Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě na e-SALON






Pozvánky na akce


Stalo se



















Preferovaným dodavatelem pro rozšíření elektrárny Dukovany je Korea Hydro & Nuclear Power Company

25.7.2024 Vláda ČR udělala další podstatný krok k výstavbě nových jaderných zdrojů v Česku. Na zasedání 17. července 2024 potvrdila výběr preferovaného dodavatele pro tento strategicky důležitý projekt, kterým je společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP).

Nové bloky v Dukovanech – generace III+

Pro rozšíření elektrárny Dukovany, tzv. Dukovany II, se předpokládá technologie tlakovodních reaktorů generace III+.  KHNP zde nabízí reaktor typu APR1000.

III. generace jaderných reaktorů směřuje ke zvýšení účinnosti výroby elektrické energie, a to až na úroveň těsně přesahující 40 %.

Velký důraz je kladen na zvýšení bezpečnosti, a to zejména v oblasti pasivní bezpečnosti. Konstrukce těchto reaktorů je řešena tak, aby jaderné havárie byly vyloučeny již z fyzikální podstaty procesů, které v ní probíhají. Tyto bezpečnostní prvky jsou založeny na jevech, jako je gravitace nebo přirozená cirkulace chladiva. Snahou je především redukovat možnost nehody s roztavením paliva v aktivní zóně. Dalším rysem je prodloužení intervalu mezi výměnou paliva.

Generace III+ je pak vlastně odnož třetí generace, u níž se vývoj zaměřil na další zdokonalení III. generace zejména co do bezpečnosti proti lidským chybám. Rozlišení generace III a III+ přitom nemá pevnou hranici.

(K jaderným reaktorům a jejich generacím viz dále v naší nápovědě k článkům ZDE.)

Při předpokládaném souběžném provozu nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany se současně provozovanými bloky Jaderné elektrárny Dukovany lze provozovat pouze blok s výkonem do 1200 MWe tak, aby nebyl přesažen celkový čistý elektrický výkon v lokalitě Dukovany 3250 MWe. Tím je dána požadovaná kapacita nového bloku.

Výkonové omezení lokality Dukovany vychází z výsledků analýzy technických a přírodních limitů, kde pro umístění reaktorů s výkonem do 1200 MWe je nutné realizovat menší rozsah akcí s výrazně menšími riziky než při umísťování bloků středního (1450 MWe) a velkého (1750 MWe) výkonu.

Financování nových jaderných bloků

Dle rozhodnutí vlády ČR z ledna 2024 pracuje na modelu financování dalších bloků pracovní skupina pod vedením ministerstva financí, návrh modelu bude schválen do konce roku 2024.

Evropská komise schválila model veřejné podpory pro projekt nového bloku v Dukovanech již na konci dubna letošního 2024. Veřejná podpora umožňuje, aby byl projekt finančně životaschopný a atraktivní pro investora, zajišťuje návratnost státní půjčky a v neposlední podporuje přechod České republiky k nízkouhlíkové energetice.

Financování formou návratné finanční výpomoci je pro projekt výhodnější z hlediska úroků, což znamená, že významně snižuje náklady na celý projekt, a tím cenu elektřiny pro spotřebitele. Návratná finanční výpomoc předpokládá během výstavby nového jaderného zdroje 0% úrok, po zahájení provozu úrok 1 % nad úrok, za který si půjčil finance stát, minimálně však 2 %.

Další kroky

Nyní bude následovat jednání s preferovaným dodavatelem mimo jiné o výstavbě dvou bloků v lokalitě Dukovany, o možnosti zasmluvnit závazné opce na další nové zdroje v Temelíně a také o zapojení českého průmyslu. V prvním čtvrtletí roku 2025 bude podepsána smlouva s dodavatelem.

Zajištění stavebního povolení je plánováno do roku 2029 a zahájení zkušebního provozu do konce roku 2036, komerční provoz začne v roce 2038. Dodržení harmonogramu výstavby je pod smluvními pokutami.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Energy nest: unikátní hybridní zdroj pro služby výkonové rovnováhy ve Vraňanech

15.7.2024 V červenci 2024 byl ve Vraňanech u Mělníka oficiálně představen unikátní hybridní zdroj energie Energy nest, první svého druhu v regionu střední a východní Evropy. Tento zdroj, jehož provozovatelem je energetická skupina Decci a generálním dodavatelem společnost Siemens, bude sloužit pro podpůrné služby výkonové rovnováhy (SVR) stabilizující českou elektrizační soustavu. 


