Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















EX ROVR: Mitsubishi Heavy Industries vyvíjí robot předcházející explozím

13.6.2019 Je skutečností, byť nijak zvlášť optimistickou, že technický pokrok často posouvají kupředu katastrofy, válečné konflikty a jiné neradostné události. Je tomu tak i v případě robotů: Společnost Mitsubishi Heavy Industríes (MHI) zúročila zkušenosti ze svých specializovaných robotů pro záchranné a likvidační práce v havarované jaderné elektrárně Fukušima Daiichi při vývoji průmyslového robota předcházejícího explozím v nebezpečném prostředí. S dosavadními výsledky vývoje a testování tohoto robota s názvem EX ROVR byla odborná veřejnost seznámena v červnu 2019.

EX ROVR je určen pro inspekční a monitorovací úkoly v průmyslových zařízeních. Je konstruován tak aby sám explozi nezpůsobil – třeba přeskokem elektrické jiskry nebo zahříváním, a to i v prostředí naplněném výbušným plynem.

Demonstrační provoz tohoto robota nedávno proběhl v rafinerii Mizushima ve městě Kurashiki, v japonské prefektuře Okayama. Tento provoz probíhal ve spolupráci MHI s petrolejářskou společností JXTG Nippon Oil & Energy Corporation, jíž zmíněná rafinerie patří.

Během testu (viz foto) se EX ROVR automaticky pohyboval po několika podlažích úzké budovy rafinerie, přičemž musel nalézt schody. Během své práce robot sbíral data z různých senzorů, jimiž je vybaven, a zvládal průběžný automatický provoz včetně nabití svých baterií v dokovací stanici.

Robot se stále vyvíjí, ale uvedený test potvrdil, že tento prototyp splňuje požadavky na základní funkcionality pro rutinní inspekce v areálu JXTG Energy a zvládá nouzové situace. Výsledky testu budou dále analyzovány a na základě toho bude prototyp dále vylepšován.

Vývoj EX ROVR navazuje zejména na zkušenosti s vývojem specializovaných robotů Super Giraffe a MEISTeR vyvinutých, jak uvedeno výše, pro plnění úkolů v prostředí havarované jaderné elektrárny.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © MHI (převzato z World Nuclear News)

Další informace zde

Přečtěte si také:


Nejvýkonnější svářecí robot v železničním průmyslu začal vyrábět francouzské rychlovlaky i příměstské jednotky

23.4.2019 Kolejová vozidla patří k dopravním prostředkům, jejichž provozní vlastnosti musí splnit velmi náročné požadavky na odolnost a bezpečnost i komfort. Jejich výroba je zároveň tlačena konkurenčním trhem k stále větší nákladové efektivnosti. Na tuto situaci reaguje Alstom, jeden ze světových lídrů v tomto odvětví, který na začátku dubna 2019 představil ve svém výrobním závodě Le Creusot vůbec nejvýkonnější svářecí robot v železničním průmyslu. 


Lidé a stroje: vhodné spojení pro Průmysl 4.0

1.4.2019 Co digitalizace znamená pro zaměstnance společnosti, která se mění, přizpůsobuje moderním trendům, vytváří sítě a digitalizuje výrobu? Pro Rittal jsou na prvním místě jeho zaměstnanci. To je důvod, proč společnost investuje do vzdělávacích a školicích programů pro své zaměstnance.


Inovativní řešení automatizace od Stäubli na veletrhu AMPER 2019

26.2.2019 Skupina Stäubli patří mezi významné průmyslové výrobce úspěšně fungující v oboru elektrotechniky a automatizace. Svá inovativní řešení se chystá prezentovat na letošním veletrhu AMPER 2019 od 19. do 22. března 2019 v Brně. Stäubli je globálním dodavatelem mechatronických řešení ve třech oborech: textilní stroje, konektory a průmyslové roboty. Na veletrhu AMPER 2019 se chystá předvést zájemcům zejména dvě zajímavosti ze světa inovativních řešení: automatický konektor pro rychlé nabíjení elektrických dopravních prostředků a zástupce řady kolaborativních robotů TX2. 


Výzkumný projekt WIFI: hlasové ovládání nástrojů pomůže svářečům i tělesně postiženým

3.1.2019 Svářeči a lidé s ochrnutýma nebo jinak postiženýma rukama mají jedno společné: Nemohou jednoduše ovládat rukama svůj nástroj. Tento společný problém se stal předmětem řešení rakouského výzkumného projektu WIFI („Welding Interaction in Future Industry“, tedy „Interakce při sváření v průmyslu budoucnosti“), který v prosinci 2018 obdržel významné ocenění od Rakouského spolkového ministerstva práce, sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitelů. 


Mobilní roboty ve vnitropodnikové logistice pomáhají zvýšit konkurenceschopnost výroby

3.12.2018 Robotizace se nevyhýbá ani vnitropodnikové logistice. Příkladem je NIDEC GPM Group, německý výrobce vodních čerpadel v automobilovém průmyslu, který zefektivnil díky mobilním robotům MiR100 svou vnitropodnikovou logistiku a zvýšil konkurenceschopnost. Automatizací přepravních procesů navíc uvolnil své pracovníky na produktivnější a méně namáhavé činnosti. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem listopadu 2018. 


Policejní roboti budou ve službě na dvou jihokorejských nádražích

8.11.2018 Automatizace a robotizace se nevyhýbají ani složkám záchranného systému. Důkazem je jihokorejský projekt, v jehož rámci budou na nádražích v hlavním městě Soulu a ve městě Daegu (nádraží Dongdaegu) během listopadu 2018 nasazeni celkem čtyři roboti ve funkci policejního dozoru. Tito policejní roboti (nebo snad robotičtí strážníci) budou na nádražích provádět autonomní obchůzky, poskytovat pokrytí průmyslovou televizí (CCTV) a komunikovat s cestujícími s cílem poskytnout jim informace a zajistit jejich bezpečnost.


Smarte Schrubber neboli Smart kartáč: na berlínském hlavním nádraží si měřily síly čisticí roboty

16.2.2018 K výbavě moderních rozsáhlých areálů pro obchod a rozmanité služby patří stále více automatizovaná uklízecí technika. Jednou z organizací, které tuto techniku podporují a rozvíjejí, jsou i Německé státní železnice (DB). Přístup DB k rozvoji robotické uklízecí techniky je promyšlený a zároveň nepostrádá vtip. Na konci ledna 2018 uspořádaly DB soutěž robotických uklízecích strojů zvanou „Automated Cleaning:Challenge“, běžně nazývanou spíše „Smarte Schrubber“, tedy česky „Smart kartáč“. 


Unikátní robot ze Slovenska čistí ropné nádrže po celém světě

19.9.2017 Ropné tanky o průměru 40-80 metrů čistí první certifikovaný systém s robotem slovenské firmy ADROC Tech s.r.o., který může pracovat i v prostředí s nejvyšším nebezpečím výbuchu. Doplňují jej kamery s datovými kabely made by Lapp. 


„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů. 


Malí roboti do nebezpečných podmínek

24.12.2012 V posledních týdnech roku 2012 se světu představili malí roboti pro záchranné práce v nepřístupném prostředí – robot MEISTeR od firmy Mitsubishi Heavy Industries a robot Tetrapod od firmy Toshiba. Ačkoliv jejich celková koncepce je na první pohled odlišná, oba sloučí podobnému účelu a mají podobnou pohonnou jednotku i některé další vlastnosti. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services