Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Posouzení životního cyklu elektřiny v jaderných elektrárnách: jádro „čistší“ než obnovitelné zdroje

21.6.2022 Jako významný příspěvek k diskusím o ekologických přínosech jaderné energetiky provedl provozovatel francouzských jaderných elektráren, společnost EdF, posouzení životního cyklu (LCA) výroby elektřiny ve svých jaderných elektrárnách. V porovnání s jinými zdroji elektřiny, včetně obnovitelných, vychází jaderná energetika v tomto ohledu jako klimaticky nejšetrnější. S výsledky byla odborná veřejnost seznámena v červnu 2022.

Metoda LCA

Posuzování životního cyklu (anglicky life cycle assessment, LCA) je metoda posuzování životního cyklu produktu nebo služby z hlediska jeho působení na životní prostředí. V úvahu bere procesy od těžby nerostných surovin přes dopravu, výrobu, užití až ke konečnému zpracování jako odpadu a zohledňuje energetické a surovinové náklady a dopad na životní prostředí pro každý z nich. Důležité jsou zejména emise do ovzduší, vody i půdy a spotřeba energie a materiálů.

Jedná se o moderní způsob posuzování environmentálních dopadů jednotlivých výrobků a produktů zahrnutý do norem ČSN EN ISO 14040–14049.

Aplikovat princip LCA na určitý podnik znamená zvážit všechny dopady, které jeho činnost má (spotřeba energie, produkce emisí, produkce odpadů, nároky na dopravu atd.), a to:

•    směrem k počátku životního cyklu – těžbě surovin nebo přípravě vstupů pro samotnou činnost podniku,

•    v rámci uvažovaného podniku – v různých stádiích výroby,

•    směrem k využití/ použití (a konečně odložení jako odpadu) výrobku nebo služby konečným spotřebitelem.

LCA francouzských jaderných elektráren

Předmětem studie byla data z jaderných elektráren EdF za rok 2019. Jde o reaktory o výkonech 34 900 MW, 20 1300 MW a 4 1450 MW. Analýza nebrala v potaz přenos elektřiny.

Analýza ukázala, že jaderné elektrárny EdF vypustily do ovzduší za celý svůj životní cyklus v přepočtu 3,7 g CO2 na kilowatthodinu.

Analýza dále ukázala, že většina této hodnoty, celých 57 %, jde na vrub emisí směrem k počátku životního cyklu.

Fáze výroby představuje 28 %. Zde 16 % emisí působí vybudování elektrárny, z čehož 6 % jde na vrub cementu a 5 % působí použitá ocel, včetně ocelových výztuží. Samotné využívání jaderné elektrárny znamená 9 % emisí a vyvedení elektrárny z provozu je odpovědné za 3 % emisí.

Tato LCA uvažuje provozní životnost jaderného reaktoru 40 let. Citlivostní analýza ukázala, že její zvýšení na 60 let sníží uhlíkovou stopu o 8 % na 3,4g CO2/kWh

Pro srovnání, francouzská Agentura pro životní prostředí a energetický management (Ademe) uvádí pro emise během životního cyklu plynových elektráren hodnotu 418 g CO2/kWh, u uhelných elektráren 1058 g CO2/kWh, u větrných elektráren 10 g CO2/kWh a u fotovoltaických zdrojů 30 g CO2/kWh.

Měřeno emisemi celého životního cyklu je tedy výroba elektřiny v jaderných zdrojích klimaticky šetrnější nejen oproti výrobě z fosilních paliv, ale i oproti výrobě z obnovitelných zdrojů. To mj. uvádí v pochybnost rozmanité „zelené“ ideologie, zpochybňující jadernou energetiku technicky a ekonomicky nepodloženými (ale o to hlasitějšími) tvrzeními.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Pro rozvoj malých jaderných zdrojů v ČR vznikne Jihočeský jaderný park

31.5.2022 Společnost ČEZ v březnu 2022 oznámila, že první pilotní projekt malých jaderných zdrojů by měl vzniknout v areálu současné Jaderné elektrárny Temelín. Na základě toho Jihočeský kraj, společnost ČEZ a její dceřiná firma ÚJV Řež koncem května 2022 podepsali memorandum o vzniku Jihočeského jaderného parku (South Bohemia Nuclear Park). 


