Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Poprvé v ČR: kogenerační jednotky napojené na vrt zemního plynu slouží výkonové rovnováze

31.10.2024 V Borkovanech u Brna odstartoval v říjnu 2024 unikátní energetický projekt. Jedná se o přímé napojení kogeneračních jednotek na vrt zemního plynu. Výhodou přímého napojení je úspora kapacit v distribuční soustavě plynu a s tou spojené náklady pro poskytování podpůrných služeb a přímé využití domácí suroviny.

Projekt

Kogenerační jednotky spalováním zemního plynu (nebo jiného paliva) vyrábějí současně elektřinu a teplo. Proces kogenerace dosahuje až 90% účinnosti. Kogenerační jednotky jsou schopny plného výkonu už během 2 minut.

Projekt v Borkovanech (viz foto) vznikl ve spolupráci největší české těžební společnosti ropy a plynu MND a společnosti GENTEC CHP, předního výrobce kogeneračních jednotek.

Základem řešení je 6 kogeneračních jednotek typu KE-MNG 500 od GENTEC HP. Každá z nich má instalovaný elektrický výkon 530 kWe a tepelný výkon 664 kW. Pro výrobu elektrické energie a tepla slouží 12válcový zážehový motor o výkonu 550 kW.

Kogenerační jednotky jsou umístěny vedle sebe a přímo napojeny na Těžební středisko Borkovany II. Tamní vrt Klobouky 3 je nejvýkonnějším těžebním ložiskem v Česku a sahá do hloubky 2800 metrů. Jeho denní produkce zemního plynu činí 70 000 krychlových metrů.

Přímé napojení na vrt zajišťuje větší efektivitu, úspory z distribuce plynu a nezávislost na jeho distribuční soustavě. Toto inovativní řešení tak snižuje výsledné náklady na poskytování podpůrných služeb a zároveň umožňuje přímé využití domácí suroviny – plynu.

Výstavba a instalace těchto 6 kogeneračních jednotek činí 60 mil. Kč. Už nyní jedná MND o využití projektu s energetickými partnery v zahraničí.

Využití pro služby výkonové rovnováhy

Jak uvedeno na začátku, kogenerační jednotky v Borkovanech budou vyrobenou elektrickou energii poskytovat primárně pro služby výkonové rovnováhy české přenosové sítě, sloužící pro její stabilizaci. K tomu se hodí právě jejich krátká doba náběhu na plný výkon.

Služby výkonové rovnováhy poskytují nejčastěji výrobci elektrické energie rezervující část svého výrobního výkonu, který podle potřeby zvyšují nebo snižují. Tím, zjednodušeně řečeno, pomáhají uvést hodnotu frekvence elektrického proudu v síti na potřebnou hodnotu.

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS si tedy v případě potřeby objedná určitou výrobní kapacitu a provozovatel jednotek MND následně spustí kogenerační jednotky, dohromady nebo postupně.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © MND

Další informace zde a také zde a také zde


Přečtěte si také:

Rozšířená realita a 5G síť: Moderní digitální technologie se uplatňují i při provozu jaderné elektrárny

23.10.2024 Moderní digitální technologie mají široké spektrum uplatnění. O jednom z mnoha informovala odbornou veřejnost v říjnu 2024 skupina ČEZ v souvislosti s jadernou elektrárnou Temelín, kde testuje brýle s rozšířenou realitou na podporu efektivní a bezpečné kontroly různých zařízení. Jejich využití umožňuje privátní 5G síť. 


První malé modulární reaktory v ČR budou od Rolls-Royce

27.9.2024 Skupina ČEZ hodlá při vývoji a výstavbě malých modulárních reaktorů spolupracovat s firmou Rolls Royce SMR a uzavřít s ní strategické partnerství. První reaktor plánuje britská společnost ve Velké Británii na počátku 30. let. Odbornou veřejnost o tom informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodů v září 2024. 


Ochranné pásmo vedení na Písecku ošetřují ovce a kráčivý bagr

3.9.2024 Porost pod vedením přenosové soustavy na Písecku pilotně udržují ovce primitivního plemene a kráčivý bagr se speciálně vyvinutým adaptérem, který vyřezává náletové dřeviny při zachování nízkého bylinného patra. O podrobnostech byla odborná veřejnost informována v srpnu 2024.


Komunitní energetika odstartovala – přínosná bude pro ty, kdo jí rozumějí

15.8.2024 Elektroenergetické datové centrum (EDC) zahájilo od 1. 8. 2024 činnost a spustilo možnost registrace, která je nutným prvním krokem ke sdílení elektřiny v rámci nového systému komunitní energetiky. Ten zákazníkům nabízí nové možnosti, jak efektivněji využívat vlastní vyrobenou elektřinu.


Distribuce24: chytrá aplikace pomáhá uživatelům distribuční sítě EG.D z řad fyzických osob, firem i obcí

26.7.2024 Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, připravila od července 2024 pro všechny odběratele z řad domácností, firem i municipalit na svém distribučním území, zcela novou mobilní aplikaci Distribuce24. Ta zároveň nahrazuje původní aplikaci pod jménem Distribuce. Významnou vlastností této aplikace je, že ji mohou využívat jak fyzické osoby, tak i odběratelé z řad obcí či firem.


Energy nest: unikátní hybridní zdroj pro služby výkonové rovnováhy ve Vraňanech

15.7.2024 V červenci 2024 byl ve Vraňanech u Mělníka oficiálně představen unikátní hybridní zdroj energie Energy nest, první svého druhu v regionu střední a východní Evropy. Tento zdroj, jehož provozovatelem je energetická skupina Decci a generálním dodavatelem společnost Siemens, bude sloužit pro podpůrné služby výkonové rovnováhy (SVR) stabilizující českou elektrizační soustavu. 


Služby výkonové rovnováhy na Vranově zajistí bateriové úložiště, součástí je ochrana proti požáru

21.6.2024 Vodní elektrárna Vranov  provozovaná společností E.ON  je jednou z těch, které poskytují české elektroenergetické síti služby výkonové rovnováhy. Významným pomocníkem se přitom stane bateriové úložiště od společností Siemens a EVC Group. Odborná veřejnost s ním byla seznámena v červnu 2024. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services