Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Efektivní elektromobilita v organizacích IV


Pozvánky na akce


Stalo se

Vario-X od Murrelektronik, uchazeč o Zlatý Amper 2023, se představuje

Část 2: Popis zařízení

20.2.2023 O Zlatý Amper 2023 se uchází systém Vario-X od Murrelektronik, reagující na výzvy současného trhu průmyslové automatizace (viz část 1 naší minisérie). Je to modulární a flexibilní automatizační platforma, s níž lze poprvé realizovat všechny automatizační funkce zcela podle potřeby a decentralizovaně, tj. bez architektury rozvaděče.

Vario-X (viz foto) se skládá z robustních modulů v pouzdru s krytím IP65, které se namontují vedle sebe do základní desky, kterou lze jednoduše upevnit na nejpoužívanější montážní systémy. Propojení snímačů a akčních členů na stroji s Vario-X je realizováno prostřednictvím standardních konektorů M12 a MQ15 – bezchybně a v nejkratším možném čase. Celkově je uvedení do provozu, tj. veškeré instalační a montážní práce, o 40 % rychlejší než u běžných systémů rozváděčů.

Srdcem systému je řídicí jednotka Vario-X. Je vybaven vícejádrovým procesorem, lze jej integrovat do všech sítí průmyslového Ethernetu vyšší úrovně a lze jej bezproblémově začlenit jako otevřenou řídicí platformu. Řídicí jednotka komunikuje v rámci systému i s technologií pohonů a externími uzly v reálném čase prostřednictvím protokolu EtherCAT. Příprava pro sítě W-LAN, 5G a Bluetooth, stejně jako OPC-UA a MQTT zajišťují komunikaci bez hranic IIoT.

Systém Vario-X sestává z následujících modulů:

•    Základní deska: Robustní základní deska je nosičem jednotlivých komponent systému Vario-X. Ty lze jednoduše nacvaknout do základní desky vedle sebe. Základní deska je dostupná v několika rozměrech dle počtu použitých modulů. Integrované montážní prvky v základní desce jsou kompatibilní s nejpoužívanějšími montážními systémy, a proto nepodléhají žádným systémovým omezením. Všechny zde zapojené moduly mají multiprotokolové připojení.

•    Vario-CTRL 1.000: Je vybaven vícejádrovým procesorem, řídí celý systém, hovoří všemi jazyky a lze jej integrovat jako otevřenou řídicí platformu. Komunikaci zajišťují sítě WLAN, 5G a Bluetooth, stejně jako OPC-UA a MQTT. Řídicí jednotka má 8 Ah Li-Ion baterii pro vyrovnávací paměť, která zajišťuje rychlé spuštění z režimu spánku.

•    Napájecí zdroj pro vlastní elektroniku a připojené periferie: Spolehlivá napájecí jednotka pro napájení logiky - 24 V DC rozdělených na 2× M12 s Y-kódováním, 1× M12 s L-kódováním a 1× M12 s D-kódováním.

•    Napájecí zdroj pro pohony: S 48 V/3,6 kW je Vario-X schopen připojit prostřednictvím 4 konektorů MQ15 množství a navíc je vybaven rekuperací energie. Hybridní kabel napájí pohony a v případě nouze zajišťuje bezpečné vypnutí pomocí signálu STO.

•    Moduly IO-Link master a ethernetové průmyslové switche: Kompaktní moduly  IO-Link master s osmi multifunkčními porty IO-Link představují nejinteligentnější způsob připojení zařízení IO-Link. Kromě čistě procesních dat (I/O) poskytují moduly také sekundární rozšířená diagnostická data (hodnoty napětí, proudu a teploty) pro příslušné porty a celý modul. To umožňuje detekovat anomálie a optimalizovat aktuální proces prostřednictvím analýzy dat. Pomocí OPC UA lze toto provádět standardizovaným způsobem a zcela bez řídicí jednotky.

•    Bezpečnostní řídicí jednotka VARIO: Ve spojení s bezpečnostním I/O modulem VARIO zajišťuje potřebnou úroveň bezpečnosti. Bezpečnostní řídicí jednotka, která je aktuálně ve fázi vývoje bude umožňovat v systému VARIO-X použití FSoE (Fail Safe over EtherCAT), a tím i bezpečné řízení uzlů FSoE. Spolu s modulem Safety I/O (jako účastníkem FSoE) lze bezpečně sbírat signály a bezpečně spínat výstupy.