Služby výkonové rovnováhy na Vranově zajistí bateriové úložiště, součástí je ochrana proti požáru

21.6.2024 Vodní elektrárna Vranov  provozovaná společností E.ON  je jednou z těch, které poskytují české elektroenergetické síti služby výkonové rovnováhy. Významným pomocníkem se přitom stane bateriové úložiště od společností Siemens a EVC Group. Odborná veřejnost s ním byla seznámena v červnu 2024. 


Drony E.ON zrychlí opravy elektrického vedení a zvýší bezpečnost práce techniků

21.6.2024 Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí umělé inteligence testuje ve svém provozu distributor EG.D, člen skupiny E.ON. O zajímavých podrobnostech tohoto postupu byla odborná veřejnost informována koncem června 2024. 


Ochranné pásmo elektrického vedení: Louka místo stromů splňuje požadavky na zeleň i bezpečnost

17.5.2024 Stromy představují důležitou součást zelené infrastruktury měst. Problém však nastane, pokud se stromy nacházejí v ochranném pásmu elektrického vedení. Stromy zde totiž nesmějí přerůst tři metry. Řešení ukázalo v květnu 2024 město Plzeň v Borském parku: Místo stromů zaselo pod vedením vysokého napětí luční květiny.


Malé modulární reaktory také v Jižní Africe

11.4.2024 Malé modulární reaktory (SMR) dobývají „černý kontinent“ – Afriku. Svědčí o tom vůbec první malý modulární reaktor v Jihoafrické republice od tamní společnosti Strateg Global, pro nějž byla na začátku dubna 2024 podepsána dohoda o financování se společností Koya Capital. Na rozdíl od většiny současných SMR se zároveň jedná o tzv. reaktor 4. generace. 


Redispečink: Česká firma podpoří německého operátora přenosové sítě v efektivním využívání obnovitelných zdrojů

8.5.2024 Německým operátorem přenosové soustavy TenneT si na začátku května 2024 vybral v soutěži českou společnost Unicorn Systems pro dodávku a následnou podporu nástroje pro validaci nákladů za redispečink. Tento projekt představuje významný krok v podpoře transparentnosti a zvyšování efektivity mezinárodní spolupráce provozovatelů přenosových soustav. 


Nejen nové zdroje, také zefektivnění stávajících: 3. blok Dukovan dosáhl 513 MWe

23.4.2024 Jaderná energie je v českých geografických a klimatických podmínkách klíčovým zdrojem bezemisní elektřiny. Vedle nových zdrojů, jako výstavba nových bloků v Dukovanech nebo budování malých modulárních reaktorů je průběžně zvyšován výkon, a tím i podíl na výrobě, u stávajících jaderných zdrojů. Ukazuje to 3. blok jaderné elektrárny Dukovaný, který v dubnu 2024 dosáhl špičkového elektrického výkonu 513 MWe – o 17 % více, než na kolik byl původně dimenzován. 


V Polsku bude instalováno 24 malých reaktorů od GE Hitachi v šesti lokalitách

14.12.2023 U našich severních sousedů je budování malých modulárních reaktorů na postupu. Důležitým milníkem se stalo Zásadní rozhodnutí polského Ministerstva klimatu a životního prostředí pro vybudování energetických zdrojů využívajících malé reaktory BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy, o němž byla odborná veřejnost informována v prosinci 2023. 


Mikroreaktor eVinci: v provincii Saskatchewan do provozu v roce 2029

8.12.2023 Kanadská provincie Saskatchewan oznámila koncem listopadu 2023, že poskytne dotaci 80 mil. kanadských dolarů (cca 1,3 mld. Kč) výzkumné organizaci Saskatchewan Research Council (SRC). Cílem je provozování mikroreaktoru eVinci od společnosti Westinghouse právě v této provincii, a to od roku 2029. 


 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services