Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















GoFa: nový kolaborativní robot od ABB

27.4.2021 Nový kolaborativní robot (tedy robot určený k bezprostřední spolupráci s člověkem) GoFa™ CRB 15000 od ABB navazuje na úspěch řady robotů YuMi, uvedených na trh v roce 2015. Na trh byl GoFa (viz foto a infografika) uveden v únoru 2021 a v dubnu 2021 získal mezinárodní cenu za inovativní design Red Dot.

Paže GoFa má dosah 950 mm, nosnost až 5 kg a rychlost pohybu až 2,2 metru za vteřinu. GoFa proto představuje efektivní řešení pro celou řadu aplikací, jako je manipulace s materiálem, obsluha strojů, montáž dílů, balení a kontrola či laboratorní automatizace.

Název tohoto kolaborativního robotu GoFa je odvozen od fráze „go further and do more“ (jdi dál a dělej víc). Vzhledem k nosnosti o 4,5 kg větší než u YuMi otevírá GoFa příležitosti pro nové i stávající uživatele od malých a středních podniků až po velké společnosti, protože umožňuje snadnou automatizaci bez nutnosti hlubších programovacích znalostí či speciálního školení.

Uživatelé mohou kolaborativní robot GoFa snadno naprogramovat pomocí ručního navádění či softwaru Wizard Easy Programming, který je založen na jednoduchých grafických blocích, jejichž prostřednictvím mohou své aplikace automatizovat i zákazníci bez speciálních programovacích dovedností. Bloky představují akce jako „přesunout na místo“, „zvednout předmět“ a „zopakovat operaci“, což zákazníkovi usnadňuje intuitivně naprogramovat řadu jednoduchých procesů.

GoFa je vybaven inteligentními snímači pohybu a krouticího momentu na všech osách. Každá z os je vybavena pokročilou technologií pro možnost kontroly, omezení výkonu a sil. Systémy osy eliminují riziko zranění pracovníků, a to tak, že zaznamenají jakýkoli neočekávaný kontakt mezi ramenem robotu a člověkem. Pokud dojde k neočekávané kolizi, rameno robotu se okamžitě zastaví.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

 Přečtěte si také:

Chytrá propojení v náročných podmínkách mobilních strojů

22.4.2021 V březnu roku 2020 založila skupina Murrelektronik společnost Data Panel GmbH s cílem vyřešit, případně eliminovat problémy propojení v náročných podmínkách mobilních strojů. Skupina Murrelektronik tak doplňuje sortiment svých výrobků o instalační řešení pro mobilní stroje. Podívejme se zde blíže na problém mobilních aplikací a jeho řešení pomocí výrobkového portfolia Data Panel. 


Objevte hluboký vesmír vědomostí s EPLAN Certified Enginee

19.4.2021 Staňte se expertem v projektování. Tak zní proklamace programu EPLAN Certified Engineer (ECE). Příprava kvalitní projektové dokumentace není jen otázkou softwarových systémů – důležitý je i uživatel a dodavatel softwaru. Faktory, které do značné míry určují efektivitu, jsou znalosti, praxe a zkušenosti. Své o tom ví také firma INVERA s.r.o. z Rakovníku, která vyrábí jednoúčelové hydraulické lisy určené především pro plastikářství a gumárenský průmysl. 


Umělá inteligence napomáhá prediktivní údržbě průmyslových motorů

7.4.2021 Prediktivní údržba znamená údržbu načasovanou podle rizika poruchy, které je dáno závažností dopadu poruchy a pravděpodobností jejího vzniku. Takto koncipovaná údržba na jedné straně předchází zbytečnému odstavování a rozebírání fungujících strojů a zařízení, a na straně druhé brání nečekaným a závažným poruchám. Prediktivní údržbě průmyslových motorů napomáhá mj. umělá inteligence od společnosti Siemens, s níž byla odborná veřejnost seznámena v březnu 2021. 


Edge datová centra

1.4.2021 Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstávají důležité otázky. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná? 


Repase jako alternativa k nákupu nových robotů i jako „nový život“ robotů již nevyráběných

29.3.2021 Repasované roboty umožňují výrobním firmám s automatizovanými linkami využívat nové funkce a pokročilé služby a současně snižovat náklady na údržbu. Jak byla informována odborná veřejnost v březnu 2021, repasí těchto zařízení se zabývá i společnost ABB a její ostravský závod.


Uvedení nového partnerského programu EPLAN Partner Network

Zaměřeno na integraci ERP/PLM a vývoj nových rozhraní

24.3.2021 Nový partnerský program, který společnost EPLAN připravila na konci roku 2020, spojuje celosvětové odborné znalosti spolupracujících partnerských firem, a zvyšuje tak přínosy pro zákazníky. Program EPLAN Partner Network (EPN) definuje společné závazné cíle pro podporu integrace systémů v celém hodnotovém řetězci. Uživatelům to přináší zlepšení kontinuity dat a integrace systémů, zejména v oblastech PLM, ERP a PLC, jakož i simulací. 


Výjimečnost v síťových technologiích: Nespravované switche od Murrelektronik jsou v robotických buňkách HandlingTech standardem

23.3.2021 Specialisté na automatizaci HandlingTech vyvíjejí a implementují moderní manipulační techniku pro výrobní závody. Osmi- a šestnáctiportové nespravované switche od Murrelektronik zajišťují jednoduché a kompaktní propojení ethernetových uzlů v jejich sofistikovaných robotických buňkách. 


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 2

16.3.2021 V tomto článku si ukážeme další tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

Scénáře použití 1

9.3.2021 V tomto článku si ukážeme první tři scénáře, kdy správné switche pomohou zvýšit výkon průmyslové datové sítě.


Nová generace kolaborativních robotů ABB rozšiřuje příležitosti pro automatizaci výroby

8.3.2021 Jak byla v únoru 2021 informována odborná veřejnost, významný hráč na trhu průmyslové robotizace ABB rozšiřuje své portfolio kolaborativních robotů o novou řadu GoFa™ a SWIFTI™, které doplňují nabídku kolaborativních robotů YuMi® a Single Arm YuMi®. Jsou určeny k automatizaci procesů vyžadujících větší nosnost, sílu a vyšší rychlosti. 


Síťové technologie od Murrelektronik: Jak efektivně řídit datové toky v průmyslu

2.3.2021 Moderní technologie v automatizaci výroby mají stále větší požadavky na komunikaci strojů mezi sebou. K dosažení úspěšné digitalizace je nezbytná výkonná a spolehlivá síťová technologie. Společnost Murrelektronik, zkušený dodavatel komponentů pro průmyslové datové sítě, poskytuje svým partnerům podporu a rady při optimalizaci datových toků s pomocí účelně řešeného technického vybavení.



 

Naše tipy































Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services