Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Digitální projektování mění zažitou praxi v chemickém průmyslu

31.3.2022 Digitální transformace již dávno není doménou projektů firem z automobilového průmyslu. Výhody v digitálním návrhu projektu, rychlé vzdálené výměně připomínek i využívání předdefinovaných maker umí docenit i projekty v chemickém průmyslu. Samozřejmě za přispění produktů a služeb společnosti EPLAN.

Bakstron s. r. o. se již sedm let zabývá realizací zakázek v oblasti elektro, měření a regulace. Postupem času donutil firmu objem zakázek zabývat se i projekční činností. V mnoha případech dříve zadávali projekty subdodavatelům, což bylo komplikované. „Nedařilo se nám držet termíny, byli jsme vázáni na pouhé sliby projektantů, které často nedodrželi. Proto bylo jedinou cestou založit vlastní firmu,“ vysvětluje Luboš From, jednatel společnosti Bakstron. Na scénu tak přichází projekční společnost ElPlan s. r. o., která v tuto chvíli působí nejčastěji v chemickém průmyslu u firem jako je Paramo, Total či Draslovka.

ElPlan, možná trochu poeticky, pro svou práci využívá nástrojů firmy EPLAN, které byly u řady jejich zákazníků rozšířeny, proto hned od počátku tušili, že je správné vydat se touto cestou. Hned však také ocenili jeho nesporné výhody.

„Zahrnuje v sobě všechno, co potřebujeme, co chceme využít. Líbí se mi úžasná podpora formou webinářů, odborných školení, prezentací, na webu je dostupná řada dokumentů a zkušeností jiných lidí. To vše otevírá cestu k snadnějšímu a efektivnějšímu využívání softwaru,“ vysvětluje Petr Kopáček, jednatel společnosti ElPlan.

Postupně začali používat software EPLAN Electric P8 v omezené licenci (40–80 stran), následně rozšířili na celek, k němu si pak dokupovali další moduly (jednopólová schémata, PLC) a dnes mají již i další užitečné nadstavby, včetně poměrně sofistikovaného nástroje pro automatické generování schémat EPLAN Cogineer.

Případová studie z chemického průmyslu

Jedním z nedávných projektů společnosti ElPlan byla obnova stávajícího výrobního zařízení v sekci výroby kyanidu ve výrobním závodě Draslovka. Co se týče koncepce projektu, byla předem jasně daná. K zařízení, které již provozovali, bylo proto potřeba dodělat novou dokumentaci pro stávající i nové prvky či schémata.

„K realizaci jsme použili softwarový nástroj EPLAN, který používáme na 90 % našich dokumentací. Obor našeho působení se zaměřuje převážně na petrochemický či chemický průmysl, technologické části jsou v řadě projektů s drobnými modifikacemi naprosto totožné,“ prozrazuje Kopáček.

EPLAN pro projekci představoval výhodou v tom, že pokud se připraví kvalitní makra a šablony, je pak možné je jednoduchým způsobem využívat v řadě budoucích projektů. „Softwarové nástroje EPLAN jsou pro nás velkým přínosem i z hlediska předávání dokumentací, dokážeme našim zákazníkům posílat ke schválení či připomínkám dokumentace elektronicky,“ dodává Kopáček.

„Zatímco v minulosti jsme předávali dokumentaci papírovou formou, tentokrát jsme využili nástroj pro digitální sdílení projektů EPLAN eVIEW. S projekční kanceláří jsme byli schopni na dálku řešit, komentovat a upravovat projekt on-line,“ přidává se k ocenění výhod nástroje EPLAN eVIEW také Marek Svoboda, inženýr automatizace a MaR v Draslovce. Ukázalo se, že digitální návrh a jeho možné vzdálené sdílení, komentování a úpravy značně zjednodušil postupy, zrychlil práci a byl přínosem pro všechny zúčastněné i řadu dalších kolegů v závodě, kteří z těchto výhod následně těží při běžné práci. „K papírové formě předávání dokumentace bych se v dnešní době již nevracel,“ dodává na závěr přesvědčený Marek Svoboda.

