Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Nové průmyslové roboty od Stäubli: řada TX2

2.2.2021 Poslední lednový týden 2021 přináší premiéru tří nových šestiosých robotů Stäubli se střední nosností. Modely TX2-140, TX2-160 a TX2-160L rozšiřují aktuální generaci TX2 na celkem devět modelů. Jejich pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní. Přináší nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity.

Pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní.

Představení robotů

Model TX2-140 má dosah 1510 mm a model TX2-160 má dosah 1710 mm. Oba mají nosnost 40 kg. Model TX2-160L, což je verze modelu TX2-160 s delším ramenem, má působivý dosah 2010 mm a nosnost 25 kg. Těmito modely společnost Stäubli vyplnila mezeru mezi kompaktním TX2-90 a největším typem TX-200.

V porovnání se standardním protějškem s dosahem 1710 mm má verze TX2-160L s dlouhým ramenem dosah 2010 mm.

Společnost Stäubli udává u všech tří strojů opakovatelnost s hodnotou ±0,05 mm. Tím se tyto roboty vyrovnávají těm nejpřesnějším na světovém trhu. V kombinaci s jejich příkladnými dynamickými hodnotami (např. maximálních otáčkách 1500 °/s na ose 5) to znamená, že je možno dosáhnout nejkratších možných časů cyklu. Použití patentované technologie pohonu společnosti Stäubli zásadně zvýšilo pevnost zápěstí v porovnání s předchozím modelem RX160; nyní je technologie použita také na ose 5.

Stäubli TX2-140: Nové modely střední řady mají působivou nosnost 40 kilogramů.

Šestiosé roboty s čistou a štíhlou konstrukcí

Další výraznou vlastností těchto nových strojů je jejich kompaktní konstrukce, která byla navržena pro maximální kompatibilitu s čistým provozem. Nabízí velký a efektivní ohraničený pracovní prostor. Nikde nejsou žádné volné vnější kabely ani hadice, které by narušovaly kontury. Všechna vedení médií a napájení jsou uvnitř pláště stroje, který je zcela utěsněný a odpovídá stupni ochrany IP 65 (volitelně dokonce s přetlakovou jednotkou s krytím IP67). Připojení lze dle požadavku svisle zakrýt pod základnou robotu, přičemž bylo systematicky zamezeno zásahům do mrtvých prostorů. Jde o ztělesnění moderního a hygienického designu.

Nové šestiosé roboty jsou díky své kompatibilitě s čistým provozem vhodné nejen pro standardní aplikace, ale také pro aplikace v citlivých výrobních prostředích. Výrobce se zvlášť zaměřuje na použití ve farmaceutickém, zdravotnickém, fotovoltaickém, kovozpracovatelském a automobilovém sektoru a v jim příbuzných sektorech. Pro tyto způsoby použití jsou rovněž dostupné speciální verze známé z řady TX2, včetně modelových variant HE (Humid Environment), ESD (Electrostatic Discharge), Cleanroom a Stericlean.

Charakteristickou vlastností je rovněž ultra-kompaktní konstrukce těchto nových robotů. Vyhovělo se tím požadavkům mnoha integrátorů a koncových uživatelů, kteří vyžadovali snadno integrovatelné šestiosé roboty s dostatečně malým půdorysem, aby je bylo možné zahrnout do výrobních buněk a linek s minimálním prostorem. Model TX2-160 nabízí dvě možnosti montáže – a to na podlahu a na strop. Model TX2-140 však lze namontovat také ve svislé poloze v jakémkoli úhlu, takže montáž je možná v rozsahu 360 stupňů.

Rozhodující výhoda modelu TX2-160 oproti předchůdci RX160: Všechny šestiosé roboty nyní fungují na stejné technologii řízení CS9, což umožňuje snazší implementaci řešení s více roboty v digitálně propojených výrobních prostředích.

