přispěje ke stabilitě, bezpečnosti a efektivitě provozu celé přenosové soustavy ČR.

Investiční záměr V413/V416 patří rovněž k tzv. evropským projektům společného zájmu. Jde o záměry, které Evropská unie vyhodnotila jako prioritní a zásadní pro splnění svých závazných cílů. Realizace tohoto projektu je důležitá i s ohledem na spolehlivost provozu celé propojené evropské soustavy.

ČEPS, redakčně upraveno

Ilustrační foto © redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Rozvodna v Obermooweileru: ekologické plynem izolované rozváděče zaznamenaly další důležitý milník

29.11.2018 Plynem izolované rozváděče (gas insulated switchgear – GIS) se používají jako zařízení pro spínání, ochranu a regulaci toku elektrické energie v přenosových a rozvodných sítích. Díky svým kompaktním rozměrům, extrémní spolehlivosti a odolnosti představují ideální řešení pro jakoukoliv aplikaci, zvláště však pro omezené prostory, například v městské zástavbě nebo v agresivním okolním prostředí. Problémem této koncepce je však izolační plyn hexafluorid síry, známý spíše pod svým chemickým vzorcem SF6, s výrazně negativním vlivem na životní prostředí. Proto je snaha o ekologickou náhradu tohoto plynu. 


Systém řízení distribuce elektrické energie ABB Ability™ nyní k dispozici jako služba

30.8.2018 Portfolio řešení ABB Ability™ využívané v nejrůznějších oblastech průmyslu, energetiky a dopravy, umožňuje cloudovou správu zařízení s využitím synergií v nejrůznějších odvětvích a mezi nejrůznějšími uživateli. Tato jeho jedinečná vlastnost vedla k tomu, že je toto řešení nyní nabízeno jako cloudová služba pod názvem ABB Ability MarketplaceTM, využívající koncept „software jako služba“ (software-as-a-service). První aplikace tohoto systému, a to pro řízení elektrických distribučních sítí, je nabízena od srpna 2018. 


Projekt Maritime Link hotov: HVDC spojení umožňuje lepší využití obnovitelných zdrojů v Severní Americe

14.6.2018 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland má od června 2018 plně funkční energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku pro tento energetický systém známý jako projekt Maritime Link získala začátkem července 2014 společnost ABB od NSP Maritime Link Inc., dceřiné společnosti kanadského dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů Emera Inc. Do provozu byl Maritime Link uveden v lednu 2018 a v červnu 2018 byl projekt formálně předán energetické společnosti Emera. 


Chytrá mikrosíť „plug-and-play“ od ABB má další praktickou implementaci pro průmysl

30.4.2018 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Modulárně řešená mikrosíť „plug-and-play“ od ABB byla odborné veřejnosti představena v říjnu 2016. Jedno z dalších možných uplatnění předvedla společnost ABB v dubnu 2018, kdy dodala tento systém australské elektrárně Newman Power Station 


Německé město Freiamt zkouší inteligentní řízení energetické sítě

5.2.2018 Freiamt je čtyřtisícové městečko německém v Bádensku-Württembersku poblíž francouzských hranic. Od roku 2015 se zde testuje projekt inteligentního řízení elektroenergetických sítí, jehož zkušební provoz je plánován do poloviny léta 2018. Tento článek přináší o uvedeném projektu některé zajímavé informace. 


ABB Ability Elipse pomáhá zefektivnit provoz elektroenergetických společností

1.2.2018 Konkurenční prostředí stále více doléhá i na elektroenergetické společnosti a konkurenční tlak vede ke snahám o snižování nákladů při současné vysoké spolehlivosti dodávek elektrické energie. Energetické sítě jsou kromě toho rozšiřovány o další zařízení, jako například prostředky smart metering nebo decentralizované zdroje energie. Jednou z cest k zefektivnění je implementace systémů pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení, tzv. „asset performance management“ – APM. S novým softwarovým systémem APM pro elektroenergetické společnosti přichází pod obchodním názvem ABB Ability™ Ellipse v lednu 2018 společnost ABB. 


GE Predix umožní prediktivní údržbu 14 tepelných elektráren společnosti Enel v Evropě a Latinské Americe

26.1.2018 Italská energetická společnost Enel dnes patří ke světovým energetickým gigantům, provozujícím elektrárny v Evropě, Asii i obou Amerikách. Významnou cestou k zefektivnění jejich provozu je zavedení prediktivní údržby na základě moderních technologií s využitím internetu věcí. K tomuto účelu si v lednu 2018 objednala u General Electric systém prediktivní údržby Predix pro 14 svých tepelných elektráren v Evropě a v Latinské Americe. 


Changji-Guquan UHV DC Link: první stejnosměrné přenosové spojení s rekordně vysokým napětím 1 100 kV

20.12.2017 Ultra vysokým napětím se rozumí elektrické napětí o hodnotě více než 800 kV. Toto napětí se používá především v přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti, využívající stejnosměrný proud (HVDC). Společnost ABB, světový dodavatel energetických systémů, prezentovala již v roce 2014 komplexní nabídku pro UHVDC spojení, využívající rekordně vysoké napětí 1 100 kV DC, se všemi jeho komponenty. Tento systém nyní bude mít první praktickou aplikaci – UHV DC spojení Changji-Guquan v Číně. 


Mikrosíť ABB zásobuje energií z fotovoltaiky ostrovní systém na ostrově

18.12.2017 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Tak je tomu i v případě unikátního projektu na jihoafrickém ostrově Robben Island, o němž byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2017. 


Zpráva Energy for Humanity: Německo je v důsledku Energiewende největším evropským producentem skleníkových plynů

21.11.2017 Německý program Energiewende, jehož charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky a podpora obnovitelných zdrojů, vede paradoxně k tomu, že z Německa je největší evropský producent skleníkových plynů. Na tuto skutečnost upozorňuje zpráva nevládní organizace Energy for Humanity s názvem „European Climate Leadership Report 2017, Measuring the Metrics that Matter“ (tedy „Zpráva o vedoucí roli Evropy v oblasti klimatu 2017, Měření s měřítkem, které je důležité“), publikovaná při příležitosti Konference OSN o klimatických změnách (COP23) v listopadu 2017 v německém Bonnu. 


Projekt InovGrid: Portugalská energetika bude mít pro svoji smart grid inteligentní elektroměry od Landis+Gyr

10.10.2017 Společnost EDP je největší výrobce, distributor a dodavatel elektřiny v Portugalsku a také je to významný dodavatel elektrické energie ve Španělsku. V rámci svého projektu InovGrid, který je zastřešujícím projektem EDP pro smart grids si jako technologii pro chytré měření (smart metering) zvolil inteligentní elektroměry PRIME společnosti Landis+Gyr. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2017. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services