Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Plán REPowerEU: EIB podpoří modernizaci distribuční sítě společnosti ČEZ a připojování nových obnovitelných zdrojů energie

13.12.2022 Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2022, Evropská investiční banka (EIB) půjčí české energetické společnosti ČEZ částku ve výši 790 mil. eur. Úvěr od EIB bude použit na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. ČEZ rovněž zvýší spolehlivost dodávek elektřiny v devíti krajích České republiky. Úvěr pro ČEZ podporuje splnění cíle stanoveného v plánu Evropské komise nazvaném REPowerEU.

O EIB a plánu REPowerEU  

Evropská investiční banka (EIB) je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů a kterou vlastní členské státy EU. Skupina EIB přijala klimatický plán, který jí má pomoci splnit ambiciózní cíl, jímž je podpořit v nadcházejícím desetiletí do roku 2030 částkou ve výši 1 bilionu eur investice do opatření v oblasti klimatu a environmentální udržitelnosti a zároveň poskytnout více než 50 % svého financování na opatření v oblasti klimatu a environmentální udržitelnost již do roku 2025. Součástí tohoto plánu je sladění všech nových operací skupiny EIB s cíli a zásadami Pařížské dohody od začátku roku 2021.

Plán REPowerEU vznikl v reakci na problémy a narušení globálního energetického trhu způsobené ruskou agresí a jeho cílem je šetřit energií, vyrábět čistou energii a diverzifikovat dodávky energie. Opírá se o finanční a právní opatření zaměřující se na vybudování nové energetické infrastruktury a soustavy, kterou Evropa potřebuje.

Plán REPowerEU stanovuje řadu opatření, která mají urychleně snížit závislost na ruských fosilních palivech, urychlit ekologickou transformaci a zároveň zvýšit odolnost energetické soustavy v celé Evropské unii. Základem plánu je hledat alternativní dodávky energie, změnami v chování dosáhnout úspory energie a podnítit investice do energie z obnovitelných zdrojů.

Nová infrastruktura ČEZ

Počet obnovitelných zdrojů, které skupina ČEZ vybudovala, se v roce 2022 meziročně ztrojnásobil a k 12. 12. 2022 obdržela skupina ČEZ 80 000 žádostí o nová připojení obnovitelných zdrojů, které budou vybudovány v blízké budoucnosti. ČEZ se zároveň zavázal k výrazné modernizaci distribuční sítě.

K uvedenému dni poskytla EIB společnosti ČEZ přibližně 2,6 mld. eur na projekty, které přispívají k zajištění spolehlivých, efektivních a ekologických dodávek elektrické energie. Po započtení zmíněného úvěru dosáhly celkové investice EIB v českém energetickém sektoru 3,45 mld. eur. Tato spolupráce urychlila ekologický, udržitelný růst české ekonomiky.  

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů ČEZ

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

H2Évora akumuluje solární elektřinu do vodíku k využití ve špičkových časech

12.12.2022 V listopadu 2022 bylo v jihoportugalské provincii Alentejo v rámci demonstračního projektu uvedeno do provozu unikátní zařízení H2Évora. Toto zařízení akumuluje elektřinu ze solárních panelů do vodíku, z něhož pak ve špičkovém období vyrábí pomocí palivových článků opět elektřinu. 


Na střeše Kongresového centra bude instalována největší fotovoltaika v Praze

8.12.2022  V Kongresovém centru Praha (KCP) začala na konci listopadu 2022 výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Celkově na ploše 7 000 m2 vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru uspoří 5,5 mil. Kč. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor (EPC) v Česku, který v KCP provozuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt ušetřil v roce 2022 centru 32 mil. Kč.


Westinghouse, EdF a KHNP: tři uchazeči o stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech předložili nabídky

6.12.2022 Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela na konci listopadu 2022 nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jsou jimi americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. Nyní probíhá u EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté do konce září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky. 


Na podporu komunitní energetiky: novela energetického zákona v připomínkovém řízení

8.11.2022  Novela energetického zákona, kterou v prvním listopadovém týdnu 2022 poslalo do mezirezortního připomínkového řízení Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), umožní vznik energetických společenství. Jejich členové mezi sebou budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Novela je transpozicí směrnice Evropské unie o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.


30 let elektroenergetiky v samostatné České republice: změny a trend

1.11.2022 Za 30 let od vzniku samostatné České republiky v roce 1992 po rozpadu bývalého Československa došlo k významným změnám ve struktuře našich energetických zdrojů. Významnou měrou se na nich podílela skupina ČEZ jakožto dominantní výrobce elektrické energie v ČR. Od roku 1992 vzrostla výroba elektrické energie o více než 44 %, především se ale výrazně změnila struktura energetiky. Zatímco před třemi desítkami let dominovaly s více než 70 % uhelné zdroje, nyní je tomu jinak. 


ČEZ bude spolupracovat s kanadskou elektrárenskou společností Ontario Power Generation při uplatnění malých reaktorů

14.10.2022 ČEZ je jednou z elektrárenských společností, které se aktivně zabývají možným uplatněním malých reaktorů. Svědčí o tom i připravovaný Jihočeský jaderný park. Dalším důležitým krokem se stalo 12. října 2022 podepsání memoranda o porozumění (MoU) mezi ČEZ a kanadskou elektrárenskou společností Ontario Power Generation (OPG) s cílem spolupracovat na uplatnění jaderné technologie včetně malých modulárních reaktorů pro bezpečnou, čistou a spolehlivou výrobu elektrické energie. 


Platforma MARI pro přeshraniční výměnu regulační energie spuštěna, Česko jako první

10.10.2022 V prvním říjnovém týdnu 2022 byla spuštěna mezinárodní platforma MARI pro přeshraniční výměnu regulační energie. Současně v ní začala probíhat výměna regulační energie. Společnost ČEPS, která v ČR provozuje přenosovou síť, se k této platformě připojila jako první provozovatel přenosové soustavy již v červenci 2022, a následně provedla její testování. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services