Jednotná technologie řízení s revolučními bezpečnostními funkcemi

Výměna předchozího modelu RX160 za TX2-140/160 přinesla ještě další zásadní výhodu: Všechny šestiosé roboty nyní fungují na stejné technologii řízení, což umožňuje snazší implementaci řešení s více roboty v digitálně propojených výrobních prostředích. Díky lehkému a kompaktnímu ovladači CS9 a pokročilým bezpečnostním funkcím otevírá řada TX2 novou kapitolu ve spolupráci člověka a robota. Poprvé bylo možné zrealizovat koncepty MRC (Man Robot Collaboration) se standardními roboty, a to bez jakýchkoli ústupků v oblasti produktivity. To platí zejména pro nové modely se střední nosností.

Nové modely řady TX2 mají také digitální bezpečnostní enkodér na každé jednotlivé ose a integrovanou bezpečnostní desku s tištěnými spoji (PCB). Všechny bezpečnostní funkce jsou certifikovány a splňují přísné požadavky bezpečnostní kategorie SIL3/PLe. Tím je zaručena dokonalá ochrana obsluhy a provozního vybavení. Rozsáhlé bezpečnostní funkce, kompatibilita s Průmyslem 4.0 (včetně serveru s jednotnou architekturou OPC-UA), mechanická kvalita a nadprůměrně dlouhé intervaly údržby těchto nových robotů zaručují potřebnou produktivitu v konvenčním i digitálním prostředí.

Stäubli, redakčně upraveno

Foto © Stäubli

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Společný úspěch Stäubli a Miele v Uničově: systémy MPS na lince na výrobu myček nádobí

17.12.2020 Spolupráce mezi Stäubli a Miele v Uničově trvá úspěšně již několik let. V roce 2019 rozšířilo Miele své výrobní zařízení o další z produktů značky Stäubli. Kromě stávajících standardních spojek, multi napojení, upínacích systémů a přibližně čtyř desítek robotů ve výrobě, doplnilo Miele portfolio navíc i o systémy na výměnu nástrojů MPS130. Tyto systémy jsou součástí dvou nových robotických buněk na montážních linkách myček nádobí. 


Průmyslová automatizace v depu elektrobusů: Ebusco a Rocsys představily robota na obsluhu zásuvkového nabíjení

11.12.2020 Ruční nebo automatizované nabíjení elektrobusů v depu? To může být u větších parků elektrobusů těžké rozhodování. Možné netradiční řešení v podobě robotizace depa elektrobusů prezentovaly v listopadu 2020 dvě nizozemské společnosti: výrobce elektrobusů Ebusco a výrobce specializovaných robotů Rocsys. 


Konkurence nespí a je třeba reagovat

PROFINET je v dnešní době pro urychlený a velkoobjemový sběr dat u strojních zařízení nutností.

2.11.2020 Asi každý, kdo se pohybuje ve strojírenství, se setkal nebo slyšel o obráběcích strojích českého výrobce, firmy TRIMILL, a.s. TRIMILL se specializuje hlavně na vývoj, konstrukci, montáž a uvádění do provozu portálových obráběcích center určených pro obrábění nástrojů, forem a zápustek, ale také pro produkci a letecký průmysl. V obráběcích strojích s vysokým stupněm automatizace je elektroinstalace často velmi složitá a koncepce zapojení samostatnými vodiči zde naráží na své meze, proto se při stavbě těchto obráběcích strojů konstruktéři v TRIMILLu spoléhají na sběrnicové systémy a komponenty Murrelektronik. 


Murrelektronik a vyřešení problémů s odporem smyčky

Dlouhá cesta k inteligentním napájecím systémům

19.10.2020 Selektivní monitoring kanálů je důsledkem jevu, který se objevil teprve se zavedením elektronicky řízených zdrojů napájení na trh. Co si představit pod pojmem „selektivní monitoring kanálů“? Odborníci, kteří strávili hodiny při odstraňování závad stroje, to moc dobře vědí. Nákladné je to zejména u složitých systémů, u kterých spínané zdroje napájení elektronicky regulují napětí a proud na výstupu. Je možné, že v případě zkratu nebo přetížení reagují sekundární pojistky pomaleji než jednotka zdroje, a proto tato selektivita neplatí. To vede ke kritickým situacím, jako jsou poklesy napětí, a v nejhorších případech dokonce ke vznícení kabelů.


