Přečtěte si:  Rok 2025: Očekává se nárůst výroby elektrické energie z jaderných zdrojů






Pozvánky na akce


Stalo se




















Rok 2025: Očekává se nárůst výroby elektrické energie z jaderných zdrojů

6.1.2025 O více než 7 % by mohla v roce 2025 vzrůst výroba v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Ty v minulém roce dodaly do sítě 29,7 TWh elektřiny. Dlouhodobě tak pokrývají cca 40 % české spotřeby, do budoucna by jejich podíl společně s obnovitelnými zdroji měl dál narůstat.

Jaderná energie – stabilní a preferovaný zdroj v ČR

Jaderná energie spolu s obnovitelnými zdroji patří mezi veřejností preferované energetické zdroje. Podle výzkumu agentury IBRS  v prosinci 2024 podporuje provoz a rozvoj jaderných zdrojů 71 % obyvatel České republiky. Více než polovina populace preferuje jejich kombinaci s cílem zajistit České republice dostatek čisté a stabilně dodávané elektřiny.

Podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste. Temelín postupně přechází na delší osmnáctiměsíční palivový cyklus, v Dukovanech už energetici přechod na šestnáctiměsíční období dokončili. Obě české jaderné elektrárny bude ČEZ provozovat nejméně 60 let.

Cíl B32T

Vyšší výkon dukovanských bloků a pouze jedna odstávka pro výměnu paliva v Temelíně v roce 2025. Především tímto způsobem chtějí energetici v letošním roce výrazně zvýšit dodávku elektřiny z českých jaderných elektráren. Změny připravovali několik uplynulých let. Dlouhodobě by tak v průměru měly dodávky elektřiny vzrůst

Konkrétní plán výroby jaderných elektráren na letošní rok energetici nezveřejňují, nicméně existuje dlouhodobý cíl „B32T“, který naznačuje zprůměrovanou dodávku 32 TWh elektřiny.

Nově se bude výroba v českých jaderných elektrárnách v jednotlivých letech výrazně lišit. V jednom roce bude méně a v dalším více odstávek, což vyplývá z prodloužených palivových cyklů. Na prvním místě je přitom stále bezpečnost.  

Výjimečný rok 2025 čeká především Temelín, který loni dodal do přenosové sítě 15 TWh elektřiny. Má za sebou mimořádně náročné kontroly a přípravy na pouze jednu odstávku pro výměnu paliva v letošním roce. Dukovany za loňský rok splnily výrobní plán už před Vánoci s výrobou 14,7 TWh.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Cyklus odborných konferencí „Chytrá elektrická doprava v praxi“ na veletrhu AMPER a „Moderní technologie pro elektrickou dopravu“ na veletrhu eSALON

Naše konzultační firma, která je zaměřena na odbornou podporu chytrých technologií v dopravě a energetice a inteligentních měst, organizuje již jedenáctým rokem konference o chytré elektromobilitě a chytrých řešeních pro města. Konference jsou určeny odborné veřejnosti z řad průmyslu a ostatních relevantních organizací, zástupcům dopravních podniků i soukromých dopravců, zástupcům municipalit či dalším zájemcům o tuto problematiku či školám. Pokud se budete chtít stát partnerem konference, neváhejte nás kontaktovat.

Bližší informace, pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací naleznete zde.


Dokument MAF CZ 2023 analyzuje zdrojovou přiměřenost české energetiky do roku 2040

28.11.2024 Provozovatel přenosové soustavy představil na konci října 2024 dokument „Hodnocení zdrojové přiměřenosti ES ČR do roku 2040“ (MAF CZ 2023), který zobrazuje možné trajektorie vývoje českého elektroenergetického sektoru. Informace o české zdrojové základně čerpá MAF CZ 2023 z aktualizovaného sběru dat v první polovině roku 2024, v němž se již projevují změny v plánech provozovatelů zdrojů. U údajů o okolních evropských státech vychází dokument z dat ENTSO-E platných k březnu 2023. 


Rozšířená realita a 5G síť: Moderní digitální technologie se uplatňují i při provozu jaderné elektrárny

23.10.2024 Moderní digitální technologie mají široké spektrum uplatnění. O jednom z mnoha informovala odbornou veřejnost v říjnu 2024 skupina ČEZ v souvislosti s jadernou elektrárnou Temelín, kde testuje brýle s rozšířenou realitou na podporu efektivní a bezpečné kontroly různých zařízení. Jejich využití umožňuje privátní 5G síť. 


První malé modulární reaktory v ČR budou od Rolls-Royce

27.9.2024 Skupina ČEZ hodlá při vývoji a výstavbě malých modulárních reaktorů spolupracovat s firmou Rolls Royce SMR a uzavřít s ní strategické partnerství. První reaktor plánuje britská společnost ve Velké Británii na počátku 30. let. Odbornou veřejnost o tom informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodů v září 2024. 




Energy nest: unikátní hybridní zdroj pro služby výkonové rovnováhy ve Vraňanech

15.7.2024 V červenci 2024 byl ve Vraňanech u Mělníka oficiálně představen unikátní hybridní zdroj energie Energy nest, první svého druhu v regionu střední a východní Evropy. Tento zdroj, jehož provozovatelem je energetická skupina Decci a generálním dodavatelem společnost Siemens, bude sloužit pro podpůrné služby výkonové rovnováhy (SVR) stabilizující českou elektrizační soustavu. 


Služby výkonové rovnováhy na Vranově zajistí bateriové úložiště, součástí je ochrana proti požáru

21.6.2024 Vodní elektrárna Vranov  provozovaná společností E.ON  je jednou z těch, které poskytují české elektroenergetické síti služby výkonové rovnováhy. Významným pomocníkem se přitom stane bateriové úložiště od společností Siemens a EVC Group. Odborná veřejnost s ním byla seznámena v červnu 2024. 


Také Norsko počítá s jadernou energetikou, preferuje malé modulární reaktory

19.4.2024 Norsko má v ČR image země zaslíbené elektromobilitě a obnovitelným zdrojům. Téměř 90 % elektrické energie zde dodává 1770 malých a středně velkých vodních elektráren. Z dalších cca 10 % vyrábějí elektřinu větrné zdroje a zbývající jednotky a zlomky procent se dělí mezi spalování biomasy a fosilní zdroje. Přesto i Norsko zahrnuje do svých budoucích plánů jadernou energetiku. Preferovaným zdrojem by měly být malé modulární reaktory (SMRs). 


Malé modulární reaktory také v Jižní Africe

11.4.2024 Malé modulární reaktory (SMR) dobývají „černý kontinent“ – Afriku. Svědčí o tom vůbec první malý modulární reaktor v Jihoafrické republice od tamní společnosti Strateg Global, pro nějž byla na začátku dubna 2024 podepsána dohoda o financování se společností Koya Capital. Na rozdíl od většiny současných SMR se zároveň jedná o tzv. reaktor 4. generace. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2025 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services