Eplan Cogineer – automatické generování schémat pouhým kliknutím

Zajímavým prvkem v pojetí projektů společnosti ElPlan je i současné využívání nadstavbového systému EPLAN Cogineer. S EPLAN Cogineer můžete rychle odemknout plný potenciál své projekční práce a výrazně zvýšit kvalitu vašich elektrotechnických a fluidních schémat. Jednoduše použijte existující schémata k nastavení knihovny maker a EPLAN Cogineer automaticky vytvoří schémata pouhým kliknutím myši. Právě v ElPlanu si jej osvojili velmi brzy od prvního seznámení s nástrojem.

„Přiznám se, že v tuto chvíli je to tak trochu ‚žrout času‛, protože aby vše fungovalo tak, jak má, je potřeba připravit kvalitní vstupní data a makra. Ale jsem přesvědčen, že za krátkou dobu budeme ve stadiu, kdy se počáteční časová investice začne vracet,“ neskrývá Kopáček.

Vzhledem k často se opakujícím technologiím v projektech, i když trochu jinak použitých, se ve své podstatě graficky jedná stále o jedno a totéž. V tom je EPLAN Cogineer velmi mocný nástroj.

„Když si promítnu, jaké procento dokumentace by mohl v budoucnu tvořit, jde o 70–75 %. Zbytek jsou konkrétní úpravy pro konkrétní aplikace a zákazníky. Prvky, které zpracováváme, dostáváme od zákazníka nejčastěji formou excelovské tabulky (typy přístrojů, rozsahy, objednávkové kódy atd.),“ má jasno o vhodnosti investice času i dalších nákladů do nástroje Kopáček.

„Víme, že máme v projekci obrovský potenciál. Firmy budou projektanty potřebovat, uvidíme, co nabídne i nová legislativa apod. Veškeré pořízené produkty, přes počáteční investici, která je nezbytná, umožňují náš další růst,“ uznává také druhý jednatel a majitel firem ElPlan a Bakstron, Luboš From. Možnosti, které EPLAN Cogineer nabízí, dle něj také usnadní i přijímání nových kolegů do projekce a dodává: „I když nás to stojí čas, bereme to jako investici do budoucna. Projekty se zlepšují, pozoruji posun, a budeme víc připravení na budoucí výzvy, např. i v personální oblasti.“

Společnost ElPlan krásně dokazuje, že nemusíte mít desítky projektantů či sériovou výrobu na to, abyste plně využili potenciál platformy EPLAN. Od automatického generování v EPLAN Cogineer přes 3D návrhy rozváděče v EPLAN Pro Panel až po cloudové sdílení v EPLAN eVIEW. To všechno umožňuje uřídit i takto velké projekty.

Eplan Software & Service GmbH & Co. KG.

Foto © Eplan Software & Service GmbH & Co. KG.

Více na www.eplan.cz

Přečtěte si také:

H+D Elektromontáže: Digitalizace jako cesta k rychlejší výrobě a zpracování většího objemu zakázek

9.3.2022 Na základě pilotního projektu si ve společnosti H+D Elektromontáže ověřili, že digitalizace při výrobě rozváděčů dává smysl a stává se nutností pro další rozvoj firmy. Nový výrobní proces je založen na precizním projektování a vytvoření digitálního 3D modelu. Využívá přitom synergie silných partnerů – EPLAN a Rittal. 


EPLAN Platforma 2022 – seznamte se s novým vzhledem a koncepcí

6.10.2021 Už je to tu – nová verze EPLAN Platforma 2022. A s ní firma EPLAN, dodavatel řešení, ohlašuje budoucnost projektování v elektrotechnice se snadným ovládáním, a to jak pro zkušené uživatele softwaru EPLAN, tak pro začátečníky. Intuitivní uživatelské rozhraní, založené na konceptech, které už jsou důvěrně známé, je velmi dobře přijímáno a zároveň zlepšuje uživatelský komfort. 


EPLAN eVIEW Free nyní s AR funkcemi – funkcemi pro rozšířenou realitu

20.7.2021 Výrobci rozvaděčů nyní mohou při příštím setkání se subdodavatelem či systémovým integrátorem jednoduše vzít svůj smartphone a promítnout digitální prototyp rozvaděče přímo na stole u generálního ředitele. Nebo přímo ve výrobním závodu zákazníka. Zní to vskutku fantasticky – ale už je to realita! Nový doplněk pro rozšířenou realitu (AR) cloudového softwaru EPLAN eVIEW Free v kombinaci s bezplatnou aplikací Vuforia od PTC umožňuje zobrazení kompletně sestaveného rozvaděče ve virtuálním prostoru. 


