Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















3D tisk betonu v ČR poprvé: tramvajová zastávka Výstaviště v Praze

14.9.2022 V nástupní zastávce tramvajové linky č. 12 v pražské smyčce Výstaviště funguje od září 2022 přístřešek vyrobený technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC). Jde o vůbec první případ využití této technologie v ČR.

3D tisk betonu

3D tisk betonových konstrukcí a forem stále více ovládá některé segmenty stavebních technologií. Pro menší součástky a jednorázovou výrobu jsou používány 3D tiskárny s robotickým ramenem, známé z nejrůznějších demonstrací této technologie. Tímto způsobem vznikala i zmíněná pražská tramvajová zastávka.

Ve stavebnictví se používají také portálové 3D tiskárny. Ty mohou být instalovány i v místě stavby, čímž významně zefektivňují celý proces od zadání ke zprovoznění. Příkladem takového 3D tisku velmi rozměrných stavebních prvků je 3D tisk součástí pro základny pro větrných elektráren.

V případě montovaných staveb jsou betonové prvky, například podlahy a stěny, vyrobeny v kontrolovaných podmínkách v továrnách s využitím digitálních technologií, poté se převážejí a rychle montují na staveništi. Robotický 3D tisk přitom přináší nejen výhodu úspory lidské práce, ale také možnost vyrábět na klíč i velmi složité tvary ve velmi krátkém čase bez nutnosti používat formy či bednění.

Přístřešek na zastávce Výstaviště

Přístřešek (viz foto) byl vyroben vyrobený technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC). Má rozměry 2,5×8 m, výšku 3 m, hmotnost 2 t, je vybaven lavičkou také vyrobenou 3D tiskem a LCD informačním panelem. Dodavatelem byla společnost So Concrete. Na projektu dále spolupracoval Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a hl. m. Praha.

Přístřešek vyprojektoval dodavatel So Concrete ve spolupráci s DPP. Jeho zpracování probíhalo digitálně za použití parametrického navrhování v programu Grasshopper (Rhino).

Přístřešek je složen z několika konstrukčních segmentů, na jejichž výrobu byly použity různé druhy betonu a různé přístupy 3D tisku.

Střecha a lavička pro cestující jsou vyrobeny pomocí robotického 3D tisku. Typ betonu výrobce zvolil podle funkce a zatížení daného segmentu. Např. pro sedací plochu lavičky nebyla použita rozptýlená výztuž z ocelových drátků, oproti střeše, která tuto výztuž obsahuje. Při výrobě hlavic sloupů robot vyfrézoval a vytiskl formy, do kterých byly následně z betonu odlity finální hlavice.

Konstrukce přístřešku využívá přírodní principy rozkládání vnitřních sil, tj. tlaků a tahů, díky čemuž je výsledný design nejen jedinečný, ale především maximálně efektivní. Oproti běžným technologiím tento přístup s minimálním podílem lidské práce ušetří až 60 % materiálu.

Fyzikální a technické vlastnosti ultra-vysokopevnostního betonu umožňují vyrábět takto subtilní samonosné konstrukce za použití minimálního množství oceli.

Výroba jednotlivých dílů přístřešku trvala 36 hodin a probíhala v dílnách společnosti So Concrete v Praze 7.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © So Concrete

Další informace zde

Přečtěte si také:

Z brownfieldu u Plzně se stane podnikatelský park pro Průmysl 4.0

2.8.2022 Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda koncem července 2022 vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Cílem projektu je revitalizovat jen minimálně využívané letiště, a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory a pro další rozboj konceptu Průmysl 4.0. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy.


Zefektivnění průmyslového velkoodběru elektřiny: ostravské hutě dostanou moderní elektronicky řízené obloukové pece, umožňující 80% pokles oxidu uhličitého

18.7.2022 Průmyslový velkoodběr elektřiny tvoří hlavní podíl na její celkové spotřebě. Je proto přirozené, že se snahy o zefektivnění jejího využití zaměřují mimo jiné právě do oblasti těžkého průmyslu, jako je např. hutnictví. Dokladem toho je významný krok, kdy společnost Liberty Ostrava podepsala v prvním červencovém týdnu 2022 smlouvu se společností Danieli na výstavbu dvou hybridních elektrických obloukových pecí ve své ocelárně, které umožní snížit do roku 2027 emise oxidu uhličitého o více než 80 %. 