Na neurčito na určitých podmínek: Druhý blok Temelína dostal povolení k dalšímu provozu

30.5.2022 Povolení k dalšímu provozu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín dostala v posledním květnovém týdnu 2022 společnost ČEZ od Státní úřadu pro jadernou bezpečnost. Povolení je vydáno na dobu neurčitou. ČEZ ale musí úřadu průběžně prokazovat, že plní všechny podmínky spojené s bezpečným provozem. Podobné povolení obdržel ČEZ v roce 2020 pro první blok i všechny výrobní jednotky dukovanské jaderné elektrárny. 


Malý reaktor VOYGR od NuScale na postupu: Doosan Enerbility začíná s výrobou součástí reaktoru

12.5.2022 Uplatnění malých jaderných reaktorů v praxi zaznamenalo v posledním dubnovém týdnu 2022 důležitý milník: Americký výrobce malých reaktorů NuScale podepsal smlouvu s korejskou strojírenskou firmou Doosan Enerbility na výrobu součástí jeho modulárního reaktoru VOYGR.  Malé modulární reaktory jsou malé stavební jednotky (moduly), které se vyrábějí v továrně a následně se převážejí na vybrané místo, kde se sestavují. Díky variabilnímu výkonu se od nich očekává, že budou moci vhodně doplňovat a zálohovat obnovitelné zdroje energie, především pak větrné a fotovoltaické elektrárny. Podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii se za malý modulární reaktor považuje elektrárna s výkonem do 300 MWe. 


Svařování elektronovým paprskem (EBW): důležitý milník k výrobě malých modulárních jaderných reaktorů

22.4.2022 Přivést malé modulární jaderné reaktory od konstrukčních nákresů a experimentálních zařízení do komerční nabídky znamená mimo jiné vyvinout metody, které by při jejich výrobě umožňovaly přiměřeně vysokou produktivitu práce. Důležitým milníkem v této oblasti se udál na konci března 2022, kdy společnost Sheffield Forgemasters svařila elektronovým paprskem dva díly malého atomového reaktoru britské společnosti Rolls-Royce silné 200 mm. 


Projekt Pele: Prvním reaktorem IV. generace v USA bude mikroreaktor pro armádní účely

21.4.2022 Americký projekt mikroreaktoru Pele se nejspíše stane prvním reaktorem IV. generace uvedeným do provozu v USA. Reaktor bude instalován v areálu Idaho National Laboratory (INL). Vyplývá to z rozhodnutí amerického Úřadu pro strategické obranné schopnosti – Defense Strategic Capabilities Office (SCO), vydaného v polovině dubna 2022. 


V areálu elektrárny Temelín vznikne prostor pro malý modulární reaktor

7.4.2022 V areálu Jaderné elektrárny Temelín vyčlenila společnost ČEZ speciální prostor, kde by mohl v budoucnu vyrůst první malý modulární reaktor v České republice. ČEZ o tomto rozhodnutí informoval koncem března 2022 americké společnosti NuScale a GE Hitachi a v poslední březnový den 2022 s ním seznámil představitele Jihočeského kraje i zástupce další americké společnosti Holtec International. 


Jaderná elektrárna Dukovany: Zahájeno výběrové řízení na stavbu nového zdroje, symbióza s regionem

18.3.2022 Společnost ČEZ, resp. její 100% dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, zahájila 17. 3. 2022 výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo k tomuto kroku souhlas poté, co bezpečnostní složky posoudily dokumenty z předchozí fáze, tedy zapracování bezpečnostních požadavků do poptávkové dokumentace, a ukončily bezpečnostní posouzení všech tří uchazečů. Těmi jsou americký Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. 


