Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Umělá inteligence napomáhá prediktivní údržbě průmyslových motorů

7.4.2021 Prediktivní údržba znamená údržbu načasovanou podle rizika poruchy, které je dáno závažností dopadu poruchy a pravděpodobností jejího vzniku. Takto koncipovaná údržba na jedné straně předchází zbytečnému odstavování a rozebírání fungujících strojů a zařízení, a na straně druhé brání nečekaným a závažným poruchám. Prediktivní údržbě průmyslových motorů napomáhá mj. umělá inteligence od společnosti Siemens, s níž byla odborná veřejnost seznámena v březnu 2021.

Aplikace Predictive Service Assistance společnosti Siemens byla rozšířena o modul založený na umělé inteligenci. Aplikace tak dokáže již v počáteční fázi identifikovat přesné vzorce poruchovosti v motorech, jako jsou vychýlení nebo vadné ložisko. Uživatelům tak pomáhá snížit prostoje a zlepšuje procesy údržby a správy náhradních dílů.

Nový modul umělé inteligence navrhnutý pro motory využívá umělou neuronovou síť, která řeší to, co bylo dříve implementováno pomocí definované mezní hodnoty KPI. Díky tomu je modul schopný detekovat chyby ještě před definovanou mezní hodnotou a poskytuje tak jasné údaje o typu a závažnosti poruch a jejich vývoji. Jakmile aplikace detekuje známky chybovosti, upozorní uživatele a vygeneruje datum, kdy by měla být chyba v ideálním případě opravena a jaké nápravné opatření je doporučeno pro zabránění neplánovanému zastavení.

Tato aplikace je klíčovým řešením služby Predictive Services pro systémy pohonů a standardizované rozšíření lokální smlouvy o službách. Používá se pro efektivnější údržbu pohonných systémů Sinamics a Simotics – například pro čerpadla, ventilátory či kompresory.

Služba Predictive Services pro systémy pohonů umožňuje průmyslovým uživatelům vyšší produktivita a snížení neplánovaných prostojů svých strojů a systémů.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů Siemens

Foto © Siemens

Přečtěte si také:

Edge datová centra

1.4.2021 Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstávají důležité otázky. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná? 


Repase jako alternativa k nákupu nových robotů i jako „nový život“ robotů již nevyráběných

29.3.2021 Repasované roboty umožňují výrobním firmám s automatizovanými linkami využívat nové funkce a pokročilé služby a současně snižovat náklady na údržbu. Jak byla informována odborná veřejnost v březnu 2021, repasí těchto zařízení se zabývá i společnost ABB a její ostravský závod.


Uvedení nového partnerského programu EPLAN Partner Network

Zaměřeno na integraci ERP/PLM a vývoj nových rozhraní

24.3.2021 Nový partnerský program, který společnost EPLAN připravila na konci roku 2020, spojuje celosvětové odborné znalosti spolupracujících partnerských firem, a zvyšuje tak přínosy pro zákazníky. Program EPLAN Partner Network (EPN) definuje společné závazné cíle pro podporu integrace systémů v celém hodnotovém řetězci. Uživatelům to přináší zlepšení kontinuity dat a integrace systémů, zejména v oblastech PLM, ERP a PLC, jakož i simulací. 


Výjimečnost v síťových technologiích: Nespravované switche od Murrelektronik jsou v robotických buňkách HandlingTech standardem

23.3.2021 Specialisté na automatizaci HandlingTech vyvíjejí a implementují moderní manipulační techniku pro výrobní závody. Osmi- a šestnáctiportové nespravované switche od Murrelektronik zajišťují jednoduché a kompaktní propojení ethernetových uzlů v jejich sofistikovaných robotických buňkách. 


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 2

16.3.2021 V tomto článku si ukážeme další tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 1

9.3.2021 V tomto článku si ukážeme první tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Nová generace kolaborativních robotů ABB rozšiřuje příležitosti pro automatizaci výroby

8.3.2021 Jak byla v únoru 2021 informována odborná veřejnost, významný hráč na trhu průmyslové robotizace ABB rozšiřuje své portfolio kolaborativních robotů o novou řadu GoFa™ a SWIFTI™, které doplňují nabídku kolaborativních robotů YuMi® a Single Arm YuMi®. Jsou určeny k automatizaci procesů vyžadujících větší nosnost, sílu a vyšší rychlosti. 


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

2.3.2021 Moderní technologie v automatizaci výroby mají stále větší požadavky na komunikaci strojů mezi sebou. K dosažení úspěšné digitalizace je nezbytná výkonná a spolehlivá síťová technologie. Společnost Murrelektronik, zkušený dodavatel komponentů pro průmyslové datové sítě, poskytuje svým partnerům podporu a rady při optimalizaci datových toků s pomocí účelně řešeného technického vybavení.


sítím 5G v ČR: definitivně rozhodnuto o přidělení rádiových kmitočtů

22.2.2021 5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je telekomunikační standard mobilní sítě, který technicky navazuje na standard 4G (LTE Advanced). Jeho hlavním přínosem je významné, cca desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti předchozímu standardu 4G. Začátkem února 2020 zaznamenal rozvoj sítí 5G v České republice významný milník: Právní moci nabyla všechna rozhodnutí o přídělech kmitočtů pro tyto sítě, která byla Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) vydána v polovině ledna 2021.


Škoda Vagonka otevírá největší obráběcí centrum v Evropě, řídí jej systém Heidenhain

8.2.2021 Největší obráběcí centrum v Evropě za zhruba 100 mil. Kč začalo ve druhé polovině ledna 2021 sloužit v ostravské společnosti Škoda Vagonka. Dceřiná firma skupiny Škoda Transportation uvedla do provozu unikátní stroj, díky kterému může obrábět obří nadrozměrné hliníkové díly. Celkem 360 tun vážící zařízení o délce padesát a šířce deset metrů bude v Ostravě sloužit k výrobě železničních vozidel pro zákazníky v tuzemsku i zahraničí. 


Indukční dobíjení elektrických vozidel pro průmysl i elektromobilitu: IPT Technology a Bombardier spojily síly

5.2.2021 Dva světoví výrobci zabývající se mimo jiné indukčním dobíjením bateriových elektrických vozidel, IPT Technology a Bombardier, propojili začátkem roku 2021 své znalosti a zkušenosti v tomto oboru: Holdingová společnost IPT Group, mateřská firma IPT Technology, převzala od společnosti Bombardier její plné portfolio indukčního nabíjení, prezentované pod obchodním názvem PRIMOVE. 


Nové průmyslové roboty od Stäubli: řada TX2

2.2.2021 Poslední lednový týden 2021 přináší premiéru tří nových šestiosých robotů Stäubli se střední nosností. Modely TX2-140, TX2-160 a TX2-160L rozšiřují aktuální generaci TX2 na celkem devět modelů. Jejich pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní. Přináší nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services