Zaujaly Vás tyto podrobnosti? Přečtěte si o něm více ve třetím a posledním pokračování naší minisérie.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Murrelektronik

Pro více informací o dalších produktech Murrelektronik navštivte
www.murrelektronik.cz.

Podívejte se na video:

 Přečtěte si také:

Vario-X od Murrelektronik, uchazeč o Zlatý Amper 2023, se představuje

Část 1: Výzvy trhu

13.2.2023 Stále složitější výrobní procesy a systémy, stále více dat, která jsou zaznamenávána a vzájemně propojována, vyžadují inteligentní řešení. Odpovědí jsou decentralizované výrobní systémy, které eliminují časovou náročnost při instalacích strojů a zařízení. Díky nim se mohou podniky navzájem propojit pomocí bezproblémové, decentralizované automatizační technologie. Takovéto inovativní systémy, řešení a produkty firmám otevírají cestu k úplné digitální transformaci, která je vedoucím současným trendem automatizačního průmyslu. 


Spínaný zdroj Emparro20 Pro s IO-Link adaptérem od Murrelektronik podporuje digitalizaci průmyslu

30.1.2023 Moderní koncepce automatizace a technologie jsou bez digitalizace nemyslitelné. Významnou podporu této koncepce nabízí spínaný zdroj Emparro20 Pro s IO-Link adaptérem od Murrelektronik, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2023. 


Do průmyslového pole: Decentralizace spínaných zdrojů jako trend a příležitost v automatizaci

13.6.2022 Stále více provozovatelů systémů se obrací k decentralizovaným zdrojům napájení. Koneckonců nabízejí významné výhody včetně kratších instalačních časů, komplexní diagnostiky skrze IO-Link a umožňují mnohem menší rozvaděč s nižšími nároky na chlazení. Vyšší výkon, miniaturizace a požadavky na chlazení – dosud klasický konflikt cílů v elektrotechnice, který byl vyřešen díky chytrým konceptům. 


IO-Link od společnosti Murrelektronik – společně si rozumíme!

8.3.2022 Výrobní procesy a systémy jsou stále složitější, shromažďuje se stále více dat a propojuje se do sítě. IO-Link je pro tyto procesy tím nejvhodnějším společníkem. Komunikační standard vytváří transparentnost od úrovně snímač-aktor až po cloud. 


IO-Link mastery s mnoha schopnostmi

22.2.2022 Murrelektronik rozšiřuje své portfolio výrobků IO-Link sběrnicovými moduly MVK Pro a IMPACT67 Pro s krytím IP67. Tyto robustní moduly poskytují diagnostické funkce a výstupní proud 4 A na každém portu. Jsou dostupné ve všech běžných protokolech a je možno je používat také nezávisle na sběrnici. 


Murrelektronik: Nově vstupujeme do světa Vision systémů!

7.2.2022 Systémy VISION jsou v průmyslové výrobě a logistice stále důležitější. Pokud jde o Industry 4.0, nebo IIoT, nemohou zde chybět průmyslové kamery pro zpracování obrazu. Společnost Murrelektronik nyní nabízí se svými instalačními řešeními decentralizovaná Vison řešení pro průmyslové zpracování obrazu. Se společností Murrelektronik mají výrobci strojů a systémů po svém boku výkonného partnera, pokud jde o napájení a správu signálů/dat pro inteligentní propojení kamer v průmyslových výrobních procesech nebo logistice. 


Žrouti nákladů v instalační technice   

4.10.2021 Již v rané fázi konstrukce se v elektrické instalační technice skrývají žrouti nákladů, které lze vymýtit systémově orientovanými koncepcemi a decentrální automatizační technikou. Jaké metody a koncepce lze použít k uspokojení individuálních potřeb výrobců strojů a jak lze dosáhnout větší standardizace a efektivity v elektroinstalaci, k tomu nabízí Murrelektronik různé scénáře řešení, které snižují náklady až o 30 %. 


Pozvedněte svůj business na vyšší úroveň ještě dnes

7.9.2021 Jakou získáte konkurenční výhodu díky spojení s Murrelektronik? Snížíte své náklady až o 30 procent díky řešením systémových technologií. Tlaky představované náklady a konkurencí se neustále zvyšují. Integrované automatizační systémy poskytované společností Murrelektronik vám dokážou ušetřit čas, peníze a starosti. 


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services