Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Připojování fotovoltaik prudce roste, velké zdroje narážejí na hranice možností

21.2.2023 Společnost ČEZ Distribuce přijala za rok 2022 celkem 70 212 žádostí o připojení výrobny elektřiny a připojila k síti 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 174 MW. Více jak 80 % žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí. Letos ČEZ Distribuce investuje do nutných úprav distribuční soustavy pro připojení obnovitelných zdrojů 6,5 miliardy korun.

Rekordní zájem o připojení fotovoltaik

Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce vzrostl loni čtyřnásobně, a to díky dotačním výzvám NZÚ (nová zelená úsporám) a MDF (Modernizační fond). Pro srovnání v roce 2021 energetici připojili 5870 FVE (fotovoltaických elektráren), v roce 2020 pak 4080 FVE a v roce 2019 to bylo 2282 ks FVE.

Kulminace počtu přijatých žádostí nastala v říjnu a listopadu roku 2022, kdy tak měli technici v ČEZ Distribuce nejvíce práce. Aby bylo možné zpracovat obrovské množství požadavků zavedla společnost ČEZ Distribuce digitalizaci v jednotlivých procesech. Díky tomu bylo více než 42 % žádostí přijato prostřednictvím Distribučního portálu Distribuční portál (cezdistribuce.cz) a on-line formulářů na webu společnosti. Pro větší informovanost také již v květnu 2021 spustila ČEZ Distribuce nové internetové stránky pro výrobce Pro výrobce | ČEZ Distribuce (cezdistribuce.cz), které postupně aktualizuje s ohledem na vývoj situace a legislativy v oblasti energetiky a připojování výroben.

Malé zdroje bez omezení, velké narážejí na hranice možností

Na hladině nízkého napětí (nn) v případě připojení mikrozdrojů energetici zatím neevidují žádná zásadní omezení a až na výjimky kladně vyřizují všechny žádosti na připojení výroben. V případě vysokého napětí (vn) a připojování velkých elektráren jsou však již v některých oblastech možnosti distribuční soustavy na hranici možností a kapacity. Energetici tak musí v některých případech či lokalitách omezovat hodnoty povolovaného výkonu.

Hodnota volné kapacity rezervovaného výkonu je v 14 z 24 uzlových oblastí dostatečná pro připojování výroben. Ve všech 10 zbývajících oblastech má společnost nápravné řešení, které spočívá v posílení sítí nebo výstavby nových vedení vvn a vn nebo transformoven vvn/vn. Nyní jsou tedy pro připojování výroben dočasně uzavřeny některé transformovny vvn/nn pro připojení FVE, a to z důvodu vyčerpání přenosové kapacity vedení vvn, nebo z důvodu vyčerpání kapacity transformace vvn/vn.

Zvýšení kapacity komplikuje administrativa a majetkoprávní projednávání

Situaci společnost monitoruje a hledá řešení, jak předcházet slabým místům v distribuční soustavě. Některá řešení jsou rychlejší a některá zaberou více času na přípravu. Při samotné přípravě však energetici naráží na komplikace při majetkoprávním projednávání tras a získání příslušných povolení pro realizaci jednotlivých záměrů.

Aktuálně je jenom na území ČEZ Distribuce zasmluvněn instalovaný výkon pro připojení FVE ve výši více jak 10 000 MW (pro srovnání: výkon jednoho temelínského bloku je 1125 MW). Investoři jednotlivých záměrů budou své výrobny postupně realizovat a připojovat k distribuční soustavě. ČEZ Distribuce očekává, že se v letošním roce začnou k distribuční soustavě postupně připojovat kromě mikrozdrojů i velké fotovoltaické výrobny. Podle předběžných odhadů by to mělo být cca 4 tisíce velkých výroben s instalovaným výkonem 1 600 MW.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Potřebují elektřinu, právě když ji slunce vyrábí: Čerpadla havířovského koupaliště dostanou energii z fotovoltaických zdrojů

7.2.2023 Havířovské Letní koupaliště Jindřich, které prošlo v minulých letech významnou modernizací, čeká v roce 2023 další velká proměna: Na střeše provozních budov koupaliště vyroste fotovoltaická elektrárna, která výrazně přispěje k zefektivnění jeho provozu. Ukazuje tak výhody obnovitelných zdrojů energie u projektů, které tyto zdroje využívají zejména v době, kdy je příroda dává k dispozici.


Jak efektivně používat fotovoltaiku: 10 doporučení od ČEZ + 1 od redakce

3.2.2023 Příroda je, au fond, neuspořádaná, anarchická. Tak to komentoval hrdina slavných detektivek Hercule Poirot. Platí to i pro obnovitelné zdroje energie, včetně fotovoltaických panelů. Jak přesto zajistit jejich co nejefektivnější využití, k tomu na začátku února 2023 formulovala deset doporučení skupina ČEZ. Za redakci k nim přidáváme ještě jedno závěrečné.


Komunitní energetika: SFŽP pomáhá pochopení problému modelovým příkladem

11.1.2023 Až do konce března 2023 mohou obce v programu RES+ z Modernizačního fondu čerpat finanční podporu na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky nekomerčních budov. Pro snazší pochopení jeho využití v rámci komunitní energetiky pomáhá Státní fond životního prostředí (SFŽP) následujícím modelovým příkladem pomyslné obce Česká Lhota, publikovaným v na sklonku roku 2022.


Rok poté: Fotovoltaika na parkovišti u elektrárny Dukovany překonala očekávání

20.12.2022 První rok provozu má za sebou v polovině prosince 2022 největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází u Jaderné elektrárny Dukovany (viz foto). Vedle dosažení a překročení očekávaných výsledků výroby elektrické energie přilákalo toto parkoviště díky poskytovanému komfortu stovky řidičů, a stalo se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny. 


Plán REPowerEU: EIB podpoří modernizaci distribuční sítě společnosti ČEZ a připojování nových obnovitelných zdrojů energie

13.12.2022 Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2022, Evropská investiční banka (EIB) půjčí české energetické společnosti ČEZ částku ve výši 790 mil. eur. Úvěr od EIB bude použit na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. ČEZ rovněž zvýší spolehlivost dodávek elektřiny v devíti krajích České republiky. Úvěr pro ČEZ podporuje splnění cíle stanoveného v plánu Evropské komise nazvaném REPowerEU. 


H2Évora akumuluje solární elektřinu do vodíku k využití ve špičkových časech

12.12.2022 V listopadu 2022 bylo v jihoportugalské provincii Alentejo v rámci demonstračního projektu uvedeno do provozu unikátní zařízení H2Évora. Toto zařízení akumuluje elektřinu ze solárních panelů do vodíku, z něhož pak ve špičkovém období vyrábí pomocí palivových článků opět elektřinu. 


Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí

1.7.2022 Jste výrobce inovativních technologií nebo dodavatelé služeb s bohatými zkušenostmi z trhu soukromého podnikání, které nyní hodláte dále zúročit na trhu veřejných služeb? Pak mám pro Vás dvě zprávy. Ta špatná je, že ve veřejných službách je, oproti trhu soukromého podnikání, všechno úplně jinak a mnohem složitější. Ta dobrá je, že vás umíme naučit, jak tomuto trhu porozumět tak, abyste i na něm uspěli. 


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services