EPLAN eMANAGE: snadné nahrání, sdílení a správa projektů v cloudu

10.5.2021 Digitální transformace inženýrské práce pokračuje. Společnost EPLAN v rámci svých cloudových služeb představuje novou aplikaci EPLAN eMANAGE pro spolupráci napříč projekty. Umožňuje vám nahrávat projekty z platformy EPLAN do cloudového prostředí, tam je sdílet a pracovat na nich. Již v půli března uvedl EPLAN bezplatnou verzi aplikace a její rozšířená, placená verze bude následovat v srpnu 2021. 


EPLAN Platforma 2022 v předpremiéře!

6.5.2021 Na digitálním veletrhu Hannover Messe představila společnost EPLAN poprvé novou platformu EPLAN, která bude na trh uvedena v průběhu léta. Zcela nové uživatelské rozhraní s pásem karet a tmavým režimem ladí s aktuálními softwarovými trendy a ještě více usnadní ovládání. Nový 2D grafický engine a centrální správa komponent dávají platformě optimální výkon.


Objevte hluboký vesmír vědomostí s EPLAN Certified Enginee

19.4.2021 Staňte se expertem v projektování. Tak zní proklamace programu EPLAN Certified Engineer (ECE). Příprava kvalitní projektové dokumentace není jen otázkou softwarových systémů – důležitý je i uživatel a dodavatel softwaru. Faktory, které do značné míry určují efektivitu, jsou znalosti, praxe a zkušenosti. Své o tom ví také firma INVERA s.r.o. z Rakovníku, která vyrábí jednoúčelové hydraulické lisy určené především pro plastikářství a gumárenský průmysl. 


Zaměřeno na integraci ERP/PLM a vývoj nových rozhraní

24.3.2021 Nový partnerský program, který společnost EPLAN připravila na konci roku 2020, spojuje celosvětové odborné znalosti spolupracujících partnerských firem, a zvyšuje tak přínosy pro zákazníky. Program EPLAN Partner Network (EPN) definuje společné závazné cíle pro podporu integrace systémů v celém hodnotovém řetězci. Uživatelům to přináší zlepšení kontinuity dat a integrace systémů, zejména v oblastech PLM, ERP a PLC, jakož i simulací. 


E4TC na RWTH Campus Aachen vyčísluje potenciál automatizace

Nová studie: „Projektování 4.0”

26.2.2020 Evropské Centrum Transformace 4.0 (E4TC) pod hlavičkou RWTH Campus Aachen zkoumalo strategickou digitalizaci v oblasti projektování a plánování řídicích systémů, technického uspořádání strojů a výrobních systémů. Zpráva s názvem “Projektování 4.0” je založena na osmiměsíční studii mezi německými výrobci strojů, projekčními kancelářemi a výrobci komponentů. Metodika vyvinutá pro kvantifikaci dostupného potenciálu v projektování a opatření, která mají být přijata, umožňuje poprvé dobře posoudit pracovní postupy používané jak v sériové výrobě, tak ve výrobě specializovaných strojů. Její hlavní zjištění je následující: částečná automatizace inženýrských procesů dosahuje optimálního poměru nákladů a přínosů. 


EPLAN: Schémata z cloudu

3.2.2020 Na podzim loňského roku byl uveden nový cloudový software EPLAN eBuild určený pro tvorbu elektrotechnických a pneumatických schémat či hydraulických obvodů. Je zaměřen na ty uživatele platformy EPLAN 2.8, kteří hledají cestu do cloudového prostředí. K využití nového softwaru stačí být registrován v cloudovém prostředí EPLAN ePulse a využívat platformu EPLAN verze 2.8. Nový software EPLAN eBuild se dodává v licenci Freemium. 


Zaměřeno na Projekt EPLAN

13.8.2019 Co znamená digitální transformace pro inženýrskou práci a jakou roli v ní hraje Projekt EPLAN? Rozhodující, protože digitalizace nesouvisí jen s výrobními nebo obchodními procesy, ale týká se všech procesů ve společnosti. Cílem je provázání digitálního toku dat mezi obchodem, technickým oddělením, výrobou a servisem. Největší sílou platformy EPLAN je právě sdílení dat v rámci celé společnosti včetně nově dostupných cloudových služeb. 


