Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě na e-SALON






Pozvánky na akce


Stalo se



















První malé modulární reaktory v ČR budou od Rolls-Royce

27.9.2024 Skupina ČEZ hodlá při vývoji a výstavbě malých modulárních reaktorů spolupracovat s firmou Rolls Royce SMR a uzavřít s ní strategické partnerství. První reaktor plánuje britská společnost ve Velké Británii na počátku 30. let. Odbornou veřejnost o tom informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodů v září 2024.

Malé modulární reaktory

Pro malé modulární jaderné reaktory (často označované anglickou zkratkou SMR) obecně jsou charakteristické elektrické výkony v rozmezí 10–200 MWe, podle některých zdrojů až do 700 MWe, oproti výkonům kolem 1000 MWe u „velkých“ reaktorů. Dále jsou to minimální nároky na obsluhu, minimální nároky na údržbu, dlouhý interval pro výměnu paliva a minimální zóna havarijní připravenosti (vyloučení úniku do okolí).

Při jejich vývoji jsou využívány zkušenosti z vojenských i civilních projektů. Další důležitou vlastností, k níž jejich vývoj směřuje, je provoz bez obsluhy a bez výměny paliva po velmi dlouhou dobu, cca 10–25 let. Tyto reaktory mohou používat různé technologie (viz v naší nápovědě k článkům ZDE) – tedy dobře známý tlakovodní reaktor, nebo například plynem chlazený reaktor.

SMR od Rolls-Royce

Koncept SMR společnosti Rolls-Royce SMR (viz vizualizace na obrázcích) představuje standardní malý tlakovodní reaktor. Má plánovanou dobou provozu 60 let a instalovaný výkon 440 MWe.

Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout 5 let. Dalšími zajímavými vlastnostmi jsou jeho kompaktní rozměry, pouhých 16 m na délku a 4 m v průměru. Pro svůj provoz potřebuje pouhou desetinu plochy zpravidla vyžadované pro reaktor běžné jaderné elektrárny.

Společnost Rolls-Royce SMR připravuje tento projekt přímo s ohledem na potenciální partnery, kteří by se mohli podílet na dodávkách až 80 % technologie.

SMR v Česku

Malé reaktory jako jeden z perspektivních směrů bezemisní energetiky nedávno podpořila i vláda ČR.

Společnost ČEZ v rámci výběru posoudila informace od sedmi uchazečů, kteří byli osloveni na základě potenciální vhodnosti pro umístění v České republice. Z tohoto posouzení vzešla jako nejlepší právě společnost Rolls-Royce SMR, se kterou ČEZ hodlá navázat strategické partnerství. Ještě před jeho uzavřením stát provede bezpečnostní posouzení britské společnosti, obdobně jako tomu bylo u zájemců o výstavbu velkých jaderných bloků.

Výhodou pro Českou republiku je, že Rolls-Royce SMR svůj dodavatelský řetězec teprve tvoří, a české firmy tak mají jedinečnou možnost stát u jeho zrodu a zapojit se v maximální možné míře. Díky této strategické spolupráci se tak budou moci lokální firmy podílet nejen na rozvoji a realizaci nového malého modulárního reaktoru, ale také na dodávkách SMR do zahraničí.

První modulární reaktor plánuje Skupina ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Vyrůst by měl v první polovině 30. let ještě před spuštěním nového velkého českého jaderného bloku, se kterým plány počítají před rokem 2040. ČEZ při jeho přípravě úzce spolupracuje s Jihočeským krajem i dceřinou společností ÚJV Řež.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázky © Rolls-Royce Plc

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Deep Fission: malý reaktor míli pod zemí jako další možný inovativní směr v jaderné energetice

23.9.2024 Kalifornský start-up Deep Fission přišel s myšlenkou umístit malý modulární reaktor hluboko pod zemským povrchem. Jak byla informována odborná veřejnost na konci srpna 2024, pro svůj záměr získal financování ve výši 4 mil. USD (cca 90 mil. Kč) od investiční firmy 8VC, specializované na technologie a bio-vědy. 


Hermes: První výkop pro první (zkušební) reaktor IV. generace v USA

19.8.2024 V polovině července 2024 začaly v USA, v Oak Ridge ve státě Tennessee, výkopové práce pro vůbec první americký reaktor IV. generace zvaný Hermes. Jde o testovací reaktor společnosti Kairos Power. 


Preferovaným dodavatelem pro rozšíření elektrárny Dukovany je Korea Hydro & Nuclear Power Company

25.7.2024 Vláda ČR udělala další podstatný krok k výstavbě nových jaderných zdrojů v Česku. Na zasedání 17. července 2024 potvrdila výběr preferovaného dodavatele pro tento strategicky důležitý projekt, kterým je společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). 


Také Norsko počítá s jadernou energetikou, preferuje malé modulární reaktory

19.4.2024 Norsko má v ČR image země zaslíbené elektromobilitě a obnovitelným zdrojům. Téměř 90 % elektrické energie zde dodává 1770 malých a středně velkých vodních elektráren. Z dalších cca 10 % vyrábějí elektřinu větrné zdroje a zbývající jednotky a zlomky procent se dělí mezi spalování biomasy a fosilní zdroje. Přesto i Norsko zahrnuje do svých budoucích plánů jadernou energetiku. Preferovaným zdrojem by měly být malé modulární reaktory (SMRs). 