Do průmyslového pole: Decentralizace spínaných zdrojů jako trend a příležitost v automatizaci

13.6.2022 Stále více provozovatelů systémů se obrací k decentralizovaným zdrojům napájení. Koneckonců nabízejí významné výhody včetně kratších instalačních časů, komplexní diagnostiky skrze IO-Link a umožňují mnohem menší rozvaděč s nižšími nároky na chlazení. Vyšší výkon, miniaturizace a požadavky na chlazení – dosud klasický konflikt cílů v elektrotechnice, který byl vyřešen díky chytrým konceptům. 


Automatická detekce překážek na kolejích využívá technologie z průmyslové automatizace

5.5.2022 Dvě inovativní technologické firmy – Seoul Robotics z Jižní Koreje, specializovaná na 3D robotické vidění, a Herzog Technologies z USA, specializovaná na inovativní systémy pro kolejovou dopravu – spojily své síly. Výsledkem je systém automatické detekce překážek a varování, o němž byla odborná veřejnost informována v dubnu 2022. 


3D tisk betonu umožní zefektivnit budování větrných turbín

28.4.2022 Aditivní výroba neboli 3D tisk nachází stále více uplatnění v rozmanitých odvětvích výroby. Zpočátku se používal především pro vytváření modelu budoucího výrobku nebo jeho prototypu. S rostoucí přesností 3D tisku a zdokonalováním používaných materiálů však 3D tisk stále více slouží k opakované výrobě konkrétních výrobků. S postupem technologií se zároveň zvětšují rozměry součástí vyráběných touto technologií i spektrum používaných materiálů, k nimž nyní patří také stavební beton. 


Rozhodla dopravní infrastruktura: nadnárodní společnost bude mít své centrum robotiky u ostravského letiště

27.4.2022 V polovině dubna 2022 zahájilo svoji činnost robotické centrum ABB v areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK (OAMP) v Mošnově. Celková investice přesahuje 300 mil. Kč a znamená zpočátku tvorbu přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. Jednou z důležitých podmínek volby ABB byl i budovaný terminál kombinované nákladní dopravy v OAMP.


Svařování elektronovým paprskem (EBW): důležitý milník k výrobě malých modulárních jaderných reaktorů

22.4.2022 Přivést malé modulární jaderné reaktory od konstrukčních nákresů a experimentálních zařízení do komerční nabídky znamená mimo jiné vyvinout metody, které by při jejich výrobě umožňovaly přiměřeně vysokou produktivitu práce. Důležitým milníkem v této oblasti se udál na konci března 2022, kdy společnost Sheffield Forgemasters svařila elektronovým paprskem dva díly malého atomového reaktoru britské společnosti Rolls-Royce silné 200 mm. 


Digitální projektování mění zažitou praxi v chemickém průmyslu

31.3.2022 Digitální transformace již dávno není doménou projektů firem z automobilového průmyslu. Výhody v digitálním návrhu projektu, rychlé vzdálené výměně připomínek i využívání předdefinovaných maker umí docenit i projekty v chemickém průmyslu. Samozřejmě za přispění produktů a služeb společnosti EPLAN. 


Sedm věcí, které byste měli vědět o systému IO-Link

29.3.2022 Interakce různých částí a komponent systému Murrelektronik IO-Link je koordinovaná. To znamená, že do cloudu lze snadno a nezávisle na systému přenést jakýkoli signál. 


CIMPLICITY 2022 pomáhá vizualizovat a řídit automatizované průmyslové procesy

28.3.2022 Koncem února 2022 byl odborné veřejnosti prezentován software pro rozhraní mezi výrobními technologiemi a jejich lidskou obsluhou (HMI/SCADA) pod názvem CIMPLICITY 2022 od GE Digital ze skupiny General Electric. Tento nástroj (viz foto) poskytuje věrnou vizualizaci a řízení ve struktuře klient/server od jednotlivých strojů po průmyslové závody rozprostřené po celém světě. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services