Konektory F&B Pro pro Kaesaro: Zralé řešení pro výrobu sýrů

12.10.2020 Švýcarská společnost Kaesaro používá pro připojení senzorů a pohonů ke svým robotickým zařízením v sýrařských sklepích konektory F&B Pro od Murrelektronik, přičemž s výhodou využívá možností jejich snadného čištění a delších intervalů údržby. 


Signify a EDZCOM: společně pro uplatnění LiFi v neveřejných komunikačních sítích

8.9.2020 Technologie LiFi (Light Fidelity) představuje kombinaci WiFi a světelných zdrojů. V současné době se rozvíjí především v rámci zajištění dostatečného a bezpečného pokrytí datovou sítí v budovách. Důležitým milníkem v rozvoji této technologie se od srpna 2020 stává strategické partnerství mezi výrobcem světelné techniky Signify (dříve Philips Lighting) a finskou společnosti EDZCOM, která je dodavatelem neveřejných bezdrátových komunikačních sítí s názvem Edge Connectivity. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 5: Napájecí kabely Mini 7/8''

1.9.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na napájecí kabely Mini 7/8'' které se těší důvěře již celá desetiletí. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 4: Konektory M23

25.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na konektory M23 jako kompletní program dodávek pro Siemens Sinamics. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 3: Konektory MQ15

18.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. Nyní se podíváme blíže na konektory MQ15 a popíšeme si montáž s technologií rychlého připojení. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 2: Napájecí konektory M12

11.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. 


Stäubli: Nová produktová řada CombiTac direqt – montáž a údržba nikdy nebyly jednodušší

6.8.2020 Stäubli Electrical Connectors představuje první sérii zcela nové generace modulárních konektorů, která umožňuje kombinaci různých typů konektorů pro silovou elektřinu, signály a pneumatická napojení v manuálních i automatizovaných aplikacích s životností až 10 000 spojovacích cyklů. Lehký moderní design splňuje nejpřísnější bezpečnostní standardy a umožňuje snadnou montáž bez jakýchkoliv nástrojů – CombiTac direqt tak přináší bezpečné, spolehlivé a uživatelsky přívětivé řešení modulárního konektoru se snadnou údržbou pro celou řadu průmyslových odvětví a různých aplikací. 


Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší

Část 1: Proč právě Murrelektronik

3.8.2020 Automatizované systémy a zařízení vyžadují spoustu energie. S rostoucí složitostí koncepcí instalací se neustále zvyšuje počet zařízení obsažených v těchto instalacích. Všechna tato zařízení využívají komponenty jako IO moduly, senzory, pohony, kamery či světelné zdroje. Vlivy Industry 4.0 a IIoT vedou k rostoucím požadavkům na řízení procesů a na získávání zpětných vazeb. Také mechanické pohony přecházejí od pneumatických k elektrickým, které zvyšují nároky na spotřebu energie v místě instalace. Pro napájení energeticky náročných aplikací jsou zapotřebí jednoduchá řešení, jako jsou například standardizované napájecí konektory od Murrelektronik. V pěti článcích si o nich nyní řekneme více. 


Sídlo společnosti Microsoft nabízí k prohlédnutí Digitální pracoviště 4.0  

27.7.2020 Digitální pracoviště 4.0 od společnosti Unicorn pomáhá výrobním podnikům digitálně plánovat a řídit výrobní procesy, a ušetřit tak čas i peníze. Tuto unikátní aplikaci si lze od posledního červencového týdne 2020 prohlédnout a vyzkoušet na průmyslovém počítači v rámci výstavy Digitální továrna v prostorách společnosti Microsoft ve Vyskočilově ulici v Praze. 


Aruba a ABB: společné řešení pro zefektivnění provozu rotujících součástí

30.6.2020 Rotující součásti v průmyslu jsou potenciálním zdrojem poruch a s nimi spojené nižší efektivnosti výroby. Jenže jak se říká, nehoda není náhoda. Rotující součást o sobě zpravidla dává předem vědět nestandardním hlukem, vibracemi a jinými jevy, které lze včas zjistit pomocí senzorů. Společnost ABB k tomuto účelu nabízí technologii Smart Sensor. K jeho zdokonalení se koncem června 2020 spojila s firmou Aruba ze skupiny HP, která je odborníkem na bezdrátovou infrastrukturu. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services