Malé modulární reaktory také v Jižní Africe

11.4.2024 Malé modulární reaktory (SMR) dobývají „černý kontinent“ – Afriku. Svědčí o tom vůbec první malý modulární reaktor v Jihoafrické republice od tamní společnosti Strateg Global, pro nějž byla na začátku dubna 2024 podepsána dohoda o financování se společností Koya Capital. Na rozdíl od většiny současných SMR se zároveň jedná o tzv. reaktor 4. generace. 


V Polsku bude instalováno 24 malých reaktorů od GE Hitachi v šesti lokalitách

14.12.2023 U našich severních sousedů je budování malých modulárních reaktorů na postupu. Důležitým milníkem se stalo Zásadní rozhodnutí polského Ministerstva klimatu a životního prostředí pro vybudování energetických zdrojů využívajících malé reaktory BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy, o němž byla odborná veřejnost informována v prosinci 2023. 


Mikroreaktor eVinci: v provincii Saskatchewan do provozu v roce 2029

8.12.2023 Kanadská provincie Saskatchewan oznámila koncem listopadu 2023, že poskytne dotaci 80 mil. kanadských dolarů (cca 1,3 mld. Kč) výzkumné organizaci Saskatchewan Research Council (SRC). Cílem je provozování mikroreaktoru eVinci od společnosti Westinghouse právě v této provincii, a to od roku 2029. 


Zelená pro malé reaktory v ČR, vláda ČR schválila jejich plán

3.11.2023 Vláda ČR schválila na počátku listopadu 2023 materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nazvaný Plán pro malé a střední reaktory v České republice – využití a hospodářský přínos. Na základě tohoto dokumentu bude inovativní technologie zařazena do Státní energetické koncepce a zohledněna v Politice územního rozvoje ČR. Plán představuje možné investorské modely a možné lokality. 


Nejen elektřina: „Atomové teplo“ z Temelína do Českých Budějovic

24.10.2023 Sousedské soužití s jadernou elektrárnou může mít pro obyvatele měst zajímavé přednosti. Důkazem je největší český teplárenský projekt za poslední desetiletí, dokončený v říjnu 2023. Třetí nejdelší horkovod v České republice spojující Jadernou elektrárnu Temelín a krajské město byl po náročné stavbě trvající 4,5 roku roku oficiálně uveden do zkušebního provozu.


Vogtle 3: Jaderná elektrárna s reaktorem uvažovaným i pro Dukovany zahájila komerční provoz

15.8.2023 První nově vybudovanou jadernou elektrárnou v USA po třicetileté pauze se stala elektrárna Vogtle 3 energetické společnosti Georgia Power. Od konce července 2023 dodává elektřinu do přenosové sítě v rutinním provozu. Elektrárna Vogtle 3 má dva reaktory typu AP 1000 od americké společnosti Westinghouse Electric Company LLC. Tyto reaktory jsou uvažována mimo jiné jako jedna z možností pro rozšíření elektrárny Dukovany, kde slouží jako referenční projekt. 


Zpráva Světové jaderné asociace ukazuje dlouhodobý vývoj jaderné energetiky ve světě

2.8.2023 Zpráva Světové jaderné asociace s názvem World Nuclear Performance Report (Zpráva o světových jaderných výkonech) za rok 2023 uvádí některé zajímavé statistiky dlouhodobého vývoje od roku 1970 a vyvozuje z nich závěry pro další perspektivy jaderné energetiky ve světě. V tomto článku se podíváme na některé z nich. 


Projekt Nuward: Francouzský malý modulární reaktor zaznamenal další milník na cestě k realizaci

28.7.2023 Malé modulární reaktory jsou důležitým vývojovým směrem v jaderné energetice budoucnosti. Jedním z představitelů tohoto směru je francouzský projekt Nuward. Tento projekt zaznamenal na konci března 2023 další důležitý milník: Národní energetická společnost EDF podala francouzskému úřadu pro jadernou bezpečnost Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) dokumentaci nazývanou „safety options file“, tedy dokumenty k možnostem bezpečnosti.


Atomová elektrárna nejsou jen atomy: modernizace budiče generátoru v elektrárně Temelín

26.7.2023 Pod jadernou elektrárnou si většina veřejnosti představí především jaderný reaktor. To je však „pouze“ zdroj tepelné energie pro parní turbínu, která pohání generátor vyrábějící elektrickou energii – nic více a nic méně. Neméně důležitý je sám generátor a jeho jednotlivá zařízení, na nichž závisí bezchybné a efektivní fungování celé jaderné elektrárny. 


Ministerstvo průmyslu a obchodu: Česká energetika se bez jádra neobejde

15.6.2023 Na Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) jednal začátkem června 2023 Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice. Výbor doporučil vládě k projednání akční plán rozvoje malých a středních reaktorů v ČR, který připravilo MPO a pracovní skupina výboru. 


Bezpečný Temelín: Nejdůležitější budova jaderné elektrárny prošla bezpečnostní zkouškou

2.6.2023 Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou koncem května 2023 na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Kontejnment (anglicky „containment“) je důležitá budova, která odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá například zemětřesení nebo tornádu. Kontejnment v jaderné elektrárně Temelín je vysoký 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 m. 


Efektivnější jaderné elektrárny – větší podíl bezemisní výroby elektřiny v ČR

25.5.2023 Společnost ČEZ odstartovala koncem května 2023 v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany rozsáhlý projekt směřující ke zvýšení efektivity těchto zdrojů. Díky delším palivovým kampaním očekává růst celkových dodávek elektřiny v objemu 3 až 4 % celkové české spotřeby. 


 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services