Češi podporují jadernou energetiku, nefandí uhlí ani plynu pro výrobu elektřiny: World Nuclear News uveřejnily výsledky průzkumu

5.1.2022 Těsně před Vánoci 2021 byly zveřejněny výsledky průzkumu mezi českými obyvateli ohledně vztahu k zdrojům energie pro výrobu elektřiny. Průzkum provedla česká marketingová agentura IBRS a výsledky sdílela s internetovým portálem World Nuclear News podporovaným Světovou jadernou asociací (WNA), s nímž redakce našich portálů spolupracuje. 


Malý modulární reaktor NuScale dostal obchodní jméno VOYGR

7.12.2021 NuScale, jeden z úspěšně se rozvíjejících typů malých reaktorů, jehož vývoj na našich stránkách průběžně sledujeme již od roku 2014 dostal na začátku prosince 2021 své obchodní jméno. Dále bude prezentován pod názvem VOYGR, přičemž NuScale zůstává jako název výrobce. 


Jaderné elektrárny ČEZ jako jedny z prvních na světě prošly auditem informační a kybernetické bezpečnosti

4.11.2021 Stav a nastavení ochrany informačních systémů jaderných elektráren, ale také povědomí zaměstnanců o významu informační a kybernetické bezpečnosti a její dodržování, nebo soulad mezi zákonnými požadavky a stávajícími podmínkami ve společnosti ČEZ. To je jen příklad oblastí, na které se soustředil audit systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Dukovany a Temelín patří mezi první jaderná zařízení na světě, která tímto procesem úspěšně prošla v říjnu 2021. 


Malý modulární reaktor BWRX-300 na postupu ke komercializaci: dohoda projektové společnosti s výrobcem jaderných technologií

25.10.2021 Malé modulární reaktory jsou důležitým rozvojovým směrem v jaderné energetice. Jeden z konceptů tohoto energetického zařízení, malý modulární reaktor BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), učinil v říjnu 2021 důležitý krok na cestě ke komercializaci: GEH a inženýrská společnost BWXT Canada Ltd. (BWXT) podepsaly dohodu o spolupráci při inženýringu a obstarávání s cílem podpořit konstrukci, výrobu a komercializaci tohoto reaktoru. 


Kybernetická bezpečnost v energetice: skupina ČEZ otevřela nové integrované bezpečnostní dohledové centrum – iSOC

29.9.2021 V roce 2017 činily globální ztráty z kybernetické kriminality 1,5 mld. USD (přes 32 mld. Kč), v roce 2020 už 4,2 mld. USD (přes 90 mld. Kč). V ČR bylo v roce 2020 spácháno 8417 trestných činů v této kategorii. Bylo to o 3073, tedy o 58 %, více než v roce 2017. Přibylo útoků na nemocnice, sítě orgánů státní správy a samosprávy i větší průmyslové podniky. Tolik strohá fakta, která ilustrují celkovou nebezpečnost kybernetických útoků. 


Všech šest bloků českých jaderných elektráren běží naplno, více než 45 % výroby elektřiny v ČR je plně bezemisní

1.9.2021 Na konci srpna 2021, necelé čtyři dny po svém připojení k přenosové soustavě, pracuje druhý temelínský blok opět na plný výkon. Spolu s elektrárnou Dukovany je tak aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí více než 37 % české spotřeby (netto výroba elektřina za rok 2020). 


HeFASTo: druhý malý reaktor českého původu a první svého druhu v Evropě

9.7.2021 V současnosti ve světě existuje více než sedm desítek konceptů malých reaktorů v různém stádiu rozpracovanosti. Výjimkou není ani ČR. Jako první uvedlo v roce 2018 Centrum výzkumu Řež svůj koncept s názvem Energy Well, který představuje návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým výkonem kolem 20 MWt, chlazeného tekutými solemi. Na konci května 2021 přišel s druhým projektem malého reaktoru pod názvem HeFASTo. 


Jaderná energie a obnovitelné zdroje: srovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu

19.2.2021 V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530krát více místa než jaderné elektrárny, u pozemní fotovoltaiky je to 107krát. O porovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu se lze dočíst v analytickém článku České nukleární společnosti z února 2021, založeném na výsledcích evropské studie beroucí jako příklad mimo jiné Českou republiku. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services