EPLAN Preplanning, verze 2.8

2.5.2019 Poskytovatel řešení EPLAN vyplňuje mezeru mezi fází předběžného plánování technického řešení a mezioborovým detailním zpracováním projektu. Díky četným optimalizacím platformy EPLAN Preplanning je nyní možné importovat filtrované excelové seznamy s projektovými daty, optimálně umístit segmenty předběžného plánování a lépe aktualizovat již přiřazená makra ve schématu zapojení. 


Nová cloudová strategie EPLAN ePulse: zvyšování kvality na úrovni produktů a procesů

29.4.2019 Od začátku roku 2019 firma EPLAN rozšířila nabídku cloudových řešení o další systém EPLAN eView, ve kterém mohou být zobrazovány, ověřovány a v režimu sledování změn opatřovány komentáři projekty platformy EPLAN. Prostřednictvím uceleného cloudového řešení pod názvem EPLAN ePulse firma EPLAN systematicky pokračuje v dialogu se svými zákazníky a partnery směrem k aktivnímu využívání cloudu pro správu a sdílení dokumentace ve virtuálním prostředí. 


Nová verze: EPLAN Smart Wiring 2.8

1.4.2019 Na začátku letošního roku představila společnost EPLAN nejnovější verzi softwaru EPLAN Smart Wiring ve verzi 2.8. Nová verze softwaru pro zapojování komponent řídicí techniky v rozvaděčích a konstrukci zařízení se zaměřuje hlavně na tři klíčová témata: možnost rozdělení na dílčí projekty, nový testovací režim pro podporu výroby a větší přehlednost při používání softwaru. 


Virtuální konstrukce rozvaděčů dospěla do svého finále

27.2.2019 Nová verze systému EPLAN Pro Panel 2.8 byla vydána koncem minulého roku, krátce po norimberském veletrhu SPS IPC Drives. Účastníci této prestižní akce si mohli vyzkoušet novou verzi včetně mnoha možností výměny umístěných komponentů nebo dokonce celých rozvaděčů. Další novinkou je automatická migrace projektů založených na TS 8 na nový rozsáhlý systém rozvaděčů Rittal VX25. Ale to stále není všechno: společnosti EPLAN a Rittal v Norimberku společně představily širokou škálu inovací v oblasti konstrukce rozvaděčů. 


Nový design softwaru EPLAN Electric P8

18.12.2018 S novou verzí platformy EPLAN 2.8 přichází řada novinek jako nové grafické uživatelské rozhraní, vylepšená ergonomie a zdokonalené využití maker. Konkrétně v nové verzi softwaru EPLAN Electric P8 se uživatelé jistě přivítají zlepšení v oblastech konfigurace, sběrnicových dat a obousměrné komunikace s TIA Portal od firmy Siemens. 


Přístup pro uživatele systémů AutoCAD a ERP

26.9.2018 Firma EPLAN, dodavatel softwarových řešení, rozšiřuje okruh uživatelů aplikace EPLAN Data Portal, a tím posiluje svoji pozici mezinárodního poskytovatele digitálních dat přístrojů a součástek od předních výrobců. Uživatelům systémů EPLAN poskytuje data přibližně 700 000 produktů a více než 1,2 miliónu jejich konfiguračních variant. Navíc EPLAN umožňuje již více než dva roky přistupovat všem uživatelům k datům ve formátu DXF. EPLAN se tak stává přístupným pro významnou skupinu uživatelů systému AutoCAD. 


EPLAN Data Portal: cesta k ideální sadě přístrojových dat

24.7.2018 Digitální přístrojová data jsou v současné době klíčovým prvkem pro dosažení efektivity inženýrských prací. Největší výzvu v této oblasti představují kvalita dat a rozsah informací, které jsou v datech obsaženy. EPLAN Data Portal na tyto problémy aktivně reaguje: od začátku roku je databáze aktualizována v měsíčních intervalech. Uživatelé mají navíc k dispozici funkci hodnocení, která jim umožňuje klasifikovat kvalitu a obsah přístrojových dat, a tím výrobcům poskytují praktickou zpětnou vazbu. Od veletrhu Hannover Messe mají uživatelé Lab Version systému Eplan Data Portal navíc možnost získat přístup ke zkušebním verzím a vyzkoušet si výsledky nejnovějšího vývoje programů dříve než ostatní.


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services