Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Smart city Wipperfürth: chytré veřejné osvětlení s víceúčelovou informační infrastrukturou

31.1.2017 Důležitou součástí inteligentních měst neboli smart city je i účinné a úsporné veřejné osvětlení. Často bývá spojováno pouze s LED světelnými zdroji, ačkoli tyto zdroje samy osobě nejsou samospasitelné, jak dokládají závěry odborných diskusí i největší projekt veřejného osvětlení v Madridu. Kromě LED zdrojů se při modernizacích veřejného osvětlení uplatňují rozmanité řídicí technologie. Infrastruktura veřejného osvětlení zároveň může posloužit více účelům. Takovéto modernizační projekty přitom zdaleka nejsou jen doménou velkoměst, ale mohou se týkat i sídel menší a střední velikosti. Důkazem je „chytrý“ projekt v jednadvacetitisícovém historickém městě Wipperfürth v německém Severním Porýní – Vestfálsku.

Projekt modernizace veřejného osvětlení v rámci smart city Wipperfürth probíhá od roku 2010. Zezačátku se soustředil na výměnu zastaralých světelných zdrojů za moderní LED svítidla. Od ledna 2017 je realizováno další pokračování tohoto projektu ve spolupráci municipality a průmyslového dodavatele, společnosti Osram. Kromě další obměny svítidel je jeho součástí komunikační infrastruktura s bezdrátovým přenosem informací pro víceúčelové využití v rámci smart city.

V rámci projektu je instalováno 540 LED osvětlovacích jednotek Plus LED doplněných o RGB modul, který umí v tomto historickém městě vytvářet speciální světelné scénáře. Tyto funkce jsou individuálně řízeny pomocí software Street Light Control, uloženého na cloudu. Součástí instalace jsou moderní sloupy veřejného osvětlení typu City Light LED od firmy Siteco, která je součástí skupiny Osram, vybavené fotometrickým zařízením.

Na spodku horní části každého sloupu je rovněž zabudována komunikační jednotka Osram Einstone. Tělesa veřejného osvětlení tak mohou posílat informace prostřednictvím signálu Bluetooth, který je dále ukládán a zpracováván pomocí nově vyvinutého software WippApp. Tato aplikace je nabízena běžným uživatelům, kteří s její pomocí mohou získat rozmanité informace, například o místních zajímavostech, o nabídce místní maloobchodní sítě, apod.

Zdrojem energie pro komunikační jednotku Einstone je fotovoltaický článek, který využívá světlo veřejného osvětlení pro nabíjení (či dobíjení) baterií, takže má dost energie pro nepřetržitý provoz.

Jakmile je jednou tato infrastruktura instalována, lze ji využít i pro další koncová zařízení, jako jsou například parkovací senzory nebo senzory kvality ovzduší.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © OSRAM

Další informace zde

Přečtěte si také:

DL30 LED: Osram představil nové futuristické svítidlo pro veřejné osvětlení

13.12.2016 Začátkem prosince 2016 představila společnost Osram pod značkou DL 30 LED nové, futuristicky laděné LED svítidlo pro veřejné osvětlení. K jeho základním rysům patří variabilita provedení, moderní design a inteligentní řízení. Osvětlení DL 30 LED (viz foto a obrázek) je dodáváno v rozmanitých verzích. Společné mají tyto verze teplotu chromatičnosti 4000 K (neutrálně bílá). 


Philips a Vodafone společně pro chytré osvětlení ve smart cities

23.3.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a jejich sledování po internetu, nachází stále více uplatnění i v rámci konceptu smart city . Jeho hlavní využití je především v efektivním řízení městské mobility a dalších městských služeb, včetně veřejného osvětlení. K tomuto účelu se v polovině března 2016 spojili dva světoví lídři – dodavatel osvětlovacích technologií Philips a globální společnost v oblasti konektivity Vodafone – při společné nabídce systémů veřejného osvětlení pro smart cities. 


GrowWise City Farming: nové výzkumné centrum pro pěstování rostlin při umělém světle

17.7.2015 O možnostech, které nabízí LED světelná technika pro pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřených prostorách uvnitř měst, jsme na našem portále poprvé psali v souvislosti s americkou pěstitelskou firmou Green Sense Farms a jejími úspěšnými aktivitami.  Pro systematický výzkum v této oblasti otevřela společnost Royal Philips v červenci 2015 v technologickém parku High Tech Campus v nizozemském Eindhovenu výzkumné centrum 


Projekt „Light up the dark“: inteligentní veřejné osvětlení zlepšuje život švédských dětí

5.5.2015 Jak známo, denní biorytmy lidí (i ostatních živočichů) řídí světlo. Bílé světlo s modrým barevným komponentem potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. V zimním období je ho však nedostatek, což se projevuje i na lidské psychice a návycích. Vážným problémem je to v severských zemích, kde v tuto dobu zapadá slunce již velmi časně odpoledne. 


Madrid: největší projekt veřejného osvětlení na světě

5.1.2015 Jak byla v prosinci 2014 informována široká odborná veřejnost, největším projektem veřejného osvětlení na světě se stane probíhající kompletní obnova veřejného osvětlení ve španělském hlavním městě Madridu. Dodavatelem tohoto projektu je společnost Royal Philips. 


Project iCity: smart city Barcelona dostane LED veřejné osvětlení

10.6.2014 V květnu 2014 byl učiněn další krok v realizaci evropského projektu iCity, zaměřeného na praktické uplatnění konceptu „smart city“. Ve spolupráci mezi společností Philips a městem Barcelona dojde k náhradě klasického osvětlení LED svítidly u 300 světelných míst. Veřejné osvětlení kromě toho dostane nové řídicí technologie, vycházející z osvědčených produktů Philips LumiMotion a Philips CityTouch. Předpokládaným výsledkem této kombinace LED svítidel a inteligentního řízení by měla být 60% úspora elektrické energie spotřebované na veřejné osvětlení. 


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services